Hermès: Kelly Calèche

22.09.07 | autor Ada

Na začátku této recenze si musíme vyjasnit pár věcí, respektive je nutný teoretický základ.
Calèche je vůně z roku 1961, stále se vyrábí a prodává, a navštěvujete-li parfumerie, kde vedou značku Hermès (např. Douglas, Fann, Marionnaud), nejspíš ji aspoň od pohledu znáte. Flakon je prakticky stejný jako u Kelly Calèche, jen vůně je žlutá; a skoro stejná (s flakonem lehce do duhova) je Calèche Eau Delicate z roku 2003. Calèche znamená v překladu kočár a kůň zapřažený do kočáru je logem firmy Hermès. Firma vznikla v 19. století a původně vyráběla uzdy, sedla a koňské postroje. Později (když koně začala vytlačovat auta) přidali cestovní zavazadla, kabelky a peněženky; a nakonec i kožené oblečení, hedvábné šátky a kravaty. V roce 1944 přišel první pokus o parfém a po něm ještě čtyři další, ale celkem bezúspěšné, protože parfumerie se tehdy na parfémy od výrobců bot a kožené galanterie dívaly svrchu (výrobcům kosmetiky a módním návrhářům se ostatně podařilo prorazit teprve nedávno). Calèche se stala prvním hitem a dá se říct, že od té doby je Hermès na poli parfémů významným hráčem, jak ho známe dnes.
A teď k první části názvu nejnovější odnože dávné vlajkové lodi firmy. Kdo je na kabelky, už dávno ví - Kelly bag je jedna ze slavných kreací z 30. let, která svou přezdívku dostala v roce 1956, kdy ji proslavila vždy elegantní kněžna Grace Kellyová. (Podobně se proslavila Birkin bag, kabelka, kterou herečka Jane Birkinová dokonce pomohla navrhnout, neboť Kelly bag podle ní nebyla dostatečně praktická. Kdo sledoval seriál Sex ve městě, možná si vzpomene na díl, v němž o tuto kabelku, na kterou je u Herma dlouhatánský pořadník, usilovala jedna z hlavních hrdinek.) Z toho vyplývá, že by Kelly Calèche zřejmě měla mít vlastnosti jako ‚elegantní‘, ‚ženská‘ a ‚kožená‘.
No, a poslední detail: po vypuštění prvních fotek Kelly Calèche zavládlo zděšení, že Hermès udělal růžovou vodičku. V tomto ohledu můžete být celkem v klidu; Kelly je růžová asi jako Coco Mademoiselle, totiž je do růžova, ale růžová není. Její barva je taková starorůžová, což je ještě umocněno podobně laděnou (fialovo-starorůžovou) krabičkou. Žádná Babydoll.

A konečně se dostáváme k tomu, jak Kelly Calèche voní a jak se mi líbila. Je to opravdu vůně s koženým tónem, na mainstream celkem výrazným; ale kdo má rád kožené vůně a dostal se už k méně známým koženým parfémům jako Bandit, Cabochard nebo některé Balmainy, ten se z Kelly určitě na zadek neposadí.

Kůže je nakombinována s květinovými tóny, které mi voněly spíš jako bylinné - ‚seno a řemení‘, napadlo mě v jednu chvíli, taková idealizovaná stáj, kde nejsou cítit žádné ostré tóny zvířecích exkrementů. Ostatně složky jako kosatec, konvalinka nebo mimóza nejsou čistě květinové, spíš dřevitě květinové a zeleně květinové. Kromě této květinově/bylinně kožené kombinace je v Kelly Calèche také cukříček, ne nepodobný sladkým tónům z Insolence; zvlášť ke konci je ho docela dost.

Celkově se mi Kelly docela líbila, ale nosit bych ji nechtěla. Nejsem velká fanynka kůže a když už, se sladkými tóny bych ji asi nekombinovala; líbí se mi spíš s květinami à la Chanel No. 19. Rozhodně bych ji však doporučila k vyzkoušení všem, kdo netuší, co je to kožená vůně (moc jich v současné době na trhu nemáme), protože tohle je jedna z příležitostí, jak to zjistit. A také každému, kdo už kožené vůně zná a nějakou by chtěl, ale pro začátek by raději něco líbivějšího, stravitelného i pro koženého začátečníka.

Kelly Calèche je celkem mírná, možná je ke konci dost sladká, ale neotravuje. Kombinuje v sobě eleganci s romantikou a lehkovážností - nic pro prudce elegantní dámy, avšak ani pro růžové princezny.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
Brach
Parfémová maniačka 502 příspěvků 28.03.16 18:39

Ostrá, štiplavá, nevábná vůně. Sladká na mně není ani trochu, cítím jen byliny a odpornou kůži......pro mě smrad na vyvolání migrény.Jedna z nejhorších vůní, co jsem poznala !

Na poličce 17 parfémů 3 miniatury 9 odstřiků 40 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
kruznice
Nováček 14 příspěvků 23.10.10 10:58

Po dlouhem temer marnem hledani originalni, neotrele a zajimave vune mam zasah - Kelly Caleche. Ackoliv me pani prodavacka nejprve zrazovala, ze je divna (vune, nikoliv prodavacka), nenechala jsem se odlakat. Po vyzkouseni na kuzi jsem se pro Kelly Caleche (EdP) nadchla - tony kuze jsou na me potlacene a zustava zajimava kvetinova nesladka vune se spetkou pikantnosti. Citim kosatec, ruzi, mozna trochu cedru… zadnou mimozu. A vydrz je velmi dobra!

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 1 parfém
 
Arome laura
Nováček 29 příspěvků 19.02.10 18:50

Zalijte si kamilky, nechte odstát, čajík vypijte a vychladlý zbytek bude vonět jako tento parfém.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
evik77
sv. Parfema z Kecálburgu 3491 příspěvků 24.09.09 23:01

Úvod - citrony, něco jaké v Zahradě Nilu a pak kůže a kůže. Velbloudí trhy v Tunisu. Takhle vonět nechci…

Na poličce 20 parfémů 2 miniatury 1 odstřik 9 vzorků V tužebníku 47 parfémů
 
Arome danka
Znalkyně 294 příspěvků 09.08.09 23:33

Horká, suchšia, tiež necítim kvety, len seno, schnúcu trávu, kožu, bylinky. Radím ju k originálnejším vôňam. Vhodná pre „prírodný“ typ.

Na poličce 10 parfémů 0 miniatur 14 odstřiků 80 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
meda85
Znalkyně 438 příspěvků 24.07.09 16:26

vůně mi připomíná vnitřek kočáru z předminulého století, takovým , jakým se jezdilo na milostná dostaveníčka v tom lesíčku u Paříže, vůně kožených částí, kterými byl jistě kočár vybaven, něco růžového, ale jen chvilku a pak nějaké byliny, asi to seno..také mi to připomíná mé mládí v kopce sena s kluky..tak nějak to tam asi vonělo…krása, musím ji mít…

Na poličce 60 parfémů 0 miniatur 55 odstřiků 54 vzorků V tužebníku 64 parfémů
 
dracatko
Nevyléčitelná závislačka 1365 příspěvků 23.02.09 16:51

Zvláštní, ale mne Un Jardin taky připomínala - zkoušela jsem je zaráz, a občas byly až totožné, jen ze Jardin vykukovaly grepy. Kelly je pro mne rozhodně krásnější, a to tak, že moc :)
Napřed trošku hořká, květinová, pak na chviličku růžová a pak to seno s kůží (mne teda nenapadl bič, ale sedlo), vůně koní… Nádhera :)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Kleaa
Znalkyně 266 příspěvků 14.02.09 18:31

hodně ostrá, čpící, vyloženě nepříjemná vůně.

Na poličce 56 parfémů 0 miniatur 34 odstřiků 202 vzorků V tužebníku 15 parfémů
 
pichjit
sv. Parfema z Kecálburgu 9076 příspěvků 19.01.09 21:00

Seno a kožený bič, to mě napadlo ihned a ona i Ada píše seno a řemení. Je to přesné, květiny žádné necítím, jen seno a bič, do tak růžové lahvičky bych to neřekla.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 41 parfémů
 
JanaB
Učednice 39 příspěvků 20.08.08 19:46

Un Jardin se mi nezdá ani vzdáleně podobná. Je naprosto nádherná, hned jsem pro ni běžela a byl to skvělý tah. Stala se mou stálicí. Je zajímavá, zvláštní. Voní luxusem. Jedna z mála vůní, se kterou se cítím dospěle a žensky, aniž by musela být odporně těžká nebo sladká, což nesnáším.

Na poličce 27 parfémů 4 miniatury 10 odstřiků 267 vzorků V tužebníku 26 parfémů
 
Míša  20.07.08 19:26

Un Jardin mi taktéž rozhodně nepřipomíná, nýbrž kyselý bochník chleba, jak jsem omylem uvedla u Caléche.

 
anonymní  13.05.08 11:22

Un Jardin mi nepřipomíná ani náhodou, to je svěží letní unisex, tohle mi připomínalo ovocnou žvýkačku s kůží. Zvlášť ke konci mi na ruce úplně čpěla - „starý dobrý“ chanel. 19…

 
pikola  25.10.07 21:39

Vedle mě sedící německá dáma na konferenci voněla tak neodolatelně luxusně, že jsem nevydržela a buransky se zeptala, čímpak že to…??? Asi se to fakt nehodilo, protože první reakce byla Šmarjá, voním moc?? Nikoliv, takhle, dle mého, voní žena úspěšného právníka, lékaře, tak si představuji vůni skříně plné Chanel kostýmků. Chtěla bych ji, ale spíše v malém balení, protože Kelly Caléche jako šafránu.

 
Kača  13.10.07 20:34

Tak kelly asi moupeněženku neohrozí…zavoněla sice docela zajímavě,ale pak se na mé kůži rozložila do vůně gumy.Fakt né kůže,ale guma,s trochou sladkosti.Nebylo to nepříjemné,ale neposadila jsem se z toho na zadek…Tak zkusím očuchat zas za pár měsíců,třeba se mi zalíbí víc..

 
Zdenka  12.10.07 14:43

Mám ji jen na papírku, také mi připomíná Un Jardin Sur le Nil, mají v hlavě stejnou složku - zelené mango. Nevím jak by se rozležela na ruce, ale jak mám ten papírek před sebou na stole, tak z něj ke mně zavání něco jako elektrický osvěžovač vzduchu AmbiPur, který jsme zde nedávno měli v zásuvce.. Kůži v ní cítím jen když se na to zaměřím. Mnohem více kožená vůně mě napadá třeba Aigner In Leather. Ale nejsem zas takový znalec.

 
Arome Šárka02
Parfémová maniačka 728 příspěvků 24.09.07 08:21

Kelly jsem běžela vyzkoušet, protože od Hermese mám jednoho ze svých favoritů - Un Jardin - a musím říct, žýe mi tutu vůni dost připomíná, akorát není tak ostrá - Kelly není tak ostrá. Celkově se mi líbí, myslím, že je z těch neutrálních, které se dají nosit celoročně a nikoho z nich nebolí hlava.

Na poličce 9 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 7 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist