Edmond Roudnitska

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

wendulka29
sv. Parfema z Kecálburgu 9092 příspěvků 11.12.12 13:15
Edmond Roudnitska

Edmond Roudnitska (1905 - 1996)
Narodil se roku 1905 ve francouzském Nice, odtud to bylo nedaleko do Grasse, Mekky všech parfumérů, a tak jistě není překvapením, že v roce 1926 započal své parfumérské vzdělání právě tam. A jelikož to byl talent, zanedlouho se přemístil do Argenteuil (město v severozápadní části metropolitní oblasti Paříže) a začal zde pracovat pro Roure Betrand Dupont (viz vlákno Nathalie Lorson). Pro tuto firmu pracoval řadu let.
Mezitím se v roce 1942 seznámil s Thérèse Delveauxovou, ta se pak stala jeho ženou. Narodil se jim syn Michel, který se rozhodl jít v otcových stopách a dnes je také známým „nosem“.

(Tag Archives: Therese Roudnitska)

V roce 1943 přešel k De Laire, kde potkal Marcela Rochase, jemuž představil svou kompozici, z níž vznikla slavná „Femme“. O tři roky později (1946) založil v Courberoie (blízko Paříže) společně s manželkou Art et Parfum, soukromou laboratoř zabývající se výrobou parfémů. Zásadní potom bylo jejich setkání s Christianem Diorem a Sergem Heftlerem-Louichem (tehdejší ředitel oddělení parfémů u Diora a zároveň dědeček Frédérica Malleho), protože dalo vzniknout legendárním vůním jako Diorama, Diorling, Eau Fraiche, Diorissimo, Eau Savage a Diorella.

(Photo Courtesy of Michel Roudnitska)

Vůně „L´Eau d´Hermès“ z roku 1951, kterou vytvořil pro Emila Hermèse, patří rovněž k jeho nezapomenutelným kreacím.
Ještě je třeba zmínit, že roku 1949 manželé přemístili Art et Parfum do Cabris (blízko Grasse), kde Edmond až do konce života pokračoval ve své práci. Jeho snahou bylo povýšit vytváření vůní na jakýsi druh umění, takže nejenomže vůně míchal, ale on o nich i publikoval několik knih ;) :
„L´intimité du parfum“ (1974)
„L´esthétique en question“ (1977)
„Le Parfum“ (1980)
„Une Vie an Service du Parfum“ (1991)
Sám prý označil své povolání parfémovým komponistou :D .

(Photo Courtesy of Michel Roudnitska)

Výčet vůní, které jako „nos“ vytvořil:

Christian Dior:
Diorama (1948)
Dior-Dior (1976)
Diorella (1972)
Diorissimo (1956)
Eau Fraîche (1955)
Eau Savage (1966)

Elizabeth Arden:
It´s You (1939)
On Dit (1952)

Frederic Malle: Le Parfum de Thérèse (původně ji vytvořil v 50. letech jako osobní vůni pro svou manželku, ta pak roku 2000 prodala práva na ni této firmě)

Hermès:
Eau d’Hermès (1951)
Grande Eau d'Hermès (1987)

Mario Valentino: Ocean Rain (1990, pánská vůně a poslední kreace E. R.)

Rochas:
Femme (1944)
La Rose (1949)
Mouche (1947)
Mousseline (1946)
Moustache (1949)

Na poličce 1 parfém 1 miniatura 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Reakce:

Frantatata
sv. Parfema z Kecálburgu 21114 příspěvků 11.12.12 13:30

Někde na netu jsem četl, vlastně to lze považovat jako další a dodatečná slova chvály i obdivu k jeho mistrovskému umění, že jeho vůně jsou vymyšleny tak geniálně, že jim reformulace nemohou příliš ublížit…

Na poličce 622 parfémů 130 miniatur 657 odstřiků 989 vzorků V tužebníku 0 parfémů

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25852 příspěvků 11.12.12 13:37

Bohužel, reformulace ubližují i geniálně vymyšleným vůním, což ty jeho skutečně jsou.

@wendulka29
moc hezké! Tento parfémový komponista je můj oblíbený.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

wendulka29
sv. Parfema z Kecálburgu 9092 příspěvků 11.12.12 13:45

Přesně tak, u Diorissima a Diorelly jsem měla možnost si to ověřit a už to jaksi není to pravé ořechové :roll: .

@domenica Tak to jsem ráda. Na jeho případě se dá názorně ukázat, že kvalita jasně vítězí nad kvantitou :D .

vonegut  11.12.12 22:13

@wendulka29 Krásně zpracovaný portrét!

naja1
sv. Parfema z Kecálburgu 3792 příspěvků 11.12.12 22:25

@vonegut Ano, wendulka je moc šikovná, ráda čtu i její recenze. Hrozně si mi líbí ty černobílé fotky.

Na poličce 23 parfémů 2 miniatury 3 odstřiky 41 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Fleur  12.12.12 21:20

@wendulka29 , opravdu hezký portrét i obrazové přílohy!

Já už jenom doplním pár střípků:

Po otci byl Edmond Roudnitska ruského původu a vyrůstal jako obyčejné dítě vzdálen světu parfémů (po středoškolských studiích zahájil dokonce korespondenční studium se specializací na elektroinstalace). K vůním se dostal díky matce, která mu sehnala práci v Grasse, kde zprvu pracoval v laboratoři a později se zabýval otázkami marketingu. Z hlediska „parfémového vzdělání“ byl tedy naprostým samoukem.

Syn Michel Roudnitska (nar. 1948) šel nejen v otcových stopách, ale zabývá se rovněž výtvarným uměním (fotografie, kresba, sochařství). Od roku 1997 stojí v čele společnosti Art et Parfum.

wendulka29
sv. Parfema z Kecálburgu 9092 příspěvků 12.12.12 21:27

@Fleur Ano, to se mi trochu ztratilo v překladu. Byl to neuvěřitelný talent na to, že ze začátku byl ve světě vůní v podstatě samoukem. Děkuji za doplnění.

Ještě v souvislosti s jeho synem Michelem se mi líbil článek, kde M. R. píše o Diorissimu. Rok 1956 popisuje jako zlomový ve způsobu, jakým jeho otec komponoval parfémy. Nejenomže se mu podařilo vytvořit věrnou reprodukci vůně konvalinky, ale kompletní jarní scénu v přírodě za rozbřesku se svěžími zelenými lístky, ozdobených náznaky jasmínu, šeříku a růže. Zajímavé je, že tento „přírodní“ dojem se jeho otci podařilo vytvořit díky kombinaci přírodních a umělých složek.

Zároveň prý byla konvalinka oblíbenou květinou samotného Christiana Diora (při jeho pohřbu byla jimi pokrytá celá rakev), proto byl Edmondovou kreací tak nadšen. Svou roli při tvorbě této vůně také údajně sehrálo to, že v prvních letech jeho vztahu s manželkou Theresou trávil čas procházkami po lese a sbíráním konvalinek kolem Paříže :D .

Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist