Dokonalá růže podle Francise Kurkdjiana

09.10.15 | autor munu

V parfumerii není důležitější květiny, nežli růže. S růží stojí a padá mnoho klasických parfémů. V některých je centrální složkou, kolem níž se odvíjí celý příběh vůně, v jiných je nezjistitelnou, ale důležitou a určující součástí.

A přesto se růže používané v parfumerii po staletí nijak nevyvíjely, zatímco růže pěstované pro okrasu jsou neustále šlechtěny. Vyvíjí se stále nové a nové kultivary zahradních růží, vhodné pro růst ve stínu, pro růst v suchu, pro růst tam i onde.

V parfumerii známe v podstatě jen dva druhy růží: pikantní a temnou Rosu Damascenu, neboli růži z Damašku, a jemnou, perlivou Rosu Centifolii, nazývanou také májová růže. Damascena je pěstována na Blízkém východě a tvoří 95% celkové produkce růžového oleje. Májová růže se pěstuje především v okolí Grasse.

Společnosti vyrábějící esenciální oleje pro parfumerii se orientují spíše na chemické laboratoře, než na šlechtění růží.V laboratořích zkoumají molekulární stavbu růžových vůní a snaží se o jejich napodobení, ale tyto snahy zatím ztroskotávají.

Francis Kurkdjian na to jde jinak

S tím se nechce smířit Francis Kurkdjian, parfumér vlastnící značku Maison Francis Kurdjian a autor mnoha skvělých vůní. Rozhodujícím momentem k bláznivému nápadu vyšlechtit novou růži pro parfémy byl článek o známém šlechtiteli růží, Fabienu Ducherovi, který si Francis v roce 2009 přečetl.

Fabien Ducher pochází z rodiny, která se pěstitelství věnuje po mnoho generací. V době, kdy se o něm Francis Kurkdjian dozvěděl, cestoval Fabien po světě a shromažďoval zpátky práci svých předků – kultivary růží roztroušené po celém světě.

Za několik týdnů už seděl Francis ve vlaku do Gieru, poblíž Lyonu, kde má Ducher svou růžovou farmu a tuto cestu absolvoval v následujících šesti letech ještě mnohokrát.

Obtíže šlechtění

Při první návštěvě byl Francis fascinován barevností květů i vůní na Fabienových růžových polích. Vytvořit vonící kultivar pro zahradu je ale něco jiného, než vytvořit kultivar vhodný pro použití v parfémech. Taková růže musí mít vhodné okvětní lístky – ani příliš silné a kožovité, ani příliš tenké, musí vonět dostatečně silně, aby šla destilovat párou, musí vydržet přírodní podmínky v regionu, kde má být pěstována, musí přežít zimu a být schopná tvořit semena pro další výsev, musí odolávat chorobám a škůdců…

Pro Francise s Fabienem to byla výzva. Šlechtění takové růže je běh na dlouhou trať. Aby to vůbec dokázali, museli napřed vystopovat předky, ze kterých pochází obě růže využívané v parfumerii.

Při svých pokusech se potýkali s mnoha problémy. První rok růže vůbec nevykvetla, další rok ji zničili škůdci. Až v roce 2012 se první rostlinky protlačily půdou a vykvetly. A letos, na jaře roku 2015, konečně Francis s Fabienem získali prvních dvacet rostlin, s květy světle růžové barvy, vonícími přesně tak, jak chtěli: svěže a křupavě, po liči a jahodách.

Nová růže s arménským jménem

Nová růže dostala jméno Nevarte. Toto slovo pochází z Arménie a znamenající „nová růže“. Francis tím zároveň vzdal hold své babičce, ženě plné odvahy, která jako mladá přišla sama z Arménie do Francie. Jak říká Francis Kurkdjian, i jeho nová růže prošla při šlechtění mnoha útrapami a musí tedy také být plná odvahy.

V současné době Francis Kurkdjian hledá místa pro pěstování své růže ve velkém a možná už za tři roky bychom se mohli těšit na první dávku parfému s růží Nevarte.

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz
Líbil se vám článek?

Témata článku

 Váš příspěvek
 
munu
sv. Parfema z Kecálburgu 3594 příspěvků 10.10.15 17:54

Byla jsem upozorněna na několik nesrovnalostí ohledně hybridů růží, tak bych to ráda upřesnila:
Rosa Damascena: tím že je temná jsem nemyslela barvu, ale vůni. Že (alespoň na mne) působí „temněji“ než Rose de Mai). Všechna adjektiva se týkala vůně, nikoli barvy.

Rosa centifolia: správný český název je „růže stolistá“, nikoli májová. Mylný překlad „májová“ vznikl z toho důvodu, že hybridu růži stolisté pěstovanému v Grasse se také říká „Rose de Mai“. Je to v parfumerii dost rozšířený mylný překlad.

Májová růže (rosa majalis) je něco úplně jiného.

Příspěvek upraven 10.10.15 v 17:57

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 5 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 1 parfém
 
74SLena
Nevyléčitelná závislačka 1738 příspěvků 10.10.15 15:05

Nejkrásnější a nejvoňavější růží je Gloria Dei, přijde mi, že jí cítím v Rose Barbare i když se mi nepodařilo najít nějaký parfem kde by byla ve složení uvedená, tak asi není pro to vhodná.

Na poličce 86 parfémů 11 miniatur 28 odstřiků 27 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
tea_of_cup
Učednice 235 příspěvků 09.10.15 17:32

Krása, tu bych si chtěla v reálu očichat. super článek! :kytka:

Na poličce 8 parfémů 7 miniatur 7 odstřiků 17 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
chimaera
sv. Parfema z Kecálburgu 2051 příspěvků 09.10.15 14:50

A to se mi líbí :srdce: Miluji vůni nejrůznějších růží, ale v mých oblíbených parfémových složkách růže příliš prim nehraje - kdyby se tak do parfému podařilo tímto způsobem dostat ty rozmanité vůně všemožných kultivarů, kde se dá vyčenichat jablko, ananas, med, anýz, citrusy, hruška nebo dokonce bílá čokoláda a přitom je to pořád růže..
(Ale liči taky zrovna moc nemusím :D)

Příspěvek upraven 09.10.15 v 14:50

Na poličce 39 parfémů 49 miniatur 115 odstřiků 185 vzorků V tužebníku 13 parfémů
 
munu
sv. Parfema z Kecálburgu 3594 příspěvků 09.10.15 14:33

Taky jsem zvědavá. I když liči a jahody… :think:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 5 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 1 parfém
 
Hanka H
sv. Parfema z Kecálburgu 3148 příspěvků 09.10.15 14:08

Hmmmm, tak to už se těším!

Růže je růže je růže

Na poličce 23 parfémů 0 miniatur 28 odstřiků 2 vzorků V tužebníku 12 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist