Yves Saint Laurent: Yvresse / Champagne

02.01.08 | autor Ada

Yvresse se dříve jmenovala Champagne; Yves Saint Laurent musel vůni přejmenovat, neboť proti názvu se ohradili výrobci Champagne - originálního šampaňského. Původně zvolil právě tenhle název, protože vůně měla připomínat pocit, kdy vám na rtech praskají bublinky šumivého vína - ne přímo vonět jako šampaňské, přestože něco by se tam možná našlo, ovocnost podepřená větvičníkovou suchostí.
Yvresse dokazuje, že pojem ‚ovocenka‘ může být velmi široký. Je hodně ovocná, voní z ní broskev s růží, podobně rozevlátá, intenzivní (a celkem sladká) jako v Trésoru; jestli znáte Rumbu, řvavou broskvovou ránu, Yvresse je asi tak poloviční. Jinými slovy, pro slabé povahy to tak úplně není, ale na druhou stranu není tak těžké se s ní při troše snahy spřátelit - není řvavá, je to ovšem potenciální bolehlav.

Základ je chyprový a dodává Yvresse nádherně elegantní tón. Dostává se díky němu do společnosti vůní jako Coco, 24, Faubourg či Rochas Femme, kterým je - když se díváte ze správného úhlu, tedy z toho, ze kterého není vidět ploška, v níž se odráží Trésor - poměrně podobná; přilijte do Faubourgu broskev a uberte něco větvičníku a máte Yvresse.

Časem sladké a ovocné srdce vyvane a chyprové tóny se zvýrazní; po několika hodinách vás už bude provázet mírnější vůně, jako když se hlučný večírek ztiší, hosté sedí ve skupinkách a baví se o důvěrnějších tématech než na začátku.

Pro koho by se hodila? Viděla bych to na duchem zralejší osobu, která má ráda výraznější, elegantní, ale velmi ženské vůně, a spíš na slavnostnější použití (ne nutně ples v Opeře, ale do práce se mi to nějak nepasuje, aspoň ne denně - Yvresse prostě není všední vůně). V jedné reklamě na tuto vůni, když se ještě jmenovala Champagne, je dáma oblečená do třpytivých červených šatů, výrazných, sexy, ale ne vulgárních; ani chanelovský kostýmek, ani italská versaceovská pouťovost, pěkně někde mezi. Yvresse také není temná a těžká, spíš veselá, ale ne rozjívená.

Líbil se vám článek?

Témata článku

Recenzované parfémy na Arome.cz:

  • Yves Saint Laurent Yvresse / Champagne (1993)
  • Složení:

    HLAVA: kmín, meruňka, nektarinka, broskev, máta, bedrník
    SRDCE: karafiát, liči, kosatec, fialka, skořice, růže, jasmín, růžový olej, konvalinka
    ZÁKLAD: ambra, pačuli, pižmo, benzoin, kokos, vanilka, větvičník, vetiver, cedr, styrax

 Váš příspěvek
 
tuze  29.12.08 13:17

Tak jsem také vyzkoušela a moje dojmy jsou poněkud rozpačité. Ta jásavost je na hranici s pouťovostí. V roce 1994 se mi líbila, ale asi se mi od té doby dost změnil vkus.

 
anonymní  06.03.08 16:44

Naslepo sem si ji objednala a lituju, měla sem choutky na něco teplého, elegantního, ale po broskvích zbyde jen podivně čpící vlezlá vůně. Moje máma ji nesnáší, připomíná ji prý tchýni

 
Kalista
Znalkyně 428 příspěvků 03.01.08 18:50

Ado, recenze mě moc potěšila, měla jsem si jednou a moc se mi líbila. Nosila jsem ji večer, přes zimu jsem byla odvážnější a sem tam i přes den. Stačilo malinko, byl to držák. Rozmýšlela jsem se docela dlouho než jsem koupila, kamarádka mě od ní zrazovala, cítila v ní zatuchlinu a mě se naopak zdála taková luxusní. Určitě se nebude všem líbit, pro mě byla ale super. Jestli bude ještě někdy příště, tak ale menší balení.

Na poličce 15 parfémů 2 miniatury 3 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
Arome majdalena
Nováček 14 příspěvků 05.01.08 13:58

Díky za recenzi, čekala jsem na ni. Yvresse mám ( malou, jen 30 ml)bála jsem se jí trochu, ale mile mne překvapila, je opravdu veselá, dobře drží, používám občas, ne, když je moc teplo, Utíkám se navonět…

Na poličce 4 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Vložit nový komentář

Nový článek:

Do rovna! Netrapte vlasy při žehlení, aby vám nevypadaly jako mně

 

My ženy chceme to, co nemůžeme mít. A protože mou silnou doménou je logika a jmenuji se navíc Kudrnová, vždycky jsem chtěla krásně rovné vlasy.

Celý článek »
TOPlist