Hospodyňka nebo "uživatelka" života?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
drobececek  25.04.11 19:14
Hospodyňka nebo "uživatelka" života?

V pár vláknech (jmenovitě Maximální počet… a Co jste dneska koupily/i ) se nám rozjely diskuze na víceméně dost podobné téma - to jest, hospodárné (i PSEUDOhospo­dárné) zacházení s penězi vs. jejich užívání až (zvláště v očích druhých) rozhazování za věci neužitečné .

Myslím, že by si to mohlo zasloužit vlastní vlákno. Můžeme tu ventilovat své frustrace ze stereotypů, zvyků a konvencí. Rozčilovat se nad dobrovolným mučednictvím některých (nejen) českých žen. Prostě kvokárna pro fintilky, gurmánky a milovnice smyslových i duševních požitků.

Názory opačného charakteru jsou samozřejmě taktéž vítány. Je to téma sporné a nikoliv černobílé.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
 
RainyWeather
sv. Parfema z Kecálburgu 6963 příspěvků 25.04.11 19:21

Moje babička, žena moderních názorů, má na šetření a šetrnost názor: „Peníze budou, my nebudem“. Toho se držím 8)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 371 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 25.04.11 19:22

Taky si to s oblibou říkám, ale fakt je, že jsem mockrát koupila zbytečnosti na nic.

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů
 
chavah
sv. Parfema z Kecálburgu 5282 příspěvků 25.04.11 19:28

V životě jsou období, kdy skáčete pro pírko a jindy, kdy se Vám nepříčí pustit chlup.Je dobré poznat obojí.Ještě lepší, když si o tom rozhodujete sama za sebe.Neskutečně mě rozčílilo sebeobětování některých matek na jednom mateřském fóru.Mladá žena měla utratit 5 tisíc, které dostala.Volila nějaké hrnce či spotřebiče a řada diskutujících se hrdě hlásila k tomu, že pro sebe tedy ne ( narozeniny, nenarozeniny), raději dětem nebo něco do domácnosti.Chá­pete to?

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
RainyWeather
sv. Parfema z Kecálburgu 6963 příspěvků 25.04.11 19:30
Ronna píše:
Taky si to s oblibou říkám, ale fakt je, že jsem mockrát koupila zbytečnosti na nic.

To asi každý, ale hlavně, že ty zbytečnosti na chvíli potěšily :-) Tím nechci říct, že není třeba mít nějaké prostředky v záloze, to nedokážu a pokud dojde k tomu, že jsem na mizině, jsem značně nesvá (jako teď). Jen nechápu lidi, co šetří úzkostlivě a nekoupí si NIC, max. všechno, všechno jen ve slevách, a to prosím včetně potravin.

Ale k tématu: Obětovat se nehodlám. Otázka je, jak do nakonec dopadne. Vidím tohle doma. Máma raději za peníze, co dostala k narozeninám, koupí bratrovi (který vydělává 3× tolik) tričko, než aby si koupila něco pro sebe :?

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 371 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Zyra
sv. Parfema z Kecálburgu 5311 příspěvků 25.04.11 19:37

Za parfemy utracam bez vycitky svoje vlastne zarobene peniaze, okrem toho splacam auto a nejaku sumu si este mesacne odkladam ako sporenie. Vzdy si poviem ze ludia viac minaju peniaze za cigarety alkohol a predrazene „znackove“ handry. Skor mam vycitky ked som si nedavno kupila kabelku za 70 Eur, uplne obycajnu neznackovu kozennu v Humanicu a trieskala som si hlavu, aky som za to mohla mat parfem ! :bang:

Viem ze ked pridu deti, tak budem uz rozmyslat trochu inak, takto si zatial uzivam a tesim sa
z " mojich vonavych malickosti" Moj partner ma pre to pochopenie, sam mi uz nejake vone kupil ako darcek alebo len tak. Nemam ich nikde schovane, su pekne vystavene vo vitrine a hrdo ich obcas ukazujem navstevam, niektori si potom klepu na celo a ja ich mam vsetkych na haku. :twisted:

Na poličce 30 parfémů 15 miniatur 9 odstřiků 43 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
drobececek  25.04.11 19:38

Já byla vychovávaná matkou šetrnou a praktickou (i když v poslední době se trošičku rozjela a dělá si radůstky). Je pravda, že nejdřív koupím (se sebezapřením :lol: ) prací prášek a až potom řasenku, snažím se dělat si útratové plány, atd..

Také mám ale pořád v hlavě zkušenost mé babičky, která s dědou chodila 7 let, spořila a spořila…a když se konečně vzali a ona se těšila na tu novou naspořenou kuchyň, tak přišla měnová reforma…

Souhlasím s přítelovým názorem, že je rozumné vytvořit si alespoň finanční polštář pro případ pohromy. Nesouhlasím ale s přístupem „rodina lanýže, já rohlík“ nebo „správná žena-matka NEMÁ MÍT čas na sebe“. Nejsem nijak sobecká, právě naopak (doufám), ale tohle se mi příčí.

Jsem schopná a ochotná uskromnit se, když je to skutečně potřeba, nehodlám to ale dělat z principu.

 
drobececek  25.04.11 19:45
chavah píše:
V životě jsou období, kdy skáčete pro pírko a jindy, kdy se Vám nepříčí pustit chlup.Je dobré poznat obojí.Ještě lepší, když si o tom rozhodujete sama za sebe.Neskutečně mě rozčílilo sebeobětování některých matek na jednom mateřském fóru.Mladá žena měla utratit 5 tisíc, které dostala.Volila nějaké hrnce či spotřebiče a řada diskutujících se hrdě hlásila k tomu, že pro sebe tedy ne ( narozeniny, nenarozeniny), raději dětem nebo něco do domácnosti.Chá­pete to?

Nechápu to. Když jsme byli s bratrem malí, naši volili přístup nejdřív děti . Tehdy opravdu moc peněz nebylo. Jsou (finanční) situace, kdy to jinak nejde.

Jenže přišla chvíle, kdy já měla deset bárbín a mamka deset let staré sukně. :!:

 
manolia
sv. Parfema z Kecálburgu 5227 příspěvků 25.04.11 19:46

Rozhodně užívat života, sice mít nějaké rezervy, pokud to jen trochu jde, ale já určitě nejsem prototypem správné manželky a hospodyňky, ale ani o to neusiluju, hlavně žít podle SEBE, ne podle toho-co je od nás jakoby očekáváno okolím-viz příspěvek chavah-taky nechápu-ona zřejmě kdyby nedejbože chtěla něco na sebe, kosmetiku, nový hadry nebo oooooo bože snad parfém za několik tisíc-tak by ji okolí jemně řečeno ukřižovalo :mrgreen:

Na poličce 13 parfémů 1 miniatura 0 odstřiků 29 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
meduza123
sv. Parfema z Kecálburgu 2400 příspěvků 25.04.11 19:56

Mamka třeba šetří celý život, skoro nic si nekoupí a taky dá radši nám dětem , než sobě. Pro nás jí není líto těch peněz, ale pro sebe už jo. To si pak vzpomene, že to vlastně nepotřebuje a raši šetří. To je ale daný výchovou a prostředím, v jakém žila. Nikdy nebylo peněz nazbyt, spíš byla vždycky nouze, maso jen o víkendu, záchod v baráku v mezipatře…pak zase rozvod a totálně bez koruny s dvouma dětma na krku. To je pak člověk navyklý na šetřící mód a těžko se to odnaučuje. Někdy se mi podaří jí něčím udělat radost nebo jí ukecat, aby si něco sama koupila a to beru jako velký úspěch :-)

Já už tak šetřivá nejsem (a co jsem na arome, neudržim korunu už vůbec). Často jí říkám to oblíbený prachy budou, my nebudem a je to pravda. Ano nějaká záloha pro případ nouze je dobrá. Ale nekoupit si džíny jen proto, že je třeba šetřit na co kdyby …to odmítám. Nejednou jsem se v okolí setkala právě se situací, že se tak dlouho šetřilo, až si to dotyčný nestihl užít…

Na poličce 91 parfémů 0 miniatur 20 odstřiků 40 vzorků V tužebníku 23 parfémů
 
Lalaith
sv. Parfema z Kecálburgu 3093 příspěvků 25.04.11 20:20

Pěkné téma, řekla bych, že je potřeba všeho s mírou :wink: Lidí, co si pro sebe nic nekoupí, mám kolem sebe dost - ať už je to moje nebo i přítelova maminka. U mojí mamky se to zlomilo, když jsem ségra i já „odešly z domu“ - to si potom uvědomila, že už nás jakoby nemá na krku a může hospodařit jinak - trochu i pro sebe, to, co chtěla - takže pěkné vestavěné skříně, auto… Máme z toho se ségrou radost, ale faktem je, že to trvalo dlouho (ale neměla to jendoduché a pořád má potřebu nějaké rezervy). A právě ta rezerva - to nějak přenesla i na mě, na ségru taky. Nedovedu si představit, že bych neměla na účtě NIC… Postě nějaká rezerva je dobrá - a udivilo mě třeba, kolik spolužáků končí na konci měsíce s nulou (už několik si ode mě půjčovalo stovku nebo dvě, že mi je vrátí na začátku měsíce…)
A třeba sebeobětování matek v dnešní době, kdy je všeho relativní dostatek, různých cenových kategorií, mnoho alternativ apod. - tak mi přijde nesmyslné, nemůžu si pomoct :oops: (ačkoli chápu, že kolikrát peníze nejsou, ale to se pak snad uskromní zčásti všichni z rodiny a ne jenom matka…)

Na poličce 16 parfémů 9 miniatur 2 odstřiky 50 vzorků V tužebníku 6 parfémů
 
keara
Parfémová maniačka 538 příspěvků 25.04.11 20:23

moje babička je ten typ - nejdřív děti a absolutně neuznává jakékoliv utrácení za kosmetiku a podobné „hlouposti“.
mamka je taky spíš šetřílek (v porovnání se mnou), ale naučila jsem ji dopřát si aspoň malý rozmazlování a spoustu věcí (dražší kabelky, parfémy a tak) jí kupuju já.
já jsem uživatelka života:)
moje blízká kamarádka byla 4 roky s klukem a on ji každý léto přemlouval, aby jeli k moři. ona to považovala za vyhozený peníze a pořád to odkládali…a to léto, kdy už konečně měli jet se kluk zabil v autě. já jsem do té doby byla hrozně spořivá a rozmýšlela jsem každej výdaj (bylo mi 21), taky jsem tak byla zvyklá z domu, pocházím z hodně skromných poměrů. ale od té doby si dopřávám všechno, na co mi peněženka stačí.
abych nemusela litovat, že jsem si něco odpírala.

Na poličce 16 parfémů 0 miniatur 4 odstřiky 5 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
drobececek  25.04.11 20:35
Lalaith píše:A třeba sebeobětování matek v dnešní době, kdy je všeho relativní dostatek, různých cenových kategorií, mnoho alternativ apod. - tak mi přijde nesmyslné, nemůžu si pomoct :oops: (ačkoli chápu, že kolikrát peníze nejsou, ale to se pak snad uskromní zčásti všichni z rodiny a ne jenom matka…)

Ano. Já vmímám dva přístupy k věci, které považuju za diametrálně odlišné:

  1. Teď si nic nekoupím, protože a) potřebujeme novou pračku, b) je řada na synův skateboard, c) šetříme na auto, atd.
  1. Já si teda nic nekoupím, to radši a) nakoupím další skleničky, b) Danečka rozmazlím dalším autíčkem, c) rodina potřebuje /bylo by hezké mít toustovač, atd.

A to už vůbec nemluvím o přístupu druhé strany, kdy vy manželovi k vánocům koupíte svetr a on vás za to obšťastní novým vysavačem. To je totiž taky dost častý fenomén. :?

 
protea
Nevyléčitelná závislačka 1742 příspěvků 25.04.11 20:52
drobececek píše:
A to už vůbec nemluvím o přístupu druhé strany, kdy vy manželovi k vánocům koupíte svetr a on vás za to obšťastní novým vysavačem. To je totiž taky dost častý fenomén. :?

já už několikery Vánoce toužím po něčem takovém…
…a manžel mi místo toho kupuje nějaké blbosti :mrgreen: :wink:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
macska
sv. Parfema z Kecálburgu 3731 příspěvků 25.04.11 20:53

…jestli on se nebojí o život ;)

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy
Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Do rovna! Netrapte vlasy při žehlení, aby vám nevypadaly jako mně

 

My ženy chceme to, co nemůžeme mít. A protože mou silnou doménou je logika a jmenuji se navíc Kudrnová, vždycky jsem chtěla krásně rovné vlasy.

Celý článek »
TOPlist