Okurky a sporýš - jak vypadá moderní deodorant

11.06.08 | autor Ada

Firma Mintel, která shromažďuje údaje o nových kosmetických výrobcích a analyzuje je, vydala zprávu o moderních trendech na trhu s deodoranty. I tady se projevuje zvýšená poptávka zákazníků po šetrných, přírodních a co nejméně "chemických" produktech.

Stejně jako v ostatní kosmetice, i mezi deodoranty frčí rostlinné výtažky. V kurzu jsou zvláště ty, které máme spojené se svěží vůní, chladivými a hojivými účinky - aloe a okurka (hydratace), zelený čaj (zdraví a svěžest), verbena (neboli sporýš; svěží vůně), rýže (jemnost a čistá bílá barva). Že je podíl okurkového výtažku v deodorantu mizivý a nemůže mít žádný účinek? Části zákazníků to vůbec nevadí, protože to buď netuší, nebo na ně nápis „jogurt a aloe“ na obalu má dostatečný placebo efekt. Vůni po melounech, verbeně nebo čaji samozřejmě dodávají (syntetické) vonné látky, nikoli mikroskopické množství výtažku.

Dalším trendem je všechno organické a bio. Těchto výrobků je zatím méně než falešných okurek, ale potenciálních zákazníků přibývá a s nimi logicky roste i nabídka. Obsah přírodních výtažků v takových deodorantech je už větší než malý, ale vůni je obvykle potřeba pomoct, a to buď přírodně (např. levandulový esenciální olej je vždy přírodního původu, protože jinak to nejde, otázkou je pouze kvalita a původ té levandule) nebo synteticky (např. zelený čaj). Přírodní a polopřírodní deodoranty mívají často zároveň šetrnější složení bez alkoholu, parabenů, hliníku atd.

Třetím trendem jsou neparfemované deodoranty. Zní to jako oxymoron, ale nezapomínejme, že primárním úkolem deodorantu je odstranit pach, nikoli ho přebít - a na odstranění parfemaci opravdu nepotřebujete. Stačí zabránit množení bakterií ve zpoceném podpaží, protože pach je jejich práce, samotný pot je prakticky bez zápachu. Neparfemované deodoranty se hodí v případě, že se chcete navonět parfémem a nestojíte o to, aby se do jeho vůně mísila nějaká okurka; a hlavně se hodí pro citlivou pleť, protože vonné látky jsou dráždivé a rády způsobují alergické reakce. Někdo upřednostňuje neparfemované deodoranty bez alkoholu a barviv z obav ze škodlivých látek, které by se mohly dostat do těla - při časté aplikaci deodorantu to ostatně není zase tak zbytečný strach. Mezi nejjednodušší a nejšetrnější deodoranty patří bezesporu „deokrystal“, tedy amonný nebo draselný kamenec (ammonium alum, potassium alum), který se dá koupit buď ve své „kamenné“ podobě, nebo zpracovaný do tekuté verze ve spreji nebo kuličce.

Líbil se vám článek?

Témata článku

 Váš příspěvek

Nový článek:

Giorgio Armani: Mania for Women

 

Mania startuje podobnou bergamotově-ovocnou hlavou jako moje milovaná Love in Paris. Jenže Love in Paris je jásavě květinová, Mania spíš kořeněná a dřevitá. Kromě květin z ní cítím aroma hřebíčku a vzácných dřev, je teplejší a orientálnější, i když zároveň zůstává svým způsobem osvěžující. Zahrnula bych ji proto do skupiny vůní, mezi kterými může volit žena, které se líbí orientální vůně, ale jsou na ni příliš těžké či sladké a nemůže je nosit. Na konci vyvoní do jemné směsice vzácných dřev - převážně santalu a špetky cedru - a špetky koření. Manii bych neomezovala věkem ani obdobím - dala by se nosit v létě i v zimě (nejvíc se mi však hodí k zlatému podzimu či chladnému konci roku), přes den i na večer. Alespoň trochu elegantní oblečení podmínkou A mám pocit, že by Manii mohl nosit i muž, nic typicky žensky kytičkového v ní není. Manie má trochu divokou historii - byla představena v roce 1999 a byla zřejmě ještě kořeněnější, obsahovala totiž údajně citrus, pomerančový květ, bergamot a pitosporu, v srdci šafrán, hřebíček, muškátový oříšek, ambru, kosatec a guajak, a v základu kadidlo, pižmo a vanilku. Prodávala se v černém flakónu. V roce 2004 ji Armani zrevidoval, dal jí průhledný flakón s bílým víčkem, a Mania pokračovala v úspěšné pouti parfémovým trhem - původní verze byla údajně příliš maskulinní a potřebovala víc poženštit. Přesto pořád působí trochu unisexově.

Celý článek »
TOPlist