Seznámení s orientem 1.

13.05.10 | autor Ada

Článek má v názvu jedničku, protože bych chtěla, aby to byl první díl série. O čem ta série bude naznačuje titulek, ale orient je široký pojem; vězte, že tyto články se budou týkat toho "pravého" orientu, parfémů vyrobených v arabských zemích pro tamní obyvatele. Začneme ale zlehka.

Článek má v názvu jedničku, protože bych chtěla, aby to byl první díl série. O čem ta série bude naznačuje titulek, ale orient je široký pojem; vězte, že tyto články se budou týkat toho ‚pravého‘ orientu, parfémů vyrobených v arabských zemích pro tamní obyvatele. Začneme ale zlehka.

Parfumerie má ve východních zemích dlouhou tradici. Začít bychom mohli hned v Turecku, tedy ještě skoro v Evropě, a pokračovat přes Sýrii, Saudskou Arábii do Ománu, Jemenu a zpátky do Egypta… na druhou stranu pak do Indie a okolních zemí, odkud pochází spousta orientálních ingrediencí, i když tato oblast už nás tentokrát zajímat nebude (Indie a její vůně jsou zase jiná kapitola).
I Arabové měli dlouho k dispozici jen parfémové látky, které se daly získat jednoduchým stylem, tedy převážně pryskyřice - kadidlo, benzoin, myrhu a spoustu dalších včetně velmi ceněného oudu - a živočišné složky. Pižmo bylo tak oblíbené, že se dostalo i do rajské zahrady, kde na čestné muže čekalo ve zdejší půdě i v tělech krásných hurisek. Arabové ovšem zároveň milovali růži a věnovali se jejímu pěstování a kultivaci, aby si její vůni mohli užívat alespoň v zahradách (znali např. růži damašskou - dnes se jí také říká turecká a bulharská podle zemí, v nichž se pěstuje a zpracovává), neuměli z ní totiž nijak vydobýt vonné látky. Teprve (nebo už?) v jedenáctém století n.l. vynalezl perský učenec Avicenna destilaci v páře. (Nepochybně mu v tom pomohly pokusy jeho předchůdců; ač byly primitivní typy destilace známy už v Mezopotámii, arabští a perští chemici ji v 8.-10. století n.l. zdokonalili v podstatě do dnešní podoby.) Vyrobil tak mimo jiné růžovou vodu, kterou si jeho souputníci okamžitě oblíbili - voněli se s ní, omývali jí zdi mešit, přidávali ji do jídel a přijímali-li hosta, bylo dobrým zvykem pokropit ho růžovou vodou ze speciální zdobené nádobky.

Obliba vůní v zemích středního východu a jejich okolí byla po vzniku islámu pro jistotu zakotvena i v koránu. Mohamed prý vůně miloval (škoda, že ho nemůžeme pozvat na Arôme :) ) a schvaloval je, na rozdíl od alkoholu, jako bezpečnou závislost, které se lze oddávat podle libosti. V koránu je také zavedena spousta hygienických pravidel, která de facto požadují, aby byl muslim stále co nejčistší a upravený. Voňavost se sice nepřikazuje, ale je logické, že k tomu tak nějak patří. Voní se ženy i muži a navzdory horkému klimatu používají v podstatě totéž, co odjakživa: těžké orientální vůně s pryskyřicemi, živočišnými složkami, pižmy, dřevy a květinami. U nás taková představa budí zděšení, ovšem je fakt, že tyhle komplexní parfémy se v teple rozvinou daleko nejbohatěji. Máte-li rádi orienty, nebojte se to v létě zkusit - třeba jen stříknout na ruku a občas přičichávat nebo mávnout kolem sebe (dva mohutné střiky do výstřihu bych raději neriskovala).

K vrhání se do světa orientálních orientů můžete využít některou z vůní, kterou tamní výrobci připravili víc podle západního vkusu. Mezi těmi si může najít svého miláčka i ‚normální‘ člověk, který vážně nechce umírat pod tunami oudu.

Třeba Romance z produkce značky Rasasi snad ani moc orientální není… Je to květinově ovocná vůně s pevným orientálním základem, který jí dodává sytost a plnost. Hlavními složkami jsou však květiny a ovoce v hebké, sametové podobě - přirozeně krásná růže, jasmín, do toho krotká broskev - jen pohladit, ne taková ta přezrálá, která vám ulepí celou ruku. Při přičichnutí se mi okamžitě vybavila vůně Lalique, kterou znám jako čistý parfém z luxusní sběratelské edice (nevím, jak voněla původní EdP) - rozvíjejí se jinak, ale jsou si podobné a obě jsou hřejivé, hebké, měkké, voní draze a velmi, velmi žensky. Takových teplých květinově ovocných vůní je v hlavním proudu docela nedostatek, J'Adore, Incanto a jim podobné jsou bohužel jen řídkým odvárkem toho, co se z takových ingrediencí dá vyrobit.

Druhá vůně stejné značky, kterou jsem vyzkoušela, je z jiného těsta. Shatha Al Oudh patří mezi ‚východní‘ produkci Rasasi (firma má parfémy rozdělené na západní, východní a vodní, jež neobsahují alkohol a jsou určeny k parfemaci interiérů). Ze začátku proto připomíná něco divného, mně konkrétně dezinfekci Betadine, a na rozvití se musí počkat. Je to těžší vůně, plná santalového dřeva, sladké ambry a pižma; z květin dominuje růže. Popis uvádí i kořeněné tóny, těch jsem ale moc nezachytila, to už spíš nějaké zemité, které jsou také zmiňovány. Dovolila bych si ji mezi echt orienty zařadit někam k průměru a řekla bych, že u nás by se líbila spíš mužům.

Líbil se vám článek?

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Rasasi Shatha Al Oudh
  • Složení:

    růže, zemité, dřevité, ambrové tóny, pižmo, balzámy

  • Rasasi Romance Murakkaz
  • Složení:

    růže, jasmín, citrusy, meruňka, broskev, maliny, hyacint, galbanum, ylang-ylang, cedr, santal, ambra, pižmo

 Váš příspěvek
 
Karolina  01.06.10 20:36

Teda, Ado, dekuju moc za tuto arabskou serii. Manzel me neunavne zasobuje parfemy jak od Rasasi, tak od Al Haramain. Sam pouziva olejove parfemy, jejichz vune je temer vecna:) Na limci kosile vydrzi i vyprani v arielu na 60. Romance byl jeden z prvnich, ktere jsem dostala a opravdu byl jen predzvest neceho mnohem mnohem arabstejsiho co mi vazne voni je Zuhoor Al Haramain.

 
Arome Ebenka
Učednice 60 příspěvků 15.05.10 22:58

Zrovna nedávno se ke mně dostaly četné vzorky „echt orientů“ a říkala jsem si, že se musím nesměle Ady optat, jestli by nenechala projít svým zkušeným čichem a obratným perem (respektive klávesnicí;-) i něco z této palety vůní. A tak se už neptám, jen děkuji!:-) a těším se i na další díly.

Na poličce 7 parfémů 3 miniatury 6 odstřiků 141 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
sLenka
Parfémová maniačka 990 příspěvků 15.05.10 16:29

Po přečtení popisu v jistém internetovém obchodě ;-) mám neodbytný pocit, že bez Romance už nemohu dál žít a musím ji mít, a to nejlépe HNED! :-)

Na poličce 17 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Jola  13.05.10 18:40

U Romance ve všem souhlasím s Adou. Také mě po přivonění napadl Lalique. Akurát ve výdrži /jak už jsem psala u p. Sáry/ se nedají srovnat. Romance drží o mnoho déle. Když jsem si ji dala na ruku, tak charakteristicky voněla i po opakovaném umytí rukou.

Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist