Co je to ten "oud"? (a recenze Montale k tomu)

13.05.10 | autor Ada

Se značkou Montale už jsem se seznámila dříve, ale s oudovými vůněmi jsem si zatím jen tak trochu zakoketovala. Protože se oud v poslední době objevil i v některých mainstreamových vůních (např. Fahrenheit Absolute) a je možné, že se zrodí nějaký menší trend, recenze určitě neuškodí.

Oud (aoud, oudh) je arabský výraz pro dřevo. Správně by to v českém přepisu mělo být nejspíš ‚ud‘ nebo ‚úd‘ - je vám asi jasné, proč se to nikomu takhle psát nechce. Než se tato zatím exotická složka rozšíří tak, že si zaslouží tvrdě prosazovat správný přepis, zůstaneme raději u oudu nebo aoudu, byť je to trochu patvar.
Indové pryskyřici ze dřeva stromu Aquilaria malaccensis (též secunda nebo agallocha) nazývají agar, Indonésané gaharu, Číňané čcheng-siang, což znamená ‚potápějící se kuřidlo‘ (agarové dřevo - dřevo nasáklé pryskyřicí, viz dále - má vysokou hustotu). Česky se tento strom jmenuje orličník (také se mu říkalo orlí dřevo). Oud je možná zmiňován i v bibli - v některých částech Starého zákona se objevuje ahalim, latinsky lignum aloes, dřevo, které by snad mohlo být oním agarem. (Český překlad to buď nějak chytře opisuje, nebo mylně překládá jako aloe; aloe a aloes jsou ovšem úplně jiné věci.)
Rod Aquilaria má patnáct druhů a oud se dá prakticky vyrobit ze všech, nejen z toho zmíněného. Některé druhy už jsou bohužel na seznamu ohrožených, proto je také oud tak drahý.

Oud se nezískává jen tak ze dřeva orličníku, strom se nejprve musí nakazit plísní, na kterou reaguje zvýšenou produkcí pryskyřice. Původně bledé dřevo tak získává tmavou, až černou barvu a silnou vůni. Stromy se v přírodě nakazí přirozeně, většinou když už jsou postarší a mají na sobě suché, náchylné větve, nebo jsou plísní naočkovány. Ani to ale není jednoduché, vyžaduje to přesnost a zkušenosti a je to také časově náročné (strom musí být určitého stáří a pro získání pryskyřice se nekácí, nechává se z něj po malých dávkách vytékat a to taky není hned). Kvůli ohrožení rodu Aquilaria je navíc nutné řídit se přísnými zákony.
Nelze se pak divit, že nejkvalitnější oud stojí desítky tisíc korun za kilogram; ten nejlevnější jen několik stovek, ale nevoní zdaleka tak úžasně. Proto lze agarové dřevo najít i v některých mainstreamových parfémech, nikoví výrobci, mezi nimi Montale, se pochopitelně snaží získat co nejlepší kvalitu. Mimochodem, nejvíc oudu se spotřebuje v arabských zemích - Arabky a Arabové, milovníci hutných a pro Evropana až děsivých orientálních parfémů, si v něm přirozeně libují. Bez osobního seznámení si aroma oudu těžko představíte, ale zkusit to můžete: vyrobte si představu temnou, hustou, dekadentní, táhnoucí se jako roztopený asfalt; vonnými balzámy k neprohlédnutí zakouřený harém nasáklý živočišnou vůní těch nejkrásnějších slečen. Krása, že. (Co na tom, že skutečné harémy měly do erotických představ evropských mládenců hodně daleko :) )

Po tak důkladné přípravě bude jistě hračkou vstřebat recenze dvou oudových parfémů, které jsem si pro vás připravila.

Aoud Queen Roses je sytý květinový orient. Ale opravdu orient - nepředstavujte si orientální vůně tak, jak je známe ze středu hlavního proudu, podobá se spíš těm, které jsou už na jeho hranici, např. Samsara. Pokud hledáte právě takové a běžná nabídka vás neuspokojuje, račte postoupit o krok dál, do nikového světa.
Aoud Queen Roses dominuje růže v plné, orientální podobě, a směs orientálních dřev (výrazně z ní vystupuje santalové dřevo) a hutných balzámů. Po rozvonění jsem identifikovala i něco kožených tónů. Je to výrazná vůně s velkou výdrží, ale ne ‚zabiják‘. Je hezky harmonická a bez potíží by si na ni zvykla i mírně pokročilá hledačka orientů.

Zato Black Aoud je ze začátku vyloženě děsivá, nebojím se napsat ošklivá. Je to vůně, kterou po nanesení ihned zavrhnete, jestliže jste zakoupili naslepo, začnete lamentovat, co jste to proboha provedli (zvlášť při koupi plného balení za cenu hezky přes tři tisíce korun to bude pořádný šok). Ale nebojte, můžu vás uklidnit. Black Aoud je jako exotický pták, který vás přivítá uširvoucím řevem, naježeným peřím na krku a máváním křídel. Musíte počkat, až se usadí na bidýlku, ztichne a srovná si peříčka. Potom ucítíte suchou, nezvyklou směs sladkého kakaového prášku, dužiny ze sušených datlí, mandlově nahořklého kadidla a vanilkových tónů. Black Aoud je kořeněně balzámový, bez květin, a je dokonale unisexově univerzální i podle běžných evropských představ.

Líbil se vám článek?

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
Elviri
Nováček 2 příspěvky 18.08.14 19:59

Da sa nekde odskusat? Alebo predavaju iba na nete?

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
DOLCE VITA
Nováček 6 příspěvků 21.07.10 10:05

To je prostě nádhera, harmonie, neotřelé a zvlaštní, jako druhá kůže! Do orientu jsem zabředla nedávno a už se opravdu nechci vracet ke komerci. Nosík si čuchl k luxusu a už odmítá čuchat cokoliv jiného… A vůbec ho nezajímá, kolik to stojí ;-)

Na poličce 11 parfémů 14 miniatur 27 odstřiků 17 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
DOLCE VITA
Nováček 6 příspěvků 21.07.10 10:05

To je prostě nádhera, harmonie, neotřelé a zvlaštní, jako druhá kůže! Do orientu jsem zabředla nedávno a už se opravdu nechci vracet ke komerci. Nosík si čuchl k luxusu a už odmítá čuchat cokoliv jiného… A vůbec ho nezajímá, kolik to stojí ;-)

Na poličce 11 parfémů 14 miniatur 27 odstřiků 17 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
Inesska
Parfémová maniačka 510 příspěvků 19.05.10 22:11

Mna oudy celkom dostali!!! Uplne fascinujuce a zvlasne vone, nedaju sa prirovnat k nicomu.

Na poličce 13 parfémů 5 miniatur 3 odstřiky 28 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
Jean  14.05.10 21:12

Výborně! Moc se těším na recenze.
A můžeme nakupovat na Parfemy Exclusive.

 
derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 14.05.10 00:33

(hurá! :D)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 13.05.10 18:58

Určitě, bude Montale i arabské parfémy (viz další článek).

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
deard  13.05.10 18:51

krása Ado, můžeme doufat v další recenze Montaleho výtvorů?

Vložit nový komentář

Nový článek:

Do rovna! Netrapte vlasy při žehlení, aby vám nevypadaly jako mně

 

My ženy chceme to, co nemůžeme mít. A protože mou silnou doménou je logika a jmenuji se navíc Kudrnová, vždycky jsem chtěla krásně rovné vlasy.

Celý článek »
TOPlist