Guerlain: Héritage

17.02.09 | autor Ada

Proč se Héritage jmenuje Héritage, tedy "dědictví"? Jean-Paul Guerlain chtěl do této vůně vtělit celé dědictví svých dřívějších výtvorů, vymyslet něco, co by bylo jejich shrnutím a důstojnou reprezentací. Ajaj, řeknete si možná, to bude pěkný dort pejska a kočičky. I při pohledu na složení by to tak mohlo vypadat: citrusy, levandule, koření a orientální základ.

Proč se Héritage jmenuje Héritage, tedy ‚dědictví‘? Jean-Paul Guerlain chtěl do této vůně vtělit celé dědictví svých dřívějších výtvorů, vymyslet něco, co by bylo jejich shrnutím a důstojnou reprezentací. Ajaj, řeknete si možná, to bude pěkný dort pejska a kočičky. I při pohledu na složení by to tak mohlo vypadat: citrusy, levandule, koření a orientální základ. To by ovšem nebyl Guerlain, kdyby se spokojil s nějakou disharmonickou patlanicí, a tak je Héritage sice zvláštní, ovšem tradičně dobře sestavená, sladěná a rozhodně nositelná.
S pánskými vůněmi, které se objevují na trhu teď, nemá mnoho společného. Chybí jí pronikavá čističová svěžest, ozonické tóny, sladký ambroxan i syntetické kadidlo. Je mužná, ale ne okatě mužná, a troufám si říct, že by ji unesla i žena zatížená na pánsky laděné vůně (třeba kouřové chypre a la Paloma Picasso). Na vanilce postavený základ Héritage by se dal bez problémů interpretovat žensky a ten zbytek jako kontrast, který má ženskost podtrhnout. Vezme-li si Héritage muž, je to zase opačně: drsná kořeněná slupka skrývá zajímavé jemné srdce.

Začátek je velmi pronikavý, citrusový, nečichatelný, ale velmi krátký. Trvá jen několik minut, než se Héritage rozvine ve své hlavní podobě. V základu spočívá teplá, sametová guerlainovská vanilka s trochou hebkého cedru. Srdce je kořeněné a to koření je velmi suché (a také teplé - teple suché) a ani trochu sladké, naopak, dělalo na mě slaný dojem, jako by mi přinesli do křupava opražené maso okořeněné velkou dávkou koriandru a pepře. Je ovšem dost dobře možné, že vám to bude připomínat pach spáleniště a ohořelého dřeva - a to je jeden z důvodů, proč bych (s výjimkou ostřílených parfémových mazáků, které hned tak něco nevykolejí) nedoporučovala koupi Héritage naslepo. Nebo možná křehké suché listí či tabák s troškou kůže… Celek pak dokresluje levandule, typická složka pánských vůní a jedna z Guerlainových oblíbených.
Vůně mizí postupně od hlavy k základu; nejdřív se ztratí levandule, nakonec většina koření a zůstává vanilka s dřevem a pačuli. Trvá to ale dlouho, Héritage má velmi dobrou výdrž.
Protože je krásně hřejivá, doporučila bych ji hlavně do chladného počasí. Héritage se drží u svého nositele, zvlášť při rozumné aplikaci nebude nikoho obtěžovat. Bude se hodit především k elegantnímu oblečení.
Jako ženu mě nejvíc zaujala právě kombinace jemné vanilky a nesladkých mužných tónů; jako by její nositel říkal ‚jsem chlap a ochráním tě, ale můžeš se ke mně i přitulit‘. Naskytne-li se vám možnost Héritage vyzkoušet, určitě neváhejte, i kdyby jen kvůli doplnění parfémového vzdělání!

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Guerlain Héritage (Eau de Parfum) (1992)
  • Složení:

    HLAVA: aldehydy, plod (šištice) jalovce, levandule, zelené tóny, fialka, šalvěj muškátová, petitgrain, bergamot, citron
    SRDCE: brambořík, koriandr, karafiát, pačuli, pepř, jedlový balzám, kořen kosatce, jasmín, konvalinka, růže, pelargonie, růžový pepř
    ZÁKLAD: santalové dřevo, ambra, pižmo, větvičník, cedr

 Váš příspěvek
 
Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 17.02.09 15:04

Krásná recenze. Heritage považuji za jeden z nejmužnějších parfémů - vlastně takový prototyp pánsých vůní - bohužel, jen těžko překonatelný prototyp…

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist