Yves Saint Laurent: Yvresse / Champagne

02.01.08 | autor Ada

Yvresse se dříve jmenovala Champagne; Yves Saint Laurent musel vůni přejmenovat, neboť proti názvu se ohradili výrobci Champagne - originálního šampaňského. Původně zvolil právě tenhle název, protože vůně měla připomínat pocit, kdy vám na rtech praskají bublinky šumivého vína - ne přímo vonět jako šampaňské, přestože něco by se tam možná našlo, ovocnost podepřená větvičníkovou suchostí.
Yvresse dokazuje, že pojem ‚ovocenka‘ může být velmi široký. Je hodně ovocná, voní z ní broskev s růží, podobně rozevlátá, intenzivní (a celkem sladká) jako v Trésoru; jestli znáte Rumbu, řvavou broskvovou ránu, Yvresse je asi tak poloviční. Jinými slovy, pro slabé povahy to tak úplně není, ale na druhou stranu není tak těžké se s ní při troše snahy spřátelit - není řvavá, je to ovšem potenciální bolehlav.

Základ je chyprový a dodává Yvresse nádherně elegantní tón. Dostává se díky němu do společnosti vůní jako Coco, 24, Faubourg či Rochas Femme, kterým je - když se díváte ze správného úhlu, tedy z toho, ze kterého není vidět ploška, v níž se odráží Trésor - poměrně podobná; přilijte do Faubourgu broskev a uberte něco větvičníku a máte Yvresse.

Časem sladké a ovocné srdce vyvane a chyprové tóny se zvýrazní; po několika hodinách vás už bude provázet mírnější vůně, jako když se hlučný večírek ztiší, hosté sedí ve skupinkách a baví se o důvěrnějších tématech než na začátku.

Pro koho by se hodila? Viděla bych to na duchem zralejší osobu, která má ráda výraznější, elegantní, ale velmi ženské vůně, a spíš na slavnostnější použití (ne nutně ples v Opeře, ale do práce se mi to nějak nepasuje, aspoň ne denně - Yvresse prostě není všední vůně). V jedné reklamě na tuto vůni, když se ještě jmenovala Champagne, je dáma oblečená do třpytivých červených šatů, výrazných, sexy, ale ne vulgárních; ani chanelovský kostýmek, ani italská versaceovská pouťovost, pěkně někde mezi. Yvresse také není temná a těžká, spíš veselá, ale ne rozjívená.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Yves Saint Laurent Yvresse / Champagne (1993)
  • Složení:

    HLAVA: kmín, meruňka, nektarinka, broskev, máta, bedrník
    SRDCE: karafiát, liči, kosatec, fialka, skořice, růže, jasmín, růžový olej, konvalinka
    ZÁKLAD: ambra, pačuli, pižmo, benzoin, kokos, vanilka, větvičník, vetiver, cedr, styrax

 Váš příspěvek
 
tuze  29.12.08 13:17

Tak jsem také vyzkoušela a moje dojmy jsou poněkud rozpačité. Ta jásavost je na hranici s pouťovostí. V roce 1994 se mi líbila, ale asi se mi od té doby dost změnil vkus.

 
anonymní  06.03.08 16:44

Naslepo sem si ji objednala a lituju, měla sem choutky na něco teplého, elegantního, ale po broskvích zbyde jen podivně čpící vlezlá vůně. Moje máma ji nesnáší, připomíná ji prý tchýni

 
Kalista
Znalkyně 428 příspěvků 03.01.08 18:50

Ado, recenze mě moc potěšila, měla jsem si jednou a moc se mi líbila. Nosila jsem ji večer, přes zimu jsem byla odvážnější a sem tam i přes den. Stačilo malinko, byl to držák. Rozmýšlela jsem se docela dlouho než jsem koupila, kamarádka mě od ní zrazovala, cítila v ní zatuchlinu a mě se naopak zdála taková luxusní. Určitě se nebude všem líbit, pro mě byla ale super. Jestli bude ještě někdy příště, tak ale menší balení.

Na poličce 15 parfémů 2 miniatury 3 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
Arome majdalena
Nováček 14 příspěvků 05.01.08 13:58

Díky za recenzi, čekala jsem na ni. Yvresse mám ( malou, jen 30 ml)bála jsem se jí trochu, ale mile mne překvapila, je opravdu veselá, dobře drží, používám občas, ne, když je moc teplo, Utíkám se navonět…

Na poličce 2 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist