Parfumerie Générale: PG11 - Harmatan Noir

22.10.07 | autor Ada

Harmattan (se dvěma t) je název západoafrického pasátu, který v době od konce listopadu do března (tedy v zimě) vane ze Sahary na jih ke Guinejskému zálivu. Je chladný a ve vyprahlé poušti proto celkem vítaný, protože mírní zdejší horké klima; na druhou stranu ovšem má ve zvyku sbírat v poušti prachové částice a nést je s sebou, takže občas i na několik dnů zastře slunce a sníží viditelnost někam k nule jako hodně hustá mlha.

Harmatan (s jedním t) je parfém, který se snaží vystihnout atmosféru horké pouště a návštěvy chladné oázy. Když se podíváte na složení, vidíte samé suché věci, popis mluví o africkém koření, zaprášeném dřevu a soli. Následuje ochlazení v podobě sladkého mátového čaje, oblíbeného nápoje (nejen) v těchto končinách.
Vůně je samozřejmě chypre - mimo tuto kategorii se suchého efektu dosahuje těžko - jde to za pomoci aldehydů a pudrových složek, ale tím se zase zpravidla zbavíme unisexovosti. Harmattan Noir je dokonale unisexový, každý nos si v něm něco najde a vůně podtrhne mužnost i ženskost.
Hned ze začátku ucítíte písek s trochu mýdlovým nádechem, a postupně se začnou odhalovat další složky: jasmín (opravdu takový krotký, sušený, ne obvyklý omamný jasmín, jaký známe z jiných vůní), měkký cedr (naše milované ‚hobliny z tužek‘), jemná vonná dřeva a hřebíček - ten byl aspoň pro můj nos poměrně dominantní a Harmattan Noir jsem cítila jako hřebíčkově-cedrově-mýdlovou chypre.

Máty jsem se dočkala, až když parfém trochu zeslábl (do té doby asi neměla šanci se prodrat na povrch); určitě nečekejte svěží zelenou mátu, je tu opravdu spíš v podobě přislazeného mátového čaje. Netrvá bohužel dlouho, záhy se Harmattan Noir vrací ke své původní podobě s cedrem, hřebíčkem a mýdlem.

Vytkla bych ne moc dobrou výdrž a také to, že většina zajímavého se odehraje poměrně rychle (cca během hodiny a půl) a potom už zůstane slabé, ne moc výrazné aroma. Harmattan Noir bych proto doporučila spíš lidem, kterým to vyhovuje - hodinu po nastříkání si vychutnávat netradiční skladbu a potom už mít klid, jen tak lehce vonět a neobtěžovat. Z hlediska složení je Harmattan Noir velmi zajímavá, suše chladná chypre; na mainstreamovém trhu těžko hledám něco pro srovnání. Znáte-li Terre d'Hermès nebo Lalique Pour Homme, máte velmi hrubou představu, co asi můžete čekat; obě tyto vůně jsou však typičtější chyprovky, drží se klasického schématu, žádný písek a mátový čaj s mýdlem..

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
neli  07.08.10 23:47

neuveriteľné, ja mätu vôbec necítim, naopak, cítim med. veľa medu, horký, silný čaj s medom:-)) veľmi sa mi páči, ale váham, pretože kupodivu má na mne výdrž veľmi dobrú ale ten med… ma celý deň na sebe nemusí baviť. zvyčajne príliš sladké vône u mňa končia veľmi málo používané:-)

 
adulocka  04.02.10 22:24

liečila sa tým nádcha :-)

 
adulocka  04.02.10 22:24

cítim mentol s troškou byliniek a s kvapôčkou citrusu…oroste tým petrolejom poliate drevo a vualaaaa.
malinko mi to pripomína taký akoby rúž z umelej hmoty, ktorý sa pchá do nosa a nasiakne sa jeho aroma - volalo sa to kedysi HAPČI. tak keď si priložím nos k ruke - to je ono.

 
Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 21.09.09 13:13

Vůni vnímám hlavně jako vetiverovou, i když vetiver ve složení není uvedený. Prostě taková variace na Guerlainův suchý, svěže kořenitý Vétiver.

Na poličce 30 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 20 parfémů
 
Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 22.10.07 14:53

Mně se tahle vůně opravdu moc líbila, i když já jsem v ní cítila skoro jenom mátu - nebo na mojí kůži máta velmi vynikne, nevím. Skoro jsem začala uvažovat o zařazení do tužebníku, ale ta nulová výdrž mně přesvědčila, že poměr mezi výdrží a cenou je neadekvátní - buhužel - samotná vůně je krásná.

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist