Esteban: japonské pojetí francouzských parfémů plus letošní novinka

04.03.15 | autor munu

Esteban je u nás nepříliš známá a tak trochu i tajuplná značka. Na eshopech jejich produkty najdete málokde a butiky mají pouze v Paříži a v Tokyu a moc informací o ní nenajdete. Nedostupná už ale není, jejich eshop posílá i do České republiky.

Na webových stránkách si můžete přečíst vágní popis o tom, jak už 30 let vytváří na jihu Francie svůj vlastní olfaktorický vesmír na půli cesty mezi středomořskými civilizacemi a japonskou kultivovaností. Hezké. Ale kdy to napsali? Před rokem? Dvěma? Deseti? Kdy, kdo a proč značku založil? Kdo najde podrobnější historii, má u mě vzorek Baume Tolu.

Luxusní vůně do interiéru

Co víme určitě je, že Esteban postihlo to, co mnoho jiných niché i mainstreamových značek – v roce 1996 se stal členem velké, nadnárodní skupiny. V tomto případě jde o Nippon Kodo Group, skupinu specializovanou hlavně na dovoz kadidel.

Esteban je podle svého profilu průkopníkem na poli interiérových vůní. Uvádí, že jako první začali používat mikroporézní keramiku jako nosič vůně a aromatické svíčky ze stoprocentně přírodního vosku. Také významně přispěli k popularizaci japonského kadidla v Evropě.

Už pod hlavičkou Kodo v Estebanu rozšířili svůj sortiment bytových vůní v luxusních baleních s luxusními doplňky i o parfémy.
Parfémy (tedy přesněji řečeno toaletní a parfémované vody) Esteban by měly být vystavěné na přírodních složkách. Nutno říci, že v kombinaci této informace a toho, kdo je majitelem značky, bych hledala důvod malé výdrže, o které se zmiňuje většina recenzentů. Jak známo, čistě přírodní esence už ze své podstaty nemají velkou výdrž, což, ruku v ruce s tím, že v Asii si nepotrpí na silné vůně, znamená pro nás někdy malou siláž, slabou výdrž, linearitu, dokonce i jistou nesourodost složek, nezvyklost.

Přírodní vůně Esteban je ale třeba brát přesně tak, jak je výrobce popisuje ve svém profilu: Jako japonskou interpretaci francouzských parfémů.

Vůně „na tělo“

První osobní vůně Esteban se objevily na trhu v roce 2005 a v současné době má značka v portfoliu několik kolekcí, z nichž bych vybrala:

  1. Kolekci Matières, která obsahuje řadu vůní ve strohých, hranatých flakonech, postavených vždy okolo jedné přírodní složky a po této složce i pojmenovaných (Ambre, Tonka, Cuir, Baume Tolu, Cédre, Patchouli)
  1. Kolekci Accords, která myšlenkově navazuje na Matières, skládá akordy z těchto složek a poskytuje nové interpretace některých hlavních akordů používaných v parfémech. Patří sem například můj oblíbený Ambrorient a nebo třeba Modern Chypre a Classic Chypre, Bois Velours a další.
  1. Kolekce Couleurs představuje barvy, hravost, energii, emoce a nálady. Flakony adekvátně tomu hrají všemi barvami a patří sem Folie de figue, Colère d'épices, Tourbillon de thé další.
  1. Poslední, nejnovější kolekcí je Empreinte. Slovo Empreinte znamená otisk, stopa a vůně v této kolekci by měly interpretovat otisky na mapě našich vzpomínek. Tato kolekce byla zahájena v roce 2012 dřevitou a orientální Belle au Parfum de Oud.

Smyslně nevinná balerina

A právě do poslední kolekce (Empreinte) letos přibyla nová vůně: Rêve Blanc. V oficiálním promo se o ní píše: „Vůně se otevírá akordy růžového pepře, žluté mandarinky a šťavnaté meruňky. Srdcem se prolíná směs z pomerančových květů, frangipani a magnólie, spočívající na základu z vanilky, jantaru, pižma a santalového dřeva.“ Zní to dobře, uvidíme jaká je skutečnost.

Vytvoření parfému má na svědomí Irene Farmachidi. Tato mladá a půvabná Francouzka do vůně, podle svých slov, otiskla vzpomínku nebo spíše představu baleríny tančící na Pont des Arts (most v Paříži).

Vůně Rêve Blanc má být plná kontrastů mezi smyslností a nevinností, mezi krásou a hříšností, kontrastů v osobnosti ženy.

I krabička zapadá do koncepce. Otevírá se jako kniha odhalující svůj příběh – vůni.

Irene vůni moc krásně popsala v tomto videu . Pusťte si to, je tam anglický překlad, francouzština se tak krásně poslouchá a na Irene se i pěkně kouká. A uvidíte tam i jejich vynález – Olfactosphere, což vypadá jako řada rozpůlených, dutých tenisových míčků a používá se v buticích na zkoušení parfémů. Nevím, co přesně je uvnitř, ale podle obrázků to vypadá jako gáza, pravděpodobně napuštěná příslušným parfémem. Zkusím to v květnu v Paříži prozkoumat.

Co ještě možná nevíte o Esteban?

V příštím článku o Esteban se podíváme blíž na některé vůně. Určitě si přečtete o Ambrorient a Baume Tolu a možná i o Rêve Blanc.

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz
Líbil se vám článek?
 Váš příspěvek
 
Lenna
Parfémová maniačka 539 příspěvků 16.03.15 07:57

Já jsem neodolala Orientalissime, který mi nabídla prodavačka v parfémovém outletu v Sorrentu (a tam by se nakupovalo!). 8o Je to krásný jemný orient se střední výdrží. Zatím jsem nenašla nic, k čemu bych ho přirovnala.

Na poličce 30 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
munu
sv. Parfema z Kecálburgu 3594 příspěvků 05.03.15 08:56

@Haňoulík Tonku jsem zatím nezkoušela, ale chystám se na ni. Mě zaujal Ambrorient, ambrovka s pěkným vývojem. Nepřišel mi vůbec lineární, jak se spousta recenzentů zmiňuje.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 5 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 1 parfém
 
Haňoulík
sv. Parfema z Kecálburgu 2328 příspěvků 04.03.15 20:47

Vzhledem k tomu, že jsem měla možnost vyzkoušet celou sadu vzorků a Estebanova Tonka patří mezi moje srdcové stálice, tak už se těším na příště.

Na poličce 21 parfémů 3 miniatury 13 odstřiků 276 vzorků V tužebníku 2 parfémy
Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist