Parfumerie Générale: PG11 - Harmatan Noir

22.10.07 | autor Ada

Harmattan (se dvěma t) je název západoafrického pasátu, který v době od konce listopadu do března (tedy v zimě) vane ze Sahary na jih ke Guinejskému zálivu. Je chladný a ve vyprahlé poušti proto celkem vítaný, protože mírní zdejší horké klima; na druhou stranu ovšem má ve zvyku sbírat v poušti prachové částice a nést je s sebou, takže občas i na několik dnů zastře slunce a sníží viditelnost někam k nule jako hodně hustá mlha.

Harmatan (s jedním t) je parfém, který se snaží vystihnout atmosféru horké pouště a návštěvy chladné oázy. Když se podíváte na složení, vidíte samé suché věci, popis mluví o africkém koření, zaprášeném dřevu a soli. Následuje ochlazení v podobě sladkého mátového čaje, oblíbeného nápoje (nejen) v těchto končinách.
Vůně je samozřejmě chypre - mimo tuto kategorii se suchého efektu dosahuje těžko - jde to za pomoci aldehydů a pudrových složek, ale tím se zase zpravidla zbavíme unisexovosti. Harmattan Noir je dokonale unisexový, každý nos si v něm něco najde a vůně podtrhne mužnost i ženskost.
Hned ze začátku ucítíte písek s trochu mýdlovým nádechem, a postupně se začnou odhalovat další složky: jasmín (opravdu takový krotký, sušený, ne obvyklý omamný jasmín, jaký známe z jiných vůní), měkký cedr (naše milované ‚hobliny z tužek‘), jemná vonná dřeva a hřebíček - ten byl aspoň pro můj nos poměrně dominantní a Harmattan Noir jsem cítila jako hřebíčkově-cedrově-mýdlovou chypre.

Máty jsem se dočkala, až když parfém trochu zeslábl (do té doby asi neměla šanci se prodrat na povrch); určitě nečekejte svěží zelenou mátu, je tu opravdu spíš v podobě přislazeného mátového čaje. Netrvá bohužel dlouho, záhy se Harmattan Noir vrací ke své původní podobě s cedrem, hřebíčkem a mýdlem.

Vytkla bych ne moc dobrou výdrž a také to, že většina zajímavého se odehraje poměrně rychle (cca během hodiny a půl) a potom už zůstane slabé, ne moc výrazné aroma. Harmattan Noir bych proto doporučila spíš lidem, kterým to vyhovuje - hodinu po nastříkání si vychutnávat netradiční skladbu a potom už mít klid, jen tak lehce vonět a neobtěžovat. Z hlediska složení je Harmattan Noir velmi zajímavá, suše chladná chypre; na mainstreamovém trhu těžko hledám něco pro srovnání. Znáte-li Terre d'Hermès nebo Lalique Pour Homme, máte velmi hrubou představu, co asi můžete čekat; obě tyto vůně jsou však typičtější chyprovky, drží se klasického schématu, žádný písek a mátový čaj s mýdlem..

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
neli  07.08.10 23:47

neuveriteľné, ja mätu vôbec necítim, naopak, cítim med. veľa medu, horký, silný čaj s medom:-)) veľmi sa mi páči, ale váham, pretože kupodivu má na mne výdrž veľmi dobrú ale ten med… ma celý deň na sebe nemusí baviť. zvyčajne príliš sladké vône u mňa končia veľmi málo používané:-)

 
adulocka  04.02.10 22:24

liečila sa tým nádcha :-)

 
adulocka  04.02.10 22:24

cítim mentol s troškou byliniek a s kvapôčkou citrusu…oroste tým petrolejom poliate drevo a vualaaaa.
malinko mi to pripomína taký akoby rúž z umelej hmoty, ktorý sa pchá do nosa a nasiakne sa jeho aroma - volalo sa to kedysi HAPČI. tak keď si priložím nos k ruke - to je ono.

 
Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 21.09.09 13:13

Vůni vnímám hlavně jako vetiverovou, i když vetiver ve složení není uvedený. Prostě taková variace na Guerlainův suchý, svěže kořenitý Vétiver.

Na poličce 32 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 17 parfémů
 
Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 22.10.07 14:53

Mně se tahle vůně opravdu moc líbila, i když já jsem v ní cítila skoro jenom mátu - nebo na mojí kůži máta velmi vynikne, nevím. Skoro jsem začala uvažovat o zařazení do tužebníku, ale ta nulová výdrž mně přesvědčila, že poměr mezi výdrží a cenou je neadekvátní - buhužel - samotná vůně je krásná.

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist