Identifikace složek parfému

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
wardat
Nováček 13 příspěvků 01.09.13 11:26
Identifikace složek parfému

Zajímalo by mě, jak si má člověk vycvičit nos na rozpoznání jednotlivých složek ve vůních? Jak jste se to učily?

Na poličce 8 parfémů 2 miniatury 12 odstřiků 6 vzorků V tužebníku 7 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
 
danaada
Parfémová maniačka 861 příspěvků 01.09.13 11:51

Já jsem začínala tak, že jsem u jednoho parfému odhadla složky, na netu našla co by to tak asi mohlo být za parfém a vyzkoušela v parfumérii a hned druhý zkoušený to byl… Ale naladilo mne to tak, že jsem zkoušela složky rozpoznat u dalších, takže můj postup: :mrgreen:

Nastříkala jsem si několik vůní v parfumériie na papírky (tam se vůně rozkládá pomaleji než na kůži), vždy si přivoněla, řekla si co tam asi tak cítím a potom jsem si našla složení a postupně porovnávala i to jak se vůně mění.Je dobré si zároveň číst i diskuse či recenze, protože vůně každý vnímá trošku jinak. Po nějaké době už jsem složky rozeznávala… To je nejspíš klasický postup.

Na poličce 14 parfémů 11 miniatur 51 odstřiků 36 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
kakadu  01.09.13 12:07

Musí to být člověku i trochu dáno shůry :kytka:

Já sbírám parfémy celý život a neumím ani po tolika letech rozeznat, co v nich je.
Poznám jen minimum věci, když třeba přímo kříčí jedna složka, pak už jen:
sladké -trpké, květinové - ovocné atd.
Bohužel s tím neumím nic udělat :mrgreen:

 
MP Karkulin
Učednice 207 příspěvků 01.09.13 12:22

Já jsem sice začátečník, ale snad ti pomůže i má zkušenost. Zprvu jsem to dělala tak, že jsem si dala vzorek na kůži a našla si v databázi parfém a jeho složky, a následně je ve zkoušeném parfému hledala. Teď se snažím jít na to opačně, napřed odhaduji, pak se podívám. Hodně často ale objevuji vůně naprosto nečekané, které se v oficiálních složkách parfému vůbec nevyskytují. Strašně záleží na tom, jak se daný parfém na člověku rozloží. Jak píše @danaada, je k věci číst si recenze ostatních, to mi taky hodně pomáhá.. :kytka:

Na poličce 12 parfémů 2 miniatury 17 odstřiků 76 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
RainyWeather
sv. Parfema z Kecálburgu 6963 příspěvků 01.09.13 12:42

U některých složek, jako např. cedr, pačuli, bergamot apod. si taky můžeš vypomoci zkoušením esenciálních olejů, které najdeš různě v květinářstvích - pak ucítíš, jak voní „sólo“.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 371 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
kwitek
Parfémová maniačka 541 příspěvků 08.09.13 23:12

@kakadu Já myslím, že to souvisí se způsobem vnímání a myšlení. Jestli je člověk spíš analytický než syntetický typ. Analytici asi nemají s rozeznáváním složek takový problém. Ale kdo vnímá spíš celek, tak může mít načicháno jak chce, se složkami bude vždycky na štíru, i když pozná, o jaký parfém jde a vnímá i jemné nuance, tak to prostě nepojmenuje. :roll: Sice nejsem až tak daleko, ale asi to budu mít podobné.
Každý ale časem rozezná to co má hodně rád, a co hodně nerad - to kolikrát ještě líp :lol:

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 2 odstřiky 241 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
ledifia
sv. Parfema z Kecálburgu 2263 příspěvků 09.09.13 19:45

@kwitek To je fakt, lékořici poznám takřka v stopovém množství, brrr!

Na poličce 52 parfémů 1553 miniatur 30 odstřiků 498 vzorků V tužebníku 163 parfémů
 
VirnaLisi
Učednice 50 příspěvků 12.09.13 22:34

@kwitek Ja tiež budem asi skôr ten syntetický typ.Skúšala som tiež na zápästí,alebo aj na papieriku rozoznávať…ak som rozlúskla dve zložky,bolo moc…raz som sa vybrala aj do obchodu s tými esenciálnymi olejmi.Mali v ponuke snáď 40 druhov a ja velice šikovná,zvedavá,som ich ovoňala všetky… :zed: celé zle,samozrejme,ne­pamätám si nič. :lol:

Na poličce 17 parfémů 6 miniatur 31 odstřiků 232 vzorků V tužebníku 24 parfémů
 
wardat
Nováček 13 příspěvků 13.09.13 18:23

@kwitek Ty jsi na to asi kápla! :kytka: :potlesk: Bezpečně poznám x parfémů, ale ať se snažím jakkoli, většinou neidentifikuju víc jak 4 složky.

Na poličce 8 parfémů 2 miniatury 12 odstřiků 6 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 
alfa17.6
Nevyléčitelná závislačka 1428 příspěvků 13.09.13 22:03

Já taky poznám tak maximálně 2 složky.Upřímně obdivuju,že má někdo čich tak dobrý a sype složení bez problémů.To se nikdy nenaučím,nemám to asi dané :) .A jak píše @kwitek, poznám jen to,co mám,nebo nemám ráda :oops: :,( .

Na poličce 63 parfémů 22 miniatur 83 odstřiků 112 vzorků V tužebníku 10 parfémů
 
danaada
Parfémová maniačka 861 příspěvků 13.09.13 23:05

Ono se to dá natrénovat, pokud takto zkoušíš rozebírat parfémy a to jak voní jednotlivé kombinace, tak musíš zkoušet parfémy hodně často. Ale je jasné, že některé složky lze identifikovat mnohem snadněji a něco rozeznat nejde.A určitě nezkoušet ze začátku na kůži, to hodně zkresluje. To by měla být až druhá fáze, poznat co se složkami udělá kůže.

Na poličce 14 parfémů 11 miniatur 51 odstřiků 36 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
Mandorla
Učednice 163 příspěvků 31.12.13 13:27

Rozpoznávanie zložiek ma na parfémoch veľmi baví, zo začiatku som stále prehľadávala na Fragrantice Search by notes- samozrejme, hlavne tie exotické (napr.: Ako vonia ryža? :roll: ). Moje výlety do parfumérie potom zvyknú byť tematické, skúšam vône s podobným zložením. Keby som chcela ísť skutočne do hĺbky, nakúpila by som si asi tematické packy vzoriek z TPC.
Niekedy sa s podobne naladenou kamarátkou skúšame, do koľkých zložiek sa trafíme v porovnaní s oficiálnym zoznamom zložiek konkrétnej vône, to už je ale iný druh postihnutia. ;) Stále síce neviem, či mám skutočne objektívne predstavy o tej-ktorej zložke (ryžu by som určite nikde nerozoznala, to by bolo chvastanie :D ), takýto systém objavovania ma však, myslím, posúva ďalej.

Na poličce 7 parfémů 2 miniatury 1 odstřik 78 vzorků V tužebníku 5 parfémů
 
Marggalít
Znalkyně 422 příspěvků 05.01.14 23:10

Pokud má na to člověk aspoň trochu „buňky“, tak se tahle dovednost rozvíjet dá, a poměrně rychle. A taky mám podezření, že jako všechny jiné dovednosti se i tahle vyvíjí „skokově“, ne kontinuálně. Prostě bác, najednou se to zlepší :D

Čím se tomu dá pomoci:
Zaměřit se na vůně a pachy jako takové. Prostě ke všemu možnému čichat, uvědomovat si vůně všeho možného živého i neživého, tuhle očichat kytku, tamhle šutr nebo plech a hlavně SOUSTŘEDIT SE. Např. na analýzu toho, co všechno cítím zrovna v tuhle chvíli tady a teď. Tyhle „vonné scenérie“ úplně miluju (je to navíc velká zábava). Jo a zaměřit se i na to, jak co chutná, „prodýchávat chuť nosem“, jak se to dělá třeba při koštování vína. Protože chuť a čich jsou dvojčata. Ono je totiž dost těžký identifikovat složku ve vůni, když neprošla smysly v reálu - takhle si třeba pamatuju, jak jsem se divila, že Turin opěvuje Noa coby „koriandrové květiny“ a pak mi to seplo, když jsem si pořídila zelenej koriandr do truhlíků - jak jsem to mohla předtím necítit, tak jasný věrný tón!
Další dobrá věc je učit se rozeznávat složky v kvalitních vůních, kde je kompozice propracovaná, často s podílem přírodních složek, má svoji strukturu, vývoj, osobitost a krásu. Protože chuděry odfláknuté vůně předestřou jen stíny a hrubé obrysy - ono to třeba říká „já jsem růže“, ale ani omylem…

Na poličce 80 parfémů 3 miniatury 34 odstřiků 212 vzorků V tužebníku 1 parfém
 
porjk
Nevyléčitelná závislačka 1321 příspěvků 06.01.14 20:53

@Marggalít Vypadá to jednoduše a logicky. Ale já si myslím,že k tomu musi být i talent. No,snad jednou.......zatím zelenám závistí.

Na poličce 19 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy
 
Mandorla
Učednice 163 příspěvků 06.01.14 21:05

@Marggalít úplne súhlasím s metódou pričuchávania ku všetkému naokolo aj s tým, ako sú čuch a chuť prepojené. Čím ďalej však viac oceňujem vône, ktorých zložky od seba rozoznať nedokážem, lebo v parfume do seba úplne „zapadajú“. Ako takú jednoliatu vnímam napr. 24 Fabourgh

Na poličce 7 parfémů 2 miniatury 1 odstřik 78 vzorků V tužebníku 5 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Drdol čtyřikrát jinak! Rozlučte se s culíkem

 

Máte dlouhé vlasy a málo času na ranní česání? Našli jsme pro vás účesy pro dlouhé vlasy, díky kterým vaše vlasy nebudou končit denně v culíku.

Celý článek »
TOPlist