Maison Lubin

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Fleur  03.08.13 15:25
Maison Lubin

Značka Lubin si určitě zaslouží samostatné téma.
U počátku jejího vzniku stál Pierre-Francois Lubin (1774-1853). Učedníkem se stal již v 10 letech u rodiny Tombarelli, která přišla z Florencie do Grasse již v 16. století, a v roce 1790 byl jeho mistrem Jean-Louis Fargeon, jenž vytvářel parfémy pro královský dvůr. Lubin začal své vlastní parfémy vyrábět až na konci 18. století. V roce 1798 otevřel vlastní butik „Au Bouquet de roses“ - název spiklenecky narážel na královnu Marii Antoinettu, kterou Lubin obdivoval. Brzy se stal velmi oblíbeným: Paříž chtěla rychle zapomenout na revoluci, zrodili se dandyové, pro které byl parfém nezbytnou součástí jejích „l´art de vivre“. Když se v roce 1815 Bourbonové vrátili na trůn, Lubin jako následovník Fargeona se stal dodavatelem parfémů nejen pro francouzský, ale také pro anglický dvůr a pro ruského cara.
V roce 1844 převzal vedení podniku Félix-André Prot, kterého si Lubin vybral jako spolupracovníka a následovníka (neparfémová vsuvka - Prot byl synem veterána napoleonských válek, který se zúčastnil bitvy u Slavkova a byl za statečnost v boji vyznamenán). Prot vybudoval v roce 1867 jednu z prvních evropských továren na výrobu parfémů v Cannes. Byl to moderní provoz, kde vůbec poprvé parní stroje zpracovávaly vonné esence a lisovaly olej.
Po jeho smrti roku 1885 převzal žezlo syn Paul Prot, který byl nazýván „kosmopolitním vizionářem“. Studoval v cizině, mluvil německy a anglicky, inspiroval se zahraničními podnikatelskými podněty. S jeho působením je spjat největší ekonomický rozvoj firmy.
Následně firmě kralovali synové Paula Prota: Marcel Prot a Pierre Prot. Marcel se věnoval spíše obchodním záležitostem, zatímco Pierre se podílel přímo na tvorbě parfémů (Douce France, Eva, Kismet, Magda). Flakóny vytvářeli Julien Viard a Maurice Dépinoix. Skoro každý rok vznikal nový parfém: Jasmin d´Espagne (1922(, Amaryllis (1923), Ocean Bleu (1925)…
I po druhé světové válce zůstává firma pod vedením rodiny Protů. Pierre Prot umírá v roce 1949, Marcel v roce 1964, značku řídili jejich synové André a Paul Protovi. Firma však nedokáže konkurovat rychle se rozvíjejícím módním značkám (Dior, Rochas, Chanel), postupně rozprodává své výrobní provozy a nakonec střídá nadnárodní vlastníky (Sanofi, Muelhens, Wella).
V 90. letech hrozí značce zánik. Tehdy Wella přistupuje na návrh skupiny, kterou vedl Gilles Thévenin (někdejší kreativní ředitel Guerlainu) a jejímiž členy byli i dva synové Paula Prota Laurent a Fréderic Prot. Dohodli se na odkoupení značky pro její záchranu a první nová vůně značky Lubin se objevila v polovině prvního desetiletí 21. století (nalezla jsem údaj, že vůně byla představena v říjnu 2005, ale také rok uvedení až 2007): Idole (flakón Serge Mansau, vůně Olivia Giacobetti). Je to v pořadí 466. parfém značky Lubin!
/zpracováno podle: De Feydeau, Elizabeth. Les Parfums. Paris: Robert Laffont, 2011./

V současnosti má Lubin malý butik nedaleko od kostela Saint-Sulpice v Paříži. Ve skromné výloze o velikosti okna jsou vystaveny historické flakóny i obaly od pudřenek a mýdel. Podle sdělení zaměstnance butiku plánuje firma do budoucna také výrobu a prodej tělové kosmetiky k parfémům tak, jak tomu bylo dříve.

Ukázat značku Lubin

Reakce:
 
Uživatel je onlinedomenica
sv. Parfema z Kecálburgu 26545 příspěvků 03.08.13 20:18

@Fleur
Díky za příjemné čtení a vhled do historie firmy. :palec: Je skvělé, že značka Lubin neodešla na věčnost! Pro mě jedna z nejsympatič­tějších značek na současném parfémovém trhu.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů
 
cinkja
sv. Parfema z Kecálburgu 3398 příspěvků 04.08.13 15:48

Krásné čtení, nádherné vůně a také jejich parádní prezentace na firemních stránkách http://www.lubin-parfum.fr/.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 214 vzorků V tužebníku 3 parfémy
 
Foteini
Nevyléčitelná závislačka 1536 příspěvků 04.08.13 21:53

@cinkja Diky za ten dokaz, skutecne krasne :kytka:

Na poličce 56 parfémů 20 miniatur 49 odstřiků 219 vzorků V tužebníku 7 parfémů
 Váš příspěvek

Nový článek:

Růže je růže je růže…

 

Růže a parfém – spojení těchto dvou slov už bylo tak často skloňováno ve všech pádech, že napsat na toto téma něco novátorského by se rovnalo (znovu)objevení Ameriky. Považujte proto následující růžové zamyšlení pouze za poctu mé nejoblíbenější květinové složce v parfémech; nemám ambice zdokumentovat vůně, ve kterých se růže v jisté podobě nachází. Bylo by to ostatně nemožné – zkuste spočítat zrnka písku na pláži!

Celý článek »
TOPlist