Květinkové jaro

29.03.11 | autor Ada

Copak nám známé značky letos připravily na jaro a léto? Otestovala jsem letošní odnož cK One, Eternity a Cool Water Woman, k tomu dvě "neodnožové" novinky od Aigner Parfums a Lalique - a to všechno najednou. V jásavě vonné brázdě, kterou jsem za sebou nechávala ve vzduchu, se samovolně rozpučely stromy.

Copak nám známé značky letos připravily na jaro a léto? Otestovala jsem letošní odnož cK One, Eternity a Cool Water Woman, k tomu dvě ‚neodnožové‘ novinky od Aigner Parfums a Lalique - a to všechno najednou. V jásavě vonné brázdě, kterou jsem za sebou nechávala ve vzduchu, se samovolně rozpučely stromy.

Jak jsme zvyklí u letních variací, jež už teď vycházejí pravidelně každý rok, jsou to vesměs nekomplikované, svěží vůně, jejichž úlohou je v horku příliš neotravovat.

CK One Summer 2011 je velmi citrusová. Citrony, mandarinky, k tomu trochu melounu; skutečně osvěžující. Další vývoj je víceméně předvídatelný, kyselé citrusy nikdy dlouho nevydrží. Vůně postupně přejde do lehce nasládlého, ale nelepivého ovocného koktejlu se špetkou květin. Ke konci se připravte na dřevité tóny.
cK One Summer 2011 je použitelná unisexově, hlavně díky dřevitému základu.

Cool Water Woman Summer Dive začíná také citrusově, ovšem záhy přepíná do módu ‚WC osvěžovač‘. Nebavila mě. Každý rok Davidoff slibuje vlny energie a svěžesti, láká na modré tóny a vodní tříšť, a pokaždé nalije do flakonů tu samou avivážovou parfemaci. To bych si raději koupila libovolnou limitovanou cK One.

Eternity Summer 2011 je, podobně jako její předchůdkyně, spíš květinová než ovocná. Voní po konvalinkách, šeříku a bílých květinách - je jako dělaná na navození jarní nálady. Počítejte ale s tím, že je kapku sterilní a generická. Kdo hledá skutečnou vůni jara či věrné soliflory, musí jinam.

Jednu takovou vám můžu nabídnout hned, protože jsem při zkoušení (ve Fannu) narazila na neznámý flakon. Buď tam předtím nebyl, nebo jsem ho přehlédla - není moc nápadný. Jednoduchá lahvička z čirého skla, bezbarvý obsah, jako jediná ozdoba bílé kytičky zatavené v kruhu kolem rozprašovače. Podíváte-li se zblízka, uvidíte, že jsou to konvalinky. A těmi také Fleur de Cristal voní. Závan jasmínu a pak už jen konvalinky a zase konvalinky. Když nám zničili Diorissimo, můžeme se zahojit Cristalem - i když nutno upozornit, že to není to samé. Fleur de Cristal je procházka mezi záhony konvalinek. Diorissimo je následné zakopnutí a padnutí nosem přímo do kytek.

Květinové vůně se k letošnímu jaru nepochybně hodí, stačí se podívat do obchodů, jež zaplavily květinové vzory - topy, šaty v tlumených tónech jako po babičce, maxišaty ve stylu sedmdesátých let, k tomu široké klobouky a kabelky v přírodním hnědém odstínu. S výraznými barvami, s nimiž by ladil flakon cK One 2011, je to zatím horší, ale v zahraničních e-shopech už seženete i takové.
(Šaty na obrázku jsou z nabídky Topshopu, www.topshop.com.)

Pozitivně mě překvapila také pánská Revolutionary od Etienne Aigner. Je to šťavnatě zelená vůně, jakých je v nynějším ambroxanovém věku málo. Začíná stručným citrusovým výtryskem, po němž následuje vůně rozšlapané zeleně, listí a vlhkého dřeva. Revolutionary poněkud připomíná Live Jazz od YSL nebo dámskou DKNY (tu první, rajčatovou). Základ je dřevitý a vetiverový. Není to typická svěžest lehké citrusové kolínské, přesto z toho zelená šťáva přímo kape.

Líbil se vám článek?

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 • Lalique Fleur de Cristal (2010)
 • Složení:

  HLAVA: bergamot, jasmín
  SRDCE: stephanotis, konvalinka
  ZÁKLAD: ambra, santal, cashmeran

  637 - 1000 Kč
 • Calvin Klein ck One Summer 2011 (2011)
 • Složení:

  tangerinka, vodní kapradí, meloun, citron, frézie, verbena, rebarbora, mořský vánek, cedr, pleťové pižmo, kadidlo, broskev

 • Calvin Klein Eternity Summer 2011 (2011)
 • Složení:

  konvalinka, fialka, koriandr, gardénie, jasmín, lotos, pižmo, mimóza, fíkové dřevo

 • Davidoff Cool Water Woman Summer Dive (2011)
 • Složení:

  meloun, ananas, máta, vodní fialka, lotos, kosatec, teplá dřeva

 • Etienne Aigner Revolutionary (2011)
 • Složení:

  HLAVA: kůra italské mandarinky, pomeranč, koriandrové listy
  SRDCE: levandule, guatemalský kardamom, pomerančový květ
  ZÁKLAD: santal, vetiver, větvičník

 Váš příspěvek
 
Sendy
sv. Parfema z Kecálburgu 2218 příspěvků 07.02.12 20:41
Nedá se srovnat

Bohužel už jsem si vypotřebovala zásoby Diorissima a zakoupila přeformulované. Podobá se původnímu, ale ta hloubka v něm již není. Smutné. Lalique bych však vůbec nebrala jako náhražku. Sice je konvalinková, o to se nikdo nepře, ale je sladší, pouze květinová a nedává prostor dalším uvedeným složkám. V Diorissimu je to tak napůl, konvalinka a jasmín. Zatímco Diorissimo jemně láká, Lalique řve. Nic proti ní, mám jí, nosím, líbí se mi. Ale neaspiruje na vytříbenost.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
ijáček  30.03.11 00:45

Vtipná recenze, hlavně to: V jásavě vonné brázdě, kterou jsem za sebou nechávala ve vzduchu, se samovolně rozpučely stromy.:D.

Dotaz: A co se stalo s Diorissimo? Já ji mám, nezdá se mi špatná, ale ani žádná hitparáda. Nicméně, po tom Lalique jsem silně zatoužila.

Nejkrásnější konvalinky zatím byly poměrně neznámá anglická "The Taylor of London - Lilly-of-the-Valley.

Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist