L'Artisan: Passage d'Enfer

21.02.08 | autor Ada

‚Brána do pekel‘ - jaký to zvláštní název pro parfém, řeknete si, ale na druhou stranu, po všech těch jasmínových závojích, stříbrných deštících, láskách v Paříži a bárbínkách konečně něco děsivějšího :)

Člověk hned vidí ty dýmající temné jámy, šlehající plameny, ďábelské ženy v kůži a s bičem v ruce, a nic na tom nemění fakt, že parfém dostal jméno po ulici v Paříži, v níž měl L'Artisan své sídlo.
Pravda, v takovém případě budete asi trochu zklamaní. Já jsem také čekala jinačí pecku a přestože začátek byl hodně neobvyklý a i po rozvonění zůstala vůně celkem zajímavá, pachuť nenaplněného očekávání zůstala.

Zmíněný hodně neobvyklý začátek je oblak jemného, dusivého a jako troud suchého písku, který se proti vám žene v písečné bouři. Už jsem se v několika recenzích přiznala, jak jsem v dětství labužnicky ochutnávala na pískovištích, ale tahle porce byla setsakra velká i pro mě. Chvílemi mi te písek přišel teplý, chvílemi studený (i jiní autoři recenzí se rozcházejí - někteří cítí horký písek, jiní chladný kámen), a nebral konce.
Asi tak po půl hodině, kdy hrozilo, že už fakt poběžím umývat, abych se nezadusila, bouře konečně přešla a začaly prosakovat květinové a kořeněné tóny. Od té chvíle to bylo lepší a lepší; suchý písečný podtón zůstává, teplo zůstává, krásná lilie nejdřív voní ruku v ruce s kadidlem a trochu připomíná Anais Anais, ale ten zůstává dost výrazný a pronikavý (a liliový a kadidlový) až do konce, zatímco Passage d'Enfer se zcela rozloží do kombinace písečku, jemné, sladce balzámové zlatavosti, jemné květinovosti a jemné mýdlovosti.

Z cesty do pekel je příjemné poklimbávání ve voňavé oáze, kde z mističek voní nezapálená myrha a kadidlo a dámy používají místo hydratačních body lotions s leknínovými supermultiproteiny oleje lehce parfemované květinami. A to je právě ten průšvih, vůně je nesmírně příjemná a ten pouštní podtón zajímavý, ale… chvílemi se mě zmocňoval pocit, že tohle bych v parfumerii za rohem našla možná taky. Lehká, průsvitná, mýdlová čistota s několika zajímavými dřevitými, nenápadně orientálními, chladnými a teplými podtóny s výdrží kolem tří hodin, kterou musím objednávat za exkluzivní cenu někde z horoucích pekel?

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
la.reina  12.07.11 13:22

Asi mám nějaké vadné čichové buňky, ale u mě láska na první nádech. Přitom kadidlo nemusím, z lilií se mi dělá zle i na obrázku… Divné - prostě se mi ani nechce věřit, že tahle nádhera se skládá s tak pochybných ingrediencí…

 
Evženie
Znalkyně 359 příspěvků 16.12.10 21:30

Když jsem byla malá, měli jsme po babičce plyšového oslíka, který byl vycpaný nějakými exotickými pilinami a páchl trochu plísní. Vždycky jsem ho očuchávala. Přesně toho oslíka cítím z Passage dˇEnfer na začátku! I kdyby se ta vůně potom rozvinula v něco nebesky krásného, jako plesnivý oslík s ulomenou nohou a vetchým ocáskem vonět prostě odmítám… :-) Ale možná bych si pořídila vzoreček pro vzpomínací chvilky.

Na poličce 27 parfémů 25 miniatur 0 odstřiků 141 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
Seahorse
Znalkyně 283 příspěvků 21.10.10 00:56

No tedy já cítím jen jedinou věc, a to vánoční františky, ale naprosto totožné, a moc se mi to líbí, jen váhám, jestli bych tak chtěla vonět, no během zimy snad nemůže urazit. A mě se teda drží jak čert, už 7 hodin a pořád je krásně zřetelná.

Na poličce 11 parfémů 3 miniatury 3 odstřiky 15 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Myskamauska
sv. Parfema z Kecálburgu 10503 příspěvků 28.05.10 19:59

Tuto vůni jsem jen vyzkoušela,ale stačilo to na to,abych řekla definitivní ne.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 6 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
chavah
sv. Parfema z Kecálburgu 5276 příspěvků 28.11.09 17:03

Vůně kadidla v chladu gotické katedrály.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
zdensy
sv. Parfema z Kecálburgu 4760 příspěvků 29.02.08 21:31

Z Passage cítím cosi zvláštního, bůhví co to způsobuje, její složky mi v jiných vůních nevadí, z prvního náporu se mi otřásla i páteř. Suchý písek to byl, a „chladný jako kámen“, ale nějak znehodnocený :)Trochu lepší byla až po rozvonění, ale čekejte tři hodiny, než se vůně usadí :) Stále však přetrvávalo něco mdle štiplavého - protiklad pouze terminologický, skutková podstata naplněna :)

Na poličce 33 parfémů 3 miniatury 5 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
IvKa
Parfémová maniačka 572 příspěvků 22.02.08 07:43

Skvělá recenze! Většinou se dívám, kdo překládá zahraniční knížky, které čtu, ale teď budu plánovitě pátrat.

Na poličce 57 parfémů 8 miniatur 5 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 6 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist