Chanel: No. 5 Eau Premiere

05.11.08 | autor Ada

O No. 5 Eau Premiére už toho bylo napsáno mnoho. Taková svatokrádež, oblékat klasiku všech klasik do moderního hávu! Někteří milovníci parfémů byli opravdu zděšeni a neváhali to dát najevo na svých blozích i na diskuzních fórech. Naprosto je chápu - firma Chanel si k uvedení Eau Premiére vybrala dobu, kdy výrobci chrlí jednu odnož za druhou, parfémy jsou ředěny, přeformulovávány a zovocňovány, a počet nových vůní uváděných ročně na trh je vysoký jako nikdy předtím.

O No. 5 Eau Premiére už toho bylo napsáno mnoho. Taková svatokrádež, oblékat klasiku všech klasik do moderního hávu! Někteří milovníci parfémů byli opravdu zděšeni a neváhali to dát najevo na svých blozích i na diskuzních fórech. Naprosto je chápu - firma Chanel si k uvedení Eau Premiére vybrala dobu, kdy výrobci chrlí jednu odnož za druhou, parfémy jsou ředěny, přeformulovávány a zovocňovány, a počet nových vůní uváděných ročně na trh je vysoký jako nikdy předtím. Je snadné vidět za Eau Premiére snahu vlísat se do přízně holčiček, kterým No. 5, White Linen nebo Shalimar smrdí starobou.
Protože už máte diskuzí na téma ‚hnusná svatokrádež vs. proč ne‘ nejspíš plné zuby, nebudu vás unavovat dalším přemítáním. Nakonec je to totiž tak, že se musíte sami vybrat, jak se vám to pozdává; a úplně nejlepší bude dojít Eau Premiére očichat a potom posoudit, co je tenhle kontroverzní výtvor vlastně zač.
Mimochodem, No. 5 už má jednu podobnou akci za sebou; původně totiž existoval pouze v koncentracích čistý parfém a toaletní voda (a proto prý je čistý parfém podobnější eau de toilette a nikoli eau de parfum, což zatím nemůžu potvrdit z osobní zkušenosti). V roce 1985 vznikla i parfémová voda, která se od toaletní ne sice výrazně, ale přesto znatelně liší. Vytvořil ji parfumér Jacques Polge, a kdo myslíte, že teď dělal Eau Premiére? Samozřejmě. Vůně tedy byla od začátku v dobrých a zkušených rukou.

Na stránkách Chanelu je Eau Premiére věnována samostatná sekce, která stojí za prohlédnutí. Uvádí ji animace, v níž se na začátku objevuje velká krabice v typickém černobílém designu, která se vzápětí otevírá a odhaluje stylizované přehlídkové molo. Na kraji stojí mladá modelka v bílých šatech a z povzdálí ji sleduje sama velká Coco pohledem matky, která s radostí i smutkem zároveň vypouští dceru z rodinného hnízda. Nebo se možná z útulného ústraní slavné minulosti, kterou už jí nikdo nesebere, dívá, jak si věhlasná značka vede v moderní době. Po skončení animace si můžete přehrát hudební skladbičku, v níž se tóny parfému mění v tóny akustické; jednotlivé části melodie jsou označené jako hlava, srdce a základ. Spojují-li se vám vůně v hlavě rády s hudbou, určitě vás tahle drobnost potěší.

Srovnávání s No. 5 se samozřejmě nelze vyhnout, ale vzala bych to stručně: Eau Premiére začíná jako No. 5 a nekončí jako No. 5. Přivítaly mě staré známé aldehydy, pod nimiž číhaly květiny - především růže a jasmín. Aldehydy však jen předají štafetový kolík a mizí, aby udělaly místo květinovému srdci, v němž nejvíc asi vyniká růže (v původním No. 5 je to spíš jasmín). V základu přibylo vanilky, takže Eau Premiére je po rozvonění znatelně vanilková a jak postupně na kůži stárne, vanilka se ještě zvýrazňuje. Vůně má celkově jemný, pudrový, obláčkový charakter.

Eau Premiére je přijatelnější pro současný nos a v tomto smyslu se dá skutečně mluvit o modernizaci, i když já bych se tomu pojmu snad raději vyhnula. Heslo Eau Premiére zní ‚as if it were the first time‘ - jako by to bylo poprvé. Nemá to být vodička pro slečny, kterým No. 5 zapáchá, ale takové ‚co by, kdyby‘ pro nás pro všechny. Eau Premiére by se dala využít tolika způsoby: jako ‚přestupní stanice‘ ke klasice pro někoho, kdo se na ni zatím necítí (díky aldehydové hlavě Eau Premiére si na tuto dnes moc nepoužívanou složku nenásilně zvyknete), jako vějička, která vás navede do dosud nepoznaného světa starších parfémů. Nebo se vám No. 5 naopak líbí a chcete k němu variantu, která poslouží, když zrovna nebudete mít náladu na říznost klasiky? A co třeba matka s dcerou, jedna navoněná No. 5, druhá Eau Premiére, případně obráceně, aby kolemjdoucím vrtalo v hlavě, jestli se jim neprohodily nosní dírky? Nebo můžete mít ostřejší eau de toilette ke kostýmku do práce, opulentnější eau de parfum na večer a vanilkově tulivou Eau Premiére na romantické chvilky. Dalo by se vymýšlet ještě dlouho.

Můj závěr: je dobře, že Eau Premiére vznikla, a doufám, že se v budoucnu při vhodných příležitostech objeví ještě další odnože. Klasika nepatří do zamčené vitrínky v muzeu, klidně ji dejme parfumérům na hraní, ať nám představí svůj pohled na věc.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Chanel N°5 Eau Première (2008)
  • Složení:

    HLAVA: aldehydy, neroli, ylang-ylang
    SRDCE: jasmín, májová růže
    ZÁKLAD: bourbonská vanilka, santalové dřevo, vetiver

 Váš příspěvek
 
Tassia
sv. Parfema z Kecálburgu 3507 příspěvků 03.06.12 21:49

Nádherná. Páči sa mi od začiatku do konca. Univerzálna na každú príležitosť. Ja po nej túžim od prvého nadýchnutia a určite bude prvá v poradí na najbližší nákup. Áaach..... :lol:

Na poličce 41 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 12 parfémů
 
Daniela44
Parfémová maniačka 608 příspěvků 04.08.11 12:28

Z tohohle jdu do kolen! Petka na me absolutne nevoni, vubec mi neslusi, nevynikne nic hezkeho. Premiere je nadherna vune. Naprosta cistota, elegance, jdou na me mdloby slasti!

Na poličce 18 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Domes
Učednice 78 příspěvků 01.10.10 23:50

Voní mi od začátku až do konce, s původním Chanelem si jsou podle mě docela podobné…bohužel na mě moc nedrží......

Na poličce 13 parfémů 2 miniatury 7 odstřiků 136 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Domes
Učednice 78 příspěvků 01.10.10 23:49

Voní mi od začátku až do konce, s původním Chanelem si jsou podle mě docela podobné…bohužel na mě moc nedrží......

Na poličce 13 parfémů 2 miniatury 7 odstřiků 136 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Domes
Učednice 78 příspěvků 18.09.10 15:49

Mě se líbí klaciský Chanel aji Premiére.Oba se drží při těla,takže neotravují okolí .)

Na poličce 13 parfémů 2 miniatury 7 odstřiků 136 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
katheriin
Nováček 29 příspěvků 29.08.10 19:37

Překvapilo mě, že Premiere tak hezky voní. Musím, ale přiznat, že ze začátku je docela nic moc, ale když se rozvine po okolí… to je teprve nádhera. Chtěla bych si jí koupit. Takže šetřit.. :)

Na poličce 3 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 122 vzorků V tužebníku 176 parfémů
 
Michele
sv. Parfema z Kecálburgu 2367 příspěvků 16.08.10 18:16

Když jsem ji ucítila, hned při prvním přičichnutí ihned po aplikaci mne napadlo „Bože, to je nádhera“ :-) K původnímu Chanel no. 5 jsem asi ještě nedospěla, moc se nekamarádím s aldehydy. Eau Premiére je pro mne variantou svěží vůně (používám zejména orientální, vanilkové vůně), v zimě na ni nejspíš přijde řada :-)

Na poličce 9 parfémů 12 miniatur 4 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 17 parfémů
 
Bea
Parfémová maniačka 939 příspěvků 16.07.10 07:40

Ze začátku luxusní mejdlíčko (v původním No.5 se mi zdá velmi odlišné a líbí se mi), kteréžto není můj šálek čaje, ale za chvilku se přenádherně rozvoní, ano cítím i růže.Elegantní, ke kostýmku, na den, opravdu nádherná, stylová vůně, prostě Chanel, no.

Na poličce 34 parfémů 2 miniatury 19 odstřiků 49 vzorků V tužebníku 24 parfémů
 
Zuzana  14.01.10 19:17

Chanel parfémy by som nevymenila za nič. Coco Mademoiselle je nádherná, ale nová 5ťka je úchvatnejšia. Milujem ten kontrast starého a nového. Aj ja v nej cítim mandlový krém od babičky, ktorý mi vobec nevadí, nádhernú vanilku, luxus povodnej No.5. Chanel je proste dokonalá..

 
ankaj
Nevyléčitelná závislačka 1197 příspěvků 05.01.10 16:25

Líbí se mi, na všední den super. Ale já tam cítím květiny,lehce „štrajchnuté“ citrusy, ale vanilku ani ne. A přitom klasickou „pětku“ mám ráda - a vanilku,ač ji v parfémech moc nemusím, na způsob No.5 docela beru. Kdybych si ale musela vybrat jenom jednu - beru klasickou No.5.(Jsem holt starší ročník!)

Na poličce 25 parfémů 275 miniatur 1 odstřik 145 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
blackdakini
Znalkyně 367 příspěvků 28.12.09 15:13

Dostala jsem vzoreček, když jsem letos před Vánocemi kupovala v Berlíně úplně jiný typ vůně… prodavačka mne ale asi dobře vystihla, protože klasickou 5 jsem už nějakou dobu očuchávala. Očuchávala, ale nebyla jsem rozhodnutá, jestli je to vůně pro mne. Připadala mi moc silná, hodně květinová, aldehydová, těžko nositelná. Eau Premiere tyhle vady (dle mého pohledu) nemá, je příjemná, nositelná na běžný den, a přitom je dostatečně „classy“.

Na poličce 4 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 12 parfémů
 
Garfield
sv. Parfema z Kecálburgu 3380 příspěvků 24.10.09 16:10

Původní No.5 bych opravdu nosit nedokázala a myslím, že patří do své doby.Reformulace se povedla, není to žádný ústupek kvalitě, jako u řady jiných vůní, ale krásný plnohodnotný parfém, který bych ráda jednou vlastnila :)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Angelika
Učednice 72 příspěvků 18.09.09 07:31

Krásná vůně pro opravdovou dámu.

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Gabča
Nevyléčitelná závislačka 1006 příspěvků 03.09.09 10:48

Já mám asi divnou kůži, těšila jsem se, až ji vyzkouším. No a necítila jsem žádný jasmín a ani růže, jen nakonec něco pudrově nasládlého, jinak se vůně celou dobu nesla v duchu takového babičkovského mýdla, říkala jsem si, že to budou ty aldehydy, ale oni celou dobu nezmizely…:-(( Konec mi připomněl vůni mandlového krému, který používala babička. Takže pro mě bohužel..:-( Možná za pár let…

Na poličce 19 parfémů 1 miniatura 22 odstřiků 197 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
estelle
sv. Parfema z Kecálburgu 3322 příspěvků 24.06.09 15:55

Je prekrásna…nežná, jemná, mazlivá…a vydrží celé hodiny.

Na poličce 18 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
Marianna
sv. Parfema z Kecálburgu 4049 příspěvků 17.04.09 22:37

Klasickou pětku má mami, mě sice voní, ale nosit bych ji nemusela. Ovšem dneska jsem se v parfumérii vrhla na Eau Premiere a to je ono … vanilka, to je moje. Je to jako klasická kytičkovo-mejdlíčková pětka oslazená vanilkou. Pudrový obláček. Ta cena je na první pohled strašná, ale když si uvědomíte, že je to za 150 ml velkou flašku, tak už mi vychází cca 750,– Kč za 50 ml a to přece není tak strašná cena. Jo, jo, jde do tužebníku a BUDE MOJE!!!

Na poličce 11 parfémů 0 miniatur 2 odstřiky 1 vzorek V tužebníku 5 parfémů
 
klubko
sv. Parfema z Kecálburgu 7108 příspěvků 17.03.09 08:34

Nejdřív jsem z ní byla trochu rozpačitá. Nevadí mi reformulace klasiky (která se mi sice objektivně líbí, ale nosit ji nemůžu), ale ze začátku mě dusila. Dala jsem jí ale druhou šanci a musím říct, že je to příjemně pudrová vůně, kterou bych vzala snad kamkoliv. Mám odstřik, ale bojím se, že ho tímhle tempem brzo vypotřebuji :-)

Na poličce 7 parfémů 3 miniatury 4 odstřiky 59 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Kleaa
Znalkyně 266 příspěvků 13.03.09 09:57

docela pěkná, jemná, krémová vůnička, ale chybí mi v ní něco pikantního, sexy, to bohužel rozhodně není

Na poličce 56 parfémů 0 miniatur 34 odstřiků 202 vzorků V tužebníku 15 parfémů
 
Hraška
Nevyléčitelná závislačka 1095 příspěvků 11.03.09 22:57

Krása, priznám sa, že s päťkou veľmi nemôžem zrovnávať, lebo tú som zatiaľ skúšala len letmo, zatiaľ je to rešpekt, ale táto verzia je krásna, zo začiatku mydlová, ale po pridaní vanilky je tak krásne krémová, že nebyť tej ceny, mám ju doma :(

Na poličce 18 parfémů 3 miniatury 9 odstřiků 26 vzorků V tužebníku 13 parfémů
 
lark  23.02.09 19:53

Na mě je to příliš sladké. Myslím, že starý chanel 5 je lepší.

 
rakuli
sv. Parfema z Kecálburgu 6032 příspěvků 02.02.09 19:48

skladba je tak úchvatná, že si ji přišly poslechnout i moje kočičky :)
a No 5 Premiere…začátek pro mě jen maloučko aldehydový, střed se nejdřív jemně, potom silněji rozvoněl květinami, napřed mi připomínal nějaký krémek, luxusní mydlo…a závěr - cítila jsem vanilku s trochou kouře…trošku mi ten závěr připomněl Shalimar nebo Lolitu L po vyvonění…ten závěr mě maličko zklamal, ale chápu, že tahle vůně asi tak musí být postavená

Na poličce 4 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 130 parfémů
 
Hanca  17.12.08 16:39

Ahoj, dostala jsem tuto vuni jako darek. Zpocatku jsem se trochu polekala, protoze z Chanelek mi volela jen Chance Fraiche. Takze presne jak pise Hedus, zacatek je zdeseni. Ale to, co prijde potom se s tim neda vubec srovnat ! Po nekolika hodinach voni uplne, ale uplne jinak a ja pak jen cucham a cucham, jaka je to nadhera.

 
Heduš  13.12.08 21:16

Ado, velmi jsi mne navnadila, a tak jsem se vydala do parfumerie a vyzkoušela na kůži. Výsledek - po nastříkání jsem málem omdlela. Smrdělo mi to jako Lybar na vlasy nebo Taft nebo tak něco… jenže - nemohla jsem to umýt,šla jsem na akci :) po půl hodině si říkám kdo v okolí tak nádherně voní, po hodině jsem měla nos jenom u ruky, po další hodině jsem tu ruku hrdě strkala všem pod nos. Je to překrásná, opravdu povedená vůně. Jen ten začátek by mohl být trochu jiný :))) Okamžitě bych si ji koupila, ale ta cena 8-O páne jo, budu holt šetřit ;)

 
ppjmh
Znalkyně 336 příspěvků 03.12.08 10:39

Klasický No 5 nemusím, ale tohle je nádhera :-). Zakoupím při nejbližší možné příležitosti a nosit ji budu nejspíš z jara a na podzim. Na dnešek se mi v s ní krásně usínalo a to na spaní obvykle žádnou vůni nesnesu.

Na poličce 15 parfémů 5 miniatur 0 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 0 parfémů
 
Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 10.11.08 20:23

Já ji vyzkoušela a budu muset pořídit. V klasice mi vadí aldehydy - tohle je příjemně jasmínové…

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
Silvi
Učednice 147 příspěvků 08.11.08 19:21

Vůni určitě vyzkouším a dám vědět. Mimochodem ta skladba po animaci je moc krásná:)

Na poličce 13 parfémů 1 miniatura 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 16 parfémů
 
malaeva
Parfémová maniačka 560 příspěvků 08.11.08 17:34

Původní pětka byla po delší době velice pěkná, opravdu slavnostní. Ale ta delší doba byla na mně moc dlouhá. Premire se rozvine dřív a je opravdu úžasná. Také vydrží hodně dlouho vonět a skoro bych řekla, že čím déle, tím lépe.

Na poličce 17 parfémů 4 miniatury 0 odstřiků 9 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 06.11.08 23:03

Širín: tak to je divné… Zkus ji ještě jednou :) Že jsi necítila podobnost s klasikou bych brala, ale že bys tam nenašla ani špetku kytek nebo té vanilky, které je tam fůra a vydrží dlouhé hodiny?

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
Širín
sv. Parfema z Kecálburgu 7023 příspěvků 06.11.08 22:41

Dnes jsem ji zkoušela a byla jsem ABSOLUTNĚ ZDĚŠENÁ! Jediné, co jsem cítila byly citrusy, citrusy, citrusy. Žádná podobnost s klasikou a ani to nemělo podle mě „chanelovský“ punc.

Na poličce 10 parfémů 17 miniatur 4 odstřiky 437 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 06.11.08 19:16

Klasická pětka se mi líbí ale nemám na ni trpělivost a přijde mi na běžný den na mě nepatřičná - prostě se v ní necítím ale s Eau Premiére je to jiná - nejvíce se mi líbí právě to že voní i nevoní jako klasická pětka a nejvíc mě potěšilo přidání vanilky, která je velmi krásná, něžná a jemná - na kůži voní velmi ale velmi dlouho, pro mě po dlouhé době vůně, která mě zaujala.

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů
 
kamila  06.11.08 16:19

Z klasické pětky se mi zvedl žaludek, z premiere ne:-)…Dokonce(!) se mi hoooodně líbil. Elegantní, krásná, jemná a přitom nepřipomíná žádné paní ředitelky a podobné matrony, hahaha

Vložit nový komentář

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist