Aromaterapia..... vraj nemá žiadne učinky????

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Dior
Znalkyně 251 příspěvků 14.05.08 12:42
Aromaterapia..... vraj nemá žiadne učinky????

…na internete som našla veľmi zaujímavý článok a teraz neviem, čo si mám o tom myslieť????

Věříte, že aromaterapie pomůže vašemu zdraví? Zbytečně vyhozené peníze, tvrdí vědci. Nový výzkum ukázal, že nejprodávanější vůně fungují pouze na principu placeba.

Pokud pravidelně investujete do vonných svíček, olejíčků a sprejů, máme pro vás nepříjemnou zprávu. Nový výzkum vědců z univerzity v Ohiu ukázal, že nejprodávanější vonné esence z citronu a levandule nemohou způsobit žádné tělesné změny. Vědci tvrdí, že aromaterapie je sice příjemná, ale nemá absolutně žádný vliv na lidské zdraví. Uvádí to server msn.

Vliv na zdraví? Nula
Například citronovému oleji se připisuje schopnost pozitivního ovlivnění krevního tlaku a kardiovaskulárního systému vůbec. Údajně by měl také zlepšovat náladu.

Ve skutečnosti však mnoho z respondentů během rozsáhlé dvouleté studie vykazovalo silnější reakci na destilovanou vodu než na zkoumané vonné esence. „Je sice možné, že citronový olej někomu zlepší náladu, ale to nemá s tělesnými změnami nebo vlivem na zdraví vůbec nic společného,“ říká Kiecolt-Glaser, vedoucí výzkumu.

Vědci při svých výzkumech testovali vliv aromaterapie (respektive jejích dvou nejprodávanějších esencí; citronu a levandule) na krevní tlak, srdeční tep, hladinu stresových hormonů a imunitu.

Odborníci například navodili u účastníků výzkumu mírnou hladinu stresu a měřili, za jak dlouho stres opadne. Předpokládali, že inhalování levandule a citronu bude mít na stres alespoň minimální účinek. Nicméně neprokázal se vůbec žádný vliv.

Boj za aromaterapii
Vliv na zdraví však aromaterapie neměla ani u těch respondentů, kteří na její účinek skutečně věřili a pravidelně si přípravky tohoto typu kupovali. „I v případě, že aromaterapii respondent věřil a aktivně ji provozoval, neprokázal se vůbec žádný účinek. Ačkoli jejich psychika aromaterapii věřila, tělo ji očividně nenásledovalo,“ říká Ronald Glaser, další z vědeckého týmu.

Výsledky výzkumu však pobouřily mnoho lidí, kteří se aromaterapií živí. Jednou z nich je i Kathy Kevillová, která o aromaterapii napsala několik knih.

Sice závěry studie přímo nezpochybňuje, ale tvrdí, že existuje víc než dvě stě esenciálních olejů, které se používají na různé diagnózy a síla jejich účinku je individuální.

„Pokud chce člověk ovlivnit krevní tlak, měl by sáhnout po pomerančích. Na bolest zase zabírá heřmánek,“ tvrdí Kevillová. „Není fér tvrdit na základě jedné studie, že aromaterapie nefunguje. Je sice možné, že nevyléčí některé nemoci nebo neumí ovlivnit bolest, ale je vynikající doplňující terapií.“

Na poličce 24 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 14.05.08 13:16

No, klíčová bude asi ta věta „Vědci tvrdí, že aromaterapie je sice příjemná, ale nemá absolutně žádný vliv na lidské zdraví.“ Něco, co je příjemné, nemá vliv na zdraví? Co je to za blbost? Když budu stonat, tak bude jedno, jestli ležím ve špinavém okresním špitále s protivnými sestrami, nebo v moderní nemocnici v příjemném nadstandardu?
Pan Kiecolt-Glaser bude asi pěkná hvězda („Je sice možné, že citronový olej někomu zlepší náladu, ale to nemá s tělesnými změnami nebo vlivem na zdraví vůbec nic společného“).
Takových zaručených vědeckých studií už tu bylo :) Když budu chtít, tak udělám studii na téma „vliv eukalyptu na ucpaný nos při rýmě“ a budu taky vědec :)

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Dior
Znalkyně 251 příspěvků 14.05.08 16:47
..

…to je možné, ale existuje vôbec výskum, či teda aromaterapia má nejaké učinky… predsa len slovo terapia niečo evokuje… a ak mi je niečo príjemné, ešte to neznamená že to lieči.

Na poličce 24 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 16.05.08 17:31

Ale když je něco příjemné, tak tě to třeba uklidní a zbaví stresu a už tento efekt je přínosný, ne?
Navíc my nevíme jestli tihle odborníci nejsou placeni nějakou farmaceutickou lobby, že? :D

To je stejné, jako články o tom, že bylinky a bylinné čaje nijak nefungují. Takovým jedincům bych naordinovala šálek čaje z listů senny a viděli by jak to NIC nedělá. Stačí jeden šálek. :wink:

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů

Arome kobra
Nováček 10 příspěvků 16.05.08 18:24

Na aromaterapii věřím, ať si tvrdí kdo chce co chce. Neříkám, že funguje vždy a na všechno, ale člověk si asi musí najít tu svou vonnou essenci. Když mě chytne žlučník, stačí nakapat do lampy směs heřmánku a citronu, zapálit svíčku a chvíli se natáhnout a dýchat tu vůni. Z 80% skoro vždy aromaterapie zabere, i když netuším, jak je to možné. Samotná relaxace je ale k ničemu. Svíčky nepoužívám, ale olejíčky Hadek a Salus.

Na poličce 21 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 16.05.08 22:46

Hmm, takze bylinky nefunguju… no chcela by som vediet, cim sa teda ludia liecili dovtedy, kym nas neprisli zachranit moderne farmaceuticke spolocnosti… Dnes ma napadla este jedna vec ohladne mojej milovanej alergie , ktoru som dostala ako 20 rocna … priblizne v tom case, ked sa v nasej domacnosti zacali pouzivat moderne superhygienicke a vsetko niciace cistiace prostriedky. Samozrejme, ze sme upratovali aj predtym, ale akosi ma napadla aj takato suvislost: odkedy prisiel Domestos a dalsie high tech cistidla , s nimi ruka v ruke prisla aj moja alergia :roll:

Na poličce 37 parfémů 4 miniatury 15 odstřiků 35 vzorků V tužebníku 2 parfémy

Ingrid
Nevyléčitelná závislačka 1572 příspěvků 17.05.08 17:31

Vonné svíčky a oleje,jen parfemované zdravotní přínos asi nemají,jde jen o příjemný relax,o navozerní příjemné atmosféry,uklid­ňující pocit,takže…v pod­statě tam nějaký význam taky bude.U esenciálních olejů je to jasné,dýcháme-li olej vypařovaný do vzduchu látky z něj nám přecházejí do krevního oběhu,není to léčba rychlá,s klasickou medicínou nemá nic společného,ale sama za sebe vím,že levandulový nebo mátový olej zastaví počínající migrénu,eucylyptus pomáhá při nachlazení atd.Aromaterapie je starobylá a prověřená metoda a já na ni osobně věřím.

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 13 parfémů

Barbarra
sv. Parfema z Kecálburgu 6027 příspěvků 18.05.08 12:10

levandulovým olejem mám taky skvělé zkušenosti, migrény jsem mívala opravdu silné, zvracívala jsem z bolesti a někdy i omdlela a nevěděla o sobě. Teď mi stačí jen potřít spánky levandulovým eterickým olejem, lehnout do chladné a temné místnosti a migréna se „nerozjede“. Když jsem v práci, tak si kápnu i trochu na jazyk, sním lžičku jedlé sody anebo 1-2 Neocephyly (homeopatika). Mnohokrát jsem vyzkoušela a na mě to funguje.
Hřebíčkový éterický olej je skvělý na bolení zubů, jednou za půl roku se ozvou osmičky, trochu povyrostou a pak zase ticho po pěšině. Když mě bolí celá „držka“, nakapu si na dásně trochu hřebíčkového oleje a je na nějaký čas pokoj.

Na poličce 58 parfémů 69 miniatur 7 odstřiků 317 vzorků V tužebníku 22 parfémů

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 18.05.08 12:25

Barbarro, to je super, že ti levandule takhle pomáhá. Mně se líbí její vůně, bolestmi hlavy netrpím, takže jinak než na provonění ji ani nevyužiju. Přítel naopak trpí, ale zase nemá rád tu vůni - jeho škoda :)

Barbarra
sv. Parfema z Kecálburgu 6027 příspěvků 18.05.08 12:38

Ani nevíš, jak moc jsem za účinky levandule ráda! Doktoři mi napředpisovali spousty prášků, ale výrazněji nepomohl ani jeden. Na pohotovosti mi většinou píchli jen injekci na uklidnění a přítel mě zase odnesl domů (nemocnici mám za rohem). To byl fakt hrozný stavy :evil: .
Vyzkoušela jsem všemožné babské recepty, no nejvíc zabrala právě levandule. Minimálně 4 roky už jsem kvůli migréně nebyla u doktora ani na pohotovosti a zvracela někdy před rokem ze špatného jídla. :)

Na poličce 58 parfémů 69 miniatur 7 odstřiků 317 vzorků V tužebníku 22 parfémů

benvenuta
Nevyléčitelná závislačka 1705 příspěvků 19.05.08 16:27
Ada píše:
No, klíčová bude asi ta věta „Vědci tvrdí, že aromaterapie je sice příjemná, ale nemá absolutně žádný vliv na lidské zdraví.“ Něco, co je příjemné, nemá vliv na zdraví? Co je to za blbost? Když budu stonat, tak bude jedno, jestli ležím ve špinavém okresním špitále s protivnými sestrami, nebo v moderní nemocnici v příjemném nadstandardu?
Pan Kiecolt-Glaser bude asi pěkná hvězda („Je sice možné, že citronový olej někomu zlepší náladu, ale to nemá s tělesnými změnami nebo vlivem na zdraví vůbec nic společného“).
Takových zaručených vědeckých studií už tu bylo :) Když budu chtít, tak udělám studii na téma „vliv eukalyptu na ucpaný nos při rýmě“ a budu taky vědec :)

To mam najradsej, ked sa v serioznom casopise nieco zverejni, potom to zjednodusi a interpretuje popularnovedecky website, potom sa to posunie na vseobecne novinkove portaly a k tomu sa o este preklada. Ako pri hre na telefon.
Idem si vyhrabat povodny text.

V tejto studii sa hodnotili tieto premenne:
The following physiological responses were evaluated in addition to heart rate and blood pressure
Delayed hypersensitivity to Candida.
Blastogenesis in peripheral blood leukocytes.
Stimulated IL-6 and IL-10 production from peripheral blood leukocytes.
Salivary cortisol, epinephrine, and norepinephrine levels.
Skin barrier healing after standardized tape stripping.
Emotional responses were measured with the Stroop test twice during odor exposure and mood was evaluated three times with the Positive and Negative Affect Schedule. In addition, their responses to the International Affective Picture System and a thought-listing procedure were used to measure mood indirectly.
Participants also recorded intensity of pain sensations associated with immersing their feet in ice water for one minute.

http://www.medpagetoday.com/PrimaryCare … ne/tb/8651

Teda jednalo sa o konkretne aspekty zdravia ako imunita, hojenie ran a podobne.
Vysledky studie zverejnenej v peer-reviewed casopise nemozno odmietat len preto, ze sa nam nepacia. Treba mat konkretne namietky, poukazat na chyby v metodologii a podobne.

[quote:crogzmn1]Ta­kových zaručených vědeckých studií už tu bylo :) Když budu chtít, tak udělám studii na téma „vliv eukalyptu na ucpaný nos při rýmě“ a budu taky vědec :)

Nebudes.
Nehnevaj sa, ale tento vyrok je dost…kratkozraky. Si si ista, ze urobit taku studiu je take lahke?

Barbarra píše:
levandulovým olejem mám taky skvělé zkušenosti, migrény jsem mívala opravdu silné, zvracívala jsem z bolesti a někdy i omdlela a nevěděla o sobě. Teď mi stačí jen potřít spánky levandulovým eterickým olejem, lehnout do chladné a temné místnosti a migréna se „nerozjede“. Když jsem v práci, tak si kápnu i trochu na jazyk, sním lžičku jedlé sody anebo 1-2 Neocephyly (homeopatika). Mnohokrát jsem vyzkoušela a na mě to funguje.

Hm… mne pomaha antimigrenikum Cinie a ine triptany. Inak nic. Ale skusim tvoju metodu.

Na poličce 36 parfémů 25 miniatur 8 odstřiků 49 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 19.05.08 16:43

Když si najdeš ten článek na iDnesu , o zdroji (původní studii) tam není ani ň. Takže toho pána jsem obvinila neprávem… na základě věty, kterou dost možná ani neřekl a vložili mu ji do úst novináři. On to vlastně ani není pán, že, ale doktorka Kiecolt-Glaserová, holt není nad pečlivé české novináře.
Ale to, že ten článek je blábol, je pravda. Takových jsou na internetu tisíce, jeden proti antikoncepci, druhý pro, třetí proti, čtvrtý pro…

[quote:1lgr1zbr]­Nehnevaj sa, ale tento vyrok je dost…kratkozraky. Si si ista, ze urobit taku studiu je take lahke?

Není, samozřejmě… mám VŠ a tím pádem i základní povědomí o tom, jak se dělá věda. Ale kdybych udělala na dobrovolnících z našeho baráku „studii“ o eukalyptu a napsala o tom článek na iDnes, jeho hodnota bude stejná jako hodnota toho článku o aromaterapii - na úrovni pšouknutí do vody.

benvenuta
Nevyléčitelná závislačka 1705 příspěvků 19.05.08 17:04

Teraz ta lepsie chapem - stat sa „vedcom“ v ociach iDnes nie je take tazke…

Inak, dr. Kiecol-Glaserova si kupuje vonavky (takze nie je uplny olfaktoricky barbar), pretoze sa jej paci vona, ale neocakava, ze zmenia jej fyziologiu. Aj ja to tak beriem. http://www.nlm.nih.gov/…ineplus/news … 61886.html

Na poličce 36 parfémů 25 miniatur 8 odstřiků 49 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 19.05.08 17:44

Když už jsem byla v tom hledání studií, tak jsem zkusila najít něco o tom slavném pH kůže… a našla jsem. Ještě se na to musím kouknout podrobněji, ale rozdíly opravdu jsou - závisí to na mnoha faktorech a dokonce na vzdálenosti od povrchu pokožky.

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 20.05.08 11:31

Barbarro, nezkoušela jsi nějakou výraznou změnu životosprávy? Nemáš třeba alergii na pšenici (na tu prý máme ve větší či menší míře alergii všichni) nebo laktózu? Takové migrény přece musí mít nějakou příčinu. I když to zase člověk musí mít štěstí na doktora, který bude mít opravdu zájem tu příčinu hledat a nalézt.

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist