Guerlain: Héritage

17.02.09 | autor Ada

Proč se Héritage jmenuje Héritage, tedy "dědictví"? Jean-Paul Guerlain chtěl do této vůně vtělit celé dědictví svých dřívějších výtvorů, vymyslet něco, co by bylo jejich shrnutím a důstojnou reprezentací. Ajaj, řeknete si možná, to bude pěkný dort pejska a kočičky. I při pohledu na složení by to tak mohlo vypadat: citrusy, levandule, koření a orientální základ.

Proč se Héritage jmenuje Héritage, tedy ‚dědictví‘? Jean-Paul Guerlain chtěl do této vůně vtělit celé dědictví svých dřívějších výtvorů, vymyslet něco, co by bylo jejich shrnutím a důstojnou reprezentací. Ajaj, řeknete si možná, to bude pěkný dort pejska a kočičky. I při pohledu na složení by to tak mohlo vypadat: citrusy, levandule, koření a orientální základ. To by ovšem nebyl Guerlain, kdyby se spokojil s nějakou disharmonickou patlanicí, a tak je Héritage sice zvláštní, ovšem tradičně dobře sestavená, sladěná a rozhodně nositelná.
S pánskými vůněmi, které se objevují na trhu teď, nemá mnoho společného. Chybí jí pronikavá čističová svěžest, ozonické tóny, sladký ambroxan i syntetické kadidlo. Je mužná, ale ne okatě mužná, a troufám si říct, že by ji unesla i žena zatížená na pánsky laděné vůně (třeba kouřové chypre a la Paloma Picasso). Na vanilce postavený základ Héritage by se dal bez problémů interpretovat žensky a ten zbytek jako kontrast, který má ženskost podtrhnout. Vezme-li si Héritage muž, je to zase opačně: drsná kořeněná slupka skrývá zajímavé jemné srdce.

Začátek je velmi pronikavý, citrusový, nečichatelný, ale velmi krátký. Trvá jen několik minut, než se Héritage rozvine ve své hlavní podobě. V základu spočívá teplá, sametová guerlainovská vanilka s trochou hebkého cedru. Srdce je kořeněné a to koření je velmi suché (a také teplé - teple suché) a ani trochu sladké, naopak, dělalo na mě slaný dojem, jako by mi přinesli do křupava opražené maso okořeněné velkou dávkou koriandru a pepře. Je ovšem dost dobře možné, že vám to bude připomínat pach spáleniště a ohořelého dřeva - a to je jeden z důvodů, proč bych (s výjimkou ostřílených parfémových mazáků, které hned tak něco nevykolejí) nedoporučovala koupi Héritage naslepo. Nebo možná křehké suché listí či tabák s troškou kůže… Celek pak dokresluje levandule, typická složka pánských vůní a jedna z Guerlainových oblíbených.
Vůně mizí postupně od hlavy k základu; nejdřív se ztratí levandule, nakonec většina koření a zůstává vanilka s dřevem a pačuli. Trvá to ale dlouho, Héritage má velmi dobrou výdrž.
Protože je krásně hřejivá, doporučila bych ji hlavně do chladného počasí. Héritage se drží u svého nositele, zvlášť při rozumné aplikaci nebude nikoho obtěžovat. Bude se hodit především k elegantnímu oblečení.
Jako ženu mě nejvíc zaujala právě kombinace jemné vanilky a nesladkých mužných tónů; jako by její nositel říkal ‚jsem chlap a ochráním tě, ale můžeš se ke mně i přitulit‘. Naskytne-li se vám možnost Héritage vyzkoušet, určitě neváhejte, i kdyby jen kvůli doplnění parfémového vzdělání!

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Guerlain Héritage (Eau de Parfum) (1992)
  • Složení:

    HLAVA: aldehydy, plod (šištice) jalovce, levandule, zelené tóny, fialka, šalvěj muškátová, petitgrain, bergamot, citron
    SRDCE: brambořík, koriandr, karafiát, pačuli, pepř, jedlový balzám, kořen kosatce, jasmín, konvalinka, růže, pelargonie, růžový pepř
    ZÁKLAD: santalové dřevo, ambra, pižmo, větvičník, cedr

 Váš příspěvek
 
Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 17.02.09 15:04

Krásná recenze. Heritage považuji za jeden z nejmužnějších parfémů - vlastně takový prototyp pánsých vůní - bohužel, jen těžko překonatelný prototyp…

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Giorgio Armani: Mania for Women

 

Mania startuje podobnou bergamotově-ovocnou hlavou jako moje milovaná Love in Paris. Jenže Love in Paris je jásavě květinová, Mania spíš kořeněná a dřevitá. Kromě květin z ní cítím aroma hřebíčku a vzácných dřev, je teplejší a orientálnější, i když zároveň zůstává svým způsobem osvěžující. Zahrnula bych ji proto do skupiny vůní, mezi kterými může volit žena, které se líbí orientální vůně, ale jsou na ni příliš těžké či sladké a nemůže je nosit. Na konci vyvoní do jemné směsice vzácných dřev - převážně santalu a špetky cedru - a špetky koření. Manii bych neomezovala věkem ani obdobím - dala by se nosit v létě i v zimě (nejvíc se mi však hodí k zlatému podzimu či chladnému konci roku), přes den i na večer. Alespoň trochu elegantní oblečení podmínkou A mám pocit, že by Manii mohl nosit i muž, nic typicky žensky kytičkového v ní není. Manie má trochu divokou historii - byla představena v roce 1999 a byla zřejmě ještě kořeněnější, obsahovala totiž údajně citrus, pomerančový květ, bergamot a pitosporu, v srdci šafrán, hřebíček, muškátový oříšek, ambru, kosatec a guajak, a v základu kadidlo, pižmo a vanilku. Prodávala se v černém flakónu. V roce 2004 ji Armani zrevidoval, dal jí průhledný flakón s bílým víčkem, a Mania pokračovala v úspěšné pouti parfémovým trhem - původní verze byla údajně příliš maskulinní a potřebovala víc poženštit. Přesto pořád působí trochu unisexově.

Celý článek »
TOPlist