Jean Claude Ellena

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

vonegut  13.11.12 18:14
Jean Claude Ellena

Jean-Claude Ellena (nar. 1947, Grasse, Francie). Jako malý sbíral s babičkou lístky růží na výrobu parfémů. V šestnácti letech působil jako učeň v závodu na výrobu esenciálních olejů v Grasse. V roce 1968 se stal prvním studentem nově se formující parfémařské školy Givaudanu v Ženevě, jedné z nejstarších parfémářských společností. I když absolvoval pouze 9 měsíců z tříletého kurzu, začal pracovat pro Givaudan v Dübendorfu. Poté se učil u Maurice Thibauda a pracoval v Haarmaan & Reimer v německém Nördlingen.

A právě tehdy mu jeho otec dal článek Edmunda Roudnitsky „Advice to a young perfumer“ (Doporučení / rada mladému parfémáři), který ho velmi ovlivnil.

Ellena je známý svými všudypřítomnými bílými košilemi, sám parfémy nebo kolínskou nenosí. Říká se, že nemá rád vůni aviváže, takže v hotelu si před spaním přes polštář přehazuje látku.
Jeho oblíbenou vůní je Un Jardin Après La Mousson (Hermés), zahrada po monzunu.

Pafémářství je u Ellenů v rodině, je ho otec byl parfémář, jeho strýc ředitelem nákupu surovin výrobce parfémů, jeho bratr i dcera jsou parfémáři.

Než se v roce 2004 stal dvorním parfumářem Hermés, založil společnost The Different Company, kde navrhuje vůně i jeho dcera Celine Ellena.

Parfémy:

pro Bulgari

Eau Parfumée au Thé Vert (1992)
Eau Parfumée au Thé Vert Extrême (1996)

pro Frédéric Malle

Angéliques sous la Pluie (2000)
Cologne Bigarade (2001)
Bigarade Concentrée (2002)
L'Eau d'Hiver (2003)

pro Hermès

Hermèssence collection (exclusively in Hermès stores)
Rocabar (1998), with Gilles Romney and Bernard Bourgeois
Un Jardin en Méditerranée (2003)
Un Jardin sur le Nil (2005)
Elixir des Merveilles (2006)
Terre d'Hermès (2006)
Kelly Calèche (2007)
Un Jardin après la Mousson (2008)
Eau de Gentiane Blanche (2009)
Eau de Pamplemousse Rose (2009)
Eau Claire des Merveilles (2010)
Voyage d'Hermès (2010)
Un Jardin sur le Toit (2011)
Voyage d'Hermes Perfume (2012)

pro L'Artisan Parfumeur

L'Eau d'Ambre (1978)
La Haie Fleurie du Hameau (1982)
Ambre Extrême (2001)
Bois Farine (2003)

pro Van Cleef & Arpels

First (1976)
Miss Arpels (1994)

pro The Different Company

Bois d’Iris (2000)
Osmanthus (2001)
Rose Poivrée (2001)
Divine Bergamote (2003)

pro další značky

Eau de Campagne (1974), pro Sisley
Rumba (1988), s Ronem Winnegradem, pro Balenciaga
Globe (1990), pro Rochas
Déclaration (1998), pro Cartier
In Love Again (1998), pro Yves Saint Laurent
Aromantic (1999), pro Decléor
Bazar Femme (2002), s Bertrandem Duchaufourem & Emilie Coppermanovou, pro Christian Lacroix
Blanc (2003), pro Paul & Joe
Colonia Assoluta (2003), s Bertrandem Duchaufourem, pro Acqua di Parma
Emporio Armani Night for Her (2003), s Lucasem Sieuzacem, pro Giorgio Armani
Eau de Lalique, s Emilie Coppermanovou, pro Lalique
Amouage Dia pour Femme, pro Amouage

Příspěvek upraven 19.01.13 v 14:06

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

blackviolet
sv. Parfema z Kecálburgu 3061 příspěvků 18.11.12 19:12

„Nechci zkoušet reprodukovat přírodu. Chci ji transformovat, vytvořit olfaktorické iluze. Parfém není pouze vůně květin. Mohu přidat molekuly a udělat parfém drsný, jemný, suchý, svěží, perlivý, lehký, chladný nebo teplý,“ řekl před pár lety v interview pro LA Times Jean-Claude Ellena, který je dnes hlavním parfumérem značky Hermès.
V posledních letech nastolil trend parfémového minimalismu, kdy redukuje počet ingrediencí v parfému z původního počtu 200 na 20. Jak to okomentoval v jedné recenzi Luca Turin, Jeana-Clauda Ellenu „ … postihl těžký záchvat minimalismu, ze kterého se nikdy nevzpamatoval.“

Na poličce 52 parfémů 0 miniatur 6 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy

blackviolet
sv. Parfema z Kecálburgu 3061 příspěvků 18.11.12 21:21

Kdybych měla říct, který parfém J.-C. Elleny je pro mě nejkrásnější, tak asi neváhám ani chvíli. First, moje srdcovka, který strávil na mé poličce tolik let, že to mohla být moje signature vůně.
Pak ještě Eau de Campagne, Dia, L´Eau d´Hiver a Angelique Sous la Pluie.

Na poličce 52 parfémů 0 miniatur 6 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy

vonegut  18.11.12 21:36

Můj oblíbený parfém od J.C. Elleny je Bigarde Concentrée. Ale ještě neznám všechny jeho vůně. Také jsem delší dobu používal Déclaration.

barbucha  09.12.12 16:27

Taky bych hlasovala pro First - tedy práci ještě před tím záchvatem minimalismu :lol:

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25884 příspěvků 09.12.12 16:34

First je překrásná vůně. A ještě Dia se mi moc líbí. A L´Ambre Extrême Na své cestě za minimalismem se mi ale Ellena neustále vzdaluje a většinu jeho novějších vůní vnímám spíš jako experiment, zajímavou zkušenost, nelákají mě k nošení.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

vonegut  09.12.12 16:56

Mně se osobně libí vůně, které udělal v The Different Company (TDC), kde jeden prvek převažuje (často ve vysoké koncentraci) a ostatní ho dokreslují: Osmathus, Bergamotte…

Skvělé na nich je, že se dají kombinovat (stříkat přes sebe). Layering mě baví.

vonegut  09.12.12 16:59
Un Jardin Après La Mousson

V pátek jsem si očichal Un Jardin Après La Mousson, Ellenovu oblíbenou vůni. Moc příjemná, jen ještě nevím, jak moc je nositelná.

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25884 příspěvků 09.12.12 17:12
@vonegut píše:
Mně se osobně libí vůně, které udělal v The Different Company (TDC), kde jeden prvek převažuje (často ve vysoké koncentraci) a ostatní ho dokreslují: Osmathus, Bergamotte…Skvělé na nich je, že se dají kombinovat (stříkat přes sebe). Layering mě baví.

Osmanthus jsem měla, ta sytá „meruňková“ vůně mě okouzlila, ale brzy se mi přejedla. Bergamotte je moc příjemná. Jinak, já nebudu správná cílová skupina pro layering. Mně totiž ta možnost (doporučení výrobce a prodejce) kombinovat vůně stříkáním přes sebe vyloženě odrazuje. Zaprvé mám hned pocit, že teda ta jedna vůně, sama o sobě, není celá, komplexní, zadruhé se cítím být manipulovaná do nákupu hned dvou vůní najednou. :D

vonegut  09.12.12 21:39
layering

@domenica

Chápu. Pro mne je layering další možnost experimentovat. Dobré je spíš to, že člověk např. přes den může při-stříknout k příjemnému základu energickou vůni, která ho osvěží apod. Pode nálady a únavy… Nebo „nevtíravou“ a příjemnou vůni po práci oživit něčím jiným :-)).

A když člověk používá kvalitní vůně s výdrží, buď voní celý den stejně nebo chtě nechtě začne vrstvit. Možnost se během pracovního dne umýt a pak nanést jinou vůni většinou není. Navíc u silných orientálek, lutensovek apod. to umytí funguje jen jako ředění :-D

Ano, Osmanthus dlouhodobě není na denní nošení. Je super na určité příležitosti a právě na vrstvení :-D Nezatracuj ho, prodejci a výrobci se nenech navádět ale ani otrávit :-D

Příspěvek upraven 12.01.13 v 13:35

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25884 příspěvků 11.12.12 22:38
@vonegut píše:Ano, Osmanthus dlouhodobě není na denní nošení. Je super na určité příležitosti a právě na vrstvení :-D Nezatracuj ho, prodejci a výrobci se nenech navádět ale ani otrávit :-D

Ne ne, Osmanthus jsem nezatratila :D , jen jsem se s ním důkladně seznámila a říkám, že patří rozhodně k tomu hodně zajímavému z produkce J.C.Elleny. I bez vrstvení. Princip layeringu znám, ale jsem typ, který má rád prožít s jednou vůní jeden celý den, takže to je další důvod k těm, které jsem už zmínila, proč je mi tahle technika cizí. I když chápu, že zase někomu to může náramně vyhovovat.
Prodejci se otrávit nenechávám, leda na moment, spíš se podivím a jdu dál…

vonegut  12.12.12 16:43

@domenica Myslel jsem nezatracovat layering :-)) Zatracení čínské vonokvětky bych neočekával :-D

dzona
sv. Parfema z Kecálburgu 2192 příspěvků 27.02.13 21:02

Minirozhovor se včerejším datem. http://nymag.com/…agrance.html#…

A v lednu mu vyšla knížka.

Na poličce 28 parfémů 8 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Ef
sv. Parfema z Kecálburgu 2167 příspěvků 20.03.13 14:58

Umele latky v parfemech, jak je JC Ellena pouziva (moc hezkej clanek): http://www.huffingtonpost.fr/…2867149.html

dzona
sv. Parfema z Kecálburgu 2192 příspěvků 20.03.13 15:27

@Ef
Je to francouzsky… Nechtělo by se ti udělat dobrý skutek a přeložit to? Určitě by nás bylo víc, kdo bychom ti byli vděční. :srdce:

Elenna má ty své zvláštní názory na ingredience. Určitě to musí být zajímavé.
Včera jsem četla rozhovor z loňska ve Spieglu, kde říkal, že někdy dosahuje lepšího výsledku ingrediencemi podprůměrné kvality než vynikajuícími. A že si nechal vysoce kvalitní levanduli v laboratoři zmrzačit, aby ji měl takovou, jakou potřeboval, méněcennou.

Na poličce 28 parfémů 8 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist