Acqua di Parma - minirecenze

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 14.11.07 23:13

Slíbila jsem, že až bude chvilka, napíšu svoje postřehy k vzorečkům Acqua di Parma, které jsem si nechala poslat. O značce nevím nic bližšího, než že je italská. Itálie je moje zamilovaná země a sjela jsem ji několikrát křížem-krážem od Udine po Agrigento.Mimo jiné i proto jsem byla zvědavá na tuto značku. Rozhodně má hezký web http://www.acquadiparma.com/…diparma.aspx .

Kromě jiných vůní má Acqua di Parma řadu Blue Mediterraneo, což jsou čtyři toaletní vody s různým složením doplněny o kompletní řadu tělové kosmetiky.

Acqua di Parma - Arancia di Capri - relaxační

hlava: bergamot, šalvěj, pomeranč a citron
srdce: kardamon, Petit Grain, výtažek z máty
základ: mošus, vetiver

Tuhle vůni si vlastně vůbec nemusíte kupovat ani utrácet peníze za vzorky proto, abyste měli představu jak voní - stačí, když rozkrojíte pomeranč a máte to. Představte si, jak loupete zralý pomeranč. Nejdříve cítíte nahořklou vůni jeho kůry, pak se dostáváte k dužině - plné šťávy, která vám stéká po prstech - a přesně tak voní Arancia - máte chuť ji vypít. Když se trochu usadí, je to stále stejná vůně, jakou cítíte chvíli poté, co vám šťáva zaschne na rukou - vyvane všechna nakyslost a ruce voní hebce pomerančově.
Jak vyplývá z předchozího popisu, jedná se o velmi jednoduchou a přímočarou kompozici - pomeranč od začátku až dokonce, ale krásný živý pomeranč. Vůně neobsahuje žádnou umělou syntetickou složku - necítím tam ani čpavek, ani naftalín, ani jiné nepříjemné podtóny. Překvapila mne i výdrž - mám ji na zápěstí od rána a stále ji cítím. K vůni existuje celá tělová řada, která jistě zvýrazní celkový dojem. Já osobně citrusy v parfémech nikdy moc nemusela, ale tomuhle pomeranči nelze nic vytknout - až budete s blížícím se jarem zvažovat, kterým parfémem ho přivítáte, nezapomeňte na Aranciu - vůni italským sluncem hýčkaných pomerančů.

Acqua di Parma - Mandorlo di Sicilia - rozmazlující

hlava: bergamot, badyánová silice
srdce: jasmín, broskev, zelené mandle
základ: káva, cedrové dřevo, mošus, vanilka

Jak tak stále cestujeme tou Itálií, zabrousili jsme až na Sicílii - nejkrásnější středomořský ostrov. V jednom městečku na severo-východním pobřeží - Oliveri - jsme se nachomýtli k lidovým náboženským oslavám místního patrona ( už nevím, jak se jmenoval ). V tu dobu musel každý správný křesťan vystoupit na kopeček s malým náměstíčkem a kameným kostelíkem nad mořem a tam se pomodlit. Aby ta pouť byla snesitelnější, celou cestu lemovaly krámky s nejrůznějšími pochoutkami - nejvíc ze všeho ale voněly pražené mandle v cukru. Jejich hořko-sladká vůně se snášela až do údolí a lákala všechny poutníky k výstupu…a přesně tak voní Mandorlo di Sicilia - hořko-sladce, omamně a vytrvale. Je to opět jednoznačná vůně - není v ní žádný námět k spekulaci, žádná zrada - pražené mandle s vanilkovým cukrem - tečka ( možná někde na pozadí stojí hrnek s čerstvým kapučínem - je tam jemný kávový podtón ). Nevím, kým byl vymyšlem termín „gurmánská vůně“, ale Mandorlo musela být jeho inspirací. A zase - je to takové eko-vůně - není v ní nic syntetického - a když dovonívá, vytrácí se decentně násladle, vanilkově…Kdo ještě nemá vůni na tuto - podle předpovědi - tuhou zimu, ať zváží Mandorlo. Ocitnout se rázem na slunné Sicílii není vůbec k zahození…
Na dotaz, k čemu bych ji přirovnala - taková jemnější, přírodnější a méně komplikovaná mladší sestra Hypnoticu…

Acqua di Parma - Fico di Amalfi - revitalizační

hlava: citrón, pomeranč, mandarinka, bergamot, grapefruit, cedrové dřevo
srdce: fíková šťáva, červený pepř, jasmín
základ: fíkovník, mošus, cedrové dřevo

Amalfi je, podle mého názoru, nejkráněší pobřeží v Itálii. Leží cca hodinu cesty jižně od Neapole na poloostrově Sorrento. Jedná se o kraj vyhlášený nejen svými přírodními krásami, čistými plážemi, průzračným mořem a pitoreskními městečky, ale především rozsáhlými sady citrusových stromů - pomerančů, mandarinek, citrónů. Že jsou pro tento kraj charakeristické fíky, jsem si nikdy nevšimla, ale příště se na to zaměřím…
Fico di Amalfi je na první počuch velmi svěží citrusovka, jak napovídá už složení. Skutečně cítíte všechny vyjmenované složky - kyselý citrón, hořký grep, sladkou mandarinku i sametový pomeranč. Když se citrusová vlna truchu usadí, ucítíte osvěžující „mentolový“ cedr. Tahle opravdu svěží nóta vydrží poměrně dlouho a cedr o sobě dává neustále vědět. Je to přesně ta štiplavá vůně, která se vám usadí na sliznici když zhluboka přivoníte k čerstvě utržené šišce. Závan cedrových šišek na pozadí citrusů provází celou vůní až dokonce. Teprve asi tak po půl hodině se vůně stává těžší a sladší ( v žádném případě „těžká a sladká“ ! ) - to se o slovo konečně hlásí lepkavá fíková šťáva a mošus. Celkově je Fico di Amalfi ideální nekomplikovaná letní vůně do skutečných pařáků s jemně nasládlou koncovkou. Je to taková přírodní vůně, kterou byste dostali, kdybyste všechny vyjmenované složky hodili do mixéru, ale to je na ní právě hezké…zkuste jí nahradit Light Blue…

Acqua di Parma - Cipresso di Toscana - osvěžující

hlava: grapefruit, petitgrain,muškát, šalvěj, bazalka a rozmarýn
srdce: koriandr, kardamon, pinie, konvalinka, jasmín
základ: cypřiš, mošus

Toskánsko je romantický úrodný kraj v severní části Itálie plný slavných historických měst, která skutečně obklopují cypřišové háje. Dokonce zdejší pobřeží Tyrhénského moře často lemují cypříše, což tvoří velmi neobvyklé pozadí pláží - spíše jsme zvyklí na palmy. Vůně cypřišů je intenzivní až štiplavá a taková je také vůně Cipresso di Toscana. Když si přečtete složení, je vám jasné, že se zde jedná o pokus vytvořit extrémně aromatickou směs a to se také podařilo. Myslím, že je to celkem povedená svěží vůně vhodná spíše pro muže, ale mám s ní jeden problém - připomíná mi WC osvěžovače, protože jak určitě víte, ty jsou často založeny na svěžesti jehičnatých dřev. Po rozležení, více vyniknou použité středomořské bylinky - rozmarýn, šalvěj a bazalka. Celá kompozice je výrazná, svěží, zelená, bylinková, kořeněná a dovonívá zase tak jemně hebce jako všechny toaletky z řady Blue Mediterraneo, musím se ale upřímně přiznat, že tuhle jedinou bych si nekoupila…

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů

Ukázat značku Acqua di Parma

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 14.11.07 23:38

A ještě jednou Iris Nobile…

Už jsem ji tady jednou popisovala, ale je to vůně tak zvláštní a jedinečná, že se k ní musím vrátit. Jsem už téměř na 100% rozhodnuta, že si ji pořídím, tak pak pošlu vzorek Adě, ať napíše mnohem fundovanější recenzi. Sama se nad sebou zamýšlím, proč mne právě tato vůně tak zaujala?!Vždycky jsem měla ráda těžké a výrazné parfémy, ale teprve s Iris Nobile jsem si uvědomila, že výrazný nemusí automaticky znamenat těžký…Ať pátrám v paměti sebevíc, nemůžu přijít na žádnou vůni, kterou by mi připomínal - vlastně kecám, připomíná velmi explicitně - kosatec. Kosatce vždycky byly moje oblíbené kytky - příroda je obdařila nespravedlivě štědře překrásnou kombinací a sytostí barev a velmi zvláštním květenstvím - a jejich vůně je uzavřená ve flakonu Iris Nobile. Zkoušela jsem Iris Noire od Rochera. Rozdíl mezi těmito dvěma parfémy je jako mezi živou a umělou květinou. Je to asi charakteristický znak celé řady Acqua di Parma, ale její vůně jsou velmi autentické - když pomeranč, tak živý, když mandle, tak skutečná, když kosatec, tak čerstě utržený přímo ze záhonu - ještě máte na rukou vůni vlhké hlíny…Uvědomila jsem si, že letos na jaře při návštěvě Říma, jsem tuto vůni cítila dost často. Proč si elegantní Italky oblíbily právě tento parfém? Není prvoplánově líbivý, žádná LB, není ani snadno zařaditelný ale je to vůně, která žije svým vlastním životem v symbióze se svou nositelkou - pulzuje, tepe, osvěžuje, hřeje, svádí, vzrušuje, konejší a uklidňuje - přesně tak, jak to zrovna potřebujete - přesně jako vlahá jarní noc v ulicích věčného města.

A ještě jedno upozornění: nekupovat na slepo! Zatímco u Aranci nebo Mandorla si to bez obav můžete dovolit, pokud chcete vonět jako čerstvý pomeranč nebo pražená mandle v cukru, u Irisu to nedoporučuji. Myslím, že není pro „začátečnice“ a že ocenit ho mohou spíše ty, které vyhledávají zvláštnosti.

Dadenka
Učednice 35 příspěvků 14.11.07 23:46

kerze, úúúúžasnééééé, nahlas tleskám, klobouk dolů…

Na poličce 65 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

macska
sv. Parfema z Kecálburgu 3731 příspěvků 15.11.07 10:37

Nech toho, jo?! Vždycky mě na něco nalákáš a já pak trpím, protože to „nutně potřebuju“. :-)))

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy

Silis
Učednice 200 příspěvků 15.11.07 11:21

Souhlas, taky mě Kerze namlsala, musím někde sehnat vzorek Mandorlo a Iris Nobile… Moc pěkné recenze, díky.

Na poličce 28 parfémů 6 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 7 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 15.11.07 14:31

Holky,děkuju, já mám pro Itálii hroznou slabost, tak jsem se v noci po práci s deckou vína nechala trochu unést… Mandorlo není vůbec drahá - kolem 40 euro za 6O ml, což je při velmi slušné výdrži dost solidní. Uvažuju, že si ji koupím, mandličkové vůně mám ráda a tahle je opravdu pěkná - celodenně nositelná. S Iris Nobile počkám na jaro - stejně jako kosatce se i tato vůně nejlépe hodí k jaru. Až si ji pořídím, pošlu vám vzorky…

Kalista  15.11.07 14:44

Taky jsem si moc hezky početla, úplně mě to naladilo a hned bych si dala doušek Itálie nebo jakéhokoliv Středomoří...­.......

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 15.11.07 14:49

Jak tak nad tím uvažuju - mně ten Iris asi okouzlil taky proto, že mi tu Itálii připomíná…už jsem si na noťas, jako ochranu obrazovky, nainstalovala fotky ze Sicílie…

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 22.11.07 14:08

Tak zas dorazily vzorky a přidala jsem zbylé dvě toaletky z řady Blue Mediterraneo - opět svěží a nekomplikované - vizte výše

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 29.12.07 12:53

Proklikávám to zase na chvíli dopředu, protože mi začínají chodit dotazy, jak to voní…?!

Tassia
sv. Parfema z Kecálburgu 3507 příspěvků 04.04.12 00:25

Dnes skúšam zo vzorky Iris Nobile EdP. Poriadne silný začiatok, rozseknutý kosatcový koreň so stekajúcou miazgou a nastrúhaným badiánom. Nasladlý, lepkavý, teplý, vlhký a trochu aj štípe do nosa. Táto fáza trvá asi 40 minút. Potom sa už predvedie v celej svojej kráse. Vystúpia samotné kvety kosatca a ylang ylang a z diaľky veľmi jemne prenikajú ovocné tóny. Nachádzam sa v kvetinovej záhrade a poletujem z kvetu na kvet ako motýľ bažiaci po sladkom nektáre kvetov. Pre mňa slnečná vôňa a zasiahne vás ako keď zo zatienenej izby vyjdete na priame ostré páliace slnko, musíte privrieť oči pred tou žiarou a vnímate len opojnú vôňu kvetín. Záver dofarbí jemná vanilka.
Typovo je podobná Hirisu, hlavne kosatcovou náložou. Je to zaujímavá vôňa a určite stojí za skúšku.

Na poličce 41 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 12 parfémů

verunka2201
sv. Parfema z Kecálburgu 5525 příspěvků 06.04.12 20:33

Tassio, moc pěkně popsáno ;-) :palec: Sice nekývnu na podobu s Hirisem, ten jsem nikdy nerozdýchala, takže ani neprozkoumala, ale jinak souhlasím se vším :)

Na poličce 52 parfémů 100 miniatur 12 odstřiků 207 vzorků V tužebníku 9 parfémů

dusty  06.04.12 20:51

@Tassia, je skrátka veselá a trošku hlučná, ako Taliani, ale aj oni sa vedia upokojiť a spoločne spievať. :mrgreen: A to býva veľmi príjemný zážitok. Musela som si po tvojej recenzii pričuchnúť k flakóniku a vybavil sa mi aj ten motýľ. Ja skôr vnímam v Iris Nobile vlnenie rozkvitnutých irisov i gladiolov.

Niekde som čítala, že do značky Acqua Di Parma investoval George Clooney, zrejme je akcionárom v podniku, ktorý patrí pod Vuittonovcov. Používa údajne Colonia Assoluta.

Tassia
sv. Parfema z Kecálburgu 3507 příspěvků 06.04.12 21:53

Ďakujem pekne za ohlas k môjmu popisu vône, som mile prekvapená, že sa vá to páčilo a som rada, že máte z tej vône podobné pocity. Viete, som tu krátko medzi skúsenými aromáčkami a je to pre mňa povzbudenie. Pozdravujem Verunku aj Dusty. :*

Tassia
sv. Parfema z Kecálburgu 3507 příspěvků 06.07.12 23:36

Aqua di Parma Colonia Assoluta
Najviac udrie do nosa mydlová verbena a potom kardamón. Začiatok je mierne štipľavý a ostrejší, ale postupne sa objavia jemnejšie tóny ylang-ylang, ruže a jazmínu. Základ je pižmovo-ambrový, hladký, v pozadí je jemné ihličie. Celkový dojem ako vôňa pánskeho holičstva 40 rokov späť, na mňa je tam veľa lacného mydla. EdC

Aqua di Parma Colonia Intensa
Začiatok citrusový so zázvorom, príjemnejší ako u Assoluty, nedrhne, je hladší. Srdce vône je drevité, guajakové drevo s ihličím a záver jemná koža, pižmo a pačuli. Záver je delikátna zmes kože a pačuli, celkový dojem je luxusnejší ako u Assoluty. EdC.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist