Co jsou to ty aldehydy?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

barbucha  02.04.09 14:54
Co jsou to ty aldehydy?

Pořád mi vrtá hlavou, pokud jsou to "vonné součásti rostlinných silic ", proč se jedna vůně označuje jako aldehydová, a druhá ne?
A jak to můj nebohý necvičený nos pozná? :cry:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 02.04.09 15:42

Aldehydů je hodně, jsou to chemické látky, různě vonící, např. máme broskvový aldehyd, jahodový aldehyd, kokosový… ale ve vůních se takto označují jen některé aldehydy, pro které je typická taková ostřejší, „staromódní“ mýdlová vůně. Nejlepší je několik aldehydových vůní očichat, abys viděla, co mají společného. Jsou patrné hlavně na začátku, jak se vůně rozvoní, už nejsou tak ostré a výrazné.
Doporučuju spolehlivou trojku No. 5, White Linen a Rive Gauche, která je běžně v parfumeriích, případně Arp

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů

barbucha  03.04.09 09:52

Díky…Takže je to čistá chemie - oproti jiným, obsahujícím přece jen trošku původní suroviny (uvedené ve složení)?
Asi tuším, jak je to cítit - No. 5 mám, a zkraje mě vždycky vyděsí :lol:

Jitka
sv. Parfema z Kecálburgu 2219 příspěvků 03.04.09 11:00

Jsou aldehydy v pánských vůních :?: Já vlastně vůbec nevím.
Můžou být v chypre :?: Tam asi né, že jo ? To se navzájem vylučuje. Nějak mi ty dvě otázky vrtají od včerejška v hlavě.

Na poličce 28 parfémů 13 miniatur 9 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 03.04.09 11:48

V chyprových vůních mohou být aldehydy, proč ne. Viz tento článek: http://www.arome.cz/index.php?… … lanek=1031 - francouzská klasifikace - tam je dokonce skupina „aldehydická květinová chyprová“.
V pánských vůních jsem aldehydy zatím nezažila - aldehydy se přidávají hlavně do květinových vůní a ty jsou zpravidla dámské. Protiváhou čistě dámské květinové skupiny je čistě pánská foug

barbucha  03.04.09 13:35
Ada píše:Barbucha: aldehydy jsou chemie, stejně jako valná většina ostatních látek, z nichž se skládají parfémy. Máš takové na poličce… v Duně je syntetický santal, v Lolitě Lempické syntetická fialka, protože přírodní je de facto nedostupná, v Shalimaru je ethylvanilin, ve White Musku jsou syntetická pižma. Většina dnešních parfémů je převážně syntetická.

Dík za snahu, Ado, při vzdělávání nevzdělatelných :cry: Pořád totiž nemůžu pochopit, jaký je tedy rozdíl mezi aldehydem a syntetickou fialkou (například). Chemie jako chemie, ne?
Nebo se (ve voňavkářství) pod pojmem aldehyd myslí jen ty mydlinky?
Klidně mě pošli do…až ti dojde trpělivost :wink:

m.mart
Nevyléčitelná závislačka 1601 příspěvků 03.04.09 13:43

barbucha: taky mi to nějak šrotuje v hlavě :roll: :lol:

Na poličce 12 parfémů 1 miniatura 0 odstřiků 76 vzorků V tužebníku 5 parfémů

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 03.04.09 13:55

Aldehydy jsou celá velká skupina látek. Část z nich se používá v parfumerii, a když se řekne „aldehydová vůně“, tak se myslí ještě menší část, tj. aldehydy, které voní mýdlově (C9, C10, C12). Rozebírala jsem to v recenzi na Azzaro Now, dám sem ten nejdůležitější kus:

//Aldehyd je velmi široký pojem - jde o celou skupinu chemických látek, které různě voní a páchnou (určitě znáte formaldehyd nebo benzaldehyd, který je zrovna cítit hořkými mandlemi). Ty, které proslavil No. 5, jsou aldehydy označované jako C-10 a C-12; v Mitsouko je po broskvích vonící aldehyd C-14. Stačí se podívat do databáze chemických vonných látek a čteme:

aldehyd C-6 (neboli hexaldehyd, hexanal, caproaldehyd); typ vůně - zelená; síla vůně - vysoká, doporučuje se čichat v koncentraci max. 1%; popis vůně - zelená, mastná, listová, ovocná, aldehydická, pot, tráva

aldehyd C-7 (heptaldehyd) - typ vůně - zelená; popis vůně - svěží, zelená, sladká, bylinná, vinný kal, ozón

aldehyd C-9 (nonanal) - typ vůně - aldehydická; popis vůně - šumivá, aldehydicky citrusová, po okurkové a melounové slupce, s nuancemi syrových brambor, ořechového oleje a kokosu

aldehyd C-10 (decanal) - typ vůně - aldehydická; popis vůně - sladká, vosková, pomerančová slupka, citrusová, květinová

aldehyd C-11 (methyl decanal) - typ vůně - citrusová; popis vůně - silná, svěží, suchá, citrusová, vosková, vodnatá

aldehyd C-12 (dodecanal) - typ vůně - aldehydická; popis vůně - mýdlová, vosková, mastná, zelená, čistá, svěží

aldehyd C-14 (abricein, undecalacton, broskvový aldehyd) - typ vůně - ovocná; popis vůně - krémová, mastná, ovocná, sladká, broskvová, olejová, meruňková, svěží; chuť po kokosu, krémová, vanilková, oříšková, po makadamech a broskvích (a nikdo mi nechtěl věřit, když jsem tvrdila, že mi Mitsouko místy voní oříškově!)

aldehyd C-16 (jahodový aldehyd) - typ vůně - ovocná; popis vůně - sladká, ovocná, jahodová, květinová, medová, mastná

aldehyd C-18 (nonalacton) - typ vůně - kokosová; popis vůně - mastná, kokosová, vosková, sladká, máslová

A to nejsou zdaleka všechny, ale je to zajímavé čtení, že? Neznám chemické složení třeba takové Miss Dior Chérie, ale o ten C-16 bych se skoro vsadila.//

A k tomu „chemie jako chemie“ - je to složitější, nelze říct, že chemie je fuj a přírodní esence jsou dobré. Bez syntetických látek by neexistovala moderní parfumerie tak, jak ji známe, voněli bychom se pořád kolínskými z citrusů, růže, rozmarýny a jasmínu.
Také není pravda, že by chemie byla levná - některé syntetické látky jsou zatraceně drahé. Dobrý parfumér umí nakombinovat přírodní a syntetické látky tak, aby se navzájem doplňovaly a výsledek byl co nejhezčí.

barbucha  03.04.09 13:57

m.mart: No, já si říkala, že za zeptání nic nedám :wink: Leda snad, že budu vypadat jako momentálně zaostalá…ale co už - nebude to poprvé a jistě ani naposled :lol:

Díky, Ado!

macska
sv. Parfema z Kecálburgu 3731 příspěvků 03.04.09 14:01

aldehyd je cokoliv s -CHO skupinou, (ne)vonět to může různě. Formaldehydový smrad znají asi skoro všichni, acetaldehyd je takový štiplavý, v Mitsouko je aldehyd vonící po broskvích.

Na fialku se často používají ionony (a do těch bych se tu nerada pouštěla, protože od mé státnice z organiky uplynulo už pěkných pár let :oops: )
Kdyby měl někdo jó velký zájem, někde tu mám v pdf Chemistry of Fragrance, ale přiznám se, že jsem to otevřela, přejela očima hromadu vzorců a rovnic a zase zhnuseně zavřela)

Když řeknu, že je vůně aldehydová, myslím tím jenom mydlinky.

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy

macska
sv. Parfema z Kecálburgu 3731 příspěvků 03.04.09 14:02

pokud je o chemie fuj, příroda hurá, tak ricin je čistě přírodní a muchomůrka zelená taky, že…

a pokud jde o ekologii, ony takové extrakce vonných látek z přírodních surovin mohou být taky pěkná chemie s hromadou rozpouštědel a dalších chuťovek.

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 03.04.09 14:07

Barbucha: však tohle fórum je speciálně určeno pro parfémově zaostalé otázky ;) Kde jinde by se člověk měl naučit základy?

barbucha  03.04.09 14:08

Já proti chemii nic nemám, nehodlám se vracet do jeskyně…na to si příliš vážím možností 21. století :wink:

Dneska mám Extravaganci - a koukám, že by se v ní pár aldehydíků taky našlo!

barbucha  03.04.09 14:10
Ada píše:
Barbucha: však tohle fórum je speciálně určeno pro parfémově zaostalé otázky ;) Kde jinde by se člověk měl naučit základy?

Právě. Kde jinde než u Ady?! :lol:

Jitka
sv. Parfema z Kecálburgu 2219 příspěvků 03.04.09 18:49

Ado, děkuji zas odpověď. To jsem se pěkně prozradila, že jsem tvůj parádní článek špatně nastudovala. :oops:

Jinak o jedné chypre s aldehydy vím, prostě mě nosík neklamal, jsem ráda.

Na poličce 28 parfémů 13 miniatur 9 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 9 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist