Parfumerie Générale: Iris Taïzo & Intrigant Patchouli

28.02.11 | autor Ada

Iris Taïzo, nově přejmenovaná na Iris Oriental, a Intrigant Patchouli, slibující cestu do země Tisíce a jedné noci a Kámasútry - to už dopředu voní orientem. Rodina orientálních vůní je nesmírně široká a je v ní dovoleno snad vše. Co to bude tentokrát?

Obě vůně bych po vyzkoušení zařadila spíš mezi chyprové, ale zároveň v sobě mají i mnoho orientálních tónů: takže monsieur Pierre, jak příznivci značky Parfumerie Générale mluví o autorovi jejích vůní Pierrovi Guillaumeovi, se na ten orient podíval trochu od lesa. Doslova.

Intrigant Patchouli ze začátku voní jako stará dobrá lesní chypre - vlhká, zemitá pačuli, větvičník, čerstvé dřevo i ztrouchnivělé pařezy; je ale zjemněná sametovým santalem, který v našich lesích, myslím, moc neroste. Ani na závany vanilky a ambry tu nejsme zvyklí, u nás voní spíš houby, v horším případě nějaká ta černá skládka.

Ale nebudeme si takovými ohavnými představami kazit krásnou vůni.

Chyprové tóny postupně vyprchávají, tahle ‚pletichářská pačuli‘ se nevyvíjí k zelenému a zemitému závěru, jak bychom čekali, ale nechává se prostoupit živočišnými tóny, kakaem, benzoinem, snad i nějaká bílá květina vystrkuje růžky. Výsledek je zvláštní, zajímavý a hodný nejméně vyzkoušení. Tohle mě na nezávislých parfumeriích baví nejvíc: to, co z hlavního proudu známe stokrát ve stejné podobě (ať už pačuli, nebo cokoli jiného), díky nim můžeme vidět i jinak a znovu se divit, což nás, zmlsané fajnšmekry, vždycky potěší.


Iris Taïzo začíná chyprovými tóny, které mi nějak připomněly Mitsouko. Vlhké dřevo, sůl, závan nějaké květiny, která neustále mizí a znovu se objevuje. A není to jasný, prvoplánový kosatec; ten jako by pan Pierre rozložil na jednotlivé součásti a promíchal je s dřevem, kardamomem a módním oudem (japonsky jinkoh; a Taizo je japonské jméno, takže máme jasno, na kterou část Orientu parfumér myslel, když Iris Taïzo vytvářel). Kosatec, vanilka, dřevo, koření, mýdlo, med - máte tam všechno a zase smíchané tak, jak byste nejspíš nečekali. Ctitelům přímočarého kosatce se Iris Taïzo možná líbit nebude, ale za vyzkoušení stojí.

Líbil se vám článek?

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
naja1
sv. Parfema z Kecálburgu 3792 příspěvků 01.03.11 14:40

Iris Taizo byla má láska na první počuch, všechno krásně ladí, nič nevystrkuje růžky, není ani sladká, ani ostrá, mně Mitsouko nepřipomíná ani trošku, ale spíš krásný luxus 31 RC, který se mi líbí ještě o něco víc, je jemnější, více ženská.

Na poličce 23 parfémů 2 miniatury 3 odstřiky 41 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Jean  28.02.11 21:36

Tak to vypadá dobře. Už jsem si pročítala recenzi na Exclusive a hned jsem měla chuť vyzkoušet.

Vložit nový komentář

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist