Čichová paměť

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Pozér
Učednice 142 příspěvků 18.04.12 19:06
Čichová paměť

Jak jste na tom s čichovou pamětí? Poznáte vůně, ke kterým už jste jednou (dvakrát, třikrát…) čuchali? Myslíte, že lze čichovou paměť zlepšit? Umíte si přesně vybavit vám dobře známou vůni?
Já jsem na tom s čichovou pamětí asi blbě, bezpečně poznám jen své vůně. :D
Napište vaše názory, postřehy. Zajímá mě, jak to máte vy.

Na poličce 13 parfémů 7 miniatur 2 odstřiky 7 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

slniecko
sv. Parfema z Kecálburgu 6187 příspěvků 18.04.12 19:10

svoje ano, dokonca aj mnohe zo vzoriek, ked sa mi odlepi nalepka, nemam velky problem …horsie je to na ludoch, tam sa to rozklada tak inak na kazdom, ze pomerne zriedka dokazem identifikovat…

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

kubacis
Nevyléčitelná závislačka 1987 příspěvků 18.04.12 19:19

To, co jsem testovala aspoň 3×, tak ano, jinak ale ne.

Na poličce 26 parfémů 2 miniatury 3 odstřiky 94 vzorků V tužebníku 16 parfémů

dzona
sv. Parfema z Kecálburgu 2192 příspěvků 18.04.12 19:38

Co mám doma, poznám. Taky Crystal Noir kolegyně, to neomylně. Ale u typově podobných vůní nebo takových, které procházejí některými podobnými fázemi, jak se vyvíjejí, tak tam si musím někdy osvěžit paměť. Z toho, co mám doma, je to třeba Kelly Caleche, Un Jardin sur le Toit a taky Effusion. Vše taková rozmočená tráva s místními nuancemi. A tak podobně.

Na poličce 28 parfémů 8 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Camellia
Nevyléčitelná závislačka 1712 příspěvků 19.04.12 06:34

Asi tak deset vůní poznám neomylně. U těch dalších vím jen, že „to znám“. A to je dost slabý. :|

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

noora
Nováček 16 příspěvků 19.04.12 14:30

Já bych řekla, že mám čichovou paměť hodně vyvinutou :lol: Když někde ucítím vůni, kterou už jsem někdy cítila, často se mi vybaví i prostředí, ve kterém jsem s ní poprvé přišla do styku, vybavím si atmosféru, která tam byla a tak… Ráda si vůněmi připomínám krásné zážitky :D

Na poličce 19 parfémů 1 miniatura 13 odstřiků 51 vzorků V tužebníku 3 parfémy

dzona
sv. Parfema z Kecálburgu 2192 příspěvků 19.04.12 14:52

@noora
No jasně, že se s vůněmi v paměti spojují situace, emoce a místa. Ale tady spíš o to, nakolik dokážeš identifikovat vůni jako takovou.

Na poličce 28 parfémů 8 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

janali
Nevyléčitelná závislačka 1538 příspěvků 19.04.12 15:44

Ja som si myslela, že pamäť nemám žiadnu, sebavedomie mi zdvihla až raz Wildorchid a jej slepáky - asi z desiatich som identifikovala šesť, ostatné som buď nepoznala, alebo mi boli povedomé, ale nespomenula som si. No myslím, že to bolo dané hlavne tým, že v danej dobe som skutočne veľa skúšala a analyzovala, plus som sa aj riadne sústredila. Takže môj názor je: dá sa to zlepšiť, ako aj každá pamäť. A človek si toho zlepšenia ani nemusí byť vedomý:-) Čo je horšie je skôr to, že trénovať doma je jedno a rozpoznávať na ľuďoch druhé - slniečko má pravdu:-) Bezpečne poznám len také, čo som mala alebo mám sama, takže viem, ako sa rôzne sa tá vôňa správa v rôznych situáciách, viem ju identifikovať v prapodivných fázach a tp. Už to, že sa rôzne správala na mne, mi dáva väšiu možnosť usvedčiť ju pri reakcii s rôznymi kožami)

Na poličce 21 parfémů 4 miniatury 43 odstřiků 414 vzorků V tužebníku 94 parfémů

noora
Nováček 16 příspěvků 19.04.12 15:57

jinak nejspis jako vetsina, bezpecne poznam snad jen ty, s kterymi jsem mela sama dlouhodobejsi zkusenost.

Na poličce 19 parfémů 1 miniatura 13 odstřiků 51 vzorků V tužebníku 3 parfémy

Azereth
Učednice 119 příspěvků 20.04.12 21:21

Asi jak u které vůně. Některé jsou (pro mě) tak nezaměnitelné, že je bezpečně poznám, i když jsem si k nim přivoněla pouze jednou, jiné poznám po dvojím či trojím vyzkoušení. Ale spousta tuctových vůní z parfumerií je bez důkladného vyzkoušení podle mě hůře rozpoznatelná, je to vše na jedno brdo. A hlavně - když něco takového ucítím na papírku, ani nemám chuť se tou vůní dále zabývat, tudíž ji potom ani nepoznám. Ovšem až vyzkouším stovky a stovky (a tisíce:)) vůní, asi některé začnou splývat, pokud si je nebudu připomínat.

O parfémy jsem se začala zajímat před měsícem a musím říct, že začínám rozpoznávat vůně na ulici a dělá mi to radost. Myslím, že se to dá i cvičit, stejně jako třeba paměť na čísla. Určitě hraje roli vrozený čich, takže přes něco „nejede vlak“. Je ale rozdíl, když je někdo necvičený a když někomu zkrátka nebylo dáno.

S vybavováním vůní to bude asi jako s vybavováním si obličejů, vzpomínek. Zkuste si vykreslit něčí obličej tak, jako by stál před vámi. Nejde to. U vůní se mi ale občas stává, že je doopravdy ucítím, ačkoli v mém pokoji momentálně nic nevoní. Často se mi to stává s vůněmi mého přítele:).

Na poličce 4 parfémy 0 miniatur 2 odstřiky 99 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Bublinkavpudinku  20.03.15 20:39

Řekla bych, že čichovou paměť mám docela dobrou. Zrovna dnes jsem dávala kamarádce vzorky parfémů, které mi doma leží už dlouhou dobu. Bylo jich cca 30 a já jsem se s nimi seznamovala loni na podzim. Od té doby ležely v šuplíku. Kamarádka si jich pár vybrala a testovala… a říká „jééé, tahle krásně voní“… tak říkám, že to je Elie Saab. A za chvilku „a tahle je krásná“, říkám, to je Valentino Valentina. Byl překvapená, že to poznám, aniž bych mrkla na štítek. Pamatuji si hlavně vůně, co mi voní a čichala jsem je alespoň dvakrát. Také si pamatuji vůně, které mohu přiřadit situacím, co si chci pamatovat. A občas prostě něco ucítím a říkám si, to znám a pátrám, nakonec si vzpomenu :)

Zdenení
Nováček 6 příspěvků 26.03.15 09:35

Moje čichová paměť je spíš dlouhodobá, krátkodobé podněty z nedávné minulosti se mi do podvědomí dostávají obtížněji. :)
Vždycky jsem milovala pocity nostalgie a takové to tetelení se blahem, když jsem ucítila třeba vůně z dětství. Dokonce i vůně, které ve mně probouzí úzkost spojenou s nějakým nepříjemným místem či zážitkem, mají pro mne svoje kouzlo. Díky vůním můžu spoustu momentů prožívat znovu a vracet se tak v čase. Možná proto mám tolik ráda parfémy a uměle si tak navozuji chvíle, které byly nebo jsou pro mne důležité nebo příjemné. A možná také proto mám ráda vůně, které jsou útulné, teplé, do kterých se mohu zabalit jako do heboučké deky. Nic neřeším, v hlavě mám konečně jen jednu jedinou myšlenku, na jedinou vůni, na jediný okamžik, cítím se v bezpečí a je mi prostě jen dobře.
A takto si pamatuji třeba vůně všedního dne a nebo třeba parfém, ale na zapamatování mi rozhodně vždycky pomáhá spojit si vůni s nějakým zážitkem či asociací. :)

Na poličce 5 parfémů 0 miniatur 3 odstřiky 81 vzorků V tužebníku 3 parfémy

Ukulemba
Parfémová maniačka 959 příspěvků 05.04.15 21:46

Bezpečně poznám svoje oblíbené a to i na lidech. Pak také pár „davovek“ prostě ty, co cítím často. Troufám si říci, že bych poznala i ty, které mám doma ve vzorcích a párkrát jsem je testovala. Vůni musím cítit vícekrát a musí mi vonět, nebo zaujmout jinak, třeba že mi fakt nevoní nebo je v ní něco hodně zvláštního, pak bych ji poznala, asi.
Párkrát se mi stalo, že jsem při nějakém rozjímání a vzpomínání ucítila vůni, kterou s tím mám spojenou aniž by voněla skutečně v ten okamžik. Ale to bylo opravdu jen asi dvakrát, myslím že jsem byla asi opravdu hluboce zamyšlená a mimo realitu, jinak si to neumím vysvětlit. :mrgreen:
Myslím si, že i ten, komu není dáno se naučí rozpoznat alespoň pár vůní, tím, že bude trénovat svůj nos. Snad každý člověk tím,že se pohybuje ve světě, v přírodě.. si zapamatuje vůně, které ho provázejí životem. U parfémů to je podle mě podobné. I když náročnější :)

Na poličce 52 parfémů 7 miniatur 30 odstřiků 51 vzorků V tužebníku 22 parfémů

Tanulik
Nevyléčitelná závislačka 1321 příspěvků 06.04.15 14:17

Človek si vraj zapamatá niekoľko tisíc voní a čuchová pamať je takmer nezničiteľná . Človek v starobe ako posledné stráca po zraku a sluchu svoj čuch . Podaj by to bola pravda , lebo ja chcem s krásnou a lahodnou voňou aj umierať :dance:
Ale k téme : pamatám si hodne / i keď asi nie desaťtisicky/ voní a každá voňa , ktorá sa mi vryla do pamati sa mi časom obnoví a vráti. Pokiaľ je to parfémová voňa a bola to pre mňa voňa príjemná , poteší ma , ak sa s ňou stretnem častejšie . No horšie je , ak si voňu / parfém / nepamatám po mene , len viem , že som ju určite v minulosti identifikovala . Potom sa trápim a spomínam a spomínam , čo by to mohlo byť . Vtedy sa aj na seba hnevám , ale poviem si : však čo , neviem čo to bol za parfém , hlavné je , že si pamatám jeho voňu … a tá je obyčajne krásna . :P

Na poličce 20 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 19 parfémů

Lucinela
sv. Parfema z Kecálburgu 4317 příspěvků 06.04.15 16:03

@Tanulik
To znám, už se mi i stalo, že jsem se nositelky vůně zeptala, čím voní, protože jsem si byla jista, že tu vůni znám ;) .

Moc se mi líbí Tvoje věta
" Podaj by to bola pravda , lebo ja chcem s krásnou a lahodnou voňou aj umierať". Je to značně morbidní, ale je to skoro na založení nového vlákna, s kterou vůní byste chtěli odejít na věčnost ;) . Určitě vím, že pokud to bude jen trochu možné, taky bych chtěla vonět a vzpomněla jsem si teď na jeden moc hezký příběh, který mi vyprávěla kolegyně. Její kamarádce zemřela maminka a ta byla také velká milovnice parfémů. Rodina jí dala do rukou lahvičku s jejím oblíbeným parfémem. Ale to jsem poněkud odbočila, je to smutné, ale taky by se mi to líbilo. Musím to říct dcerám ;) .

Na poličce 15 parfémů 0 miniatur 8 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 15 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist