Aký starý parfém ste ešte ochotné kúpiť?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

feriva
Znalkyně 331 příspěvků 26.02.12 17:38
Aký starý parfém ste ešte ochotné kúpiť?

Skúsené aromačky poraďte! Všimla som si, že sa tu predávajú niekoľko rokov staré parfémy. Je dvojročný parfém starý? Alebo trojročný, štvorročný atď. Kúpili by ste ho alebo by ste sa báli, že je pokazený alebo, že sa napríklad po mesiaci vôňa zlomí? ja som chcela kúpiť 6 ročný parfém od Avonu, ale neviem či už to nie je staré…Podľa čoho sa orientujete? Všimla som si, že niektoré tu máte obrovské množstvo parfémov, ako to riešite s dobou trvanlivosti? Aká je všeobecne doba trvanlivosti parfému? Do koľkatych rokov parfém určite spotrebujete? Keď kupujete parfém aký starý ešte môže byť?

Na poličce 18 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 8 vzorků V tužebníku 4 parfémy
Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Leisha
sv. Parfema z Kecálburgu 2194 příspěvků 26.02.12 19:03

To záleží :-)
Některé parfémy už se nevyrábějí. Takže tam nezbývá, než koupit co je a nestěžovat si (koupila jsem si nedávno AA Lavande Velours a AA Gentianu; jsou to limitky z roku 1999, potažmo 2001, takže jim nejspíš těch deset let bude. Ale když je miluješ, není co řešit) :lol:
Na voňavkách obvykle datum výroby není; takže to člověk stejně nepozná. Nicméně prodávaj se vintage vzácnosti desítky let starý a majitelé prostě doufaj, že to bylo slušně ve tmě uložený a že se tomu nic nestalo.

Zdá se, že čistý parfémy a starý vůně, co se ještě dělaly z kvalitních surovin, vydržej fakt dlouho.
Naproti tomu citrusový kolínský a ovocenky zas tak dlouhou trvanlivost nemaj.
Avonovky taky asi moc trvanlivý nebejvaj (Passion Dance se zkazil za možná šest let? nejsem si jistá, jak jsem ji měla zapomenutou v polici a nepoužívala, Freya od Oriflamu se mi nakonec zbytek zkazil taky, ale byla tři roky na světle na koupelnový poličce, tak se ani nedivím). Jinak se mi zkazila akorát jedna florascentí kolínská, nic dalšího.

Do šest let starýho Avonu bych nešla (pokud to samozřejmě není už nevyráběná srdcovka), do několik desetiletí starejch Guerlainů klidně (kdybych na to teda měla ty prachy, žejo :mrgreen: )

Akorát se hodí to mít uklizený ve tmě a chovat se k nim slušně 8)
(a limit na spotřebu si nedávám, prostě doufám, že mi vydržej ;) )

Na poličce 53 parfémů 8 miniatur 14 odstřiků 68 vzorků V tužebníku 10 parfémů

bagheta
sv. Parfema z Kecálburgu 4190 příspěvků 26.02.12 19:37

Záleží OD KOHO. U zdejších ověřených aromaček bych se nebála, že mi prodají něco jetého. V e-shopu nám beztak stáří flakonu neřeknou a v parfumerce už tuplem ne :nevim: …ale vzhledem k tomu, že spousta vůní, stále dostupná v e-shopech se už několik let nevyrábí (=mají už nějaké roky) a většinou jsou ok, tak bych nějakýho toho roku nebála ;) . Mamka má doma v koupelně (paneláková koupelna, den co den zapařená od sprchování) jednu vůni z oriflamu (Sea, už se nevyrábí), má ji tam od mých 7 let (tj. 15let) a pořád voní stejně :palec: . Ale třeba LB se jí zkazila po roce. Jsou zkrátka vůně, které jsou na to háklivější - pozoruju to právě u těch vodiček typu LB, protože mně se kdysi jedno Moschino I love love taky zkazilo - asi po roce :roll:

Na poličce 8 parfémů 1 miniatura 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 1 parfém

feriva
Znalkyně 331 příspěvků 26.02.12 19:43

Ďakujem, prosím ťa čo je to LB?

feriva
Znalkyně 331 příspěvků 26.02.12 19:45

jaj, žeby Light blue? Asi…

feriva
Znalkyně 331 příspěvků 26.02.12 19:46

A ako si spoznala, že je pokazený? :nevim:

bagheta
sv. Parfema z Kecálburgu 4190 příspěvků 26.02.12 19:53
feriva píše:
jaj, žeby Light blue? Asi…

jj, Light Blue. Zkažený parfém většinou poznáš po čuchu :lol:

Na poličce 8 parfémů 1 miniatura 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 1 parfém

zuz.ka
sv. Parfema z Kecálburgu 3965 příspěvků 26.02.12 19:57

Jj.
Jinak, jak už bylo napsáno, vůně skladovat pokud možno v temnu. A asi bych je nevyskládala na přímé světlo nebo do blízkosti zdroje tepla (radiator, pod osvětlení). Co se týče skladování, je tu někde extra vlákno. Co se týče stáří vůně, pokud nejsi sběratel, který má ve sbírce letité vůně, myslím, že to rozmezí 3-5 let je v naprosté pohodě (pokud je skladována v temnu) Někde tu proběhla informace či doporučení spotřebovat parfém za dekádu :-)

Na poličce 41 parfémů 1 miniatura 39 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 7 parfémů

feriva
Znalkyně 331 příspěvků 26.02.12 20:05

No, a ako vonia skazený parfém? je tam poznať nejakú zložku, Alebo sa charakter vône celkom zmení?

Mitzi
sv. Parfema z Kecálburgu 9443 příspěvků 26.02.12 20:13

Změní se celkově, ale nejvíc patrné je to hned na začátku, protože nejvíce podléhají zubu času ty svěží složky, které cítíš jako první.

A změna barvy nemusí znamenat, že se vůně zkazila. Je tu na to téma pěkný článek od Ady, kde pojednává hlavně o nestálé modré barvě, která má tendenci přecházet do zelené nebo dokonce hnědozelené (markantně to poznáš na testerech Lolity L v parfumeriích). A přitom vůně vůbec nemusí být zkažená, jen byla pod světlem. Jindy se naopak vizuálně nic nezmění a parfém je k ničemu.

U vůně, kterou neznáš, může dojít k mýlce. Už se mi mockrát stalo, že jsem některou vůni zkusila ze vzorku, testeru nebo miniatury a byla jsem si JISTÁ, že je zkažená…a pak se ukázalo, že tak „voní“ schválně :mrgreen:

Kdybys měla českou zasílací adresu, poslala bych Ti dva vzorky stejné vůně - zkažený a nezkažený. Z nostalgie jsem si koupila Jovan fresh Musk, samou radostí, že není zkažený, jsem na fóru nabídla odstřiky a poté, co se skoro rozprodal, objednala jsem další falkon. Ze stejného zdroje ze Španělska. No a ten druhý už bohužel zkažený BYL, tak ho mám jen jako dekoraci :)

Na poličce 0 parfémů 2336 miniatur 71 odstřiků 459 vzorků V tužebníku 24 parfémů

Mitzi
sv. Parfema z Kecálburgu 9443 příspěvků 26.02.12 20:23

Dlužno potvrdit, co tu psaly holky výše - mám ve sbírce dost „vintage“ parfémů starších než jsem já (a to bych už klidně mohla být babičkou!) a voní nádherně. Zatímco Bruno Banani About Women smrděl po roce od koupě jak podebraná pata :poblion: A shora zmíněná Light Blue se mi před lety taky zkazila.

Kvalita složek použitých při výrobě je pro výdrž vůně určující minimálně stejně jako způsob skladování.

Na poličce 0 parfémů 2336 miniatur 71 odstřiků 459 vzorků V tužebníku 24 parfémů

Mitzi
sv. Parfema z Kecálburgu 9443 příspěvků 26.02.12 20:30

Tak mě napadá, že bych dokázala snadno otestovat, jak je která vůně kvalitní…
Mililitr ve vialce položím vedle notebooku, kde funí teplo z větráku a svítí lampička…za pár dní je rozsudek hotov :twisted: protože 20 let stará Magie Noire tohle v pohodě vydrží i v koncentraci EdT zatímco kdejaký současný mainstream ani omylem (mám vyzkoušeno - nikoli záměrně :oops: )

feriva
Znalkyně 331 příspěvků 26.02.12 20:39

Ja mám asi trojročnú Ninu Ricci a naposledy keď som ju pozerala, začal z nej vytekať nejaký olej. keď som ju strekla tak sa mi zdá, že vôňa nie je zmenená. Ale prečo z nej ide olej? Môže to už byť známka skazenia? Inak už od začiatku mi vypadával ten striekač, no čím sa strieka, tak žeby preto?

Mitzi
sv. Parfema z Kecálburgu 9443 příspěvků 26.02.12 21:41

spousta starých miniatur má takový mastný povrch…jako kolečka omastku na polévce

marly
sv. Parfema z Kecálburgu 2812 příspěvků 28.02.12 08:42

Ak máš pokazený rozprašovač, môže ti vôňa trochu zvetrať a postupne sa i pokaziť. Mne netesnil rozprašovač na Attraction, mala som ju asi 3-4 roky a objavil sa na nej zákal. Zákal sám o sebe nemusí ešte znamenať, že je vôňa pokazená. Každopádne, takú by som už nekupovala, nepredávala, neponúkala. Mne sa po zakalení do 3 mesiacov aj pokazila.Takisto sa mi už stalo, že som kúpila odstrek vône, ktorá už bola… mno, nie vyslovene pokazená, ale taká chytená. Odstreky v julinách napr. podliehajú skaze oveľa skôr než origo balenia v kvalitnom flakóne (a ešte ak sú skladované v krabičke resp. v tme a nemennej izbovej teplote).

Na poličce 12 parfémů 0 miniatur 9 odstřiků 207 vzorků V tužebníku 4 parfémy
Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist