Kolik stupňů má šílenství?

05.01.09 | autor Ada

Na fóru se pravidelně objevují povzdechnutí nad tím, jak snadno se člověk nasytí neustále stejných mainstreamových novinek. V komentářích k recenzi na jednu profláklou ovocenku jsem byla nedávno nařčena, že si neumím těchto krásných, mladistvých vůní vážit a určitě miluju ohavné kořeněné vůně, jakými se polévají vousaté padesátnice (v padesáti už je člověk tak BEZNADĚJNĚ starý a zapšklý!). A před vánoci jsem zjistila, že nechci pod stromeček parfém. Mnohem víc by mě potěšila sada nějakých zajímavých vzorků.

Na fóru se pravidelně objevují povzdechnutí nad tím, jak snadno se člověk nasytí neustále stejných mainstreamových novinek. V komentářích k recenzi na jednu profláklou ovocenku jsem byla nedávno nařčena, že si neumím těchto krásných, mladistvých vůní vážit a určitě miluju ohavné kořeněné vůně, jakými se polévají vousaté padesátnice (v padesáti už je člověk tak BEZNADĚJNĚ starý a zapšklý!). A před vánoci jsem zjistila, že nechci pod stromeček parfém. Mnohem víc by mě potěšila sada nějakých zajímavých vzorků.

V umění, estetice a filozofii jsem laik, neumím proto podat odbornou obhajobu názoru, že parfémy jsou tak napůl umění - na cestě mezi komercí a uměleckým dílem. Výroba parfému je podobný proces jako komponování hudby nebo malování obrazu; parfumér potřebuje talent, zručnost, přehled v oboru, mezi parfuméry existují velcí mistři i podřadní mazalové. Jednotlivé složky se k sobě skládají jako tóny, vznikají z nich akordy a nakonec celá kompozice; to nejsou metafory, ale skutečná parfumérská terminologie. Parfém může být řvavý jako divoký abstraktní obraz v červených odstínech, uklidňující jako tichá zimní krajina, oslňující a těkavý jako impresionistická zahrada. I flakony bývají umělecká díla, někdy doslova - třeba Lalique vyrábí pro své vlastní i pro cizí parfémy (např. od Niny Ricci) série signovaných flakonů, jež se pak plní čistým parfémem a prodávají za cenu, která z nich dělá sběratelský artikl. A podobně jako u umění velmi záleží na vnímání a vkusu každého člověka, jaký parfém se mu bude líbit a proč. U ryze funkčních předmětů s designem většinou tolik nenaděláme, ale pověsit si na stěnu obraz nebo nosit parfém, který se nám nelíbí, toho se dopustíme těžko.
Na druhou stranu nelze parfémy násilím vydávat za čisté umění; je to také spotřební zboží, originální výtvor parfuméra je nakonec reprodukován a nabízen v parfumeriích jako housky vedle v pekařství. Ani nemá cenu tvrdit, že parfuméři jsou ušlechtilí umělci a firmám jako Dior nebo Lancôme leží na srdci toliko kvalita parfémů a blaho jejich uživatelů a uživatelek. Jde samozřejmě především o prachy.

Proč to všechno říkám? Protože vztah k parfémům se obvykle vyvíjí stejně jako vztah k jiném umění či ‚poloumění‘ (módě například), včetně toho, že v něm lze dosáhnout sběratelského stupně ve formě, která ukrutně leze do peněz. Po důkladné analýze stupňů k šílenství jsem dospěla k následujícímu výsledku:

Stupeň 1. - ‚parfémy? co to je?‘
Naprostá neznalost a nezájem. Dotyčného zcela míjejí nejen parfémy, ale i obyčejné vůně z drogerie, bohužel včetně deodorantů. Pokud ho požádáte, aby jmenoval název libovolného parfému, na žádný si nevzpomene; řeknete-li před ním ‚chanel číslo pět‘, možná se plácne do čela, ale to bude asi tak jediné, co mu bude povědomé. Mýdlo vybírá podle ceny a ne podle vůně. Zpravidla nevěnuje valnou pozornost ani vůni květin, jídla nebo čehokoli jiného. Dostane-li vůni darem, buď si ji vystaví na poličce a nepoužívá ji, nebo ji používá bez jakýchkoli ohledů na situaci nebo kvalitu vůně.
Pododrůdou prvního stupně jsou přírodní ženy/muži, kteří se parfémům vyhýbají z principu (‚takový konzum mě nezajímá‘ / ‚lidské tělo je nejkrásnější bez nepřirozených zkrášlovadel‘ / ‚je to testované na zvířatech‘). Ti však bývají schopní vůně, byť povětšinou přírodní, ocenit; nezaskočíte je dotazem, jak voní levandule, smrková pryskyřice, rozmarýna, šalvěj, často znají díky zájmu o aromaterapii i exotické složky jako santalové dřevo nebo ylang-ylang. Vzhledem k rozšiřujícímu se sortimentu přírodní kosmetiky a parfémů bývají navzdory obecnému přesvědčení překvapivě často voňaví a natření krémy, nad jejichž cenou by se vám protočily panenky.

Stupeň 2. - vůně: spotřební zboží, které se kupuje v drogerii
Dotyčný chápe vůni jako jistý nezbytný doplněk, obvykle ve formě deodorantu, vody po holení či nějaké toaletní vody, třeba Mexx nebo Adidas. Není ochoten do vůní vrážet moc peněz a běžná drogerková produkce mu zcela vyhovuje. Můžeme už pozorovat vybíravost, i když zatím ne moc rafinovanou - svěží, květinová, sladká. Podobnými slovy vůně také popisuje, zeptáte-li se ho na některou; není ještě schopen přesnějšího popisu a ze složek pozná jen citrusy obecné, fialku, šeřík a vanilku. 500 Kč je maximální cena, pod stromeček si jako luxus dopřeje něco za sedm stovek nebo nějakou lepší od Avonu.

Stupeň 3. - první krůčky v parfumerii Čas strčit nos do parfumerie - buď z pouhé zvědavosti, nebo proto, že nabídka v drogeriích začíná být moc úzká. První návštěvu často provází posvátná bázeň; tolik velkých jmen, tolik flakonů a tolik vůní, ze všech regálů shlížejí velikáni módního a kosmetického světa, Coco Chanelová, Christian Dior, Estée Lauderová, mezi nimi tu a tam velikán světové hudby jako J.Lo nebo Britney. Nemenší hrůzu nahánějí prodavačky, neboť parfumérkový debutant vstupuje do chrámu obtěžkán silným pocitem viny, že nejde nakupovat, ale jen čichat. Některým to zůstane. Seznámení s klasikami zatím končívá zklamáním; začátečník nedočkavě přičichne k Chanelu č. 5 a ihned rozradostněně běží sdělit všem blízkým, že ‚tak ten slavnej šanel smrdí jako babiččina skříň, to má bejt úžasná klasika, nechápu‘. Na tuto skupinu se výrobci zaměřují sortimentem lehkých svěženek a reklamami se známými tvářemi a vzletnými frázemi o sebevědomých ženách a dynamických mužích.

Stupeň 4. - v parfumerii jako doma
Subjekt prošel svěženkovou fází, začal ze zvědavosti testovat i orientální a aldehydové vůně a za přirovnání klasiky k zatuchlé skříni už se stydí, neboť jeho nyní již více trénovaný nos je schopný klasiku rozebrat na jednotlivé složky a poskládat je zpátky do úžasného zážitku. Umí rozlišovat parfémové kategorie, učí se poznávat složky, i když ještě nemusí být schopný je pojmenovat a některé vůně ho matou. Prodavaček už se nebojí, neboť na jejich znalosti hledí s despektem. Přetrvávají některá přesvědčení naočkovaná donekonečna omílanými ‚pravdami‘, jako že parfémy zkoušíme zásadně na zápěstí, kde pulzuje krev, papírky jsou úplně na nic a ve výsledném vyznění hraje důležitou roli pH kůže. Když se počet vyzkoušených vůní přehoupne z řádově desítek do řádově stovek, začíná mít divný pocit, že už ho v parfumeriích nemůže nic překvapit; je to všechno nějaké stejné. Přestože dřív bylo nad slunce jasné, že Chanson d'Eau je ta jediná a pravá, najednou s nemilým překvapením zjišťuje, že tu pravou zaboha nemůže najít.

Stupeň 5. - exkluzivní šílenství
Protože divný pocit není jen pocit, ale v mnoha případech bohužel pravda, začíná náš teď už ne tak docela začátečník brouzdat po internetu a hledat podobně postižené jedince. Dozvídá se o existenci exkluzivních nikových značek, které se v parfumeriích nevyskytují, sežene pár prvních vzorků a nevychází z údivu - parfumerie, které byly dosud středem jeho světa, se stávají pouhou bránou, špičkou ledovce, pod níž plave obrovská masa těch nejpodivnějších výplodů parfumérských myslí. Kadidlové vůně, kterých je v parfumeriích pět a půl? Není problém - ledovec obsahuje desítky, ba stovky variací na kadidlové téma! Těžké, hutné orientální vůně, neprodejné v běžných parfumeriích, kde je nejdrsnějším reprezentantem Samsara a Opium? Soliflory? Smyslné živočišné pachy? Jak je libo. Subjekt hromadí vzorky a odstřiky, místo mléka pro děti kupuje novinku od Serge Lutense (a umí zpaměti vyjmenovat celou jeho produkci včetně jmen parfumérů). Čile vyměňuje a šmelí, chce od každé nikové značky poznat co nejvíc parfémů, na seznamu přání má několik desítek položek, z toho na polovinu by nestačily ani peníze získané prodejem dětí do otroctví.

Stupeň 6. - smrt… a vzkříšení Šílenství dostoupilo vrcholu; subjekt vlastní stovky vzorků, desítky odstřiků a plných balení, parfémy padají z ledničky a vykukují ze skříňky s jističi. Jednoho dne, kdy s krví podlitýma očima surfuje po Aus Liebe zum Duft, se ozve hlasité křupnutí… a pak nastane ticho. V následujících dnech subjekt s klidem zenového mistra prodá nebo rozdá všechno, co v záchvatu parfemánie nasyslil a pak to stejně nenosil, neboť zjistil, že umím-li ocenit bravurní umělecké dílo, ještě to neznamená, že s ním dokážu strávit celý den. Nechá si jen ty nejmilejší kousky, které nosí hrdě a s láskou. Vzorky nesyslí, ale vybírá si ty, které by ho mohly zajímat, testuje v klidu a nedomnívá se, že musí od téhle značky sehnat všechno. Vytoužené parfémy na seznam přání zapisuje až po zralé úvaze. Nerozlišuje mezi vůní za 3000 a vůní za 300 z drogerie, řídí se pouze vlastním nosem; a je mu naprosto jedno, co o tom parfému napsal Luca Turin.

A v jaké fázi se nacházíte vy? :)

Líbil se vám článek?

Témata článku

 Váš příspěvek
 
martisisinka
Učednice 245 příspěvků 27.09.16 09:09

tak už stupeň 6…díkybohu :lol:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
mimi
Nevyléčitelná závislačka 1081 příspěvků 23.09.16 12:58

medzi 4 a 5 sa u mna dostavila 6… nikovky ma obisli (len teda sem tam otestujem na letisku), vzorky nehromadim, som len skusac a kupujem len po zrelej uvahe.

Na poličce 4 parfémy 30 miniatur 3 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
libla
Nováček 17 příspěvků 23.04.15 11:31

clanok som nasla az dnes a som niekde medzi 4 a 5 fazou - pokusam sa to stopnut, nastastie moje financie mi v tom pomahaju :-)

Na poličce 26 parfémů 13 miniatur 13 odstřiků 22 vzorků V tužebníku 15 parfémů
 
Sicilanka
Znalkyně 281 příspěvků 20.04.15 22:04

Už slyším Chocholouška, jak se mě starostlivě ptá, jak dlouho už to mám a hlavně, co s tím hodlám dělat…tolik asi k mému pátému, diagnostikovanému stupni :D …na ambulantní léčbu to nevypadá, prozatím odmítám spolupracovat, a tak se asi pomalu blížím pod celodenní ústavní péčí ke stupni o číslo vyššímu :lol:

Ada je úžasná, pokud ještě stále nepíše někam jako profík, tímto na ni apeluji, aby své vyjímečné „psací“ schopnosti zúročila knižně :potlesk:

Příspěvek upraven 20.04.15 v 22:06

Na poličce 20 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Ukulemba
Parfémová maniačka 963 příspěvků 29.03.15 00:22

Něco mezi 4-5. A nasmála jsem se teda hodně. krásný článek :palec:

Na poličce 52 parfémů 7 miniatur 27 odstřiků 51 vzorků V tužebníku 20 parfémů
 
Uživatel je onlineprokera
sv. Parfema z Kecálburgu 6520 příspěvků 31.12.14 13:35

Poslední věta 6. stupně sedí :D ! Jinak jsem ovšem ve zbytku charakteristiky těžce rozpolcená :mrgreen: .

Na poličce 268 parfémů 122 miniatur 18 odstřiků 596 vzorků V tužebníku 14 parfémů
 
Bernadette
Nováček 20 příspěvků 31.12.14 12:35

:dance: Tak som v poslednom stadiu..juchuuu :pankac:

Na poličce 8 parfémů 0 miniatur 7 odstřiků 5 vzorků V tužebníku 6 parfémů
 
jitulech
Znalkyně 414 příspěvků 03.08.13 08:42

Super článek, pobavila jsem se jak už dlouho ne!
Aktuálně se nacházím v mezifázi 4. až 5.s tím rozdílem, že asi nikdy nebudu umět rozpitvat parfém na jednotlivé mikročástice:-) Poznám pár základních složek…nicméně vše chci zkusit, a parfumérie už mi začíná být malá…jako nic mě jen tak neuspokojí, furt hledám a pořád to není ono. Vzorků mám mraky, včera jsem je zrovna vytáhla, některý už jsou neidentifikova­telný:-)Pořád mě ovládá rozum a dala jsem si zákaz kupovat další parfémy, aktuální stav poličky je 8 kousků…ale pořád mám tiky v ruce na myši, no hrůza. V pondělí dorazí 10 vzorků arabek:-) je to ale krásné šílenství, uaaaa :D

Na poličce 5 parfémů 1 miniatura 17 odstřiků 14 vzorků V tužebníku 25 parfémů
 
Oleka
sv. Parfema z Kecálburgu 4891 příspěvků 26.07.13 23:27

Mohla bych rict, ze mam ten 6.stupen, ale nejak silene jsem to pred tim ani nemela, z lednicky mi vzorky nepadaly a vzdycky ty moje vune se pohybovaly tak kolem stovky parfemu na policce. Clovek si musi obcas udelat prestavku v hledani, aby si uvedomil, co opravdu ma a jestli to za to stoji, a udelat si v tom jasno. Mam ted' jenom sve nejoblibenejsi parfemy a nektere si kupuji ted' az po dlouhe dobe uvazeni a touhy. Ten pocit souzneni s parfemem pak si opravdu vychutnam…A je to velmi prijemny pocit.
Zkousim take docela malo, jen az nekdy neco zajimaveho o tom prectu (na zahranicnich webech). Nemusim mit vsechno a ani nechci, vychutnavam jen to co se mi libi.

Příspěvek upraven 26.07.13 v 23:27

Na poličce 47 parfémů 12 miniatur 0 odstřiků 15 vzorků V tužebníku 14 parfémů
 
Uživatel je onlineprokera
sv. Parfema z Kecálburgu 6520 příspěvků 26.07.13 13:05

Dnes jsem na ten článek našla odkaz a popravdě - nemá chybu :potlesk: ! Diagnostikovala jsem svou fázi zcela přesně a hodlám v ní vydržet, nepostupovat dál, protože to by mě vážně zruinovalo :oops: ! Jsem úplně šťastná tak jak to teď je :D !

Na poličce 268 parfémů 122 miniatur 18 odstřiků 596 vzorků V tužebníku 14 parfémů
 
babčamk
Znalkyně 458 příspěvků 25.04.13 13:43

Bezvadny clanek, rekla bych, ze jsem tak nekde ve 4, skoda, ze uz v penzi. Ale jak trochu odrostou vnoucata, zacnu zase trochu pracovat a bude lip.
Mam pocit, ze uz jsem svou „nej“ nasla, ale stejne porad zkousim a zkousim, je to fakt silenstvi! :jazyk:

Na poličce 44 parfémů 3 miniatury 16 odstřiků 135 vzorků V tužebníku 20 parfémů
 
martisisinka
Učednice 245 příspěvků 12.03.13 14:22

…já myslím, že to smrtí končí :cert:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
kwitek
Parfémová maniačka 541 příspěvků 12.03.13 10:32

Je tu vůbec někdo, komu už to od doby přečtení článku křuplo a dosáhl nirvány tj. konce 6. stupně? :lol:
Jen abych věděla, že to jen není nějaká chiméra, ve kterou budu marně doufat, zatímco mi bude polička bobtnat a děti mi z otroctví budou posílat jídlo :mrgreen: :mrgreen:

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 2 odstřiky 241 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
martisisinka
Učednice 245 příspěvků 12.03.13 09:02

Taky se přidávám ke chvále - opravdu nádherný článek :palec: .

Já už jsem myslím dosáhla šestého stupně…myšlenky na prodej dětí do otroctví už mě po zralé úvaze přešly a oči podlité krví mám delší dobu…takže taky čekám na to „ticho“ :mrgreen:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
kwitek
Parfémová maniačka 541 příspěvků 06.03.13 15:39

Kristovy rány, to je úžasnej článek. :potlesk: :potlesk: :potlesk:
Už čekám jen na to křupnutí, jak na smilování :mrgreen:

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 2 odstřiky 241 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
wezuv
Nevyléčitelná závislačka 1104 příspěvků 20.12.12 13:02

obávám se že mám blížk pátému stupni než ke čtvrtému hlavně prot mě tak vyděsila i pobavila poslední věta o prodeji dětí do otroctví :mrgreen:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Rendulinda
Parfémová maniačka 559 příspěvků 02.04.12 03:09

Mmchdm, fakt úžasný článek Ado, báječně jsem se pobavila, jako ostatně u většiny Tvých duševních výtvorů. Jen tak dál, jsem ráda, že Arome existuje a že jsem ho jednoho dne náhodou našla…
:palec: :mavam:

Na poličce 87 parfémů 4 miniatury 125 odstřiků 313 vzorků V tužebníku 814 parfémů
 
Rendulinda
Parfémová maniačka 559 příspěvků 02.04.12 03:03

Taky bych se objektivně zhodnotila na přechod mezi 3 a 4. Vzorečky syslím (teď už i odstřiky 8) 8) ), protože se bojím, aby mi nějaká úžasná vůně neutekla a taky v naději, že až se dokopu a všechno to konečně očichám a dokončím tak své střední (? :think: :think: ) parfémové vzdělání, třeba budu umět rozklíčovat vonnou kompozici na jednotlivé tóny, jak mě to nepřestává fascinovat u některých zkušených, ostřílených aromaček zde. Sebekriticky přiznávám, že zatím jsou moje schopnosti tak na úrovni zařazení testované vůně do základní skupiny a čistě osobní volby „líbí - nelíbí“, resp. „láska na první počuch - líbí, ale odstřik bude stačit - ale jo, to unosím i když to není žádný zázrak - tak tohle teda fakt ne!“

Na poličce 87 parfémů 4 miniatury 125 odstřiků 313 vzorků V tužebníku 814 parfémů
 
romirek
Učednice 34 příspěvků 09.02.12 01:09

Super clanek :potlesk: jsem na konci 4 a zacatku 5 stupne a uz dochazi volne policky v pokoji :)

Na poličce 7 parfémů 2 miniatury 0 odstřiků 35 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
E.Evulenka
sv. Parfema z Kecálburgu 2814 příspěvků 05.01.12 19:18

Uááááááááááu -úžasný článek. K mému potěšení jsem zjistila, že na tom nejsem až tak špatně, jak to vypadá. Jsem něco mezi 4. a 5. stupněm, takže toho má ještě dost před sebou . A pujdu pomalu -raději :dance:

Na poličce 31 parfémů 0 miniatur 4 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
Suniang
Znalkyně 366 příspěvků 13.12.11 01:12

Krásnej článek ! :palec: Myslím, že jsem ve fázi 3 - 4, každopádně mi to přerůstá přes hlavu, teším se na 6 !!! :)

Příspěvek upraven 13.12.11 v 01:14

Na poličce 20 parfémů 6 miniatur 13 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
Sasa  10.12.11 13:00

Já jsem tu krátce aktivní, takže na články došlo až ted. Pěkně jsem si početla. Jsem něco mezi 3 a 4, to přiznám bez mučení, občas nakouknu do 5 ale pokorně se vracím. Napřed musím fakt něco umět.

Nicméně ve fázi 6 jsem byla s botama, vím dobře jaká je to úleva.
A blížím se do fáze 6 s klubíčkama.

 
Silvi Fox
Znalkyně 272 příspěvků 10.10.11 22:31

Dlho som bola trojke-štvorka,potom ma chytil aromaterapeuticky zachvat-doma mam asi 40 eterickych olejcekov(pravych-co-je tiez poriadny financny zahul-nebudem vam ani hovorit kolko stoji pravy ružovy olejcek :oops: )no a teraz som sa ocitla VDAKA AROME( :twisted: :twisted: :twisted: ) v petke!!!
A uz to pekne jede,mam zrazu pocit,ze vlastne o vonach nic neviem a chcem vsetko vyskusat,vsetko musim mat a pokial to aspon nevyskusam,tak budem v zivote o nieco ukratena.Vdaka aromaterapii mam ale aspon trochu ponatie,ako vonia napr.ylan-ylang,santal,lit­sea…atd…atd…tak­ze sa dokazem aspon trosku vo vonach orientovat.

Na poličce 43 parfémů 1 miniatura 10 odstřiků 28 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
manolia
sv. Parfema z Kecálburgu 5227 příspěvků 25.05.09 18:13

zrovna jsem ve stadiu kdy subjekt začíná hromadit vzorky,vypadá to na konec čtyřky a začátek pětky manžel si klepe na čelo,kdyby znal ceny tak by asi klepl mne

Na poličce 13 parfémů 1 miniatura 0 odstřiků 29 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
pichjit
sv. Parfema z Kecálburgu 9076 příspěvků 16.02.09 15:20

Při skoku do pětky jsem si ústa natloukla, nyní tedy opět 4., ale už ne jako počátek poznání, spíše příjemný pobyt v dobře známém prostředí…

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 41 parfémů
 
WildOrchid
sv. Parfema z Kecálburgu 4120 příspěvků 01.02.09 13:41

tak ja zacala prvni fazi - jako mala jsem se vonela tim co jsem utrhla babicce na zahrade - jahoda, jetel, obycejna trava.. stvalo me jen to, ze krom vune to i barvilo :)
3.faze mi prisla z nouze, kdyz puma woman prestala existovat, a ja v drogeriich nenachazela nic na nahrazeni. nic se mi nelibilo, tak jsem z pocitem, ze urcite stejne nic nenajdu zacala chodit do sephory. Pote co jsem zkritizovala uplne vsechno, me zaujal Diamonds, a ten se mnou zustal celou kratkou treti fazi. Nespotrebovala jsem ho ani 10ml, a objevila Arome.cz :) diky tomu jsem se dostala ke 4.fazi, tu jsem prebehla za par dni (bohuzel znalosti nejsou, jen odesly touhy po vunich ze sephory), a uz jsem ve fazi 5, premyslim jak se dostat k vunim ze zahranicnicho obchodu, lepsich znacek, jak jich ziskat co nejvic, alespon ve vzoreccich. Doufam, ze se taky brzo dostanu do seste faze :) precijen jako studentka si zatim tu patou nemuzu prilis uzit :))
P.S. chanel mi nikdy nevonel a asi ani nebude. Prijde mi hrozne „kancelarskej“.
Druhou fazi jsem vydrzela pekne dlouho, stacily mi dve vune - Wild Wind a Puma woman. Touto fazi jsem na chvili byla distributourkou v oriflame, a doma jsem musela mit uplne vsechny vune, i ty co se mi nelibily.

Na poličce 132 parfémů 570 miniatur 45 odstřiků 841 vzorků V tužebníku 46 parfémů
 
Jean  23.01.09 19:08

Lenko, mluvíš mi z duše, já se taky musím kochat.Už mám sbírku i v kanceláři. A je mi jedno, co si kdo myslí nebo řekne. Jsem ráda, že nejsem sama, je nás tady spousta postižených, je to krásný koníček, na Bohnice rozhodně ne!

 
Zuzek
Znalkyně 265 příspěvků 19.01.09 14:54

Jinak ale pochvala Adě, článek bezvadný.

Na poličce 26 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Zuzek
Znalkyně 265 příspěvků 19.01.09 14:53

Já jsem asi ve 4. skupině.Podle popisu Ady. Jenže zase já neumím rozeznat jednotlivé složky. Kdyby aspoň jednu! Prostě neumím…

Na poličce 26 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
blackdakini
Znalkyně 367 příspěvků 18.01.09 18:13

Skvěle napsáno. Já se tipuju už několik let do umírněné pětky. Vůně MUSÍM mít (a ne ty z drogerky), ale nikové značky jsem objevila až díky zdejšímu netu a jeho členkám. Protože však vášni nepropadám, mám dojem, že ve stádiu pět ještě dlouho vydržím, a možná se ani do šestky nepropracuju (jaképak to tam asi je?).

Na poličce 4 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 12 parfémů
 
dracatko
Nevyléčitelná závislačka 1365 příspěvků 14.01.09 19:55

Zatím to vidím na čtverku, ale povážlivě se to už nahýbá směrem k pětce :)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Mates  12.01.09 11:20

Asi bych se měla nechat léčit,protože taková sbírka je už na pováženou.Kolikrát už nevím co si vybrat,jak napsala Lenka.A to už nemluvím ,jak je to naročný na finance.Takže doufám,že i u mě se dostaví stav klidu a pohody.Ale je pravda,že některých kousků jsem se už dokázala zbavit.Kdyby,ale napříbývali pořád zajímavý novinky,bylo by to lehčí.

 
sLenka
Parfémová maniačka 991 příspěvků 10.01.09 20:38

A nejvíc mi vadí, že doma ze mě mají prču a v práci už kolikrát řekli, že to je už teda moc.

Na poličce 17 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
sLenka
Parfémová maniačka 991 příspěvků 10.01.09 20:34

Neusla bych, kdybych se nemohla před spánkem pokochat svou sbírkou parfemů (většinou už prázdných flakonů) na poličkách v ložnici. Mám je umístěné tak, abych na ně viděla z postele. Ráno s nimi stávám, večer uléhám. A mám každý den problém: ne co si vezmu na sebe, ale čím se dneska nasmradím… Tak to už není asi ani stupeň 6. To je asi už na Bohnice ne?

Na poličce 17 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Oreion
Parfémová maniačka 700 příspěvků 09.01.09 14:48

Uff, jsem mezi 5.-6.!!! Spadla mi brada při čtení.:-))

Na poličce 7 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 08.01.09 20:31

Stupeň 4 - bez svěženkového období jsem byla, když jsem přišla před rokem na tento web mě rázem přehoupl do 5 stupně - teď jsem asi v šestém - mám doma víc parfémů než potřebuji, nemusím mít ale už nutně každý ale celkem si již vybírám.

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů
 
myrtička  08.01.09 15:31

jsem na začátku 4, kam jsem se dostala „vinou“ arome. už před časem - nezávisle na tomto-skvělém-článku - jsem přemýšlela, jak hodit zpátečku!
UPOZORNĚNÍ: stupnice (dle mé vlastní zkušenosti) neplatí jen pro parfémy!!!
Sama jsem prošla jí prošla několikrát, vždy ve svatém pro „něco“. Nejhorší byla snad psí forma (aktuálně máme doma 3), takže když si chci koupit parfém, rodina si oddechne, že tentokrát z toho vyvázli docela lacino…

 
Mitzi
sv. Parfema z Kecálburgu 9450 příspěvků 08.01.09 15:02

Ona už to Ada naznačila :) 5.1. večer ;-)

Na poličce 0 parfémů 2357 miniatur 71 odstřiků 459 vzorků V tužebníku 22 parfémů
 
Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 08.01.09 13:28

Aduš, kde se vlastně vidíš na své vlastní stupnici? :)

Na poličce 32 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 17 parfémů
 
Mitzi
sv. Parfema z Kecálburgu 9450 příspěvků 08.01.09 12:58

Milá Ado a milé „spolutrpitelky“ :) krásně jste to napsaly. Kam patřím já, to by nejlépe posoudil nějaký psychiatr. Ohledně toho, co ještě „musím“ očichat, jsem rozhodně už v kategorii 6, tam už to lupnutí proběhlo v loňském roce a velmi se mi ulevilo. Stejně jako jsem pochopila, že nemusím vidět trilogii Kmotra - a to je panečku nějaká Klasika :D - a taky zemřu v pokoji ;-)
Takže šestka jsem v čichání, bytostně po ničem netoužím, i když tím neříkám, že čichat přestanu. ALE… Tohle fórum jsem objevila v době, kdy jsem podlehla kráse malých skleněných lahviček, jejichž cena je mnohdy vyšší, než cena lahvičky stejné, 20× větší se stejným 20× větším obsahem - nota bene čerstvým. A na to by vážně měla být nějaká speciální diagnóza a VZP by mi měla proplácet nákladnou léčbu. Moje miniaturková polička se rozrostla za poslední dva roky do mamutích proporcí, když na ni najedu, zbortí se mi systém v notebooku. Tak mi držte palečky, abych i ve sbírání miniatur došla k úlevné smrti a následnému vzkříšení.

Neumím psát recenze vůní, o to raději je čtu. Bohužel v cizích jazycích mám problém, to, co dělá z popisu „krásné počteníčko“ jsou jemné nuance, které si např. z angličtiny nepřeložím. Takže doufám, že Ada bude dlouho uvězněna v kategorii 5 a bude se dělit o svoje postřehy a dary (dar čichu i dar slova a smyslu pro humor).

Na poličce 0 parfémů 2357 miniatur 71 odstřiků 459 vzorků V tužebníku 22 parfémů
 
Pegas
Nevyléčitelná závislačka 1220 příspěvků 08.01.09 03:59

Veľmi vtipne napísané, gratulujem. Ja som sa našla v takej štvorke. Päťku určite preskočím, lebo nikdy nebudem sysliť vzorčeky. Jednak na to nemám čas, a jednak asi nie som až taká zapálená parfémistka. Samozrejme, že by som rada ovoňala tie kvantá luxusných vôní ale k životnému šťastiu to nepotrebujem. Vône beriem skôr ako aromaterapiu na zlepšenie každodennej nálady. Ak stojím ráno bezradne nad svojím arzenálom a nemôžem si vybrať, tak viem, že mi tam niečo chýba, čo by spĺňalo kritériá na vylepšenie aktuálnej nálady a vtedy hľadám a ňuchám a kupujem. Koľkokrát kúpim naslepo, len podľa zloženia a mala som také šťastie že skutočnosť predčila očakávanie. Stupeň šesť mi pripadá ideálny, dosiahnutie kompletnej aromaterapeutickej zbierky a zbaviť sa všetkých paskvilov, čo človeku nič nedáva a nehovorí.

Na poličce 50 parfémů 0 miniatur 34 odstřiků 10 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
gentiana
Nevyléčitelná závislačka 1865 příspěvků 07.01.09 19:55

O Serge Noir jsem četla, že je to směs zpocených triček a kočičích chcanků, takže nevim nevim. Pokud na to někde narazím, tak to zrekognoskuju.
Každopádně plánuju výlet po florentských drogeriích, parfumeriích atp., vím o několika, co vypadají jako podivná doupata, kde mají indigo a naftalín a bahno z mrtvého moře a možná i mandragoru a kámen mudrců. Budu informovat.

Na poličce 113 parfémů 30 miniatur 21 odstřiků 57 vzorků V tužebníku 18 parfémů
 
Lela
Parfémová maniačka 868 příspěvků 07.01.09 11:56

Gentiano, zkus Tuberose criminelle a Iris silver mist od Serge Lutense a podle recenzí i nového Serge Noir. To jsou vůně - chemické zbraně!!!

Na poličce 5 parfémů 7 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
Arome raven
Nováček 6 příspěvků 07.01.09 11:43

Famozne napsane…ac jsem zde novacek, myslim, ze jsem preskocila sysleni v kategorii 5 a smrt v 6…a jsem v krasnem prozreni…vlastni cich, kuze a par znalosti sdilenych se svou sestrou me uvadeji do stavu naproste spokojenosti a rozkose…ted je to treba Dior Escale de Portofino, Hermes Un Jardin sur Le Nil..nebo ona Invaze Barbaru, kterou bych fakt POTREBOVALA ocuchat…(stoji 235 dolaru, jak jsem zjistila)…ze bych tedy prece jen byla v kategorii 5? :-)........Kazdopadne, jsme za vas vsechny moc stastna, ze existuji stejni esteti!!

Na poličce 2 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
gentiana
Nevyléčitelná závislačka 1865 příspěvků 07.01.09 10:15

Já začala u stupně pět. Asi v patnácti. Přiznávám, taky jsem používala různé ředěné citróny a jemné kytičky, protože mi to rodiče darovali jako cosi něžně dívčího či co. A já bych si tak do flakonu odlila terpentýn a S6006. Když nám bylo asi 14, klackovaly jsme se se spolužačkou po městě a bůhvíproč zapadly do parfumerie, kde zrovna byla jakási reklamní akce a reklamní paní nám vtiskly do rukou miniaturky No. 5. Tehdy jsem skončila s něžně dívčím svinstvem.
Z běžně dostupného sortimentu parfumerií jsem už vyplenila všecko, co jsem ochotná používat, většinou věci, na které se prodavačky tvářily jako na slzný plyn a vydala se do vod jinde. Kromě terpentýnu mi ještě převelice konvenuje jalovcový šampon od Botanika, který je cítit, jako když hoří les, ale ve flakónku to nemaj.
Objevila jsem, že doma ve Florencii jsou nejméně dvě parfumerie zcela neznámých jmen a taky ta lékárna, kde mají indigo a podivné byliny, na kterou se ještě řádně podívám. V Hospodářkách jsem se dočetla o Different Company (vzorník už je na cestě). Cestou z Paříže jsem se ve firemním plátku Air France dočtla o Les Exclusifs, takže mám důvod navštívit Kristinu v jeím novém bytě a… plenit. Když jsem se dočetla, v roce asi 1993, o Djedi, tak jsem okamžit věděla, že TO CHCI, což teda už fakt nehrozí, ale uvidíme, co se mnou udělá Sel de Vetiver.
A tak vůbec.
Jo, a pořád čeká, až najdu terpentýn ve společensky přijatelné formě.

Na poličce 113 parfémů 30 miniatur 21 odstřiků 57 vzorků V tužebníku 18 parfémů
 
Ingrid
Nevyléčitelná závislačka 1587 příspěvků 07.01.09 08:01

Nejmenuju se Irena,já nevím,co se mi to pomátlo v hlavě,ale aspoň jsem si na to přišla sama,ještě nejsem úplně sklerotická a senilní.Cha,cha…

Na poličce 26 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 14 parfémů
 
Vega  06.01.09 22:28

Šestka, naprosto přesná. Hrůůůza. :-)

 
Albeni
Nevyléčitelná závislačka 1125 příspěvků 06.01.09 20:03

Pájo, - omlouvám se za vlezlou otázku -který? Já taky ještě studuju a penízků není moc, ale i tak mi to hrozně moc dává. opravdu značkové mám jen tři čtyři, to ostatní nemá moc zvučné jméno, ale i tak. Už škudlím na Shalimar :) Ono se nám to množství časem určitě trochu rozroste- zvláště když tady člověk pořád o něčem novém čte, já ještě před rokem vůbec nevěděla která bije a od Guerlainu jsem znala jen pudr ( a to z ještě jen časopisu ).Caron? Co to je? L'artisan?-nic, zírala bych jak puk.
Jsem ráda že jsem si rozšířila aspoń trošku obzor. sice jen trošku-zatím-ale i tak.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Jean  06.01.09 19:44

Opět fantastický článek! Já už bez těchto stránek nemůžu být. Ado, nesmíš přestat.
Já již pomalu přecházím do stupně 5. Ale nějak jsem přeskočila 1. a 2. stupeň. Odjakživa jsem nesnášela ovocenky a řídké vodičky. Můj první miláček byl hned Poison. Jenže to opravdu „leze do peněz“. Ale člověk přece musí mít nějakou radost.

 
pichjit
sv. Parfema z Kecálburgu 9076 příspěvků 06.01.09 19:29

Lelo, to mám taky, vytahám, očichám, poukládám do krabice, co běžně nosím + odstřiky, to mám v kufříku a poponáším po bytě.
Ale jsem moc ráda, že díky Adě vím, jak to může dopadnout!!! Pevně doufám, že se stále dokážu krotit. Spíše nákupy plánuju, než nakupuju… Těším se, představuji si vůni doma, mezi těmi co mám, uvažuju, jestli je množství spotřebovatelné, nebo bude stačit odstřik… Po kolotoči nákup - prodej - ztráta se přiznám, že už jsem opatrnější..

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 41 parfémů
Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist