Rochas: Byzance

13.07.07 | autor Ada

Byzanci jsem vyzkoušela ve verzi EdT i EdP. Složení by mělo být stejné a rozdíl je minimální, jen EdP se zdá - protože je o něco silnější - trochu říznější. EdT je méně mýdlová a působí jemněji, víc v ní vyniká vanilka na úkor mýdla.
Byzance kombinuje ostře mýdlové aldehydy, jemnou sušenou růži, zastřený jasmín a orientální základ, sestavený hlavně z vzácných dřev a vanilky s přiměřeným pižmovým podtónem, který se mi v EdT zdál o něco výraznější než v EdP. Ze začátku ucítíte hlavně to mýdlo - starodávné růžové mýdlo, nejdřív ostřejší, ale rychle krotne a dostává takový nádech, který bych označila jako sametově zatuchlý s tím, že tu zatuchlinku myslím pozitivně, nikoli negativně. Našla jsem však několik názorů uživatelek, jejichž nosům to připadalo jako nepříjemný odér starého sklepa, proto bych nedoporučila kupovat Byzanci naslepo, i když mně přijde celkem neutrální. Vlastně nejde o nic výjimečně originálního, je to jemnější, nevtíravá orientálka bez těžkých složek; originální je na ní jen to mýdlo, které ji zvlášť ve verzi eau de parfum posouvá až k typickým ostrým aldehydovkám. Kdybyste vzali sladce mýdlový Chanel No. 5 a nechali ho uzrát v sudech ve sklepě pod růžovou zahradou, získali byste něco jako Byzance. Úžasný je flakon Byzance, patří k mým nejoblíbenějším - hlavně pro svou temně modrou barvu. Líbí se mi i název, spolu s modrým flakonem a tajuplně zastřenou vůní uvnitř vytváří dojem starobylosti, tajemnosti, vznešené byzantské architektury a bohatě vyšívaných oděvů na pomezí Evropy a Orientu, které si určitě pamatujete z obrázků v učebnicích dějepisu.

Kde se vlastně Byzance vzala? Vznikla v roce 1987 a měla se stát symbolem znovuvzkříšení firmy Rochas. Rochas patřil v šedesátých letech mezi nejvýznamnější módní domy, v sedmdesátých letech však začal upadat a ředitel společnosti, Claude Buchet, nakonec usoudil, že je potřeba s tím něco udělat. Na novém parfému spolupracoval dvorní parfumér Rochasu Nicolas Mamounas, parfumér z Firmenichu Alberto Morillas, marketingový odborník Loïc Delteil a Helene Rochasová. Vůně se měla držet čtyř hlavních zásad společnosti - být francouzská, kvalitní, kreativní a ženská. Helene Rochasová chtěla od začátku orientální parfém, neboť takový ještě Rochasu chyběl, a kromě toho orienty byly v 80. letech v módě. Nechtěla však druhé Opium, parfém měl být jemný, květinový, nic agresivního. Mamounas souhlasil, nelíbily se mu tehdejší americké parfémy, které byly stejné jako americká společnost - silné, agresivní, hlasité, s ostrými lokty. To nebylo evropské a už vůbec ne francouzské.
Mamounas s Morillasem použili specialitu Firmenichu, dřevitý základ, na nějž potom naroubovali průsvitný, zelený květinový akord a kořeněné tóny. Mamounas potom posílil jasmínovou a růžovou složku, aby tím parfém získal na bohatosti, typické pro rochasovské výtvory. Výsledek označil za ‚neobarokní vůni‘.
I flakon byl vytvořen tak, aby reprezentoval Rochas. Helene Rochasová trvala na modré barvě, protože to byla oblíbená barva jejího manžela a udělal z ní i barvu Rochasu - připadala mu šik, krásná, silná a magická. Medailon na flakonu je znakem Rochasu a navíc se velmi dobře hodí k byzantskému charakteru. Nějakou dobu po uvedení Byzance se v Louvru konala výstava s tématem Byzantské říše a jedním z vystavovaných předmětů byl starý flakon z této doby, ozdobený prakticky identickým medailonem. Na výstavě hned vedle něj stál na ukázku flakon nové Byzance.
Název parfému se původně Helene Rochasové nelíbil, měla vybrané jiné jméno, které se lépe hodilo mezi názvy jako Femme nebo Madame Rochas. Byzance jí připadala příliš orientální. Mamounas ji nakonec přemluvil a Helene Rochasová toho nakonec nelitovala. Byzance se stala vedle Madame Rochas jejím oblíbeným parfémem, které sama osobně nosila.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Rochas Byzance (1987)
  • Složení:

    HLAVA: citron, kardamom
    SRDCE: jasmín, růže
    ZÁKLAD: santal, vanilka, pižmo

 Váš příspěvek
 
Henri
sv. Parfema z Kecálburgu 3019 příspěvků 14.06.11 08:13

Někdo tu zmiňoval stylovou a časovou podobnost s Coco, mně přijde po rozvonění tato vůně skoro totožná s Coco. Takové ty starosvětské sušené růže, které mi po nějaké době asi začnou lézt na nervy. Uvidíme.

Na poličce 12 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Pompo
Nováček 17 příspěvků 23.04.11 16:33

Mám jen vzoreček této vůně a chtěla bych si koupit celý flakon, ale nikde ji nemůžu sehnat-všude je vyprodaná… Nevíte někdo, zda neukončili její výrobu? To by mě teda naštvali…

Na poličce 32 parfémů 2 miniatury 14 odstřiků 246 vzorků V tužebníku 18 parfémů
 
zoviva  11.02.11 16:09

Vďaka Arome som sa dopracovala k tejto krásnej toaletke včera mi prišla a ja som milo prekvapená.Ob­jednala som si ju len na základe recenzií a neľutujem je úžasná, noblesná doporučujem ju.

 
pet 31  27.05.10 19:55

Tuto vůni jsem poprvé viděla před rokem na poličce mé" italské tchýně" první přičichnutí bylo jejda to je ale silná vůně, můj nosík musí ještě k této vůni dozrát stejně asi jako k Palomě Piccaso-tu pro změnu používá teta. Musím říct, že všeobecně tady v Itálii cítím převážně silnější vůně a člověk by řekl, že v těch horkách to nejde, ale- vůně jsou na nich příjemné,vůbec neobtěžují, asi se tak nepotí.Zdravím všechny a přeji vám, ať každá najdeme ten svůj parfém.

 
tapuz
sv. Parfema z Kecálburgu 4619 příspěvků 27.09.09 21:42

Mám ji teprve několik dní a jsem jí naprosto fascinovaná. Ta čistá mýdlová vůně je tak známá a blízká, nádherná. K recenzi snad můžu dodat jen to, že z ní hodně cítím i ten citron, ale ne citron kyselý a svěží, ale jaksi zasutý a překrytý tím mýdlem. Není nijak silná, ideální na denní nošení.

Na poličce 197 parfémů 2 miniatury 38 odstřiků 149 vzorků V tužebníku 25 parfémů
 
jana  28.08.09 16:57

ja som si ju kupila ,bolo mi do plaču ,hotovy smrad.Kto ju v mojom okolí privoňal-až neskutočne ako sa rovnako vyjadrili-ako pánska kolínska-pitralon.To neskutočne vystihuje tento parfem

 
evik77
sv. Parfema z Kecálburgu 3491 příspěvků 15.06.09 14:31

Babiččino mýdlo. Naštěstí bylo za chvíli pryč.

Na poličce 20 parfémů 2 miniatury 1 odstřik 9 vzorků V tužebníku 47 parfémů
 
Arome danka
Znalkyně 294 příspěvků 21.05.09 17:57

krásna, jemná orientálka, klobúk dolu.
S touto vôňou je to podobne ako z Coco. Coco je tiež vôňa staršia, ale stále nestráca na aktuálnosti. To isté Byzance . Toto dokážu len „silné“ vône

Na poličce 12 parfémů 0 miniatur 11 odstřiků 80 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
chechtalka
Učednice 77 příspěvků 17.01.09 22:06

souhlasím, ta vůně není pro každého..je to vůně noblesy, vůně aristokracie, která když jede kočárem, tak všichni vědí, kdo jede a uctivě se také tak chovají…není to zrovna můj typ vůně, ale líbí se mi na vnitřně silných ženách, které ví, co od života žena může očekávat a um ís těmi informacemi již zacházet:o))…je to vůně pro ženu,
která je laskavá ve vztahu ke svým „poddaným“, protože ví, že diplomacií a šarmem získá víc než zákazy a příkazy

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Albeni
Nevyléčitelná závislačka 1125 příspěvků 08.01.09 20:00

Už ji mám měsíc a miluju ji čím dál víc! Je dokonalá.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Albeni
Nevyléčitelná závislačka 1125 příspěvků 05.12.08 18:16

Nádhera, prostě nádhera. Dnes mi přišla a je to láska na první čmuch :)
Na mě se rozvoní čistě do mýdlova, a pak už nic, ani žádná zatuchlinka…jen staré růžové mýdlo.
 Krása.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Irena
sv. Parfema z Kecálburgu 2493 příspěvků 13.09.08 17:54

Byzance mi silně připomíná L´Heure bleue. V obou cítím takový voskový tón. Ano, voní mi obě jako voskovky.

Na poličce 31 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 18 parfémů
 
1Miru
sv. Parfema z Kecálburgu 18726 příspěvků 09.09.08 11:13

Mně také hodně připomíná Glorii Vanderbilt..Ale Byzance mi přopadá rafinovanější,jem­nější s min. kouřovou stopou..A teď-asi po 1/2h od nanesení cítím růžové mýdlo..Je příjemná

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Dagmary
Učednice 112 příspěvků 04.09.08 23:00

Pořád jsem se k ní nemohla dostat,až jsem konečně získala odstřik a líbí se mi mocmoc.Trochu mi připomíná v něčem Glorii Vanderbilt.Už několikrát jsem si jí chtěla objednat naslepo,ale recenze mě varovala - ovšem,v tomto případě zbytečně.No a zdá se mi,že jí znám z minula,od někoho,nebo nějak …jen jsem nevěděla,co to je a moc se mi nelíbila.Že bych k ní dospěla?

Na poličce 30 parfémů 2 miniatury 20 odstřiků 78 vzorků V tužebníku 10 parfémů
 
Myskamaus  06.08.08 17:51

Nádherná vůně,když se rozvoní je překrásná.Vydrží opravdu velmi dlouho a evokuje mě vůni čistoty a mýdla po sprchování.

 
novlen
Nováček 20 příspěvků 28.09.07 19:39

Láska na první přičichnutí! (Nebo spíše na druhé.) Toto je vůně, kterou měla moje maminka vystavenou na toaletním stolečku, který mne vždy tolik přitahoval a byl jí celý prodchnut… moje vpravdě první vůně v životě, vždyť mi byly tři roky… od té doby jsem ji měla vždy v paměti a dnes je můj velký den, neboť jsem ji zcela náhodou „znovuobjevila“. Božská a uklidňující, protože plná vzpomínek na dětství.

Na poličce 13 parfémů 1 miniatura 0 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 5 parfémů
 
Chava
Parfémová maniačka 675 příspěvků 13.07.07 18:20

Děkuji za velmi výstižnou recenzi vůně, které jsem věrná.Myslím, že je neprávem opomíjená a to snad proto, že tyto kousky nemají publicitu, která je občas i neprávem věnována průměrným vůním typu ovocenka.Byzance není vůní davu,ale to je její plus.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 1 parfém
Vložit nový komentář

Nový článek:

Bronzová pleť snadno a rychle? Nepodceňte výběr „samoopalováku“

 

Nedá se přesně určit, kdo by měl jaký samoopalovací přípravek používat. Dle jejich účinnosti a konzistence či balení si snad ale vyberete ten pravý. A jaký je tedy výběr?

Celý článek »
TOPlist