Tři bílé grácie: Chanel Gardénia

11.07.09 | autor Ada

Léto máme letos zatím chladné a tak můžeme vesele nosit i vůně, které se v 35 stupních mění v dusivá monstra. Namísto svěžích letniček jsem se proto rozhodla pro tři gardénie: a ne jen tak ledajaké. A začneme oblíbenou květinou madame Coco.

Chanel Gardénia má dlouhou historii. Vznikla v roce 1925, její nová podoba je z roku 1993 a seženete ji jako součást exkluzivní řady Les Exclusifs (cena uvedená v americkém e-shopu Chanelu je rovných 200 dolarů za 200ml balení). Původní Gardénii vytvořil Ernest Beaux, údajně jako poctu kamélii, oblíbené květině Coco Chanelové. Většina kamélií nevoní a Gardénia je proto spíš abstraktní malbou této květiny, asi jako Kenzo Flower je vůně vlčího máku v představách parfuméra. Proč se ovšem vůně jmenuje Gardénia, když ani moc jako gardénie nevoní… Oficiální složení na webu Chanelu sice mluví o gardénii, starší složení, které se potuluje po internetu jmenuje kromě ní ještě jasmín, pomerančový květ, tuberózu a různé koření, pačuli, pižmo, vetiver a santalové dřevo, výsledek je však opravdu abstraktní, nepřipomíná žádnou ze jmenovaných bílých květin.
Gardénia je velmi lehká, průzračná vůně. Kdyby syté orienty byly olejomalbou, Gardénii bych jistě charakterizovala jako jemný akvarel v nepříliš křiklavých barvách. I odstíny bych volila tlumené - jemně zelenou, šedavou, žlutou, modrofialovou. Gardénia ovšem není romantická, je to stejně jako většina chanelů elegantní, mírně odtažitá vůně.
Když tedy nevoní po gardénii, jak voní? Je to směs vůní bílých květin, z nichž žádné není dáno příliš vyniknout - parfumér sebral tuberóze ovocné tóny, jasmínu živočišné, gardénii máslové a pomerančovému květu citrusové. Zbytek přesto nepůsobí uměle a sterilně jako levný jasmín v drogerkových vůních, je pořád pěkně živý a realistický. Doplňuje ho trochu zeleně a sametový zemitý tón. Sladké ovoce jsem nenašla, aspoň ne takové, jaké bych si pod tímto pojmem představovala, vanilky je špetka.
Máte-li slabost pro akvarely bílých květin, mohla by se vám Gardénia líbit. Pokud ale hledáte vůni co nejpodobnější gardénii, rozhodně si takovou drahotu nekupujte naslepo.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Chanel Gardénia (1993)
  • Složení:

    HLAVA: ranní vůně gardéniových listů
    SRDCE: gardénie, sladké ovoce, kokos
    ZÁKLAD: vanilka

 Váš příspěvek
 
Mitzi
sv. Parfema z Kecálburgu 9450 příspěvků 17.10.09 00:03

Dnes jsem se konečně dostala k otestování. Na první přivonění to bylo hrozné zklamání. Žádná gardenie… Bůh mi odpusť, ale já cítím osvěžovač WC, takový ten květinovo-kokosovo-umělý, který v malé místnosti působí dojmem, že i osvěžovač „tchoř 5“ by byl rozhodně lepší volbou.
Když odvane první úder, který mi připadá umělý, rozvíjí se Gardenia do milé květinovky.
Přesto jsou podle mého nosu v kolekci exkluzivních Chanelů mnohem povedenější kousky.

Na poličce 0 parfémů 2356 miniatur 71 odstřiků 459 vzorků V tužebníku 22 parfémů
 
Slimek
sv. Parfema z Kecálburgu 8437 příspěvků 12.07.09 21:35

děkuji, já si to myslela, když ty exkluzivky jsou jen po 200ml, ale zarazila mě ta barva obsahu, narozdíl od té u původní v databázi.

Na poličce 97 parfémů 5 miniatur 2 odstřiky 256 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 12.07.09 13:44

To bude starší verze - dřív se prodávala normálně ve stejných baleních jako jiné Chanely. Teď už by snad měla být jen ta exkluzivka.

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů
 
Slimek
sv. Parfema z Kecálburgu 8437 příspěvků 11.07.09 21:56

Paráda… ale to mi teď řekněte, kterou teda mám?
Obsah bílý, objem 35ml, koncentrace edt?

Na poličce 97 parfémů 5 miniatur 2 odstřiky 256 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
gentiana
Nevyléčitelná závislačka 1865 příspěvků 11.07.09 17:49

Konečně je přidaná do databáze, dík.

Na poličce 113 parfémů 30 miniatur 21 odstřiků 57 vzorků V tužebníku 18 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist