balkonové květiny

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Chava
Parfémová maniačka 675 příspěvků 02.04.08 17:50

Uvítám tipy na totální zazelenění balkonu.Je situován na jih, v létě zde teploty dosahují i 40 stupňů. Je zasklený.Ráda bych si z něj udělala ráj květin a stromků, ale nemám zkušenosti.Hlavně nic jedovatého,balkon bude i prostorem pro králíka, který rád ochutnává.

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 1 parfém
Reakce:

PaK
Parfémová maniačka 580 příspěvků 02.04.08 18:14

Zrovna dneska jsem si říkala, že je divné, že tu ještě není ohledně kytiček zmínka o balkónovkách. ;)

Já už se tak těším, až balkón po zimě s buxusy a vřesy zaplním něčím barevným, že už minimálně 14 dní do těch zimních truhlíčků vkládám vždycky po jednom petrklíči, sedmikrásce a teď nejčerstvěji drobnokvěté převislé macešky.
Nejsem žádný odborník, kytičky kupuju spíš podle toho, jestli se mi líbí a jsou jenom letničky.
Letos mi kupodivu venku v pohodě přezimoval „šedivec“ (jak se jmenuje odborně bohužel nevím) a ten i v parném létě vypadal skvěle. Jeden truhlík jsem měla osázený řeřichou a to byla pastva pro oči. Spokojená jsem taky s molicí (Plectranthus - jestli to vůbec píšu správně), což ale nemůžu říct o lobelkách. Mám balkón na východ, slunce tam svítí ještě i odpoledne a už v půlce prázdnin byly úplně usušené, že jsem je vyměnila za růžový muškát koupený se slevou. ;) A dost parády udělala i bílá bacopa.

Na poličce 11 parfémů 1 miniatura 17 odstřiků 22 vzorků V tužebníku 5 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 02.04.08 18:15

Tak především doporučuji do delšího truhlíku ke zdi vysadit nenáročnou a nádhernou popínavou rostlinu - psí víno. Rychle obroste celou zeď a na podzim krásně zčervená…

http://www.garten.cz/…69-parthenoc … -psi-vino/

Dále samozřejmě petůnie zavěsit v truhlících na zábradlí

http://www.lebis.cz/…petunie.aspx

A nakonec rozhodně doporučuji do kameninových květináčů vysadit bylinky - velmi nenáročné a tteplomilné jsou levandule a rozmarýn - když se do nich opře sluníčko i krásně voní. A pak další bylinky - máta, tymián, bazalka, dobromysl - nejen, že dobře vypadají, ale jsou čerstvé po ruce…

My máme petůnie v truhlících v oknech a na balkóně, psí víno se nám plazí po fasádě a ty bylinky mám v květináčích na terasách - různé druhy levandulí pak lemují chodníčky…všechno to hezky vypadá a nevyžadujezvláštní péči…:)

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů

protea
Nevyléčitelná závislačka 1742 příspěvků 02.04.08 18:51

Připojuju se k chvále bylinek…teplomilné, suchomilné, nenáročné na závlahu, pro mne ideální. A taky se mi v truhlících osvěčila kombinace rudbekií a sanvitalií (česky vitálka - malé žluté převislé „sluníčka“ s květy podobnými malým slunečničkám). A hodně parády udělají i hledíky - buď nízké, nebo převislé. Jsem tak trochu z oboru, takže rozhodnout se jen pro něco je pro mne docela problém - nevím co dřív :)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

PaK
Parfémová maniačka 580 příspěvků 02.04.08 19:01

Tak s bylinkama jsem já třeba zase úplně pohořela. :( Zkoušela jsem do truhlíku zasít směs semínek z pytlíku dva roky po sobě a vždycky mi dost uschly (říkala jsem si, že je to tím ostrým sluncem z východu - tak teda asi nebylo, no) a loni se mi do nich dokonce dala nějaká havěť a ožrala mi je. S bylinkama končím.

Na poličce 11 parfémů 1 miniatura 17 odstřiků 22 vzorků V tužebníku 5 parfémů

Catananche
Parfémová maniačka 656 příspěvků 03.04.08 13:43
Chava píše:
Je situován na jih, v létě zde teploty dosahují i 40 stupňů. Je zasklený.

Při této teplotě shoří i rostliny umělé, obávám se, že to není v lidských silách… Pořídit klimatizaci, pak začít s rostlinami :(

Na poličce 17 parfémů 5 miniatur 26 odstřiků 81 vzorků V tužebníku 10 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 04.04.08 20:07
Catananche píše:
Chava píše:
Při této teplotě shoří i rostliny umělé, obávám se, že to není v lidských silách… Pořídit klimatizaci, pak začít s rostlinami :(

Levandule to vydrží. Rozmarýn taky.:)

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů

Catananche
Parfémová maniačka 656 příspěvků 04.04.08 20:52
Kerze píše:
Levandule to vydrží. Rozmarýn taky.:)

Každopádně za zkoušku to stojí, proč ne, ale jsem pesimista ;)

benvenuta
Nevyléčitelná závislačka 1705 příspěvků 04.04.08 20:58
Catananche píše:
Chava píše:

Podla mna je to idealne na sklenik :P Len hojne zavlazovat!

Na poličce 36 parfémů 25 miniatur 8 odstřiků 49 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Chava
Parfémová maniačka 675 příspěvků 05.04.08 16:07

Byla jsem omrknout - zatím bez nákupu - nabídku v Bauhausu. V tom letním žáru by se mohlo dobře dařit bambusu.Prodávají tam bambusové keře různé velikosti a ceny. Bambus je tropická rostlina a když jí dám dost vláhy, na žhavém balkoně se mu bude dobře dařit.Dále mi byly doporučeny : jíva, buxus, bobkovišeň, prunus a syringa.Do kruhlíků klasika.

Chava
Parfémová maniačka 675 příspěvků 05.04.08 16:31

bobkovišeń / prunus / škrtám, jsou jedovaté. Musím počítat s ohryzem našeho králíka. Bude lítat po balkoně.
Velký výběr bambusů, za nižší ceny než v obch. domech mají v jednom pražském zahradnictví.jsou tam znalci.

benvenuta
Nevyléčitelná závislačka 1705 příspěvků 05.04.08 16:43

Minuly rok sme mali zo sklenika more bazalky, rastla ako besna - neskusis tu? K tomu ju vyuzijes v kuchyni a nadherne vonia. Ked som sekala hromadu bazalky na zmrazenie, ta vona bola taka silna a cista, ze som bola napoly v extaze.

Na poličce 36 parfémů 25 miniatur 8 odstřiků 49 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Catananche
Parfémová maniačka 656 příspěvků 05.04.08 16:59

Bobkovišeň = prunus laurocerasus, prunus = slivoň ta jedovatá není a existuje moře okrasných forem, ale do „sauny“ asi nee.
Buxus = zimostráz ‚krušpánek‘ je taky mírně jedovatý.

Chava
Parfémová maniačka 675 příspěvků 05.04.08 17:06

Buxus tedy taky škrtám, králík má zoubky velmi všetečné.

protea
Nevyléčitelná závislačka 1742 příspěvků 19.04.08 20:55

Prunus laurocerasus - mladé výhonky a plody, hlavně konzum plodů může být smrtelný (Hieke, Lexikon okrasných dřevin)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 Váš příspěvek

Nový článek:

Růže je růže je růže…

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist