Guerlain: Jardins de Bagatelle

15.02.09 | autor Ada

Bagatelle je zámeček u Paříže, nedaleko Boloňského lesíku. Zámeček byl vybudován na konci 18. století a kolem něj vznikla zahrada v tehdy módním anglo-čínském stylu. Dnes pozemky patří městu Paříž a jsou uspořádány víceméně jako muzeum zahradnických stylů a technik a speciální botanický park: proslulé je zdejší rozárium, kde můžete spatřit rozsáhlou kolekci všech možných růží.

A máme tu další Guerlainovu klasiku. Není to takový proslavený klenot jako třeba Shalimar nebo Mitsouko, ale je tu s námi už také skoro 30 let a má své ctitele.
Bagatelle je zámeček u Paříže, nedaleko Boloňského lesíku. Zámeček byl vybudován na konci 18. století a kolem něj vznikla zahrada v tehdy módním anglo-čínském stylu. Dnes pozemky patří městu Paříž a jsou uspořádány víceméně jako muzeum zahradnických stylů a technik a speciální botanický park: proslulé je zdejší rozárium, kde můžete spatřit rozsáhlou kolekci všech možných růží, převážně moderních, ale jsou zde i staré variety z prvních dvaceti let 20. století.
Možná by vás napadlo, že Jardins de Bagatelle (‚zahrady Bagatelle‘) je také o růžích, ale tentokrát ne - chcete-li růže, poohlédněte se třeba po Nahémě. Jardins je v duchu svého názvu spíš zahradou, na které voní různé květiny, ze všeho nejvíc bílé. Ze začátku v tom budete mít možná trochu zmatek, ale postupně se složky utřídí, uklidní a rozvoní a nastoupí harmonie jasmínu, tuberózy, pomerančového květu, možná i nějaké té růžičky. Základ je dřevitý, s vetiverem, trochu do chyprova, drží proto vůni při zemi - není ani ukřičená, ani přeslazená (vlastně není skoro vůbec sladká) a je hodně elegantní. Když se soustředíte, poznáte v ní typické guerlainovské tóny, celek ale není typicky opuletní a barokní, jak bývalo u Guerlainů zvykem a k tomu vůně netradičně vystrkuje aldehydové růžky - Jardins de Bagatelle vznikla v 80. letech, kdy se nosily ostřejší, ráznější parfémy. Žena osmdesátých let nebyla předválečná diva v dlouhých šatech, ale podnikavá dívka, a místo křivek se nosily dynamické hrany.
Bílé květiny jsou tu v podobě, ve které je skoro nepoznáte - není to lepkavě omamný Fracas, indolická Samsara , máslově krémová Carnal Flower a už vůbec ne moderně syntetický London. Aldehydy se stroze elegantním základem nic takového nedovolují, květiny jsou rozmlžené, slité do sebe, opravdu jako když procházíte v létě jasmínovou a tuberózovou zahradou a vnímáte všechny vůně kolem sebe, i trávu, dřevo stromů, sem tam nějaký uschlý květ, svěží poupata a teplý vzduch.
Jardins de Bagatelle se bude líbit milovnicím výraznějších, dámsky elegantních květinových vůní. Noste mírně aplikovanou do práce, ve větším množství na rozevlátou letní procházku nebo stylově na výlet do Bagatelle…

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Guerlain Jardins de Bagatelle (1983)
  • Složení:

    HLAVA: bergamot
    SRDCE: jasmín, gardénie, tuberóza, neroli
    ZÁKLAD: dřevité tóny

    1535 - 1591 Kč
 Váš příspěvek
 
Jitka
sv. Parfema z Kecálburgu 2219 příspěvků 19.02.09 08:25

Děkuji za krásnou recenzi. Jardins de Bagatelle je vedle Apres L´Ondée můj nejmilejší Guerlain. Naprosto ho zbožňuji, když ho mám, vůbec mě nemrzí, že je Iris Ganache nedostupný.

Na poličce 28 parfémů 13 miniatur 9 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
moajli
sv. Parfema z Kecálburgu 3125 příspěvků 15.02.09 17:59

Jardins vlastním a hýčkám si ji. Je to vůně pro každou příležitost a vzhledem k tomu, že je to elegantní chyprová květinovka nelze jinak, než aby se mi líbila :) Ke svěžím vůním bych ji ale rozhodně nepřirovnávala.

Na poličce 42 parfémů 6 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 11 parfémů
 
Ája  05.11.08 09:12

Jardins je vůně nádherná, svěží, elegantní a originální. Není to něco, co potkáte v každé tramvaji. Dá se sehnat v salonu Guerlain v Praze v Dlouhé (zaručená kvalita) nebo si ji přivézt z Německa. Nemají ji bohužel u nás ani internetové obchody.

 
Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 18.05.08 19:10

Mě osobně se vůbec nelíbí - až moc květin, vzorek jsem měla nový

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů
 
Janča  08.07.07 11:53

avy je ok, jen cenově drazí víc než jinde.

Jardins je fakt krásná v létě v zimě, alwe je to dávno, co jsem ji měla. taková omamná a plná, v létě se docela rozvoní travnatě, v zimě se mi zdála víc květinová

 
Arome Jarka
Nováček 10 příspěvků 08.06.07 16:28

Myslím, že je to skvělá vůně. Vlastnila jsem jenom odstřik, ale super. ani není těžká, voní růžema,jasmínem, k tomu trocha trávy, bezva na léto. teď sháním, kde ji koupit celou, je docela rozebraná. Nakupoval jste někdo na www.avy.cz Jsouspolehliví?

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist