Givenchy: Amarige

17.11.09 | autor Ada

Amarige je charakterizována jako ženská, romantická vůně, která má vyjadřovat lásku na první pohled. Že by ji měla nosit sebevědomá a spontánní žena zřejmě nikoho, kdo zná parfémovou reklamní mluvu, už nepřekvapí. Flakon je inspirován blůzou, kterou kdysi Hubert de Givenchy navrhl pro svou múzu a oblíbenou modelku Bettinu Graziellu.

Už po otevření vzorku na mě zaútočily výrazné květiny, podbarvené bohužel takovým nahnile ovocným tónem, který ve vůních nemůžu vystát. Nevím, které složky to zavinily, ale byla to opravdu síla. I po rozvinutí mi Amarige vadila, takže mezi mé oblíbenkyně se zcela jistě nezařadí.
Ponechme stranou subjektivní výhrady a zaměřme se na popis. Začátek je ve znamení útoku květin (tipla bych si špetku fialky, mimózy a něčeho bílého), růžového dřeva (vlhce dřevitá vůně s růžovým podtónem) a ovoce (broskev a švestka). Po rozležení se z Amarige stane taková velmi vlhká, teplá květinová vůně s ovocným podtónem, ale pod tím ovocem si představte spíš trochu zteplalou lepkavou šťávu než nějakou svěží limonádku. Už několikrát jsem ve svých popisech takové vůně přirovnala k vůni tropického skleníku, a ani tentokrát není tento příměr nijak mimo mísu.

Jakmile se srdce Amarige začne rozplývat směrem k základu, nabere parfém orientální charakter. (Obvykle také bývá v e-shopech uváděna jako květinově orientální.) Základ je částečně vanilkový (typ orientální vanilka), doladěný sladkou vůní tonky a říznutý dřevitými tóny. Cítila jsem v něm malinko mýdlový tón. Základ se rozplývá do jemna, ne do jednoducha, vydrží tedy hezký až do konce. V závěru mi nějakými květinovými tóninami malinko připomínal Coco.

Amarige je těžší, výrazná, teplá, květinově orientální vůně, vhodná řekla bych pro každý věk, ideálně asi tak na 30 let (plus mínus deset oběma směry :) ). Nejde totiž o klasickou čistě orientální vůni, která by se hodila spíš pro zralejší ročníky. Máte-li rády živější květinově orientální vůně, unosíte Amarige i přes den, prakticky k jakémukoli oblečení. Přestože se mi nelíbila, nepřišla mi obtěžující a je na ní poznat, že jde o kvalitní parfém, ale vzhledem k síle raději nanášejte opatrně nebo použijte EdT verzi.

Podobné vůně: zkuste jakýkoli orient s květinami a vanilkou, např. Cašmir, Samsaru nebo Tumulte. Vůně jako ze skleníku hledejte třeba v Anaïs Anaïs nebo Beyond Paradise.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Givenchy Amarige (1991)
  • Složení:

    gardénie, mimóza, vzácná dřeva

    704 - 1410 Kč
 Váš příspěvek
 
Daniela44
Parfémová maniačka 608 příspěvků 31.01.12 13:29

Líbí se mi, že z ní nevane nic syntetického (jako skoro ze všeho, co je dneska v parfumeriích, kromě stále se prodávajících klasik) a jak je pěkně nakombinovaná květinová elegance (cítím nejvíc gardénii a tuberózu) s lehce gurmánskou ovocnou mňamkou - ten jablečný štrůdl a zralé ovoce (broskev zralá tak, že z ní kape šťáva, jenom se jí dotknete, mandarinka a cítím i maliny). Konejšivá, květinová, ovocně nektarová. V Trezoru mi vadila silná ovocná přezrálost, Amarige je mnohem nadýchanější, veselejší a nositelnější.
Jak jí někdo nazval vůní maminek, tak s tí souhlasím. Žena v tom nebude za vyzývavou sexbombu, protože už má uloveno a už má zázemí, nebo zkušenosti. Tím ale nechci říct, že je to usedlá vůně, naopak…

Na poličce 18 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Myskamauska
sv. Parfema z Kecálburgu 10503 příspěvků 12.10.10 15:02

jsem,vypadlo mé j

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 6 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
Myskamauska
sv. Parfema z Kecálburgu 10503 příspěvků 07.10.10 16:43

Taky necítím nic shnilého,podle mě je jedinečná,navíc miluji dryjáky a polévačky mě nic neříkají.Nádher­ná,určitě nezaměnitelná a ještě k tomu mě připomíná čas,kdy sem byla o dost mladší.Jsem ráda,že pořád JE.:-)

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 6 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
evik77
sv. Parfema z Kecálburgu 3491 příspěvků 03.02.10 20:00

Mně je příjemná, nic shnilého necítím. Jen květiny s dřevem, nic přeslazeného. Něco mi připomíná… Výdrž by mohla být lepší.

Na poličce 20 parfémů 2 miniatury 1 odstřik 9 vzorků V tužebníku 47 parfémů
 
ga.pi
Učednice 173 příspěvků 15.11.09 23:25

Omamnost tropických květů a osvěžující vodopád v tropické džungli.
Je to nádherná plná okouzlující květinová vůně, bez přeslazenosti - není tam vanilka! Silná, s dlouhou výdrží. Doporučuji i gurmánským labužnicím - mě voní jako jablečný závin :)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Dagmary
Učednice 112 příspěvků 09.01.09 21:32

Už jsem ji před několika lety měla a dala jsem jí kamarádce,přesně proto,že mi opravdu připomínala to šeříkové mýdlo,jak tu výš píše Mitzi.Doma ho bývala neustále zásoba a nic jiného se nesmělo koupit.Hahá,trauma z dětství:-)),ale dnes jsem náhodou dostala odstřik,napřed mě taky praštila přes nos,ale po rozvinutí se mi čím dál tím víc líbí.Žádný šeřík a najednou mi nevadí ani ten „skleník“,který jsem na sobě nesnela v Anais.Jestli se to nezmění,bude alespoň třicítka,dokud je zima.

Na poličce 30 parfémů 2 miniatury 20 odstřiků 78 vzorků V tužebníku 10 parfémů
 
tuze  29.12.08 19:14

Vůni znám už delší dobu. Dnes jsem ji opět měla možnost vyzkoušet a jsem upřímně nadšená! Vynikající, noblesní, elegantní. Vážně přemýšlím, že si ji pořídím.

 
lark  06.11.08 21:07

Amarige mi přijde jako typicky zimní vůně. V mlze a mrazu dokáže opravdu povzbudit.

 
Arome elen
Učednice 41 příspěvků 17.10.08 00:00

Naprosto souhlasím s nahnilostí i tropickým skleníkem,nečekaně mi však tato vůně zvedá náladu,také jsem si nebyla jista,je pro mě zvláštním způsobem hraniční,cosi mě k ní stále přitahuje,už ji mám delší čas a nelituji…ale rozhodně vyzkoušet

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Mitzi
sv. Parfema z Kecálburgu 9450 příspěvků 15.10.08 22:19

Já z ní kromě výše uvedeného cítím šeřík. Vím, že by to měla být mimóza s gardénií, ale já opravdu cítím šeřík - přesněji takové to za totáče oblíbené šeříkové mýdlo. Na někom jiném by se mi možná Amarige líbila, ale na mojí ruce je to šílenost :-) a to mám jen ťupku EdT, síííla! Chtěla jsem něco sníst, ale musím si jít tu ruku nejdřív důkladně umýt.

Na poličce 0 parfémů 2357 miniatur 71 odstřiků 459 vzorků V tužebníku 22 parfémů
 
anonymní  04.09.08 22:52

Voní jako čerstvě upečený štrůdl, sladce kořeněný se svěže pikantním podtónem.

 
Arome Šárka02
Parfémová maniačka 728 příspěvků 28.08.08 15:15

Dnes jsem ji očichala, dá se říct z nouze, protože už nevím, k čemu bych nosík strčila, jelikož spousty vůní jsem již otestovala. A tak trochu z donucení (nějak na mě do této chvíle nevalně koukala a přišla mi nesympatická),jsem otestovala i Amarige. Moc mě překvapila. Moje prvotní NE, vystřídalo doma ANO, a tak si ji MUSÍM pořídit (to dá rozum). Moc příjemně se na mě rozvoněla.

Na poličce 9 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
Bibina  19.06.08 21:46

Tuto vůni jsem poprvé dostala před deseti lety a musím říct ,že je nádherná. Parfémy střídám docela často ,ale k téhle se vždy ráda vracím.U mužů měla vždy velký ohlas.Na tuto vůni jsem vždy dostala nejvíce otázek, čím,že to tak hezky voním jak od žen tak od mužů.

 
O.  24.05.08 15:04

Manžel mi ho dal jako dárek, ale po prvním přivonění jsem myslela, že se fakt poblinkám..:))Něco je v něm opravdu jakoby shnilého.Kvalitní sice je, to se nedá upřít, ale byla jsem schopna ten odér snést až dvě hodinky po rozvonění, tak to už se dalo vydržet.Podobné pocity jsem zažila po navonění se Mon bouquet od Mariny de Bourbon, to je ještě horší, tam cítím, promiňte mi ten výraz, zaschlou moč a má to být romantická květinová vůně na večer…Zajímalo by mě, zda má ještě někdo podobnou zkušenost.

 
Janča  24.01.08 11:10

Tak mně nepřijde ani moc silný, spíš intenzivní a má velkou výdrž. Ze zápěstí ho cítím i po dvou dnech (tedy dvou koupáních) :-) Vůně Givenchy nijak zvlášť nemusím, ale tahle jediná se mi líbí. Ne natolik, abych si ji pořídila, ale její kvality jí upřít nelze.

 
Arome Anna
Učednice 59 příspěvků 18.12.07 20:01

Opět naprosto souhlasím s recenzí! Tento parfém nechci hanit,myslím že je kvalitní a na nějaké exotické krásce by mohl být zajímavý,ale já jsem ho musela vrátit.Z některé z jeho složek mi bylo „šoufl“ a to mám výrazné parfémy ráda.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
anonymní  18.08.07 22:00

mně se dlouho nelíbila a teď jako mávnutím kouzelného proutku jsem se zamilovala náhodou na čichané v parfumerii:)

 
Iva  03.07.07 20:07

Vůni Amarige jsem se velice bránila, nebyla jsem si jista, zda mi voní, ale lákala mě a podlehla jsem jí. Jsem ráda, že je.

Vložit nový komentář

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist