L'Artisan: Timbuktu

25.10.07 | autor Ada

Na začátku to z tohohle parfému zavane jako ze starých chypre vůní - aroma silné bylinné tinktury, z níž čiší líh. Hned mě tedy napadlo, že se mám nejspíš připravit na chypre vůni. Timbuktu by se opravdu dala zařadit do této kategorie, i když jí některé typické znaky chybí (především nezbytná směsice pačuli, větvičníku a bergamotu); je nesladká, dřevitá a suchá jako drny v písčité zemi africké savany.

Složení dominuje vetiver, který má specifickou vůni, něco mezi zelení, kořeny, dřevem a štiplavým dýmem. Doplněn je písčitou suchostí, která drhne na jazyku, a na prach rozpadlým vysušeným dřevem stromu zabitého africkým sluncem. Po rozvonění se přidá trochu pikantního koření, aby to nebylo zase tak fádní, a špetka živočišnosti.

Vzpomněla jsem si během testování letmo na Dunu, ve které cítím podobný teplý písek, čímž také veškerá podoba končí, protože Dune je velmi, velmi sladká a žádný dým z afrických ohňů v ní není.

Asi je načase vysvětlit, co mám pořád s tou Afrikou. Timbuktu je totiž druhá (po Bois Farine) ‚cestovní‘ vůně od L'Artisanu - patří k parfémům inspirovaným zajímavým místem, kam se jeho tvůrce vydal. Tentokrát to byla Afrika a parfémy africký žen, které používají místní květiny, koření a dřeva. Timbuktu je město v Mali, kousek od řeky Niger, je velmi staré, slavné a plné nejrůznějších památek. Kdysi se tu křížily obchodní cesty a tak se tu setkávali Arabové, Berberové, židovští obchodníci a místní lidé. Slovo Timbuktu se v Evropě dlouho používalo jako symbol vzdáleného exotického kraje.

Zpátky k vůni. Timbuktu na mně kupodivu moc nedržela a po zajímavém úvodu záhy dost zeslábla. Kouřové a kořeněné tóny se víceméně ztratily, zůstala vůně prachu a suchého dřeva. Trochu podobná je po vyvonění zemitá chyprovka Terre d'Hermès. Timbuktu určitě při nejbližší příležitosti vyzkouším znovu a recenzi případně doplním.

Vůni bych doporučila každému, koho zaujala recenze :) Určitě ji nekupujte bez vyzkoušení, jak ostatně připomínám snad u všech exkluzivních vůní. Hodí se pro muže i pro ženy, běžnému uživateli bude nejspíš připadat víc pánská - není v ní žádná kytičková jemnost, svěží ovocíčko a další šmejdíčky z mainstreamových líbivek, její krása je drsnější a s rudými kozačkami se zlatým řetězem si moc rozumět nebude.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
Inesska
Parfémová maniačka 510 příspěvků 21.06.10 22:24

Zaujimava, exoticka, bylinna, nesladka, silne korenena, unisex - predsa trosku viac muzska, ale velmi sa mi paci tento druh chypre. Myslim si, ze moc na mne nedrzi…skoda…

Na poličce 13 parfémů 5 miniatur 3 odstřiky 28 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 11.07.09 21:45

Skvělá recenze; Timbuktu je výjimečná vůně a určitě není jednoduché ji popsat. Jelikož miluju kontrasty, Timbuktu, spojující ohořelý klacek umazaný od hlíny s divukrásnou květinou a úžasným kořením mě fascinuje. Souhlasím s dedikací pánským směrem - ne že by ji žena nosit nemohla, ale výjimečný parfém si žádá výjimečnou ženu :)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
Aimirin
Parfémová maniačka 620 příspěvků 26.02.09 18:52

Nádherná vůně, nejspíše pevná stálice mé poličky. Horká, kouřová a suchá. Adina recenze je opravdu povedená :-)

Na poličce 13 parfémů 0 miniatur 5 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
xenie
Nováček 23 příspěvků 19.07.08 14:49

O značce L´Artisan jsem si nejprve přečetla článek v časopise, který mě hodně navnadil. Byly tam i fotky krásných lartisanovských flakonků, mezi kterými mi okamžitě padl do oka ten s tyrkysovou nálepkou ( Timbuktu ), miluji totiž tyrkysovou barvu, a ještě k tomu ty vznešené flakony se zlatými vršky, legenda o Africe a jejích vůních, samotný název hmm … Podle popisku to měla být originální kořeněněná unisex vůně. Později se mi podařilo objevit parfumerii se sortimentem L´Artisan. Skočila jsem hned po Timbuktu. Strašně se mi líbila, nádherná chladná ( pro mě ), kořeněná smyslná vůně. No nakonec jsem si ji nepořídila, myslím, že okolí by ji nerozdýchalo, je totiž velmi pánská. Škoda. Ale pořád ji mám tak trochu „v merku“, tak snad někdy … .

Na poličce 25 parfémů 0 miniatur 2 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 16 parfémů
 
anonymní  01.01.08 12:50

Tyhle artisanovské vůně mě vůbec nepřitahují.Mám vzorky Musc Ravageur a Iris Poudre.....a mírně řečeno, jsem z nich na rozpacích.Ale někomu se to možná líbí a v těhlech divných vůních se vyžívá:)

 
Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 10.11.07 16:53

Dobře, budu psát „hlavní proud“ :)

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
macska
sv. Parfema z Kecálburgu 3731 příspěvků 09.11.07 10:11

mmch, spojení mainstreamové líbivky už mě taky trochu s***, kvůli tomu, že se mi líbí LB, ještě nemusím být úplný blbec.

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
macska
sv. Parfema z Kecálburgu 3731 příspěvků 09.11.07 10:09

Tenhle parfém mě ze začátku skoro položil, za pár minut se ale rozvine do něčeho horkého, vetiverového a pro můj nos i mírně nasládlého (ale opravdu jen pro mě). Na sobě bych ho nesnesla, ale na chlapovi by se mi líbila.

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
kdokoliv  03.11.07 17:26

Super stránky, ale prosím, zkuste napsat alespoň jednu recenzu beze slova „mainstream“ v jakékoliv podobě, již to začíná být silně nepříjemné,asi je to nějaké „trendy topík cool“ slovo či co.

Vložit nový komentář

Nový článek:

Do rovna! Netrapte vlasy při žehlení, aby vám nevypadaly jako mně

 

My ženy chceme to, co nemůžeme mít. A protože mou silnou doménou je logika a jmenuji se navíc Kudrnová, vždycky jsem chtěla krásně rovné vlasy.

Celý článek »
TOPlist