Proč milujeme vůni Vánoc

18.12.15 | autor munu

Proč jsou vůně tak hluboce spojeny s našimi emocemi a vzpomínkami? Proč nás závan čerstvě upečeného cukroví přenese ve vzpomínkách do máminy kuchyně? Odpověď je v unikátním spojení mezi čichem a mozkem.

Vůně, nebo zápach totiž, jako jediný ze smyslových vjemů, zamíří od čichových buněk přímo do amygdaly, části mozku, odpovědné za emoce. Proto mají právě vůně silnou schopnost okamžitě přenést naše srdce a mysl do dávných časů i vzdálených míst. Ale jen v tom případě, že jsme se s onou vůní už setkali.

Nejsilněji se vtiskne do mysli první setkání s vůní, a tak nás nejčastěji čich vrací právě do dětství. Do vzpomínek na maminčin parfém nebo na vůni vánočního cukroví.

Svátky nostalgie

Člověka definují jeho osobní zkušenosti s rodinou a tradicemi. Když máme šťastné vzpomínky na Vánoce strávené v rodinném kruhu, vůně typické pro tento sváteční čas v nás bezpečně vyvolají nostalgii. Jihneme a cítíme velkou potřebu být v těchto časech se svými nejbližšími. Nádraží a letiště jsou před svátky plná lidí, vracejících se ke svým rodinám.

Nostalgie nám vzpomínky často idealizuje, ale v tomto případě na tom není nic špatného. Utužíme rodinné vztahy, zpomalíme a uklidníme se, z minulosti načerpáme síly do dalšího boje s nejistou budoucností.

Co nesmí chybět, abychom měli voňavé Vánoce

Vůně jehličí

Živý stromek nesmí o Vánocích chybět. Jeho vůně prostoupí celý dům. Vůně jehličí má prý prokazatelně pozitivní vliv na naše duševní rozpoložení. Nevím, nakolik je to spíše tím spojením s Vánoci, ale důležitý je výsledek.

Vůně cukroví a perníčků

O Vánocích v sobě najednou každý objevíme cukráře, nebo máme aspoň snahu. Že naše vanilkové rohlíčky vypadají podle barvy spíše jako kakaové? To nevadí. Hlavní je, že vůně vanilky, skořice a perníkového koření signalizuje, že Vánoce jsou za dveřmi.

Pomeranče, jablka a hřebíček

Taky jste ve škole nebo v družině vyráběli ježky z pomerančů a hřebíčku? Sice mám dojem, že já jsem zapichovala hřebíčky spíše do jablek, protože pomeranče, banány a mandarinky byly na příděl. Ale tyhle školní aktivity a hlavně typická vůně byly v dětském světě jasným signálem, že se máme začít těšit.

Křížaly na topení

Radiátory ústředního topení obložené papíry a na nich se sušila na lístky nakrájená jablka i se slupkou. Tak vypadala „výroba“ křížal a vůně schnoucích jablek neodmyslitelně patří ke šťastným vzpomínkám na domov.

Hrátky s ohněm

Posezení u krbu se skleničkou či šálkem něčeho dobrého je velmi příjemný způsob, jak si udělat vánoční pohodu. Ale i bez krbu se dá vykouzlit hřejivá atmosféra. Svíčky, hlavně ty pravé voskové a vánoční františek nám připomenou duchovní rozměr svátků a přispějí k uvolnění od předvánočního stresu.

Svařené víno

Ke kterému stánku zamíříte na vánočních trzích jako k prvnímu? U mne je to jasné, poctivý svařáček prostě musí být. Ohřeje vás zevně i vnitřně a hodí do pohody.

A pokud toho stresu bylo hodně, zkuste do svařáku zapustit jeden Božkov. V Karlově Studánce tomu říkají Havlův svařák a pokud dáte víc než dva, jste borci.

Vaječný koňak a rum

Když ještě žila babička, neexistovaly Vánoce bez tradičního vaječného koňaku, sladkého, krémového a vanilkově voňavého zázraku, který přímo křičel „Vánoce!“. Samozřejmě obsahoval spoustu rumu, a tak jsme mohli akorát ulizovat. Jednou se babička slitovala a vyzkoušela pro nás udělat nealkoholický vaječňák, ale nedopadlo to dobře. Bez alkoholu jako konzervantu nevydržel ani do druhého dne.

Jak budou vonět vaše letošní Vánoce?

Vůně jehličí, skořice nebo cukroví samy o sobě neznamenají nic. Ten pravý smysl jim dávají teprve naše vzpomínky. Obklopte se o Vánocích nejen svými nejbližšími, ale i vůněmi. Zapalte františek nebo svíčky, upečte vanilkové rohlíčky, usušte ovoce a předejte tak štafetu šťastných vzpomínek svým dětem.

Jaká je ta vaše vánoční vůně, kterou nosíte hluboko v paměti?

Přeji všem krásné vánoční svátky!

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz
Líbil se vám článek?
 Váš příspěvek
 
Rosa N.
sv. Parfema z Kecálburgu 2077 příspěvků 25.12.15 02:25

Dík za hezký článek, munu. ;) Právě mi ho manžel dočetl. Předtím jsem si jen prohlédla krásné obrázky, ty se též povedly!
Pěknou štědrovečerní noc! h

Na poličce 101 parfémů 61 miniatur 307 odstřiků 32 vzorků V tužebníku 15 parfémů
 
prokera
sv. Parfema z Kecálburgu 6415 příspěvků 21.12.15 12:57

Moc mily clanek :potlesk: :potlesk: .

Na poličce 254 parfémů 120 miniatur 18 odstřiků 595 vzorků V tužebníku 24 parfémů
 
Hanka H
sv. Parfema z Kecálburgu 3177 příspěvků 20.12.15 16:20

@munu Krásný vánoční článek :mavam: , ale musím se připojit :mrgreen: k @John_Nw - jakmile vidím v rybárně vyrovnané kapří hlavy, vzpomenu si na nezdařené pokusy naší mami uvařit tradiční štědrovečerní polévku.

Na poličce 23 parfémů 0 miniatur 28 odstřiků 2 vzorků V tužebníku 12 parfémů
 
munu
sv. Parfema z Kecálburgu 3594 příspěvků 19.12.15 21:15

@John_Nw Tak to byste od nás utekl: maminka tuto polévku dělala každé Vánoce, aniž by ji sama ochutnala, ale já a táta ji milujeme. A protože letos budou rodiče u nás, bude i polévka :)

S děkuji za pochvalu :kytka:

Příspěvek upraven 19.12.15 v 21:16

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 5 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 1 parfém
 
John_Nw
Znalkyně 448 příspěvků 18.12.15 21:57

… vánoční vůně … vzpomínky… Ano, byla to vůně lesa a dřeva. Topilo se v kamnech a pouze dřevem, žádné uhlí. … Takové bývaly Vánoce u babičky a dědy v hájovně uprostřed lesa, bez elektřiny, tedy i bez televize a jakéhokoliv spojení s vnějším světem. Svítilo se petrolejovou lampou. Tehdy pro mne skoro všední prostředí. …
Babička připravovala něco, čemu se říkalo punč. Co si pamatuji, dělala to jen o Vánocích, nikdy jindy. Snad jsem to nikdy neochutnal a ani nevím, z čeho to bylo.
Taky si, ovšem, pamatuji i jinou „vůni“, zápach té hrozné polévky z kapřích hlav. … brrrr, na tohle vzpominam skutečně s odporem. Ale to už vzala voda a zůstaly jen vzpomínky.

Hezký článeček!!! :) :mavam: :)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Depilační krém vs. žiletka: Kdo vyhrál boj proti chloupkům?

 

Mise zní jasně: Oholené nohy! Mojí levou nohu proto pokryl depilační krém, zatímco pravou jsem vzala žiletkou. A po týdnu mám vítěze testu. Jen daleko méně jasného, než jsem čekala.

Celý článek »
TOPlist