Laura Biagiotti: Sotto Voce

25.08.08 | autor Ada

Zemřela vůně, do historie dána, siroty po ní zůstaly... na světě je mnoho parfémů, nad nimiž si různě velké skupinky uživatelek notují tyhle smutné veršíky. Alchimie, Venezia, Moments, My Sin, Mahora - a také Sotto Voce.

Zemřela vůně, do historie dána, siroty po ní zůstaly… na světě je mnoho parfémů, nad nimiž si různě velké skupinky uživatelek notují tyhle smutné veršíky. Alchimie, Venezia, Moments, My Sin, Mahora - a také Sotto Voce. Dobrá zpráva pro pozůstalé je, že květinově ovocných vůní s podobným složením je na trhu hodně a s trochou snahy lze najít náhradu - nějaké se pokusím navrhnout v závěru recenze.

Sotto Voce, tichý hlas, dělá čest svému jménu - je to jemná, tichá květinová vůně s ovocným nádechem. Když se zpívá ‚sotto voce‘, zpěv je tlumený, ale pořád je dobře slyšet, a také Sotto Voce si vaše okolí (rádo) všimne, avšak nebude jí obtěžováno a mučeno řvavými květinovými tóny až k nepříčetnosti.

Květiny jsou mírné, sametové, ale nemají hlavní roli; žádná složka nemá v Sotto Voce hlavní roli, všechny jsou na stejné úrovni, harmonicky se slévají a spolupracují. (To také znamená, že ji každá budeme vnímat jinak - někdo si všimne víc květin, někdo ovoce, někdo vanilky.) Nevím, jestli lze věřit složení, které jsem našla, každopádně nejde o typické bílé květiny - cítila jsem špetku něčeho bílého, jakoby gardénie, tuberózy nebo jasmínu, trochu pivoňky, možná růže, po rozvonění je cítit lehce zemitý tón ylang-ylangu. Výrazné je také ovoce, jemné, sladké, převládá broskev, tlumená něčím umírněnějším. Základ tvoří hlavně nenápadná vanilka a pižmo.
Některé z vás se se mnou budou nepochybně hádat, ale Sotto Voce pro mě není elegantní a ‚dámská‘. Připadá mi spíš romantická a trochu nostalgická ve stylu ‚takhle jemně voněla maminka‘.

A teď ty slíbené tipy na podobné vůně. Sotto Voce připomíná odér parfumerie, tu dokonale slitou, rozostřenou mlhu všech parfémů dohromady; těžko sice vůni parfumerie nachytáte do flakonku, ale hledejte něco takového, bez zřetelných výčnělků a obrysů. Zaměřte se na květinové, sladší vůně s broskví. Vyzkoušela bych Trésor ve velmi opatrné dávce; Love in Paris, možná Jaïpur.
Líbila by se vám jistě i Alchimie, což je bohužel stejná vzácnost jako Sotto Voce. Možná by to mohl být J'Adore, pokud na vás nezkysne. Jistou podobnost cítím v Noa Perlé. Kvůli ylang-ylangu bych pro jistotu zkusila i Organza First Light, pokud na ni někde narazíte.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Laura Biagiotti Sotto Voce (1996)
  • Složení:

    HLAVA: broskev, švestka, růžové dřevo, koriandr
    SRDCE: tuberóza, heliotropin, pomerančový květ, orchidej
    ZÁKLAD: vanilka, santal, tonka, pižmo

 Váš příspěvek
 
Jandys  25.10.11 21:06
Sotto voce

Jak tady zjišťuji, tato vůně se už nevyrábí!?
Důvod?!! Mám ji doma už 15 let a je pořád stejně neuvěřitelná a jen pro zvláštní příležitosti.
Na oblečení voní i po týdnu, je neuvěřitelně elegantní a nevtíravá. Prostě LUXUS.

 
Evženie
Znalkyně 359 příspěvků 20.12.10 01:18

Edit.: … nerezaví. Už ji zase mám. Pravděpodobně je to jedna z vůní, která má na každém či pro každého jinou intenzitu - u mě s klidem přerazí v recenzi doporučovaný Trésor (a vlastně cokoliv včetně česnekového odéru, což je výhodné). Cítím ji tak silně, že se bojím pořádně navonět, aby lidé kolem mě neomdlévali (a taky abych neomdlela já). Voní dlouze a prakticky pořád stejně, pouze se přesouvá těžiště vůně od vanilky sterilní a lehce anonymní (to ten koriandr a kytky) k vanilce přátelské a tulivé.

Na poličce 27 parfémů 25 miniatur 0 odstřiků 141 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
Evženie
Znalkyně 359 příspěvků 19.10.10 15:46

ach, můj první parfém… ta nostalgie. Tenkrát jsem se strašně zamilovala do vzorku v časopise. Šetřila jsem na ni dva měsíce (všechny výdělky z brigád). Pak jsem se šíleně zamilovala, i když už ne do vůně, a touhle voňavkou jsem voněla na svém prvním rande. Bohužel mi pak začala připadat příliš výrazná a pochopila jsem, že je pro mě nevhodná. To víte, první lásky…

Na poličce 27 parfémů 25 miniatur 0 odstřiků 141 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
tuze  24.02.10 15:44

Dnes jsem ji mohla vyzkoušet v jedné parfumerii, která končí - byla v doprodeji. S popisem se vůbec neshoduju, možná byla už prošlá (nebo ten tester), ale je to silný vanilkový a přeslazený dryják, který ani nejde z ruky smýt. Tichého v ní není nic, uřvaná slaďárna.

 
evik77
sv. Parfema z Kecálburgu 3491 příspěvků 15.02.10 09:55

Květinová vůně s ovocným nádechem. To opravdu sedí. Lehce mi připomíná Ted Lapidus Fatasme, ovšem není tak křiklavá jako Fantasme. Je hladši, oblejší, tišší. Není ošklivá, ale nezaujala mě natolik, abych uvažovala o koupi. Ovšem flakon nemá chybu.

Na poličce 20 parfémů 2 miniatury 1 odstřik 9 vzorků V tužebníku 47 parfémů
 
Myskamauska
sv. Parfema z Kecálburgu 10503 příspěvků 20.11.09 09:10

Já nevidím na této vůni nic zázračného,snad jen trochu nostalgická vzpomínka,ale nic víc.A šílení kolem ní nějak nechápu,vlastně trochu ano,už se nevyrábí,tak jí každý chce!!!

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 6 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
zanda  12.03.09 15:08

Byla to nádherná vůně. Škoda že už není na trhu.

 
Arome oliva
Nováček 1 příspěvek 09.01.09 10:18

prosím,tato vůně už se nedá nikde koupit.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Arome Hana02
Nováček 9 příspěvků 01.09.08 10:50

Nelíbila se mi ani trochu. Slitá ze všech voňavek, s tím souhlasím a štiplavý první odér,nic originálního ani zapamatovatelného. Dala jsem ji pryč a nechala si jen tu ladičku z flakonu.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
lenka  28.08.08 16:46

No to je fakt. Na tu stále vzpomínám. A ten flakon, nádhera. Myslím že to byla jedna z posledních opravdu vyladěných, detailně promyšlených vůní i s flakonem který k ní pasuje. Přijde mi, že v návalu dneška nemají výrobci nebo ti co vůně vytvářejí dostatek času to „promyslet“ a doladit k dokonalosti. Nebo na mě to alespoň tak působí. Dlouho jsem už nenarazila na vůni a flakon, který by byl osudovou záležitostí. Snad jen J´Adore.

Vložit nový komentář

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist