Starý a nový: Carven Ma Griffe a Le Parfum

26.05.14 | autor Ada

Když byl parfém Ma Griffe v roce 1946 uveden na trh, doprovázela ho v Paříži netradiční reklamní kampaň: letadlo vyhodilo nad městem tisíce malých padáčků s miniaturami. (Rozdávání miniatur a vzorků na různých společenských událostech bylo důležitou součástí reklamní strategie firmy. Ma Griffe se takhle dostala i do letadel, nejprve jako dárek pro cestující dámy, později ve speciální cestovní verzi jako součást nabídky zboží na palubě.)

Značka Carven tehdy byla mladá, vznikla teprve rok předtím a patřila mezi ostře sledované nové hvězdy módního nebe. Slečna Carven, původním jménem Carmen de Tommasová (jméno jí dal tatínek, milovník opery, ale Carmen se nelíbilo, a tak si ho pozměnila), byla drobného vzrůstu a navrhovala mladistvé oblečení, které slušelo malým ženám.

Když Carven vymýšlela první parfém, chtěla také něco mladistvého, co by se líbilo moderním dívkám, jako byla ona sama. Tehdejší parfumerie nabízely spoustu zboží pro zralé femme fatale, ale nic sportovního a šik. Dnes nám Ma Griffe sice voní velmi elegantně a dámsky, protože doba a parfémový vkus pokročily, tehdy to však byla výjimečně lehká a mladá vůně - přesně jak tvrdí její slogan, le parfum jeune. Nosily ji i náctileté dívky.

Ma Griffe vytvořil parfumér Jean Carles a jako hlavní složku použil styralyl acetát, novou syntetickou látku ostřejší zelené vůně s tóny jasmínu a gardénie (v gardénii se tato látka přirozeně vyskytuje). Doplnil ji citrusy, aldehydy, jasmínem, styraxem, větvičníkem, vetiverem a dalšími složkami.

Zelená a bílá barva obalu Ma Griffe je inspirována pruhovanými šaty z první kolekce návrhářky. Barvy ale skvěle sedí i k samotnému parfému a jeho zeleným a bílým tónům.

Ma Griffe jsem testovala z miniatury se zelenými „véčky“ na krabičce, což je pravděpodobně verze ze 70. nebo 80. let. Koncentrace je označená jako parfum de toilette, což je synonymum pro eau de parfum.

Ma Griffe je chyprová vůně v klasickém větvičníkovém provedení. Obsahuje také aldehydy, takže vám připomene další aldehydové klasiky, jež přežily do dnešních ovocných dob: číslo 5, Rive Gauche a další. S nimi má společné i to, že je potřeba ji nechat pořádně rozvonět, než ji začnete posuzovat.

Ma Griffe má jemné srdce, které není tak opulentní jako např. u zmíněného Chanelu No. 5. Zelené tóny je cítit zřetelně, ale ne tak ostře jako třeba ve Vent Vert. Totéž platí pro bílé květiny: jsou tam, ale nejsou opojné nebo otravné. Je to vůně pro někoho, kdo chce vonět hezky, ne však zvlášť výrazně. Tichá elegance. Klasická verze univerzálky. Drží se blíž u těla a její vývoj je lineární, nekomplikovaný.

Na druhou stranu, jestli máte rádi staré vůně právě pro jejich komplexnost a poctivost, bude vás Ma Griffe dost možná nudit.

Nemám bohužel vyzkoušenou aktuálně prodávanou verzi. Vzhledem k omezením některých složek by mohla být od mé verze dost odlišná.

Nový Le Parfum jsem zkoušela minulý týden a v okamžiku, kdy jsem si ho nastříkala na ruku, se mi vybavila Dioressence. Ta se mi vybaví vždycky, když na mě z něčeho vyletí silné, arogantní konvalinky. Takže ze začátku přičichávejte opatrně, je to trochu síla.

Podle složení v Le Parfum vůbec žádné konvalinky nejsou, ale kdybych se nepodívala, nenapadlo by mě to. Cítila jsem je zřetelně.

Po rozvonění budete překvapeně koukat na svěží, lehkou květinovou vůni. Její hlavní složkou je kombinace bělavých a svěžích květinových tónů; z deklarovaného složení bych asi vybrala směs jasmínu, hrachoru, citrusových květů a hyacintu - zkuste si nějak představit, jak takový mix asi voní. Přidejte si ještě kopec mejdlíčkového bílého pižma a máte Le Parfum.

Varuju před nákupem bez vyzkoušení. Zkušenosti mi říkají, že Le Parfum bude typický chameleon, který na každém voní jinak.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 • Carven Ma Griffe (1946)
 • Složení:

  HLAVA: gardénie, citron, galbanum, aldehydy, šalvěj muškátová
  SRDCE: jasmín, růže, ylang-ylang, kosatec, lilie, vetiver
  ZÁKLAD: styrax, větvičník, skořice, benzoin, labdanum, pižmo

 • Carven Le Parfum (2013)
 • Složení:

  hyacint, hrachor, ylang-ylang, jasmín, vonokvětka, meruňka, santal

  104 - 1699 Kč
 Váš příspěvek
 
janejane
Učednice 199 příspěvků 26.05.14 21:36

Souhlasím s @dusty - víc takových článků…

Příspěvek upraven 26.05.14 v 21:38

Na poličce 18 parfémů 0 miniatur 30 odstřiků 126 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
dusty  26.05.14 19:31

Ani jeden z parfumov nepoznám a podľa popisov to nebude nič pre mňa, ale tento príspevok má vynikajúcu informačnú úroveň a privítala by som takých viac - parfumové tituly a ich história. :palec:

 
kytikyti
Znalkyně 367 příspěvků 26.05.14 15:36

Le Parfum jsem zkoušela v Douglasovi a moc se mi líbí. uvažuji o něm!:-) Ma Griffe musím běžet někam očmuchat!:-)

Na poličce 43 parfémů 4 miniatury 37 odstřiků 184 vzorků V tužebníku 47 parfémů
 
Slimek
sv. Parfema z Kecálburgu 8437 příspěvků 26.05.14 12:19

Tohle mě opravdu zaujalo :palec:
Flakony jsou nádherné a vůně velmi lákavé. Víc by mě sice zajímala Ma Griffe, ale aspoň na tu Le parfum se asi budu muset jít podívat.

Na poličce 97 parfémů 5 miniatur 2 odstřiky 256 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
raviss
Nováček 1 příspěvek 26.05.14 11:16

Le Parfum jsem videla v Douglas ve Zline

Na poličce 3 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 5 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
Tassia
sv. Parfema z Kecálburgu 3507 příspěvků 26.05.14 06:44

Zaujímavé, o tejto značke som ani netušila. Dá sa niekde vyskúšať?

Na poličce 41 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 12 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Do rovna! Netrapte vlasy při žehlení, aby vám nevypadaly jako mně

 

My ženy chceme to, co nemůžeme mít. A protože mou silnou doménou je logika a jmenuji se navíc Kudrnová, vždycky jsem chtěla krásně rovné vlasy.

Celý článek »
TOPlist