Slava Zaïtsev: Maroussia

06.06.10 | autor Ada

Dobře vím, co se v Česku vždycky myslelo pod pojmem "ruská voňavka"; něco kýčovitého, přeslazeného, otravného a dobrého akorát tak pro Rusku, která měla v českých představách opět typické vlastnosti, tedy zmalovaný obličej, nadváhu, obrovitý kožich a pár kilo zlata na krku a na prstech.

Slávu Zajceva, ruského módního návrháře, jsme tu znali už za socialismu; jeho oděvy se občas objevily třeba v Ženě a módě. Pan Zajcev stále žije a tvoří, a podle toho, co jsem vygooglovala, opustil nucenou socialistickou střídmost (dříve mohl tvořit, ale nesměl si moc vyskakovat, protože jeho otec patřil mezi ‚zrádce‘ odsouzené za Stalina) a vyžívá se v lahodně přeplácaných kreacích. Tedy aspoň na přehlídkovém mole, kde je vše dovoleno.

Moskevský Fashion Week 2009 a móda inspirovaná tradičními ruskými vzory

Dobře vím, co se v Česku vždycky myslelo pod pojmem ‚ruská voňavka‘; něco kýčovitého, přeslazeného, otravného a dobrého akorát tak pro Rusku, která měla v českých představách opět typické vlastnosti, tedy zmalovaný obličej, nadváhu, obrovitý kožich a pár kilo zlata na krku a na prstech.
Maroussia, tedy Marusja (pojmenovaná po návrhářově milované vnučce), se ze začátku tváří, jako by chtěla tomu klišé dostát, ale nakonec to není tak hrozné. Musí se nechat rozvonět a pak je z ní dnes už sice trochu staromódní (vznikla v roce 1992, těsně po skončení ukrutných osmdesátek), ale stále použitelná vůně. Voní po květinách, koření (cítím skořicový a hřebíčkový tón), je pudrová, maličko i mýdlová; základ je mírně orientální a pižmový.
S touhou po trendy vůni u tohoto Zajcevova výtvoru moc nepochodíte, voní však příjemnou nostalgií. Při rozumné aplikaci je nositelná na den i na večer. Jen na ni zkrátka musí být nálada…

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
Merkur_CZ
Parfémová maniačka 523 příspěvků 29.11.15 12:32

@Arome P.e.t.r.a
Hezky napsané a pravdivé. Děkuji.

Na poličce 2 parfémy 11 miniatur 3 odstřiky 71 vzorků V tužebníku 521 parfémů
 
Arome P.e.t.r.a
Učednice 118 příspěvků 07.12.10 19:11

Možná je móda S. Zaïtseva podle recenzentky příliš ruská, ale než bude odsuzovat něco jen proto, že to je ruské, doporučuji se seznámit aspoň se základy ruské historie, vývoje ve všech oblastech, včetně politiky či módy. Nejsem rusofil, jen ruštinou vládnu v duchu „husákových dětí“. Naučila jsem se hledat to dobré v kontextu s národem, odkud věc pochází.

Zaïtsevova móda se mi líbí, nese ruského ducha v tom dobrém. A Marrousia? Je poplatná době ve které vznikla, ale originální, hřejivá a tak mile čistá. A s tou siláží to není tak hrozné.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Bronzová pleť snadno a rychle? Nepodceňte výběr „samoopalováku“

 

Nedá se přesně určit, kdo by měl jaký samoopalovací přípravek používat. Dle jejich účinnosti a konzistence či balení si snad ale vyberete ten pravý. A jaký je tedy výběr?

Celý článek »
TOPlist