Annick Goutal: Myrrhe Ardente

11.09.08 | autor Ada

Všichni víme, co je to myrha - každý obyvatel křesťanského světa zná trojici darů, kterou přinesli tři mudrcové, zlato, kadidlo a myrhu. Nevím, jestli to Ježíšek ve svém útlém věku ocenil, ostatně pokud byla Panna Maria při smyslech, určitě ji nenapadlo zapalovat kadidlo v chlévě plném sena, notabene když tam ležel novorozenec.

Všichni víme, co je to myrha - každý obyvatel křesťanského světa zná trojici darů, kterou přinesli tři mudrcové, zlato, kadidlo a myrhu. Nevím, jestli to Ježíšek ve svém útlém věku ocenil, ostatně pokud byla Panna Maria při smyslech, určitě ji nenapadlo zapalovat kadidlo v chlévě plném sena, notabene když tam ležel novorozenec.
Protože mně žádní mudrcové dary nenosí, když jsem chtěla vědět, jak vypadá a voní čistá myrha, musela jsem si ji sehnat sama. Je to medově hnědá pryskyřice, která v surovém stavu voní teple, sladce, veskrze příjemně, a člověk v ní snadno identifikuje složku některých orientálních parfémů. Natěšeně jsem ji nasypala do kadidelnice, leč dostavilo se zklamání - při pálení se z myrhy neline hustý sladký dým, ale zvláštní řídká vůně, něco mezi vodou a latexem. Vůně páleného kadidla je vydatnější a výraznější.
Myrrhe Ardente je postavená na obou tvářích myrhy, přičemž ta divnější - pálená - vyniká o něco víc. Celá vůně je tím pádem poměrně zvláštní a velmi nedoporučuji kupovat ji naslepo, já jsem si při první zkoušce dokonce chvíli myslela, že snad vystrká Eden ze žebříčku mých nejhorších vůní. Guma, lékořice, aroma lékárny, v němž se mísí bonbóny proti kašli, léky a krabičky náplastí; a také sladká pryskyřice, včelí vosk, mléčně vanilkový benzoin, čokoláda a mléko s medem, to všechno můžete v Myrrhe Ardente najít. Pokud budou při první zkoušce převládat negativní vjemy, zkuste Myrrhe ještě jednou, budete ji už trochu znát a snáze v ní objevíte dobré vlastnosti. Ten včelí vosk je skutečně realistický a zlatá tůň základu se táhne jako karamel.
Hodně sladká, ale ne moc teplá a každopádně jedinečná, protože parfémů vybudovaných na myrze moc není, málokdo na to má odvahu…

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Annick Goutal Myrrhe Ardente (2007)
  • Složení:

    HLAVA: myrha
    SRDCE: guajakové dřevo, včelí vosk
    ZÁKLAD: myrhová pryskyřice, benzoin, tonka

 Váš příspěvek
 
derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 25.03.09 20:28

V Eau d'Iparie je myrha. S kadidlem. Je nádherná, vždycky mi připomene lahodně sladké plody tamaryšku.
Myrrhe Ardente zatím neznám, podle popisu to bude docela jinak podaná myrha, musím zkusit :)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
Mirka
sv. Parfema z Kecálburgu 7256 příspěvků 11.09.08 10:58

Nejsem si úplně jistá, ale myslím, že jsem kdysi měla pytlíček myrhy a pálila jsem ji na rozpálených plátech kamen. Voněla nádherně. Nemůže to být tím, že v kadidelnici není dost vysoká teplota? Často se stává, že při uvádění složení, se u téhož parfému jednou objeví myrha a podruhé myrta… jako u Eau D'Iparia.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist