Jak moc souvisí čich s chutí?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Tigra
sv. Parfema z Kecálburgu 5105 příspěvků 02.01.11 17:47
Jak moc souvisí čich s chutí?

Vím, že opačně úplně absolutně, že aroma je to, co odliší kyselé jabko od kyselých jahod.
Ale funguje to i tak, že komu voní stejné vůně, tomu taky chutnají stejné pochutiny?

Tak třeba já jím ráda tmavé maso, nejlépe syrové, kuře jen v nouzi, mám ráda hodně slané pokrmy, pikantní, hodně kořeněné jídla (ale nesnáším koření masala), čínská kuchyně.
Vyloženě si pochutnám na všem s majonézou a na smetanových omáčkách (když tam není moc mouky). Smažená cibulka, česnek, vypražený špek, uzené maso ano. Vařená ryba ne.
Veškerou zeleninu jím syrovou, čím aromatičtější, tím lepší - papriky obyčejné i kapie, petržel, nať i kořen, celer kořen i naťový, mrkev, květák, rajčata, špenát. Miluju kysanou zeleninu - zelí, okurky, mixed pickles, ale taky slané či olejové nálevy - fazolky, artyčoky, chřest, žampiony…nesnáším slakokyselé okurky. Jedinou výjimkou, co fakt nemůžu v žádném stavu, je fenykl (a ani jeho semena).
Z příloh mám ráda brambory, jakoukoliv úpravu kromě kroket. Všechno ostatní, v čem je mouka, nemusím - knedlíky, těstoviny, pečivo…nemám ráda strouhanku, nejím ani řízky, smažák, květák…jen žampiony.
Ovoce jen málo sladké a spíš fádní (banány, jabka, hrušky, kvajávu, zralý ananas, mango, pomeranč a mandarinku); nejím kyselé ovoce - kiwi, grep…
Sladká jídla považuju za zlo, věci jako nudle s mákem nebo škubánky ani s hlavní v zádech. Výjimečně buchtičky se šodó, bábovku-dusivku, piškoty, kynuté buchty ne! Z ván. cukroví jen kousky, kde je hodně čokolády a ořechů. Ořechy a semena můžu všechny, v jakémkoliv množství.
Sladkosti moc ne, kdyžtak jen nějakou míň sladkou čokoládu (jako bývaly české čokolády dřív). Tyčinky typu Mars, Bounty, tvrdé bonbony… fuj. Vyloženě nenávidím karamely, jak konzistencí, tak hlavně tou vůní.
Piju kafe, kafe, kafe, vodu z kohoutku s citronem nebo smátou, meduňkou… Čaj tak jednou do roka, a to černý bez cukru s citronem.

Z vůní preferuju lehké, nesladké, a to ve dvou skupinách: výrazně citrusové (DKNY woman, Armani Green Jade, Un Jardin sur le Nil) a kořeněné lehké s citrusy v pozadí (Hermes-Voyage, L´Instant, Escale a Pondichery). Orienty moc ne, ale objevila jsem pár „pánských“, které můžu (NU, olejíčky s aoudem).

Tak jaký je váš jídelníček?

Na poličce 1 parfém 32 miniatur 28 odstřiků 107 vzorků V tužebníku 253 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 02.01.11 20:43

zkus si ucpat nos kolíčkem na prádlo, uvař si kávu (nebo čaj) a s tím stále ucpaným nosem se napij, zapamatuj si tu chuť, sundej si kolíček z nosu, napij se znovu a budeš mít odpověď na otázku ze záhlaví vlákna :D

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů

shanin
sv. Parfema z Kecálburgu 3793 příspěvků 02.01.11 20:48

Já jím skoro všechno, pokud v tom není kopr (ale už mi nevadí tak jako kdysi).
Voní mi skoro všechno, kromě kopru a pačuli.
Pačuli jsem nikdy nejedla, ale jsem si jistá, že by mi to nechutnalo.

Na poličce 11 parfémů 0 miniatur 6 odstřiků 29 vzorků V tužebníku 7 parfémů

Leisha
sv. Parfema z Kecálburgu 2194 příspěvků 02.01.11 20:51

To nefunguje, nos je s pusou propojenej (tj. když mám čaj v puse, ucpaný nos zvnějšku mi nezabrání něco cítit)
Ale když má člověk fakt bytelnou rýmu a čich nefunguje, věci nějak nemají chuť (tj. čich dodává chuti celkem dost vjemů, chutě jsou fakt jenom ty základní)

Na poličce 53 parfémů 8 miniatur 14 odstřiků 68 vzorků V tužebníku 10 parfémů

Leisha
sv. Parfema z Kecálburgu 2194 příspěvků 02.01.11 20:54

A jím skoro všechno, kromě množství mléčných výrobků (většina smetanových omáček, tavené sýry, jogurt, krupicová kaše…) a na těch mi vadí ta ohavná vlastnost, že obsaděj a oblemcaj všechny chuťový buňky.

A pak mi teda vadí takový ty umělý dochucovadla, levný náhražky, chemická pachuť.....a to i ve vůních.

derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 02.01.11 21:15
Leisha píše:
To nefunguje
a zkoušelas to? :D
Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů

Leisha
sv. Parfema z Kecálburgu 2194 příspěvků 02.01.11 23:18

Jasně že zkoušela 8) :D

No dobře, něco ubyde.....ale stejně, ten rozdíl oproti tomu, když opravdu nemáš čich (to jsem si zkusila někdy v průběhu roku kvůli rýmě asi na týden, a fakt nic moc) je obrovskej…

Tigra
sv. Parfema z Kecálburgu 5105 příspěvků 02.01.11 23:25

KURŇA, TAk mi už konečně někdo napište, co jíte a čím se voníte, vy kecalové… :D :D

Na poličce 1 parfém 32 miniatur 28 odstřiků 107 vzorků V tužebníku 253 parfémů

Smidlik
Nevyléčitelná závislačka 1643 příspěvků 02.01.11 23:34

Já jím všechno, krom leča a máslových krémů v dortech. Nic jiného mě nenapadá.
Ale vyloženě v oblibě mám kombinaci slaného se sladkým, sladkého nebo slaného s pálivým a kyselé.
Z parfémů můžu také skoro všechno, od siláků-hlavně gurmánské mlsací vůně přes svěženky, poličku mám značně různorodou, myslím. Málokdy mám náladu na stejný parfém co včera, brzy mě začne nudit.
Ve vůních mi vadí konvalinky, ty jsou jasné. Chypré vůně se mi líbí na ostatních, sama je ale zatím nemám odvahu nosit.

Na poličce 90 parfémů 8 miniatur 27 odstřiků 21 vzorků V tužebníku 6 parfémů

Renama
sv. Parfema z Kecálburgu 2318 příspěvků 02.01.11 23:53

Jím úplně všechno, kromě vepřového mozečku. Nezkoušela jsem ještě chobotnice a jiné exotické nebo mořské pochutiny :mrgreen: Nepiju limonády.
Jinak ano: ovoce, zelenina, přílohy, sladká jídla, nesladká jídla, maso, ryby, mléčné výrobky, sýry - přežila bych každou dobu, sním a vypiju vše :wink:

Mám ráda ostřejší jídla, pikantní. Nesnáším mdlé, nebo málo ochucené jídlo. Chutná mi hodně česnek, cibule.
Voní mi moc: káva, skořice, vanilka, hřebíček, pomeranče, citrony, kakao, mandle, jahody, banán, švestky ( spíše vůně švestkového kompotu), bergamot, bazalka.
Z květin ráda růže, fialky, karafiát, jasmín, narcisky, šeřík. Řekla bych, že podle toho co mi voní za koření a pochutiny, spolu s nějakými kytičkami mám docela podobný výběr na vůně.

Na poličce 41 parfémů 0 miniatur 10 odstřiků 16 vzorků V tužebníku 16 parfémů

RainyWeather
sv. Parfema z Kecálburgu 6963 příspěvků 02.01.11 23:54

Tak já - maso jen drůbeží, bez ostatních bych se obešla, ryby výjimečně, hodně syrové zeleniny - to ano, hooooodně. Jako přílohu nejraději brambory. Z ovoce skoro vše, hlavně jahody, mandarinky (ne takové to moc sladké ovoce jako třeba banány). Cibule a česnek ano ano ano. Koření ano a hodně, nejlíp kari. No a sladké neomezeně a všechno :oops: K pití nejlíp ne moc sladké šťávy, ne limonády, ale samotná voda taky ne.

A parfémový vkus: Vše alespoň s troškou sladkosti, dřeva, pačuli, vanilka, skořice ano, konvalinky, ovoce, moc kytek, hodně ambry většinou ne. Krémovky, gurmánky, dřevitě pižmové, květinově-orientální mám ráda. Čistě květinové, ovocenky a svěžky ne.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 371 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Camellia
Nevyléčitelná závislačka 1712 příspěvků 03.01.11 09:18

Maso jím všechno, kromě tučného, dělá se mi z něj špatně. Neradši tatarák, zvěřinu, pikantní jídla, čerstvé ryby. Zeleninu úplně všechnu, syrovou i vařenou, ale ne rozvařenou, brr. Ovoce - většinu, nemám moc ráda kyselé, raději domácí ovoce v létě než teď exotické, navíc hrozně nerada loupu pomeranče. Teplá sladká jídla moc nemusím, ale když někdy na nátlak rodiny udělám žemlovku nebo buchtičky s krémem, tak je většinou s chutí sním. Ze sladkého miluju nepečené tvarohové dorty, svatební koláčky a linecké cukroví. Přílohy můžu všechny, ale v malém množství, nedávám si hranolky v hospodě, protože často smrdí vyjetým olejem. Miluju čerstvý chleba a taky třeba ve Francii ty jejich čerstvé bagety. Moje hříchy jsou dobře vyuzené klobásy a majonézové saláty.
Naprosto nesnáším, když si v restauraci objednám jídlo, těším se a pak mi přinesou něco ošizeného, odfláknutého. To bych brečela. Ráda vařím a dávám si záležet.
Piju kafe ve velkém - asi 4× denně. Večer zelený jasmínový čaj nebo ovocné kořeněné, nejlépe se skořicí, teď mám nejradši Pickwick švestku. Perlivou vodu.
Víno suché bílé nebo těžší červené. Teď si v tom dělám pořádek, chodím jednou za čtrnáct dní na srovnávací degustace - poučení a zábava v jednom :wink: .

Ve vůních taky nejsem vyhraněná, líbí se mi klasické chypré, aldehydy, kořeněné vůně, ale někdy mám chuť na kytičky. Většinou se mi nelíbí citrusy s kytkama, ale třeba Cristalle Eau Verte nebo Nil mám ráda.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Lalaith
sv. Parfema z Kecálburgu 3078 příspěvků 03.01.11 09:44

Jím téměř vše… Maso ne moc často, ale mám ráda ryby, zvěřinu (hlavně guláš, mňam…), králíka, kuřat už mám docela plné zuby… Ale syrové maso neee.
Zeleninu dušenou, vařenou, syrovou, je mi to jedno. Zbožňuju dušenou mrkev. Ovoce de facto všechno, jen citrusy ne moc často, kvůli AE. Miluju kompoty, jakékoli…
Mléčné výrobky, všechny, včetně obyč mléka, podmáslí, jogurtů, sýrů, ale třeba i syrovátky… A smetanu, kysanou i normální. (vločky s ovocem a s podmáslím, mňam…) Mám ráda i smetanové omáčky, koprovku, bešamelovou, hráškovou…
Mám ráda sladké, hlavně čokolády (ale víceprocentní). Ale jen jako něco drobněkšího, ke kafi, k čaji, hlavní sladké jídlo moc nemusím a spíš se takovým vyhýbám.
Pečivo můžu, mám ráda spíš starší chleba než čerstvý, rohlíky, bagety, celozrné pečivo, ale i domácí chleba a housky. Přílohy - nejraději brambory, ale ne hranolky nebo tak něco, to spíš jenom pečené v troubě; pak je rýže a těstoviny. Knedlíky moc nerada.
Koření téměř neomezeně, kari, pepř (miluju barevný pepř), chilli, bylinky - bazalka, majoránka, provensálské… A sójovou omáčku. A jak někdo psal, mdlá a nekořeněná (nedochucená) jídla vyloženě nesnáším (hlavně neslaná jídla :roll:) A mám ráda houby.
Piju hlavně čaj. Jakýkoli - černý, zelený, ovocný… Spíš sypané než sáčkové. Neslazené, většinou, ale poránu sladký černý. Jinak občas vodu. A kafe :) A červené víno :) (nebo svařené červené víno…)
No a z vůní, to už je takové složitější, prostě co se mi líbí :) Mám ráda bílé květiny. Jak mám ráda mléko, tak mléčné aroma se mi ve vůních taky líbí. Čaj se mi ve vůních taky líbí. A potom vanilka, tu mám taky ráda… Ale líbí se mi i silnější, sladší vůně, klidně i s nějakým kořením… A nemám ráda výrazné konvalinky, vodní tóny a lotos, výrazný meloun a tropické ovoce, potom kůži a kmín, nemám ráda pepř ve vůních…

Na poličce 12 parfémů 9 miniatur 2 odstřiky 50 vzorků V tužebníku 10 parfémů

Marianna
sv. Parfema z Kecálburgu 4047 příspěvků 04.01.11 00:05

S přibývajícími povinnostmi a ubývajícím dostatkem času jsem usoudila, že nejím jen toto:
ryby, vnitřnosti, tlusté maso a rajčata

Miluju sýry ve všech podobách, těstoviny na tisíc způsobů a hlavně smažený květák. Momentálně velice ujíždím na sladkostech. Cpu se takovým množstvím, že to už ani energetický výdej v podobě kojení neomlouvá. Další úchylkou je vánočka s margarínem/máslem případně ještě marmeládou. :roll:

Vůně na mé poličce jsou převážně sladké - gurmánské - orientální. A hlavně vanilkové. Rajčata v DKNY Women mi málem způsobila kopřivku, takže tohle je složka, kterou nemusí ani moje chuťové ani čichové buňky.

Na poličce 10 parfémů 0 miniatur 2 odstřiky 1 vzorek V tužebníku 5 parfémů

Garfield
sv. Parfema z Kecálburgu 3380 příspěvků 04.01.11 01:29

Tak mám ráda výrazná jídla, hodně koření, chilli, pálivá jídla.Čím pálivější, tim lepší :mrgreen: Z koření moc nemusím to perníkové:hřebíček, badyán, skořici. Miluju ledový salát, papriky, okurky, kedlubny, cukety, lilek, ředkvičky, čerstvý hrášek, rajčata - ta aromatická stonková jsem schopná žrát po kilech :oops: Mám ráda bylinky:mátu, rozmarýn, meduňku, libeček atd. Fujtajxl jsou kopr, fenykl, vařená mrkev (syrová mňam), celer a petržel v jakémkoliv stavu.
Z příloh mám ráda rýži, luštěniny, pohanku, bramborovu kaši. Brambory samotné a knedlíky moc ne.
Z pečiva mi chutná čerstvý chleba a listová kapsa s višňovou náplní :oops:

Mléčné výrobky mňam, miluju sýry plísňáky, naopak sladké sýry typu ementál blé.
Maso jím jenom drůbeží. Ryby fujtajxl.
Miluju houby v jakékoliv podobě.
Nemám ráda sladká hlavní jídla, za nejhnusnější kuchařský vynález považuju žemlovku :vomit: Robněž nechápu przněním potravin tím, že obalí v trojobalu a osmaží :? Ze smažáku, nebo takto zničených žampiónů mi naskakuje husí kůže.
K pití vodu perlivou, čaj černý a ovocný, pivo, víno.
A co se týká vůní mám různorodý záběr :conf: vyloženě mi vadí jenom přemixované pačuli vůně typu Prada, kmín (Hypnotic), moc kadidla nedejbože s vanilkou (Shalimar),ylang ylang, med.Teď si nevzpomenu, na co ještě obvykle remcám :) Mám ráda tuberózu, jasmín, pomerančový květ, lípu, kosatec, rajčata :mrgreen:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist