Serge Lutens: Ambre Sultan

05.04.09 | autor Ada

Jsou vůně jemné, univerzální, pro zběhlou recenzentku možná nudné, ale bezpečné. Při zkoušení nic nehrozí, nejpozději do večera se parfém vypaří a druhý den je možno zkoušet další. Pak jsou vůně silnější, se kterými se musí opatrněji, aplikovat s citem, přičichávat ostražitě a druhý den ruku pořádně očenichat, jestli na ní něco nezůstalo. A pak je Ambre Sultan.

Jsou vůně jemné, univerzální, pro zběhlou recenzentku možná nudné, ale bezpečné. Při zkoušení nic nehrozí, nejpozději do večera se parfém vypaří a druhý den je možno zkoušet další. Pak jsou vůně silnější, se kterými se musí opatrněji, aplikovat s citem, přičichávat ostražitě a druhý den ruku pořádně očenichat, jestli na ní něco nezůstalo. A pak je Ambre Sultan. Nebo možná by se dalo říct vůně od Serge Lutense vůbec - parfémy vznikající pod taktovkou maestra Lutense často nebývají pro slabé povahy a týká se to především těch orientálních, mezi které Ambre Sultan patří.
Ambre Sultan je neuvěřitelná kombinace nejrůznějších orientálních pryskyřic, ambry, vanilky a zvláštního bylinného akordu. Komponování základu se zřejmě odehrávalo stylem ‚proč stavět parfém jen na jedné pryskyřici, dáme to tam všechno!‘ Směs ambry, benzoinu, labdana a dalších orientálních materiálů doplněných o krásnou vanilku (která se výtečně kamarádí s benzoinem) je opulentní, komplexní a tak akorát pod hranicí přeplácanosti. Těžko ji popisovat; jsou tam tóny kakaové, skořicové, medové, zlaté i temné, sametové a voskové. Víc tíhne na výraznější, skořicovou a ambrovou stranu než k takovému tomu intimnímu tekutému zlatu. Že zrovna dnes máte na sobě Ambre Sultan budete vědět nejen vy, ale i vaše okolí a ještě hodně lidí, kteří přijdou po vás.
Potud by to bylo v pořádku, jenže nám ještě zbývá ten bylinný akord. Ve zlaté misce z pryskyřic leží zlověstně šedozelená loužička podezřelé tekutiny, ve které po přičichnutí odhalíte vývar z koriandru, oregana, anděliky, polévkových bylin a sušených kořenů, které Serge na procházce hlubokým lesem ukradl z chaloupky na muří nožce. Ze spojené síly orientální a bylinné části se mi srolovala sliznice v nose, a to jsem zvyklá na ledacos. Kupodivu byliny dodávají vůni i jistý živočišný odér. Kombinace je to zvláštní a pro mě zcela jistě nenositelná. Trvá několik hodin, než byliny postupně zmírní a zůstane z nich jen doplněk popisovaného orientálního základu. Zajímavé je, že při dvou zkouškách, které jsem prováděla, se bylinná část projevila různě silně - v jednom případě byla hodně výrazná, v druhém od začátku krotší.
Výdrž Ambre Sultan je samozřejmě vynikající, z ruky jsem ji cítila ještě po 24 hodinách, nasáklé oblečení zcela jistě přežije pár praní a provoní celou skříň.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Serge Lutens Ambre Sultan (1993)
  • Složení:

    ambra, pudrové tóny, vanilka, benzoin, styrax, tolu, labdanum, koriandr, oreganum, vavřín, myrta, andělika, santal, pačuli

    1380 - 1564 Kč
 Váš příspěvek
 
Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 10.02.11 18:39

No to si děláš p… FM začalo kopírovat Lutense? Kam to ten svět spěje!
A že ukradli text, s tím toho asi moc neudělám. Vlastně mohla bych napsat článek :)

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
paffg  10.02.11 16:44

?????
hledala jsem prodejce a našla jsem toto…při čtení textu jsem měla pocit deja-vu
 http://parfemyfm.cz/…dp-1009.html

 
Inesska
Parfémová maniačka 510 příspěvků 21.06.10 22:35

Skvela recenzia!!! AS je naozaj len pre „silne povahy“, ale kto vydrzi zaciatok, zasluzi si skutocne cuchove orgie sladkeho korenia, vanilky, santalu a vsetkeho dobreho, ked sa vona usadi. Pre moj nos mu je Patchouli Leaves od Montale v niecom podobny…samozrejme bez toho tazko opakovatelneho zaciatku, ktory tak majstrovsky zvlada AS..:-)

Na poličce 10 parfémů 5 miniatur 3 odstřiky 28 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
liduska  16.04.09 21:38

Holky ja nasla velky vyber vzorku (30-40) na www.xparfemy.cz

 
Janine  14.04.09 17:11

Našla jsem vzorečky - http://www.i-obchod.cz/subcategory.asp?…

 
Jean  12.04.09 19:39

Tak tedy, to zní velice zajímavě.Kde vzít vzorek?

 
Fanfan
sv. Parfema z Kecálburgu 6632 příspěvků 05.04.09 13:56

Vůně rozhodně zajímavá je. :-) Sice se mi z ní sliznice nesrolovala, ale na běžné nošení to taky není… :-)

Na poličce 18 parfémů 5 miniatur 9 odstřiků 113 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
hafik
sv. Parfema z Kecálburgu 5514 příspěvků 05.04.09 13:06

Ado, tvoje recenze je jako vždy super :-))…Vůně musí být určitě zajímavá :-)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 66 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist