Caron: Narcisse Noir

22.10.07 | autor Ada

Narcisse Noir byla představena už v roce 1911 a patří mezi největší klasiky firmy Caron. Překlad jejího názvu zní ‚černý narcis‘, což zní temně a mysticky - a to se tehdy nosilo. O jedenáct let později vznikl i parfém Narcisse Blanc (‚bílý narcis‘); oba se točí kolem pomerančového květu (a jasmínu a růže), ale každý jinak.

Černý narcis je květinová vůně temnějšího charakteru. Nic jásavého; představte si kytici z růží, pomerančových květů a jasmínu, naaranžovanou ve váze na toaletním stolku v pokoji staré dámy. Je tam šero, trochu zatuchlo, stříbrná pudřenka má černou patinu a pudr uvnitř dávno ztratil jemnou fialkovou vůni - nasál aroma tváří zpocených při bláznivém charlestonu v nějaké třpytivé tančírně. Stará dáma přichází, čekáte nějakou shrbenou babku, ale ona má postavu rovnou jako svíčka, na hlavě místo obligátního natrvaleného květáčku dlouhé vlasy stočené do drdolu à la Carmen, v jejích pohybech je ještě stopa kočičí pružnosti a v očích si můžete číst o dávných divokých dobrodružstvích. Živočišnost Narcisse Noir mi silně připomínala stejný charakter (jinak úplně jiné) L'Heure Bleue.
Narcisse Noir s ní sdílí i jistou melancholii; jenže melancholie Modré hodiny je taková… neškodná, řekla bych - ačkoli fialky a kosatec v L'Heure Bleue se taky někde zapotily, vůně decentně tají, jak k tomu došlo, a místo toho nám předkládá večerní romantiku v modrých, fialových a šedých barvách soumraku. Narcisse Noir otevřeně mluví o sexu, svádí a neslibuje žádnou postel posypanou růžovými poupátky a plaché polibky; ale ani rudozlatou opulentnost orientální ložnice a harémovou tanečnici, která si chce zkoušet polohy z Kámasútry. Žádné zbytečné okrasy, žena Narcisse Noir jde přímo na věc, ale na sílu jejích emocí hned tak nezapomenete.

Než se z recenze stane erotická povídka, vraťme se raději ke složení :) Abych to shrnula, v centru vůně se nachází zmíněná květinová kytice, zastřená stínem; základ je teplejší, obsahuje živočišné pižmové tóny, trochu koření a pudrové suchosti, snad i se slaboučkým mýdlovým podtónem. Představíme-li si čistou, jasnou květinovou vůni jako vodu a orientální parfém jako hutný olej, Narcisse Noir by byla něco na způsob glycerínu - prostě někde mezi.
Doporučuji všem odvážným ženám, které unesou těžší květinový parfém se silnou osobností.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Caron Narcisse Noir (1911)
  • Složení:

    HLAVA: narciska, pomerančový květ
    SRDCE: pomeranč, jasmín, růže
    ZÁKLAD: vetiver, santal, pižmo

 Váš příspěvek
 
Evelii
Nováček 7 příspěvků 08.03.11 15:15

Tak tohle je nááááádhera! Na mně je to také luxusní květinové mýdlo s nostalgickým nádechem. Nejkrásnější je začátek s pomerančovým květem, který mě bohužel brzy opouští…

Na poličce 15 parfémů 8 miniatur 12 odstřiků 60 vzorků V tužebníku 12 parfémů
 
katja  30.09.10 21:27

tedy jako já :)

 
katja  30.09.10 21:27

Narcis jsem si objednala naslepo. Na základě složení a komentářů tady a na jiných webech. Je to nádhera! čistý mýdlovo pudrový základ plus okolo poletující nádech jasmínu a pomerančového květu. Kdo teskní po Tendre poison může v Narcisu najít alternativu jaká já :)

 
silvia  29.03.10 08:16

Tento parfem ma vo filme Follow the fleet polozeny na toaletnom stoliku Ginger Rogers, ked sa pripravuje na vystupenie a diva sa na spolocnu fotografiu s Fredom Astairom:)

 
Afrika
sv. Parfema z Kecálburgu 2152 příspěvků 02.02.10 09:23

Práve ju mám na ruke, je to vôňa nadčasová, žiadna stará zatuchlina a ja narcis cítim veľmi výrazne a identifikujem starosvetský biely nežný narcis, ktorý vonia ináč a výraznejšie ako novodobé žlté s väčšími hlavičkami no a mydielko v podtóne je fakt luxusné, jednoducho krása

Na poličce 13 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
anonymní  06.05.09 15:18

Zpočátku se mi vůně zdála nezajímavá...­..takové staré mýdlo:),až po několika vyzkoušeních jsem změnila názor,při nostalgických náladách a hnusném počasí většinou hmátnu po N.N.

 
ajinka
sv. Parfema z Kecálburgu 2726 příspěvků 21.04.09 19:45

..na rozkvétající jarní zahradu po dni plném slunce právě padl soumrak, vše se ztišilo,jsou vidět jen černé obrysy starých stromů a vše halí modročerný tyl,omamně vonící máslově žlutými narciskami..láska na první počich

Na poličce 41 parfémů 0 miniatur 5 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 20 parfémů
 
1Miru
sv. Parfema z Kecálburgu 18726 příspěvků 10.04.09 07:38

..pro mě je to těžký, hustý, sytě žlutý narcis se závany mýdlovosti - moc se mi líbí.!.
A krásu parfému(jak měla možnost zkusit domenica) si ani nedovedu představit..!

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 26846 příspěvků 03.01.09 00:01

Dnes jsem měla to štěstí vyzkoušet čistý parfém… a je to pohádka. Zpočátku je velmi podobný Modré hodině, postupem času je živočišnější a smyslnější … Jeden z nejkrásnějších parfémových zážitků.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
shanin
sv. Parfema z Kecálburgu 3793 příspěvků 02.01.09 22:14

Těšila jsem se na tu živočišnost, ale jako mnozí jiní cítím jen mýdlo. A to celkem ostré a celou dobu přebíjející to ostatní v pozadí. Není to úplně nepříjemné, ale lehce mě to zklamalo, přestože jsem byla informovaná o tom, že mnou zkoušená EDT údajně nesahá čistému parfému (natož vintage verzi) ani po kotníky. I tak jsem čekala něco temného, těžkého a sexy a ne babiččin prádelník. Nicméně i babiččin prádelník u mě využití najde. Vyvolává ve mně nostalgii. Vykoupu se, navoním se, obleču si župánek a pustím si film s Adinou Mandlovou.

Na poličce 11 parfémů 0 miniatur 6 odstřiků 29 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
Arome elen
Učednice 41 příspěvků 05.11.08 20:15

řeknu to rovnou-jsem z této vůně úplně zmatená-okamžitě se mi vybavila vůně šuměnek v kostičkách-jestli někdo pamatuje,nebo jeho maminka…to mě ovlivňuje tak,že již nic jiného nejsem schopna vnímat…škoda

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Myskamaus  06.10.08 11:11

Tak už ho taky mám,ale na mě vůbec nic živočišného,jen nádherné mýdlo.Ale absolutně luxusní mýdlo a jak jde čas,tak je čím dál víc krásnější.Koupě nelituji,je to opravdu nádherný a nevšední parfém.

 
Míša  01.08.08 13:40

Já se musím také přidat a oponovat. Vůně není vůbec starobní, ani zatuchlá, naopak díky pomeranči je skoro svěží, ale použítí se přesto hodí spíše na večerní příležitosti. Pod tím pomerančem si nepředstavujte džus, není kyselý, jen lehce sladký a květinový. Parfém mi přijde nejkrásnější hned na začátku, protože tam zachytím i ty narcisky, pak už to celé ovládne jen zmíněný pomeranč a trocha mydlinek. Jinak se chová stejné jako Parfum Sacré, přilne Vám na kůži a nepoletuje kolem, jen si ho tak sama na prsou hýčkáte a on Vás zato hřeje…i když do horka je nejlepší.

 
Myskamaus  31.07.08 16:02

Ježíšmarjá,to ho musím vyzkoušet!!!Fakt si mě s tou historkou pobavila.

 
Rajka  12.07.08 18:34

Moje zkušenosti s Černým narcisem jsou sice už víc jak dvacet let staré, ale oddnes nemůžu zapomenout! Bylo mi skoro třicet a do „narcisu“ jsem se na první čuchnutí zbláznila, nosila jsem kapičku za ucho denně. Měla jsme tehdy nápadníka (později z něj byl přítel) a ten vůbec nepoznal, že to, co na mně tak krásně voní, nejsme já, ale parfém. Pořád mi říkal, že když „mně“ ucítí, zešílel by, jak ho rozpaluju :-). přiznám se, že se nikdy nedověděl, že to byl Narciss Noire. A podobně to působilo i na jiné muže.

 
Kalista
Znalkyně 428 příspěvků 25.06.08 14:52

Tak jsem si myslela taky, že je to jen a jen krásné, luxusní mýdlo, ale teď v těch vedrech bych řekla, že se rozloží docela smyslně…úžasná vůně, láska na první přivonění

Na poličce 15 parfémů 2 miniatury 3 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
Christabella
Parfémová maniačka 820 příspěvků 25.05.08 23:02

Na mně se rozvinula jen do hodně mýdlové (i když i to mýdlo bylo moc pěkné); ani květiny jsem moc necítila - pouze dodaly mýdlu luxusní nádech.

Na poličce 0 parfémů 54 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Arome katerina
Nováček 25 příspěvků 17.05.08 21:46

Nádherná vůně, na mě taky luxusní mýdlo. Ale trochu té živočišnosti bych brala…snad najdu někde jinde

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Kačaba02
Znalkyně 389 příspěvků 15.03.08 21:11

Já musím souhlasit s VikiS-na mě žádná živočišnost,jen luxusní a krásná mýdlová vůně (taková mýdla měla v prádelníku moje prateta) narciskovo-rúžovo jasmínová.Rozhodně klidně na denní nošení.Krásná a nevšední..

Na poličce 19 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
moajli
sv. Parfema z Kecálburgu 3125 příspěvků 29.02.08 10:55

anonymní - samozřejmě, že je nositelná i přes den, uznávám tedy, že jak pro koho ale pro mne to určitě platí, používám ji na den i večer :)

Na poličce 42 parfémů 6 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 11 parfémů
 
anonymní  27.11.07 10:51

prave mi prisel balicek a v nem narcisse noir..objednala jsem si ho naslepo a ted zkousim , co to se mnou udela..je to toaletni voda, a na prvni pocich dost ostra, ale vzapeti prvni tony rychle vyprchaji a citim, jak se na moji pokozce promenuje..citim jasmin, ale dost zretelne, jako kdyz prochazite rozkvetlym jasminovym sadem a nekde pod tim zavan pomerance a ruze..ruze takova pudrova, jako kdysi byvaly takove pudrenky ve voskovanem kulatem obalu..mela ji moje babicka a velice mi pripomina vuni toho ruzoveho pudru v ni..nezda se mi, ze by byla velice tezka, nebo vlezla, je fakt, ze jsem si strikla jenom velice jemne na zapesti, protoze jsem pocitala, zeby mohla byt tezka podle recenze..drzi se u tela a musim rict, ze je velice prijemna, takova jina, neda se k nicemu prirovnat, pripomina mi neco, ale nevim co..mozna vuni nejakeho mydla..mam ji na ruce asi hodinu, tak uvidim co se s ni jeste stane..myslim, ze v jemnulinke aplikaci je nositelna i pres den.

 
anonymní  23.10.07 14:42

Pro mě je to dokonale udělaná vůně, ale žádná líbivka. Mě zas tak santalová nepřijde, ale ani jako vůně z pokoje staré dámy. Pro mě je to vůně inteligentní čtyřicetileté smyslné ženské, která jde na rande. Tenhle parfém si každý muž bude pamatovat.

 
VikiS
Učednice 69 příspěvků 23.10.07 13:20

Narcisse Noir vlastním a po přečtení recenze jsem se musela pousmát. Je fajn, že každá preferujeme v zásadě jiný typ vůně a stejně různým způsobem ho i vnímáme.Nejsem stoupenkyní klanu ovocenkářek, letničkářek, ani unisexařek a díky tomuto profilu mám ve skříni například Safari,Fracas, Chanel 5,YSL Yvresse, Jil Sander No. 4 a No. 3 …a taky Narcisse Noir. Je příjemný, skutečně připomíná v určitém okamžiku L´Heure Bleue, ale já v něm cítím PŘEDEVŠÍM santal,pak ještě dlouho santal a po nějakém čase santal s jasmínem a lehoulince pomerančový květ. Po odvanutí první a druhé vlny z něj mám dojem neuvěřitelně čisté a mýdlové vůně.Živočišnost se nejspíš z mého flakonu odstěhovala.Patrně nedobrovolně, tipla bych to, ze jí pomohl „pan Santal“. ;o)) Proto to pousmání a proto jsem neodolala připojit svůj příspěvek.

Na poličce 36 parfémů 0 miniatur 18 odstřiků 5 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 23.10.07 11:40

Právě že moc nedá… jedině mě napadá L'Air du Temps, ale 1) bez karafiátu, 2) o hodně temnější, 3) živočišnější a 4) víc sexy. Společný mi na těch dvou přijde charakter květin, L'Air du Temps je pro mě hodně nostalgická, voní z ní 40. léta, z Narcisse Noir taky cítím meziválečnou dobu. Jenže Temps je romantika, Narcisse divoký mejdan v tančírně.
Ještě pořád ji cítím na ruce, je to držáček :)

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 22.10.07 22:02

Dá se Narcis Noir k něčemu přirovnat?( když se nedá nikde očuchat )

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist