Chanel No. 5 čistý parfém & Jasmin Noir L'Essence

09.12.11 | autor Ada

Když mezi lehkými vůněmi dostanete chuť na něco sytějšího, máte dvě možnosti: čisté parfémy a intenzivní verze. Je pravda, že ty někdy bývají jen velmi opatrným zesílením původní slabé vůně, která se tak dostane přinejlepším do pásma průměru, naštěstí to neplatí vždy. A čisté parfémy přinášejí nejen vyšší koncentraci, ale často i zcela jiný zážitek.

Líbí se vám Chanel No. 5? Podle údajů v databázi je vás na Arôme očividně dost, ale stejně tak má tato klasika i své odpůrce. Těm se přirozeně ani čistý parfém nebude příliš líbit, pro ostatní mám ovšem dobrou zprávu: to, co máte na číslu 5 rádi, je v parfému v míře vrchovaté.

No. 5 Parfum je dostupný v klasickém flakonu (aplikujeme nanesením parfému zátkou) nebo v kabelkovém balení s rozprašovačem (jeden střik stačí!). Složení je podobné jako u toaletní a parfémové vody, s jedním rozdílem: některé složky, které jsou v méně koncentrovaných verzích syntetické, jsou zde přírodní. Při ceně čistého parfému (i ten nejlevnější tester o objemu 7,5 ml stojí cca 1500 Kč) si to firma může dovolit, za parfémovou vodu bychom tisíce platili asi neradi, i kdyby byla sebekrásnější.

Parfémový extrakt No. 5 je, můžu-li to tak nazvat, „syrovější“ než parfémová a toaletní voda. Nemyslím tím, že by byl nějak drsný nebo neharmonický, přírodní složky jsou však chemicky pestřejší a parfém je proto lehce neučesaný. Přírodní jasmín nikdy nezkrotíte tak dokonale jako jeho syntetického bratra složeného z přesně nadávkovaných molekul…

Samotná vůně je o něco méně pudrová a sametová než eau de parfum, v tom se podobá spíš eau de toilette, v porovnání s ní má ale zase víc květin a ženskosti. Především ze začátku dominuje zlatá aldehydová směs připomínající vůni dřeva a spadaného listí, postupně z ní víc a víc vystupují květiny v čele s růží a jasmínem. Černozlaté foto, které má Chanel momentálně jako podklad stránky o parfémech, vystihuje mé synestetické vjemy perfektně: nadčasová zářivost, elegance v malých černých, spousta plošek odrážejících světlo na všechny strany a příchuť tajemství.

Čistý parfém No. 5 bych doporučila jako dárek pro každou ženu, která má tuto vůni ráda. Nemůžete šlápnout vedle.

Protože ne každý je z Chanelu No. 5 u vytržení, vyzkoušela jsem ještě intezivní verze jedné modernější vůně: Jasmin Noir od Bvlgari. Jasmin Noir L'Essence není označena jako čistý parfém, ale podle proma („intenzivnější a koncentrovanější verze originální Jasmin Noir z roku 2008“) by se mu teoreticky měla blížit, neboť Jasmin Noir je parfémová voda. Ale to je zbytečné nimrání ve slovíčkách: důležité je, voní to dobře nebo ne?

Bvlgari Jasmin Noir L'EssenceBvlgari Jasmin Noir L'Essence

Budu se opakovat: žena, která má ráda Jasmin Noir, by verzi L'Essence určitě ráda našla pod stromečkem. Již tak dobrý orient Jasmin Noir byl ještě přisycen a získal chutnou šťavnatost. Na zimu je L'Essence jako dělaná: voní z ní dřevo, koření a snad i nějaké to ovoce; představte si vůni, která se rozlije po bytě, když vytáhnete z trouby právě upečený perník a ještě horký ho promáznete černými švestkovými povidly. Vím, že je to prakticky neproveditelné, poněvadž by se to při krájení rozsypalo, ale v zájmu autentické představy prosím o přimhouření očí.
Určitě doporučuji k vyzkoušení!

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 • Chanel N°5 (Parfum) (1921)
 • Složení:

  HLAVA: aldehydy, bergamot, neroli, citron
  SRDCE: kosatec, jasmín, konvalinka, růže
  ZÁKLAD: ambra, santalové dřevo, vanilka, vetiver

  540 - 2000 Kč
 • Bvlgari Jasmin Noir L'Essence (2011)
 • Složení:

  HLAVA: bergamot, růžový pepř
  SRDCE: jasmín, mandle
  ZÁKLAD: myrrha, lékořice, dřevité tóny, fazole tonka

  958 - 968 Kč
 Váš příspěvek
 
ZPĚVAČKA
Znalkyně 298 příspěvků 08.08.15 23:41
PRO VŠECHNY

Prosím lze sehnat čistý parfém Silver rain od la Prairie???? Na mně EDP nedrží,..díky za info, R

Na poličce 8 parfémů 4 miniatury 7 odstřiků 2 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Le Parfume
Nováček 6 příspěvků 13.01.12 17:55
Chanel No.5

Chanelík je tady u Nás doma. Sice malinko, ale můžu říct, že nějak neřeším komerčnost typu: „Je to pro dámy.“ Já se tím prostě voním! :)

Na poličce 2 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 6 parfémů
 
b4udel4ire
Nováček 1 příspěvek 15.12.11 10:48

Zajímavý. Dívám se, že v Grasse každoročně vypěstujou 27 tun jasmínu, z čehož nějakých 20 tun jde do Chanelu No.5. S rosou majalis to bude podobný. U nás je r. majalis (v přírodě) celkem vzácná a chráněná, roste např. na Milešovce.

Na poličce 7 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Uživatel je onlinejerry
sv. Parfema z Kecálburgu 13392 příspěvků 14.12.11 09:32

Tak jsem opakovaně porovnala JN a JNE a myslím, že rozdíl mezi nimi není jen v intenzitě - těch odlišností je víc (hlavně o hodně víc lékořice v JNE). Nemyslím, že se JNE musí zákonitě líbit všem milovnicím klasiky.

Na poličce 50 parfémů 3 miniatury 14 odstřiků 105 vzorků V tužebníku 18 parfémů
 
Arome Alinka
Učednice 66 příspěvků 12.12.11 22:36

Jasmín mám ráda…mandle taky, tak to by se mohl líbit, musím někde očichat.

Na poličce 19 parfémů 1 miniatura 8 odstřiků 15 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
verunka2201
sv. Parfema z Kecálburgu 5525 příspěvků 11.12.11 21:26

Jasmin Noir L'Essence je fakt bomba! Už jsem ho párkrát zkoušela a kvalitativní posun vzhůru proti „řidším“ verzím je znát jak blázen :) (I když na JN EDP nedám dopustit, patří k mým oblíbencům na poličce.)
Kdyby nestál takový prachy (kolem 2300 za 50 ml), tak už ho dávno mám…

Na poličce 54 parfémů 100 miniatur 12 odstřiků 207 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
plevanka
sv. Parfema z Kecálburgu 2020 příspěvků 10.12.11 11:21

Jasmin noir L'Essence zní skutečně dobře, podle popisu by mohl být podobného ražení jako LPRN nebo Lolita Lempicka edp, jen s jasmínem :think:

Na poličce 15 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 124 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
1Miru
sv. Parfema z Kecálburgu 18726 příspěvků 09.12.11 17:25

…tak ten Jasmin Noir zní ohromně.!.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy
Vložit nový komentář

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist