Kosmetika PuraNatura: příroda z Itálie

12.11.09 | autor Ada

Italská firma Natura House není jedna z těch, které byly založeny proto, aby se přiživily na módní bio vlně. Vznikla už v roce 1970 a postupně začala nabízet alternativní potraviny a bylinné přípravky a kosmetiku. Nebylo to jednoduché, v Itálii se tehdy nemohly fytoterapeutické produkty prodávat kvůli chybějící legislativě, naštěstí se to však brzy změnilo. Během 80. let firma utěšeně rostla (od roku 1988 nese dnešní název Natura House) a v tomto a následujícím desetiletí kralovala italskému trhu s bylinnými přípravky. Kromě kosmetiky nabízí mnoho fytoterapeutik (bylinné kapky, sirupy), doplňky stravy, masti či přípravky pro psoriatiky.

Letos kosmetika Natura House dorazila k nám a když se mi naskytla možnost ji otestovat, samozřejmě jsem se nezdráhala. Vyzkoušela jsem několik výrobků z růžové řady PuraNatura Simply Rose (Semplicemente Rosa, chcete-li) a řady No Age. Přípravky s růží jsou určené pro normální pleť, hydratují, regenerují a udržují pružnost. No Age je určená ženám žijícím ve městě, neboť by měla zpomalovat negativní účinky znečištěného vzduchu, chránit pleť před volnými radikály a obnovovat jas unavené a předčasně stárnoucí pokožky.

Růže je svatým grálem přírodní kosmetiky, snad všichni zavedení výrobci nabízejí růžovou řadu a patří vždy k těm nejexkluzivnějším, určeným pro zralou či vysušenou pokožku. Firma Natura House zakomponovala růžové složky do řady pro normální pleť, která obsahuje krémy na obličej, na ruce, na tělo, čisticí přípravky a dokonce parfémovou vodu, která se mi bohužel do rukou nedostala, ale jestli voní tak hezky jako kosmetika, tak asi brzo dostane.

Vyzkoušela jsem tělové mléko,  krém na ruce a pleťový krém.

Jako první jsem samozřejmě zkontrolovala složení, abych zjistila, jak je to s tou přírodou a zda přípravky obsahují slibovanou růžovou vodu, extrakt z růže a růžový olej. Natura House na svém webu uvádí, že používá maximum přírodních ingrediencí s výjimkou několika málo složek, které se ničím přírodním zastoupit nedají. To je v pořádku, pokud na to výrobce upozorní a dodrží to; chcete-li proniknout na běžný trh, často vám nic jiného nezbývá, protože kratší trvanlivost a větší náchylnost ke zkáze jsou omezující faktory. Většina výrobků růžové řady obsahuje kolem 2 procent nepřírodních složek, určitě však mezi ně nepatří parabeny, PEGy a silikony, jak je uvedeno na krabičce a jak potvrzuje i deklarované složení. PuraNatura Simply Rose Tělové mléko

Obsahuje růžovou vodu (hned na prvním místě - místo čisté vody, která tvoří velkou část objemu většiny kosmetiky) z růže stolisté (podle textu na krabičce vypěstované v Provenci), extrakt z damašské (bulharské) růže a olej z růže šípkové. Růžová voda osvěží, extrakt čistí a olej pěkně promastí. Kromě růžového obsahuje tělové mléko ještě sezamový a makadamový a také olej z pšeničných klíčků. Zbytek složení tvoří obvyklý podezřelí - glycerin, mastné alkoholy, zvlhčující látky. Mléko je tekutější (ale ne úplně tekuté, je to takový mlékokrém), dobře se vstřebává, pěkně osvěží a není mastné. Hodí se opravdu pro normální až mírně suchou pokožku a nebála bych se ho použít i na obličej, pro normální až mastnější pleť.

Pleťový krém

Valná část složení krému na obličej je totožná se složením tělového mléka, některé složky jsou však vynechány (glycerin) a naopak jiné přidány: bambucké máslo či extrakt z listů olivovníku. Krém má lehkou konzistenci, která se příjemně nanáší - připomíná hebké silikonové krémy, aniž by silikony skutečně obsahoval. Je vhodný pro normální pleť - testovala jsem ho na své suché a byl příjemný (nestahoval a nevysušoval jako gelové krémy), přes den jsem se však musela ještě jednou přemáznout.

Krém na ruce

Část složení je i zde totožná, mezi oleji přibyl mandlový. Krém na ruce je ze všech tří zkoušených přípravků nejhutnější, konzistence je mírně voskovitá a důkladné rozetření chvíli trvá, po namazání si však lebedily i moje vysušené ručky.

Všechny tři přípravky určitě doporučuji, nehodí se jen pro ortodoxní příznivce 100% přírodní kosmetiky. Zmínit musím také vůni, všechny zkoušené výrobky mají příjemnou, nepřemrštěnou parfemaci a voní - aspoň mně - trochu jako směs růže se sametově zemitým kosatcem. Vůně nepůsobí synteticky jako u levné kosmetiky, ale není ani přírodně „divná“ (i když zrovna mně by to nevadilo, mám ráda zvláštní aromata kosmetiky parfemované přírodními složkami).

Kosmetiku koupíte buď u české firmy Natura House, nebo v e-shopu Xparfemy title="Xparfemy Natura House , kde mají sice zatím jen růžovou a No Age řadu, zato levněji ;) Pokud si budete v dohledné době z Xparfemů něco objednávat, nejspíš vám jako dárek přijdou vzorky kosmetiky Natura House, případně se na ně zkuste zeptat na fóru, jestli je někdo nedostal a nevyměnil by.

Líbil se vám článek?

Témata článku

 Váš příspěvek

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist