Vzpomínková: My Melody Dreams

09.05.13 | autor Ada

Vzpomínkové recenze jsou dvojsečné. Možná dokonce trojsečné. Radost, že někdo vyhrabal z archívu starý klenot; mrzutost, že už se dávno nevyrábí; melancholická nostalgie, protože tohle nosila babička / maminka / já, když mi bylo sladkých sedmnáct. Kolik ostří se dotkne vás, až si přečtete tuto recenzi?

My Melody Dreams je vůně z roku 1979 (plus mínus - u starších vůní už se to někdy ani přesně neví) a vyráběla ji firma Muelhens (ta, která dělala kolínskou 4711). Z trhu zmizela cca v půlce devadesátých let. Měla i další variace, a to My Melody Moschus / Musk, My Melody Flowers a My Melody Girls. Na internetu najdete také obrázky flakonů s názvem My Melody (eau de toilette nebo čistý parfém), soudě podle barvy jde však zřejmě o My Melody Dreams. Od všech variací byla k dispozici parfemovaná kosmetika - mýdlo, pěna do koupele, tělové mléko, deodorant.

My Melody Dreams se za minulého režimu kupovala v Tuzexu, případně se vozila od západních sousedů. Dnes se dá ještě tu a tam koupit na eBay nebo od sběratelů, cena je ovšem v přepočtu někde tam, kde bývala v oněch tuzexových letech.

Pro zákazníka ze země původu (tedy z Německa) samozřejmě nešlo o drahou věc, byla to drogerkovka - a cena spolu se zdařilostí z ní udělaly oblíbenou vůni, která se často dávala jako dárek mladým dívkám coby jejich první „dospělý“ parfém. Kdo ji nedostal, kradl ji mamince z poličky, než odešel na rande. Nostalgické stesky po My Melody Dreams najdete na internetu především v češtině, slovenštině a němčině, ale milé vzpomínky na ni mají i v dalších zemích, kam se dovážela, včetně Anglie (proto se také My Melody Moschus vyskytuje i pod názvem My Melody Musk - štítek se měnil podle toho, kam měla být vůně distribuována.)

Po otestování musím konstatovat, že je to skutečně zajímavá vůně, která se může hrdě postavit vedle klasik. Je harmonická, velmi ženská, příjemná, a dobrá zůstává i v závěru, kdy jiné vůně ztrácejí glanc, dech nebo obojí. Není v žádném případě lineární, neustále se rozvíjí a rozvoj se nese v duchu otázek:

1. Je to gardénie, nebo broskev?

První závan je přirozeně aldehydový, ale pod ním se rodí první otázka, totiž jestli to zvláštní sametově ovocné, co cítíte, je broskev, nebo ovocný podtón bílé květiny. Kdo už má s parfémy nějakou zkušenost, ví, že bílé květiny - speciálně tuberóza - někdy přecházejí do ovocných tónů, jako by z nich kapala broskvová nebo jahodová šťáva.
Jelikož v My Melody Dreams je podle složení přítomna gardénie i broskev, může to klidně být obojí.

2. Je to karafiát, nebo hřebíček?

Karafiát a hřebíček jsou v parfémech dvě barvy jednoho chameleóna. Karafiát má kořeněnou stránku (hřebíčkovou, trochu skořicovou), v hřebíčku jsou zase květinové tóny, stačí správně zkombinovat nebo naředit. Srdce My Melody Dreams je jemnou, mírně hřejivou a stále krásně sametovou slitinou květin, koření a tónů základu a karafiát / hřebíček z ní vystupují tu a tam, nevtíravě a nerušivě. Jestli vyhraje kořeněná nebo květinová stránka této dvojice bude záležet na aktuálních podmínkách a vašem nosu.

3. Je to chypre, nebo ne?

My Melody Dreams bych označila za květinově chyprovou vůni, i když to chypre v ní není nijak výrazné. Je nutné si uvědomit, jaké se v té době používaly základy: tak jako dnes je oblíbený třeba pačuliový základ (moderní chyprovky) nebo nejrůznější nové varianty bílého pižma, tehdy mívaly květinové vůně často buď orientální, nebo chyprový základ. Buď se tam dalo víc santalu, vanilky a ambry, nebo se to udělalo sušší, s vetiverem a větvičníkem, jehož používání nebylo nijak omezeno. My Melody Dreams má právě takový základ s větvičníkem a suššími dřevy, aniž by tyto chyprové prvky byly v samotné vůni nějak zvýrazňovány.

Čím by se My Melody Dreams dala nahradit? Za mládí, první rande a ten skvělý pocit, když jste poprvé k narozeninám vybalily dospělou vůni, už nikdy žádnou náhradu nenajdete… Samotnou vůni si zkuste připomenout některým parfémem staršího původu, který obsahuje aldehydy, broskvové tóny, bílé květiny a spíše chyprový základ. Něco z toho má např. původní Arpège (Lanvin) a vlastně i Chanel No. 5 (aldehydy, jasmín; má ovšem úplně jiný základ a chybí ovocné tóny). Suchá aldehydová vůně s bílými květinami je Rive Gauche (YSL). Dalších doporučení, která jsem našla v diskuzích, jmenují Divu (Ungaro), Catalyst (Halston) či Laugh with Lee Lee (Benefit).

Líbil se vám článek?

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Muelhens My Melody Dreams (1979)
  • Složení:

    HLAVA: aldehydy, citrusy, gardénie, hyacint, broskev
    SRDCE: karafiát, jasmín, orchidej, kosatec, růže, ylang-ylang
    ZÁKLAD: ambra, cedr, pižmo, větvičník, santal

 Váš příspěvek
 
ZorkaO
Znalkyně 495 příspěvků 03.08.13 09:54
reklama z BRAVO 1984

Vypátrala som konečne aj reklamu na náš starý, milý, kvetinkový My melody dreams… niekedy premýšľam, čo bolo pôbvabnejšie…či ten rozkošný kvietkový obal, zvláštna, pre mňa úplne nová vôňa, alebo spojitosť všetkého toho dokopy, vrátane mňa v spartakiádnych cvičkách, nakúkajúcej cez pult aspoň na ovoňanie toho skvostu z vrchnáčika :D

Na poličce 34 parfémů 5 miniatur 5 odstřiků 18 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
aerdna01
Nevyléčitelná závislačka 1236 příspěvků 22.05.13 20:20

Asi tak týden jsem přemýšlela, že ten název odněkud znám a pak mi najednou před očima vyskočil cca rok 1985 a na mé poličce nad postelí stál intim spray v nádherném modrém obalu posetý drobnými kvítky. Největší svátost puberťačky :) Byla západní, byla nedostatková, byla jiná, prostě byla v té době ta nej, nej, nej. Díky za milou připomínku.

Na poličce 47 parfémů 5 miniatur 39 odstřiků 73 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
janettM
Nováček 4 příspěvky 21.05.13 13:20

Ani ja som túto vôňu nevlastnila, chodila som ju obdivovať do Tuzexu, ale mám s ňou jednu spomienku: keď sa pred takými 25 rokmi vydávala sesternica, tajne sme jej ovoniavali flakóniky a krémiky z poličky a medzi nimi bol aj taký krém v tube v úžasnom modrom kvetinkovom obale. Krásne mi voňal, natrela som si ním potajomky ruky… no a on to bol vlastne antiperspirant, ktorý v takejto podobe ku nám dorazil oveľa oveľa neskôr :lol: :lol: :lol:

Na poličce 13 parfémů 7 miniatur 3 odstřiky 2 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
ajoz
Nováček 2 příspěvky 20.05.13 18:46

Milá recenzia. My Melody Dreams som dostala od otca keď som promovala. Úplne som na ňu zabudla a teraz sa mi v hlave presne vybavila. Čistá nostalgia. Vďaka za spomienku.

Na poličce 48 parfémů 9 miniatur 29 odstřiků 13 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
feminine
Nováček 5 příspěvků 12.05.13 13:02

Taky jsem jela v Moschusu a Wilde Love byl nejkrásnější :D :( Není něco podobnýho na trhu?

Na poličce 19 parfémů 4 miniatury 5 odstřiků 5 vzorků V tužebníku 12 parfémů
 
Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 11.05.13 22:37

Nikdy mi nevoněla, ani jedna varianta, moc kytek na mne…jela jsem v Moschus Wild Love… :D

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů
 
Ivušenka
sv. Parfema z Kecálburgu 2597 příspěvků 11.05.13 17:38

:srdce: krásná vzpomínková recenze…těším se na další vzpomínky :kytka:

Na poličce 13 parfémů 5 miniatur 17 odstřiků 25 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 11.05.13 16:45

Ještě bych chtěla podotknout, že u mne opravdu nešlo o to, že to byl pro mne „první opravdový parfém“ ale už jsem v té době byla celkem vybíravá a jen tak něco mi nevonělo, pamatuji si, že růžová My Melody mi nevoněla a ani další v té době krásné lahvičky s vůněmi mne třeba nikterak neuchvátily, My Melody mi právě zřejmě z toho důvodu voní i dnes a ani čas ji neubral na její kráse.

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů
 
Friska
Učednice 74 příspěvků 11.05.13 11:32

Koupila jsem si ji dvakrát. Začátkem 90 let. Vůně to byla krásná, neotřelá, pro mě naprosto nová. Tak si ji pamatuju. A ta úžasně poskládaná bleděmodrá krabička byla prostě geniální…:potlesk: Dokonce jsem podle ní „vyrobila“ obal na něco docela jiného… :oops:

Na poličce 5 parfémů 0 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 2 parfémy
 
Černá káva
sv. Parfema z Kecálburgu 4713 příspěvků 10.05.13 17:48

@ZorkaO Kde jsem Byla? Asi, jako většinu svého času, mimo :mrgreen:
Já jsem mimoň obecný :zed:

Na poličce 20 parfémů 2 miniatury 52 odstřiků 43 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
ZorkaO
Znalkyně 495 příspěvků 10.05.13 17:31
@Černá káva

Ja som tiež reklamy nevidela, v drogérii som ju objavila náhodou, strašne sa mi páčil ten kvetinkovaný modrý obal, prekrásny…Bolo to v rokoch 1993-94 asi :D

Na poličce 34 parfémů 5 miniatur 5 odstřiků 18 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
Černá káva
sv. Parfema z Kecálburgu 4713 příspěvků 10.05.13 17:23

Článek jsem si s velkým potěšením přečetla. Ale vůni neznám, ani si nepamatuji reklamy nic, nikdo v mém okolí ji neměl. Kde já jsem to v té době byla? :think:

Na poličce 20 parfémů 2 miniatury 52 odstřiků 43 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 10.05.13 13:28

Zrovna minulý týden jsem na ní psala recenzi, protože mi dorazila v původním obalu z Ebay (mám ji i v testerovém balení v rozpračovači ale tohle balení včetně květinkové krabičky je fakt něco) a musím říct, že ačkoliv já ji začalo používat o něco později - bylo mi už přes dvacet, přesto mi přijde i na dnešní dobu stále velmi krásná elegantní a zároveň taková optimistická vůně. Já osobně největší podobu vnímám asi s Lady Caron.
Velmi mě potěšila tato recenze od Ady a myslím, že nebudu sama, nostalgiček nás tady bude více :)

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů
 
Kajla
sv. Parfema z Kecálburgu 5210 příspěvků 10.05.13 09:06

Moje svatební. Podařilo se mi za rozumnou cenu z čiré nostalgie jednu mini zakoupit asi před dvěmi léty a pořád mi krásně voní…
Z tohoto článku mám velkou radost. Děkuji

Příspěvek upraven 10.05.13 v 09:06

Na poličce 54 parfémů 2 miniatury 5 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 5 parfémů
 
Kaisa
Nováček 20 příspěvků 10.05.13 09:05

Měla jsem ji taky a byla jsem na ni tuze pyšná. Trochu si ještě vybavuji, jak voněla.

Na poličce 9 parfémů 0 miniatur 3 odstřiky 8 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
Luciak
Znalkyně 492 příspěvků 10.05.13 08:15

Tak toto je mile, uz som na nu aj zabudla :) Mala ju mamka, samozrejme z Tuzexu a samozrejme som na nu tajne chodila.

Na poličce 9 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 24 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
ZorkaO
Znalkyně 495 příspěvků 10.05.13 05:36

Najnádhernejšia vôňa mojeho dospievania :kytka: Každú chvíľku som ju chodila obdivovať do parfumérie, kúsok od našej babičky, na Morave. Neskutočne som po My Melody Dreams túžila, bohužiaľ, navždy ostala pre mna iba snom,nemala som toľko koruniek, no navonaná som ňou bývala často. Dobré tety predavačky ma už poznali, často sa im ma uľútilo, a na moju obrovskú radosť ma navońali z testovacieho flakónika. To som sa nosila, šťastím som bývala v siedmom nebi. Prekrásne spomienky!!! :D

Na poličce 34 parfémů 5 miniatur 5 odstřiků 18 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
Fleur  09.05.13 23:44

Moc jsem po ní toužila. Byly na ni celostránkové reklamy v německém Bravu, které jsem si půjčovala od kamarádky, jejíž tatínek coby řidič tiráku občas vozil časopisy a jednou ji obdaroval i flakónkem My Melody Dreams. Já jsem ji nikdy nevlastnila, ale vzpomínám si, že mi připadala nádherná, velmi ženská a přitom rozverná.

 
aprazanda
Nevyléčitelná závislačka 1092 příspěvků 09.05.13 23:43

Kupovávala jsem si v Tuzexu My Melody Dreams ve sprey. Myslím, že tam bylo psáno cosi jako deo parfum. Vzpomínám si, že jsem tou dobou v Tuzexu kupovala Janine D, taky ve sprey. K čertu, vůbec si nevybavuju, jestli ty spreye byly tezdy deodoranty proti pocení, já se s tím stříkala všude, i na oblečení.

Na poličce 60 parfémů 8 miniatur 20 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 31 parfémů
 
kwitek
Parfémová maniačka 541 příspěvků 09.05.13 23:27

Moje první, bylo mi 14 :-).Pamatuju si, že se mi líbila i ta krabička, modrá s kytičkama, zavírala se jako vějíř, do kulata. Oprašovala jsem ji jako klenot. Asi by se mi teď už nelíbila, ale je to pěkná nostalgie. :andel:

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 2 odstřiky 241 vzorků V tužebníku 1 parfém
Vložit nový komentář

Nový článek:

Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

 

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Celý článek »
TOPlist