Tři bílé grácie: Montale Intense Tiaré

14.07.09 | autor Ada

Bílou trojici uzavírá vůně Intense Tiaré od Montale. Tiaré také patří mezi gardénie - je to lidový název gardénie tahitské (Gardenia taitensis), jejíž domovinou je Polynésie. Květinové věnce, které jsou oblíbené zvlášť na Havaji a Cookových ostrovech, se vyrábějí právě z voňavých květů tiaré.

Bílou trojici uzavírá vůně Intense Tiaré od Montale. Tiaré také patří mezi gardénie - je to lidový název gardénie tahitské (Gardenia taitensis), jejíž domovinou je Polynésie. Květinové věnce, které jsou oblíbené zvlášť na Havaji a Cookových ostrovech, se vyrábějí právě z voňavých květů tiaré. Na některých polynéských ostrovech se květ gardénie používá jako vzkaz pro okolí: dáte-li si květinu za levé ucho, znamená to, že jste zadaní. Květ za pravým uchem značí, že jste naopak volní a chcete se seznámit. Máčením květů tiaré v kokosovém oleji vznikne monoï (čte se ‚mánoj‘), vonný olej, který Polynésané používají na tělo i na vlasy. Při výrobě monoï se musí na litr oleje dát alespoň 15 květů - z toho vyplývá, že vůně je opravdu intenzivní, protože na provonění oleje stačí tak malé množství. Kdybyste si chtěli olej koupit, dejte si pozor na složení, abyste nekoupili synteticky navoněnou náhražku z bůhvíjakého oleje. V ideálním případě by ve složení měly figurovat jen dvě položky: kokosový olej (cocos nucifera) a tiaré (gardenia tahitensis).

Intense Tiaré je omamná směs gardénie a ylang-ylangu. Ten začal po rozvonění dominovat a držel se u žezla až do závěru: sice tím tiaré ukradl většinu slávy, ale nic proti, je to velmi pěkný ylang-ylang, tak akorát krémový i zemitý, jak ho máme rádi. Růži jsem ve vůni neobjevila, mnoho kokosu také ne, vanilka ale snaživě přizvukuje a celek se tak stává smetanově opojným tropickým koktejlem. Do vedra toho možná bude až moc, ale pro milovnice ylang-ylangu - a bílých květin vůbec - je to další povedený kousek do zkušebníku.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

 Váš příspěvek
 
Inesska
Parfémová maniačka 510 příspěvků 16.06.10 22:38

Pre niekoho az prilis sladka a opojna, no nie je vulgarna ci dotierava, krasne sa drzi pri pokozke..Nadherne gardenie s kokosom a troskou vanilky, kremovo-smotanova lahodka ako ruzovy oblacik, delikatne vypracovana vona! Genialna!!!

Na poličce 10 parfémů 5 miniatur 3 odstřiky 28 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
Klokan  06.09.09 14:28

Je to překrásná vůně…

 
pichjit
sv. Parfema z Kecálburgu 9074 příspěvků 19.08.09 22:03

Ado, to je ale strašně lákavá vůně, musím ji zkusit, nevěřím, že by se mi nelíbila…

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 26 parfémů
 
derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 15.07.09 11:03

Tohole Montálka ještě nemám načichaného, ale vzhledem ke značce neočekávám nic průměrného.
Mimochodem, tip pro milovnice bílých grácií: zkuste Fleur de Liane od Artisana, netuším, jestli má květ té orchideje (co dala vůni jméno) bílou barvu nebo ne, ale rozhodně podle mě voní á la bílé cvěty. A to úchvatně. Trochu do zelena, ale ta bílá se mi tam prostě objevuje nejvíc.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Giorgio Armani: Mania for Women

 

Mania startuje podobnou bergamotově-ovocnou hlavou jako moje milovaná Love in Paris. Jenže Love in Paris je jásavě květinová, Mania spíš kořeněná a dřevitá. Kromě květin z ní cítím aroma hřebíčku a vzácných dřev, je teplejší a orientálnější, i když zároveň zůstává svým způsobem osvěžující. Zahrnula bych ji proto do skupiny vůní, mezi kterými může volit žena, které se líbí orientální vůně, ale jsou na ni příliš těžké či sladké a nemůže je nosit. Na konci vyvoní do jemné směsice vzácných dřev - převážně santalu a špetky cedru - a špetky koření. Manii bych neomezovala věkem ani obdobím - dala by se nosit v létě i v zimě (nejvíc se mi však hodí k zlatému podzimu či chladnému konci roku), přes den i na večer. Alespoň trochu elegantní oblečení podmínkou A mám pocit, že by Manii mohl nosit i muž, nic typicky žensky kytičkového v ní není. Manie má trochu divokou historii - byla představena v roce 1999 a byla zřejmě ještě kořeněnější, obsahovala totiž údajně citrus, pomerančový květ, bergamot a pitosporu, v srdci šafrán, hřebíček, muškátový oříšek, ambru, kosatec a guajak, a v základu kadidlo, pižmo a vanilku. Prodávala se v černém flakónu. V roce 2004 ji Armani zrevidoval, dal jí průhledný flakón s bílým víčkem, a Mania pokračovala v úspěšné pouti parfémovým trhem - původní verze byla údajně příliš maskulinní a potřebovala víc poženštit. Přesto pořád působí trochu unisexově.

Celý článek »
TOPlist