Československo

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Afrika
sv. Parfema z Kecálburgu 2152 příspěvků 29.09.10 15:57
Československo

Súc inšpirovaná aktuálnymi česko-slovenskými projektami a včerajším článkom, kde osoby oboch národností pôsobiace v oboch krajinách (viacmenej v umeleckej branži) rozoberali podobnosť a rozdielnosť Čechov a Slovákov, dávam do pľacu túto tému, sme tu tiež také česko-slovenské fórum, píšte názory, postrehy a všetko čo vás v tejto súvislosti napadne.
Mňa hneď napadá, že ako by bolo ochudobnené moje vyjadrovanie, keby som nepoužívala české výrazy, ktoré podľa mňa nemajú slovenský ekvivalent (prkenní, potměšilý…) a iné.
Petr Pithart tiež s nostalgiou spomína na Československo ako úžasný experiment spojenia dvoch veľmi rozdielnych národov v protiklade k veľmi podobnému jazyku. Slovenky v Čechách, ako sa vám žije?

Na poličce 13 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 16 Další »
Reakce:

Zdenka Holčíková
Nevyléčitelná závislačka 1130 příspěvků 29.09.10 16:48

To je pěkné téma, Afriko, ale myslím, že bohaté odezvy by ses dočkala na foru, kde se scházejí pamětníci na tu dobu. Dnes je slovenština pro Čechy, a hlavně mladé generace věc neznámá.
Nevím, kde jsem zaslechla tuto větu, že Moraváci jsou Slováci, kteří nedošli do Čech. Ale to je totální hovadina. Slováci se od Čechů liší velmi. No, taky jejich historický vývoj byl zcela odlišný.
Ale mohla bys sem hodit ten odkaz, ať víme, co tě zaujalo.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Luna
sv. Parfema z Kecálburgu 2656 příspěvků 29.09.10 17:10

Já si pamatuju, že jsme rozžínali světýlka, aby se republika nerozdělila. Chodila jsem tak do 5. třídy nebo tak, moc si to živě teď nevybavím. :conf:

Na poličce 8 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 1 parfém

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 29.09.10 17:11

Mě třeba překvapilo, že mladí Slováci vůbec neznají filmy pro pamětníky, protože po rozdělení je samozřejmě slovenské tv přestaly vysílat. Můj kamarád nic nezná - Eva tropí hlouposti či Kristián… Ale teď je v Praze, kupuje si to na dvd a objevuje ty staré poklady a je nadšený.

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů

Zimulka
Nevyléčitelná závislačka 1449 příspěvků 29.09.10 17:22

… já jsem měla moc ráda slovenské pondělní inscenace v ČST … pamatujete? :)

Na poličce 2 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Luna
sv. Parfema z Kecálburgu 2656 příspěvků 29.09.10 17:24

Mně se líbil akorát Pa a Pi z Mačacéj planéty. Insenace ne. :mrgreen:

Na poličce 8 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 1 parfém

Zdenka Holčíková
Nevyléčitelná závislačka 1130 příspěvků 29.09.10 17:42

Tak ty inscenace byly výborné. Dnešní produkce ČT se s tehdejší vůbec nedá srovnat. :speechless:

Afrika
sv. Parfema z Kecálburgu 2152 příspěvků 29.09.10 17:47

Zdenka, mne sa nechce chodiť na iné fóra, v neparfémovej kecárni je priestor si myslím aj na takéto témy. Článok bol v takom bulvárnom plátku, kúpila som si ho včera na zastávke, keď mi pred nosom ušiel trolejbus a ďalší išiel za 20 min a za 20 min som ho aj prečítala. Na webe nie je. Zopár postrehov: iný zmysel pre humor (súhlasím a myslím si, že my na Slovensku nemáme zmysel pre vypointované vtipy), výrazne odlišný hudobný vkus, Slovák keď ťa nemá rád, tak ti to dá pocítiť a keď ťa má rád, tak ti to tiež dá pocítiť,
už sprofanované, že Čech má vo vrecku 1000 korún a tvári sa akoby mal 10 a Slovák presne naopak, rozdiel v temperamente (ten je úplne markantný napr. vo folklóre), Slováci sú úctivejší, Česi sú profesionálnejší, kultúrnejší, ale nie slušnejší, je toho na mraky. Mňa zaujíma pohľad zvonku a nedávno som čítala knihu Jánošíci s těžkou hlavou podľa ktorej sme teda riadni exoti a aj preto táto téma.

Zdenka Holčíková
Nevyléčitelná závislačka 1130 příspěvků 29.09.10 18:05

Afrika, však já ti to nepsala proto, aby jsi šla pryč, ale proto, že tady budou odpovědi hodně omezené, vzhledem k tomu, že oba národy byly postiženy roztržkou politickou ale i kulturní, která, jak se zdá, je absolutní. Dnes už nikdo netuší nic o spolunáležitosti našich dvou národů, pospolitosti a společných poutech. U pamětníků by ses dopátrala mnoha velmi zajímavých fakt.
Třeba moje generace by něco mohla pamatovat, ale ani to není pravda, prože já osobně jsem žádné styky se Slováky neměla. Bohužel, jediné, co si pamatuji, byly posměšné pojmenování Slováky Čoboli, což o Češích také mnohé vypovídá. Přitom zpětně, jak čas šel a nějaké Slováky jsem poznala, musím uznat, že tady si opět Češi nasmolili na hlavu, protože některými vlastnostmi by si mohli brát od Slováků příklad. Ta upřímnost, co jsi jmenovala, minimálně.
Temperament ten je bez debat a uctivost, ta je zřetelná už z příspěvků Slovenek na tomto foru. Nevím, jsetli si to ještě někdo jiný všiml.

No a písně…ach. Slovenský folklor je strhující. A radši než Gotta mám Duchoně. Kurňa z toho ta mužnost přímo řve. :oops:

Leisha
sv. Parfema z Kecálburgu 2194 příspěvků 29.09.10 18:29

Slováci mají skvělé kapely (miluju Horkýže Slíže a Karpinu). Tak nějak jsou mnohem vtipnější a hravější než srovnatelné české.
Tím, že se v mém okolí dost Slováků vyskytuje, ani mi nepřijde, že se to oddělilo.
Slovenky, co znám, jsou dost jiné než Češky.....mnohem emotivnější, chovají se víc jako ženské. Někdy je to fajn, někdy mě tím dost štvou…holt každé má něco :-) Je dobře, že se potkáváme :-) U kluků ten rozdíl skoro nevidím.

Na poličce 53 parfémů 8 miniatur 14 odstřiků 68 vzorků V tužebníku 10 parfémů

Afrika
sv. Parfema z Kecálburgu 2152 příspěvků 29.09.10 18:32

Zdenka, veď ja som to ani nepochopila, že mám ísť s touto témou preč, toto je jediné fórum, na ktoré chodím a to od samého jeho začiatku a práve reakcie prispievateľov tohto fóra ma zaujímajú. Už končím, dávam link na autentický folklór, zaujímavé to je tak od 2:35, keď nastúpia Dragúni a v protiklade s tým nižšie je ukážka - inštitucionali­zovaný folklór (bývalí tanečníci SĽUK), mne sa viac páči to prvé, príjemné pozeranie

http://www.youtube.com/watch?… … 1&index=35

http://www.youtube.com/watch?… … playnext=1

barbucha  29.09.10 19:11

Jo, slovenský pondělky…to bylo něco! A slovenský překlady bestselerů (co v češtině, patrně z ideových důvodů, nikdy nevyšly)…půlku knihovny jsme měli ve slovenštině.
Ale jsem zaslechla, že se snad k tý pondělní tradici budeme vracet - jenom se obávám, jelikož ti dobří herci už většinou pomřeli, že to už stejně nebude ono.
Za socíku na tom byli holt s kulturou líp…

To rozdělení mě ani moc nemrzí - kdo chce kam…přece nemá cenu někoho násilím držet.
Zajímavý, že každej řekne, jak je mu to líto, ale Mečiara volila většina…jinak by těžko byl vyhrál, že ano.
Nakonec, kilometry zůstaly stejný, a cesta tam (nebo naopak sem) se neprodloužila…

Incognita
Nevyléčitelná závislačka 1031 příspěvků 29.09.10 21:32
Leisha píše:
Slováci mají skvělé kapely (miluju Horkýže Slíže a Karpinu). Tak nějak jsou mnohem vtipnější a hravější než srovnatelné české…

Taky skaáčkoví Polemic :heart:

http://www.youtube.com/watch?…

Tou vysokou energií se jim v Čechách vyrovná snad jen Šum svistu :heart:

A nebo naopak - Richard Müller :heart:

Na poličce 26 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 1 vzorek V tužebníku 2 parfémy

ankaj
Nevyléčitelná závislačka 1197 příspěvků 29.09.10 21:42

Tak dievčatá, či holky - toto je pre mňa :heart:záležitosť. Afrika - pochvala za tému. :wink:

Ja patrím k tým, ktorých sa rozdelenie Československa nemilo dotklo - ale zase som realistka a beriem veci také, aké sú! Zbytočne nesmútim, asi to tak malo byť - a čas ukázal, že to bolo dobré.
Naša rodina je fakt česko-slovenská. Mám manžela Čecha, ale jeho mamka - moje tchýně :lol: je Slovenka, ktorá sa vydala do Čiech - a v Česku som žila skoro 9 rokov. A môj brat sa usadil v Prahe - oženil sa tam - ako ja vravím, jeden Čech(môj muž) odišiel na Slovensko, tak aby sa to vyrovnalo - jeden Slovák(môj brat) zase musel do Čiech!
A jinak - češtinu vnímám jako svou druhou kůži. Píšu a mluvím česky ne proto, že bych byla špatná Slovenka, ale proto, že to umím, no ne? Když na mě promluvíte česky, odpovím česky, když slovensky - slovensky, a když třeba německy, tak německy… A kdybych uměla třeba hebrejsky nebo arabsky, tak podobně.
Můj vztah k Československu vyjádřil hezky jeden dobrý přítel - narodil som sa v Československu, a preto sa vždy budem cítiť čechoslovákom, hoci som aj Slovák. Nikto sa nás nepýtal, či s tým súhlasíme, aby sme sa rozdelili - ale zato nás tá minulosť stále bude spájať. :wink:

Na poličce 25 parfémů 275 miniatur 1 odstřik 145 vzorků V tužebníku 5 parfémů

Garfield
sv. Parfema z Kecálburgu 3380 příspěvků 29.09.10 21:56

Vždycky se mi líbila znělka večerníčku víc, než ta naše.Myslím baču s pejskem.Ani nevím, zda ještě existuje, nebo už je jiná :conf:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 16 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist