Ted Lapidus: Envol

25.12.10 | autor Ada

Jednu dobu jsem hodně kupovala miniatury. Zajímaly mě starší vůně, jejichž vzorky se nedají sehnat jinak, než že si na eBay počíháte na miniaturku - a často vyšla třeba na padesát korun, nebo i méně. Stojí ve skříni, protože na ně nemusí svítit slunce, ani není potřeba, aby se na ně prášilo a někdo to pak musel utírat. A když dostanu chuť na nějakou postarší vůni, tu skříň otevřu a něco vytáhnu.

Jednu dobu jsem hodně kupovala miniatury. Zajímaly mě starší vůně, jejichž vzorky se nedají sehnat jinak, než že si na eBay počíháte na miniaturku - a často vyšla třeba na padesát korun, nebo i méně. Shromáždila jsem jich kolem 150, což je ani ne desetina toho, co vlastní naše místní sběratelka Mitzi (koukněte do databáze - a to ani není všechno). Stojí ve skříni, protože na ně nemusí svítit slunce, ani není potřeba, aby se na ně prášilo a někdo to pak musel utírat. A když dostanu chuť na nějakou postarší vůni, tu skříň otevřu a něco vytáhnu.
A takhle jsem vytáhla Envol.
Envol je původně vůně od Lancômu. Vznikla na konci padesátých let a dneska ji seženete jen s velkou dávkou štěstí. Vypadala nějak takhle:

nalezeno na quirkyfinds.com

Nový Envol vznikl pod značkou Ted Lapidus v roce 1981 a je prý stejný jako ten od Lancômu. Nepodařilo se mi ale najít, jestli Ted Lapidus koupil licenci (nebyl by to ojedinělý případ) nebo k čemu vlastně došlo, ani netuším, jestli lze věřit, že jsou stejné, protože sama to zkusit nemůžu. Takže zůstanu u běžné recenze. Složení také neznám, objevila jsem však jméno parfuméra: Roger Pellegrino, který také vytvořil nebo spoluvytvořil Armani Eau Pour Homme, Anaïs Anaïs, Caron Nocturnes či VC&A Gem.

Envol je zelená vůně ve starším stylu, obohacená o květinové tóny a špetku ovoce. Na pozadí je cítit velice pěkná, svěží, příjemně lehce mýdlová zeleň. Druhou vrstvu pak tvoří suché, ale ne úplně chyprové tóny: suchá tráva, les a zahliněné kořínky. Nebýt jich, obstál by Envol i v moderní době, i když by byl nudnější. Úvod obstarávají citrusy, jimž chvíli trvá, než se úplně ztratí.
Envol už dnes běžně nekoupíte, tu a tam se vyskytne na eBay miniatura nebo plné balení. Pokud však nejste vyloženě vysazení na oldschool zelené vůně, nemusí vás to nijak extrémně mrzet - o takový výjimečný klenot zase nejde.
Znáte Envol, nebo na něj dokonce máte zajímavé vzpomínky z doby, kdy byl běžně k dostání? Podělte se v komentářích.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist