Miss Dior versus... Miss Dior

03.12.08 | autor Ada

Miss Dior, ikona, která loni oslavila šedesátiny. První parfém Christiana Diora, který se stal symbolem jeho poválečného zrození. A v současné době také jedna z nejoplakávanějších smrtí starých dobrých časů. Mají pravdu ti, kteří tvrdí, že slečna Dior není a už nikdy nebude, co bývala?

Bylo 12. února 1947. V Paříži mrzlo, uhlí bylo málo a na Pařížských mírových smlouvách ještě neoschl inkoust. Francie se vzpamatovávala z druhé světové války… a na Avenue Montaigne se právě líhlo něco, co mělo strhaným amazonkám připomenout, že už zase mohou být ženami. Na malé módní přehlídce tehdy ještě téměř neznámého dvaačtyřicetiletého Christiana Diora bylo představeno to, co dnes známe pod pojmem ‚new look‘ - nový vzhled (šlo o slova šéfredaktorky Harper's Bazaaru Carmel Snowové, která Diorovi řekla - ‚To je revoluce, milý Christiane. Vaše šaty vypadají tak novátorsky. Jsou úžasné!‘). Vosí pas, zaoblená ramena, široké sukně - sám Dior svou kolekci nazval Corolle (okvětní plátek - neboť ženy v jeho pojetí byly jako květiny), ale svět si ji nakonec zapamatoval pod přezdívkou, již dostala od paní Snowové.
Zanedlouho po uvedení kolekce následoval logický doplněk - parfém. Christian Dior uváděl, že jako dítě nikdy nechtěl být módním návrhářem a na ženách si nevšímal jejich oblečení, ale vždycky zaregistroval jejich parfémy. V době, kdy byl Christian ještě chlapeček, se po Francii nejspíš procházely obláčky Guerlainových výtvorů - Mitsouko, L'Heure Bleue, Jasmiralda, Guerlinade, ale také Narcisse Noir, Infini nebo Tabac Blond od Caronu, Quelques Fleurs, Ashes of Violets nebo No. 5. Když mu tedy kamarád Serge Heftler-Louiche navrhl, aby spolu založili parfémovou společnost - Parfums Christian Dior - dlouho neváhal. Miss Dior měla obsahovat stejné kontrasty jako kolekce new look, tedy svěžest a teplo, romantickou ženskost a náročnou eleganci. Heftler-Louiche miloval Cotyho parfém Chypre (sám ho nosil), chtěl tedy, aby Miss Dior měla podobný základ. Zeleň si zase vypůjčil z Vent Vert, vůně, která vznikla několik měsíců před Miss Dior a je pokládána za první zelenou vůni vůbec. O vytvoření parfému byl požádán parfumér Paul Vacher, ale kdo ví, jestli to nakonec byla jeho práce; v roce 1992, při znovuuvedení Miss Dior, už nebyl jmenován jako její tvůrce. Skutečným tvůrcem je zřejmě Jean Carles, k němuž si Vacher přišel pro radu; Carles mu ukázal jeden ze svých tehdejších parfémů, jenž měl stejný základ jako Miss Dior, ale byl spíš aldehydový. Vacher něco přidal, něco ubral a Miss Dior byla na světě. Neberte to ovšem jako ohavnou krádež - Vacher s Carlesem a dalšími parfuméry z Roureovy školy v Grasse (k níž Carles patřil) dlouho spolupracoval, a používat nápady a hotové báze dodavatelů, jako byl Roure, bylo tehdy zvykem.

V roce 1992 byla Miss Dior uvedena znovu, v novém flakonu. Těsně mu předcházel ten, který si jistě pamatujete z dob socialismu - flakonek s oválným půdorysem a páskem se vzorem kohoutí stopy. Tahle Miss Dior (a další parfémy od Diora v podobných flakonech, jen jinými pásky) se totiž vyráběla přímo u nás, v Astridu - a to skutečně vyráběla, nikoli pouze kompletovala. Astrid byl jediná zahraniční firma, které Dior svěřil (dnes bychom řekli ‚outsourcoval‘ :) ) výrobu svých parfémů. I nový flakon má na sobě kohoutí stopu, ale je vylisovaná přímo ve skle. Flakon je krásný, elegantní, ale co obsah? Luca Turin v Perfumes: The Guide píše, že současná Miss Dior nestojí za nic, je to vysušená, vrásčitá chypre, pouhý odlesk bývalé slávy, a chceme-li tu pořádnou, máme si sehnat starou verzi nebo aspoň tu, která se prodávala od března do listopadu 1992, tedy těsně po novém uvedení. Nedávno se mi dostala do rukou miniatura ze sedmdesátých let, a protože už vlastním i tu novější, rozhodla jsem se vyzkoumat, co je na tom pravdy. Srovnávala jsem pěkně vedle sebe, na každé ručce jednu verzi (obě eau de toilette). A výsledek?

Rozdíl mezi starou a novou verzí Miss Dior je - a poměrně velký. A pan Turin má bohužel pravdu. Stará verze je úplně jiné kafe; při očichávání nové Miss Dior jsem nikdy nechápala, kde má v něčem tak ostrém a suchém být ta ženskost, jemnost a francouzská elegance. Teď už to vím a Pandořinu skříňku už nebudu moct nikdy zavřít.
Už začátek je jiný; nová Miss Dior startuje velmi ostře, stará je sice také nejvýraznější na začátku, ale ostrosti nové nedosahuje. Prakticky okamžitě se rozleží a začne předvádět složitou a ano, ženskou, jemnou a elegantní kompozici sestávající z květin, chyprových složek a jemně nasládlých tónů. V nové jemně nasládlé tóny nehledejte, i na ty květiny se musí víc číhat, a celé je to takové… no, vysvětlím vám to obrazem:

Nová Miss Dior v sobě sice má tu starou, stejně jako podzimní couture kolekce 2008 zřetelně odkazuje na new look, ale je hranatá, kostnatá, nemá prsa, nemá boky. Stará jen poodhalí ramínko, vykoukne ze stínu vrhaného na tvář kloboukem, poodhrne rukavičku - a je to elegantní, šik, romantické i sexy. Nová Miss Dior křičí, aby zaujala, a pod tím křikem - výraznými, pronikavými zelenými a dřevitými tóny - jen ochraptěle šeptá o své dávné kráse. Ve staré je cítit gardénie, galbanum (které neřve, ale způsobně doplňuje a korunuje zbytek vůně), kosatec, růže, větvičník, labdanum, pačuli, tonka, vanilka, jemná kůže i nezbytná živočišná špetka, která dnešním sterilním vůním tak chybí. Nová Miss Dior se posunula od haute couture k pret à porter; ač to z mých vzdychů možná tak vyznívá, není to úplná katastrofa (k vyloženě laciným tónům z drogerie ten poslední krok ještě neudělala), ale v porovnání se starou verzí okamžitě vynikne, o co jsme přišli.
Pokud se vám tedy stejně jako mně vždycky zdálo divné, co má být na Miss Dior extra, možná patříte k těm, kterým se reformulace netrefila do noty. Pokud doma hranatý flakonek s reliéfem kohoutí stopy máte a jeho obsah s láskou používáte, nezahazujte ho :) i ta nová má pořád něco do sebe a vy jste měli to štěstí, že to zarezonovalo s vašimi představami.
A na závěr logické varování: vzpomínáte-li s nostalgií na socialistickou Miss Dior a chcete si ji naslepo koupit, nedělejte to. Je to už jiná vůně.

Líbil se vám článek?

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Dior Miss Dior (1947)
  • Složení:

    HLAVA: šalvěj, gardénie, galbanum
    SRDCE: růže, nerali, jasmín
    ZÁKLAD: větvičník, pačuli, labdanum

    1490 - 1990 Kč
 Váš příspěvek
 
Daniela44
Parfémová maniačka 608 příspěvků 18.09.12 09:57

Ten arogantní pán s make-upem z devadesátých let bude asi verze, kterou mám (pískované sklo s reliéfem kohoutí stopy). Původní Miss Dior mám miniaturu a voní skoro stejně, má jen trochu větší říz, šťávu a výdrž, ale upřímně, rozdíly jsou minimální. Zajímala by mě úplně nejnovější Miss Dior Originale. Flakon má tolik verzí… stíháte někdo? Až se doprodají starší verze, je Originale povedená náhrada?

Příspěvek upraven 18.01.13 v 09:57

Na poličce 18 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Sicilanka  13.12.09 20:40

Tak, a jsem doma! Nedávno jsem se ve značkové parfumerii na Václavském náměstí cítila jako trouba. Po letech jsem vyhledala regál s Chanelem No.19 s úmyslem jej mamince opět po dlouhé době pořídit. Když jsem však přičichla, doslova jsem „dostala facku“ - vůně byla taková nějaká „jiná“, než jsem si ji pamatovala. Jak jsem se zde mohla dočíst, tento pocit měla spousta z vás. Napadlo mě, jestli tester nebude už taky tak trochu ležák. Na dotaz obsluhující prodavačce, zda není tester prošlý se na mě významně podívala, přičichla také a povýšeně mi odpověděla, že nikoliv a že takto parfém skutečně voní. Připadala jsem si v tu chvíli jako Alenka v říši divů. Dnes už chápu. Předělaný Chanel No.19 je jistě jeden z nich.

 
Neko
Učednice 242 příspěvků 13.10.09 13:13

Mně se nová Miss Dior moc líbí. Je pravda, že je zezačátku ostrá a suchá, ale potom se rozvine do nádherné sladkosti jako má oblíbená Mitsouko.

Na poličce 44 parfémů 1 miniatura 18 odstřiků 15 vzorků V tužebníku 61 parfémů
 
Katka
Učednice 175 příspěvků 22.06.09 00:15

Ahoj,

na ebay je k mání zřejmě stará verze vůně - http://cgi.ebay.com/…aultDomain_0?…|66%3A2|39%3A­1|72%3A1205|240%3A1318|3­01%3A0|293%3A3|294%3A50
Cena 90 dolarů, snad je to ono, kdo hledá..

Na poličce 7 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 7 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
Albeni
Nevyléčitelná závislačka 1125 příspěvků 07.06.09 14:30

Fotky skvělé. Ale ta kostra vlevo…možná novou Miss shazuje až příliš, mě se ta vůně líbí, něčím mi připomíná Mitsouko, ale narozdíl od něj bych ji mohla normálně nosit.Ale samozřejmě, neznám starou verzi - a celkem mě to mrzí. Asi by mi to bylo líto, kdybych ji znala, a nemohla mít..ale i tak se mi nová miss dior líbí, není tak ukřičená jako jiné opravdu moderní vůně šité na dnešní vkus. Nové miss palec nahoru a té staré v mém případě jen obdivná vzpomínka, neznám, ale i tak věřím že byla krásná a uměla udělat dojem.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
B4rča
Parfémová maniačka 825 příspěvků 16.05.09 17:30

Neznám sice ani jednu, ale porovnání s fotkami je pěkné. Mimochodem ta černobílá fotka je krásná. Tu novou.. raději nekomentovat, nebylo by to zrovna milé.

Na poličce 19 parfémů 2 miniatury 13 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
chechtalka
Učednice 77 příspěvků 16.01.09 21:17

oprava: Miss Dior - Ádo moc ti děkuji, za tento tvůj výběr, až teď mi došlo, jak to pro mne a můj život byla zásadní vůně..v té době jsem byla sama sebou a „ležel mi nohou svět“ a dnes po těch více než 20ti letech mám opět stejný pocit a na to co bylo chci zapomenout, takže díky tvému článku jsem si opět uvědomila tu sílu ženy v sobě a i lehkost bytí…upřímně děkuji!

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
chechtalka
Učednice 77 příspěvků 16.01.09 20:49

Mis dior jsem měla v roce 1984 a 1985, vozila se z Moskvy ze služebek /vozili kolegové/, tam byla levnější, Áda má pravdu, to byla paní vůně, žensky ženská a taková lehce provokativní, jako když žena úsměvem přislíbí něco a dotyčný neví jak mnoho:o))

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
klubko
sv. Parfema z Kecálburgu 7108 příspěvků 15.12.08 13:59

Krásná recenze. Vůni jsem nezkoušela, vždycky jsem se jí trochu bála. Nápad s porovnáním pomoci srovnání žen je skvělý a víc než výmluvný :)

Na poličce 7 parfémů 3 miniatury 4 odstřiky 59 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Hanka
Učednice 98 příspěvků 07.12.08 15:17

Jak říká moje babička:Dřív ženě stačilo sundat rukavičku,nastavit ručku k políbení a muž byl „hotovej a věrnej“.Dnes ženský musí nosit minisukně, mít ostré lokty a stejně jim to je houbelec platný." A má pravdu, ne všechny změny jsou vždy k lepšímu.

Na poličce 18 parfémů 5 miniatur 17 odstřiků 110 vzorků V tužebníku 40 parfémů
 
Dagmary
Učednice 112 příspěvků 06.12.08 18:11

Miss Dior - moje první „opravdová“ vůně,dostala jsem jí jednou od tety.A s láskou vzpomínám na ni i astridovský flakónek.Když jsem si vyzkoušela tu novou,už jsem jí tam nenašla…Tak jsem myslela,že se mi nějak změnil nos,nebo snad vkus,a nekoupila si ji.Nenapadlo mě,že to je nová verze.Díky Ado za vysvětlení!

Na poličce 30 parfémů 2 miniatury 20 odstřiků 78 vzorků V tužebníku 10 parfémů
 
Širín
sv. Parfema z Kecálburgu 7024 příspěvků 04.12.08 17:54

Neznám ani starou ani novou, ale Adě věřím a podle toho, co píše, bych věřila. Tím by se potvrdilo jen to, že kvalitní práci dnes umí odvést jen málokdo.
Nejde jen o „kšeft“, protože i tehdy se „musela prodávat“, jde o to, že se to prostě dřív dělalo podstivě, aby se to prodávalo…
A nebo se pletu…

Na poličce 10 parfémů 17 miniatur 4 odstřiky 437 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
IvKa
Parfémová maniačka 572 příspěvků 04.12.08 11:33

Miss Dior je moje TOP. Ada má pravdu, ale i nová verze zůstává TOP. Možná v ní přece jen cítím tu původní.

Na poličce 57 parfémů 8 miniatur 5 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 6 parfémů
 
cinkja
sv. Parfema z Kecálburgu 3398 příspěvků 04.12.08 08:31

Nádherná recenze!
Moje mamka léta používala Miss Dior, pamatuji si ten nádherný obláček vůně, který kolem sebe šířila a který k ní nezaměnitelně patřil. Vůni jsem ji koupila k jejím kulatým narozeninám před několika lety a také jsem měla pocit, že si ho pamatuji jinak. Tak proto.....Škoda, že některé věci a vůně jsou pomíjívé.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 214 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
Naja
Parfémová maniačka 833 příspěvků 04.12.08 07:45

Adi, tato recenze se ti opravdu povedla, moc hezky se mi to četlo. Dělávala jsem ještě za dob Drobného zboží inventurnici, takže jsem prošmejdila kdejakou drogerii i „lepší“ parfumerii, na ty Astridovské Diory si moc dobře pamatuju. Jenže tenkrát jsem byla mladá a takovéto vůně jsem brala rozechvěle do ruky (i s Ninou Ricci), ale nevoněly mi, bohužel. Dnes bych se mohla alespoň pokochat starým flakonkem, protože při mé syslí povaze bych ho měla schovaný i se zbytkem vůně.

Na poličce 22 parfémů 0 miniatur 6 odstřiků 25 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Myskamaus  04.12.08 07:34

Pořád jsem si říkala,že dřívější Miss Dior se mě líbila-měla ji moje mami a teď už ne.Jen jsem se domnívala,že se mě nějak změnilo vnímání vůně.Ale teď už konečně vím která bije.Ado díky za osvětlení.

 
maricka
Nevyléčitelná závislačka 1075 příspěvků 04.12.08 00:15

Já mám jen tu starší Astridovskou verzi, takže novou Miss Dior de facto neznám a nemohu porovnat. Starší verze mi přijde nádherně svobodomyslně čokoládová, zelená a tajuplně nedostupná.

Ale k článku - je báječný a nápad s fotkami je více než skvělý - porovnání dvou na první pohled stejných parfémů a žen mi přijde skutečně nápadité. A propos, také se ztotožňuji se ženou s odhaleným ramínkem, vždycky mi méně křiklavé ženy přišly více sexy;-)

Na poličce 38 parfémů 529 miniatur 0 odstřiků 13 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist