Guerlain: Vetiver

05.03.09 | autor Ada

Vetiver je jedna z vonných látek, bez kterých se parfumerie prostě neobejde - a zvlášť pánské parfémy by jeho neexistencí značně utrpěly. Mnoho klasických pánských parfémů se točí právě kolem vetiveru a Vetiver od Guerlainu je zářným příkladem.

Vetiver je jedna z vonných látek, bez kterých se parfumerie prostě neobejde - a zvlášť pánské parfémy by jeho neexistencí značně utrpěly. Mnoho klasických pánských parfémů se točí právě kolem vetiveru a Vetiver od Guerlainu je zářným příkladem.
Vetiver byl první vůní Jeana-Paula Guerlaina a první pánskou vůní značky po dlouhé ‚dámské‘ periodě. Na konci 19. století vznikly slavné kolínské vody (Eau de Cologne Impériale, Eau de Cologne du Coq), unisexová Jicky, těsně po začátku 20. století ještě Mouchoir de Monsieur… a nastalo ticho. Teprve na začátku šedesátých let (některé zdroje uvádějí 1959, některé 1961) se společnost rozhodla pod tlakem konkurence výrazněji vkročit na trh pánských vůní. Jako první vlaštovku si zvolila Vetiver, modernizovanou verzi vetiverové kolínské (v podstatě čistého vetiverového extraktu v lihu), která se tou dobou vyráběla převážně pro mexické zákazníky. Úkol připadl tehdy dvaadvacetiletému Jeanu-Paulovi. Nechal se prý inspirovat vůní zahradníka - tabákem, zeminou a zelení.
Vetiver dostal v roce 2000 novou podobu - moderní flakon, zelenou barvu, jinou krabičku a novou reklamu. Vůně prý zůstala stejná. Testovala jsem ještě starší verzi cca z 80. let ve flakonu s tmavě zelenou nálepkou.

Vetiver má po celém světě hodně milovníků a bývá zhusta doporučován na otázku ‚jakou si mám vybrat vůni, když se mi líbí vetiver?‘ Mezi ty milovníky už bych se mohla počítat také, Vetiver mě přímo nadchnul - a přestože existuje i dámská verze Vetiver pour Elle, nebála bych se navonět pánskou. Má v sobě jemné tóny, díky nimž ji unese i žena.
Vetiver je svěží i temný zároveň, zelený i zemitý. Začíná velmi citrusově a postupně se rozleží do příjemné kompozice sestávající ze zbytků citrusů, nenápadného koření, hebké zeleně a vetiverovo-tabákového základu. Pokud neznáte vetiver, přičichněte si někde k esenciálnímu oleji - dělá ho např. Salus - ale nenechte se odradit. V koncentrované podobě má vetiver odpudivě drsnou vůni hlínou obaleného mokrého kořenu vyuzeného v černém dýmu. Když se ho ale do vůně dá přiměřené množství, změní se v příjemně zemité, vlhce dřevité a kouřové aroma. Se špetkou tabáku je to lahůdka.
Mnohem víc než vetiver jsem vnímala zelenou část Vetiveru - připadala mi tak akorát svěží (citrusy ji táhly nahoru, základ dolů), hebká jako kopr či estragon (snad vliv lehce sladkých tonkových tónů, které zeleň podepírají), lehce mýdlová a zkrátka neodolatelná. Váš nos si ze tří hlavních ploch - citrusové, zelené a vetiverové - nejspíš vybere tu, která se mu bude nejvíc líbit, nebo si můžete ve vůni listovat podle momentální chuti a soustředit se na to, co vás zrovna zaujme.
Vetiver bych doporučila snad pro všechny roční doby i příležitosti. Pokud nemáte na zimu nebo na slavnostní příležitosti rádi těžší vůně, klidně si nechte Vetiver, kouřové tóny vás zahřejí a celek je dost luxusní i do Opery.
Ať už takovým vůním fandíte nebo ne, budete-li mít možnost, Vetiver vyzkoušejte a doplňte si parfémové vzdělání.

Po roce 2000 vzniklo ještě několik odnoží Vetiveru. Verze Eau Glacée je prý víc mátová a svěžejší, ale méně komplexní. Verze Extreme má mít zvýrazněné estragonové a lékořicové tóny.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Guerlain Vetiver (1959)
  • Složení:

    HLAVA: pomeranč, bergamot, citron
    SRDCE: muškátový oříšek, pepř
    ZÁKLAD: vetiver, tabák, fazole tonka

    835 - 1612 Kč
 Váš příspěvek
 
plevanka
sv. Parfema z Kecálburgu 2020 příspěvků 10.09.09 16:11

Vůně mě připadá jako by měla dvě tváře…A každopádně na staršího, na mladém klukovi nevím nevím…

Na poličce 15 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 124 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
micak
Učednice 33 příspěvků 31.05.09 16:15

Vůni jsem pořídila příteli jako dárek. Na slepo. Když jsem k ní přičichla na ruce poté, co jsem ji obdržela, tak jsem těžce váhala, jestli to byla správná volba. Na mě voněla taky alá čistící prostředek. Ale přítel je velice spokojený a už několikrát mi řekl, že mu velice voní. Na něm mi působí vůně mužně a sedí mi k němu i když jdeme tancovat na zábavu nebo na svatbu v obleku. Prostě univerzálka a dobrá volba. Z jeho strany velké spokojenost.Pravdou ovšem je, že na ženě si ji nedovedu představit, taktéž ne na zhýčkaném metrosexuálovi :-)K této vůni se hodí Marlboro men :-)

Na poličce 2 parfémy 0 miniatur 2 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
estelle
sv. Parfema z Kecálburgu 3322 příspěvků 11.05.09 20:47

Veľmi, veľmi sa mi páči! Na mojej ruke voňala úžasne, ale najradšej by som ju nasávala z pokožky mojej mužskej polovičky. Vôbec ju neviem popísať, ale pripadalami tak mužne, šarmantne a nezabudnuteľne…

Na poličce 18 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
FlirtBoy
sv. Parfema z Kecálburgu 2902 příspěvků 09.05.09 20:33

je to asi jediná vůně, kterou si na ženě opravdu nedovedu představit… :D (teda možná kromě původního Dunhill for Men z r.1934)

Na poličce 288 parfémů 16 miniatur 13 odstřiků 53 vzorků V tužebníku 15 parfémů
 
Luna
sv. Parfema z Kecálburgu 2656 příspěvků 22.03.09 18:07

Díky moc za recenzi!!! Hrozně se mně Vetiver líbí a pořád jsem přemýšlela, jestli se mám nějak omezovat tím, že je pánská. Néé! Jdu do ní, je to přesně to, co hledám O:-)

Na poličce 8 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
gentiana
Nevyléčitelná závislačka 1865 příspěvků 07.03.09 00:19

Když vetiver, tak průzračný lehoučký Sycomore nebo drsný a užasnoucný Sel de Vetiver.

Na poličce 113 parfémů 30 miniatur 21 odstřiků 57 vzorků V tužebníku 18 parfémů
 
Širín
sv. Parfema z Kecálburgu 7023 příspěvků 05.03.09 19:15

Patří mezi mé oblíbené vůně na opačném pohlaví.

Na poličce 10 parfémů 17 miniatur 4 odstřiky 437 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 05.03.09 16:25

Mně osobně bohužel Vétiver od Guerlaina docela zklamal; přišel mi dost „chemický“, jako parfemace k čistícímu prostředku. Můj vetiverový highlight je zatím Vetyver od L'Occitane; těžce macho nálada pěkně sedící na koření, distinguovaná jako důstojný zralý gentleman v obleku. Mňam.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist