Máte lepší nos než normální populace?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 13.12.10 14:09
Máte lepší nos než normální populace?

Zrovna k tomuto tématu mě dovedla diskuze na Omlazení, kde jsem se setkala opět s názory dvou stran např. na jeden parfém (nebudu ho jmenovat ale jde o Aqua di Gioiu) - jednomu voní (jde podle mě především o ty děvčata co jdou jednou za rok do parfumérky a něco si vyzkoušejí) dalším nevoní a tady je mi jasné, že podle přehledu to jsou děvčata buď odsud z Aróme nebo prostě mají parfémy rády a mají v nich přehled. Jelikož momentálně doma ležím s angínou a kapesníky se válejí všude dokola ale jako vždy - čich mi slouží světe div se stále dobře. Prostě jsem zjistila, že po třech letech testování a očichávání se mi naprosto zbystřil čich a troufnu si říct, že jsem schopna rozlišovat jak parfémy (tak ovšem i cítím i mírně unikající plyn) lépe než ostatní populace (bohužel někdy je to taky na škodu) a že to je zřejmě jednak dáno určitou dispozicí ale jsem si jistá, že jsem si nos takhle i „vycvičila“.
Troufnu si říct, že právě ti s vycvičenými nosy dokážou poznat velmi rychle harmonickou vůni od paskvilu, ikdyž prodejnost parfému ukazuje něco jiného (viz. prodejnost LB). Tím nechci říct, že to co se mi nelíbí označím ihned za špatnou vůni, prostě tak jak nemám ráda svěží vůně, stejně je dokážu rozlišit na ty pěkně svěže a pak ty svěží nepovedené.
Jaký máte názor na to vy? Máte to podobně?

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů
Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

1Miru
sv. Parfema z Kecálburgu 18726 příspěvků 13.12.10 14:28

…mám to podobně… :D

(a nejvíc mě hněte, že když poznám harmonickou vůni a chtěla bych ji, mohu se ve většině případů spolehnout na to, že levná nebude…)

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 13.12.10 14:37
1Miru píše: …mám to podobně… :D(a nejvíc mě hněte, že když poznám harmonickou vůni a chtěla bych ji, mohu se ve většině případů spolehnout na to, že levná nebude…)

ikdyž zase na druhou stranu výrobci parfémových novinek naší kapsu šetří tím, že sice chrlí spoustu novinek ale že by nad nějakou srdce zaplesalo se mi stává maximálně jednou za rok a o tom, že spadá do velmi „hnusné“ cenové kategorie škoda mluvit
tak jen shrnutí -namátkou novinky za poslední 3 roky které jsem nutně musela mít z důvodu „harmonické vyváženosti“ :lol:

Sisley - Soir de Lune - 2008
La Prairie Life Thread Gold - 2009
J´adore L´or - letos

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů

meduza123
sv. Parfema z Kecálburgu 2397 příspěvků 13.12.10 16:39

Zrovna to zbystření čichu jsem si uvědomila teď, jak to tu čtu. Vrátila jsem se od kamaráda, co vlastní hospodu, dávali jsme si u něho kafe. Zapnul sporák a vůbec necítil, že se mu tam něco připaluje (teda teprv se k tomu pálení schylovalo). A on to vůbec necítil (narozdíl ode mě rýmu neměl). Tak jsem pak přemýšlela, jestli je to normlální, že nic nezpozoroval. Asi to jde, vycvičit nos. I když na všelijaké pachy jsem byla háklivá vždycky.
A co se týče vůní, přesně jak psala miru. Můžu zkusit tucet vzorků a zaručeně se mi bude líbit nejvíc ta, o která záhy zjistím, že na ní stejně nemám :) To, že mám teď zmslaný nosánek je bez debat a též si troufnu tvrdit, že rozeznám paskvil od skvostu (i když, vše je relativní a paskvil pro mě může být skvost pro jiného).

Na poličce 94 parfémů 0 miniatur 20 odstřiků 40 vzorků V tužebníku 22 parfémů

Garfield
sv. Parfema z Kecálburgu 3380 příspěvků 13.12.10 18:58

:conf: No možná, že se tím neustálým čicháním všeho možného dá maličko zostřit čichové vjemy, ale na nějakého experta se necítím. Spíš se mi zdá, že teď víc vnímám nejrůznější smrady a kolikrát si připadám v mhd a vlaku jak hysterka. Buď to, nebo je okolí čichotupé 8) Jinak teda lépe rozeznávám jednotlivé složky ve vůních, ale taky dost často tápu. Líbí se mi kousky jak z klasické dostupné produkce, tak niche. A opačně.

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Mandarinka
Parfémová maniačka 637 příspěvků 13.12.10 19:03

Ještě bych si troufla rozlišit citlivost nosu a schopnost ty vůně nějak vyhodnotit mozkem. Moje babička má strašně citlivý nos, takže cítí všechno, ale kromě mýdla a vzduchu bez vůně jí všechno smrdí. Třeba jí vadí, když celý byt voní jídlem, takže se zavírá v malé kuchyni. Já mám nos myslím průměrně citlivý, ale taky myslím, že jsem se vycvičila. A hlavně jsem si ještě víc začala všímat vůní kolem sebe a tak mám svět mnohem pestřejší než dřív. Takže nos mám stejný, jako všichni, ale na rozdíl od nich ho používám. :wink:

Na poličce 7 parfémů 5 miniatur 2 odstřiky 43 vzorků V tužebníku 2 parfémy

Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 13.12.10 19:26
meduza123 píše:
Zrovna to zbystření čichu jsem si uvědomila teď, jak to tu čtu. Vrátila jsem se od kamaráda, co vlastní hospodu, dávali jsme si u něho kafe. Zapnul sporák a vůbec necítil, že se mu tam něco připaluje (teda teprv se k tomu pálení schylovalo). A on to vůbec necítil (narozdíl ode mě rýmu neměl). Tak jsem pak přemýšlela, jestli je to normlální, že nic nezpozoroval. Asi to jde, vycvičit nos. I když na všelijaké pachy jsem byla háklivá vždycky.
A co se týče vůní, přesně jak psala miru. Můžu zkusit tucet vzorků a zaručeně se mi bude líbit nejvíc ta, o která záhy zjistím, že na ní stejně nemám :) To, že mám teď zmslaný nosánek je bez debat a též si troufnu tvrdit, že rozeznám paskvil od skvostu (i když, vše je relativní a paskvil pro mě může být skvost pro jiného).

co se týče toho, že se něco pálí tak to cítím taky dřív než všichni ostatní a to se mě ptají, co prosímtě cítíš, my nic necítíme a za chvíli už je problém…
přitom já jsem milovnicí těžkých vůní a jsem kuřačka (sice taková příležitostná ale jsem) a to mi někdo tvrdil, že kuřáci mají otupělý čich - to vůbec není pravda, doma nekouřím ale když si u sousedů občas někdo zapálí tak to okamžitě cítím v pokoji, který je vedle a jdu větrat jak mi to vadí.
Manžel, který nekouří a tvrdil, že se mi to zdá, tak byl přesvědčen, když jsem u sousedů nakonec zaklepala a zaptala se jestli si náhodou zrovna někdo nedal jednu - a samozřejmě dal.
O propocených lidech a o tom jak trpím v létě, kdy chodí lidé v sandálech a mají smradlavé nohy, škoda mluvit.

meduza123
sv. Parfema z Kecálburgu 2397 příspěvků 13.12.10 20:06

Přesně jako bych to psala já. On teď taky šel a hledal co se kde děje. No pak to začínalo nabírat grády, tak už viděl, co se připaluje, ale úplně mě tím zaskočil :-)

A přesně jak píšeš. Taky jsem kuřačka (i když všude říkám že ne :oops: ), kouřím svátečně, někdy vůbec, někdy klidně krabku za večer a otupělé buňky určitě nemám. Cigaretový kouř taky registruju na slušnou dálku a paradoxně mi vadí. A propocenky, to je vážně peklo. Ale to myslím, že pro každého. Co ale nemám ráda je, když NĚCO cítím, ale nevím co. Je to prostě pach, ale můj mozek má dovolenou a nedokáže to identifikovat, necítí nic. Skoro bych řekla, že to není možné, ale občas se mi to stává :conf:

Na poličce 94 parfémů 0 miniatur 20 odstřiků 40 vzorků V tužebníku 22 parfémů

Evženie
Znalkyně 359 příspěvků 13.12.10 20:59

No, já mívala s čichem vždycky potíže, v tom smyslu, že jsem už od malička háklivá na pachy kolem sebe. A když se mi blíží migréna nebo mi bouří hormony (ideálně obojí), poznám to spolehlivě tak, že začnu cítit ještě intenzivněji. Například musím znovu vydrhnout kuchyňskou pracovní desku, na které se včera porcovalo maso, protože cítím, že není dobře umytá a zbyly na ní mikroskopické částečky masové šťávy, která se kazí (nikdo jiný to doma necítí a všichni tvrdí, že deska není cítit ničím). Nebo nemůžu obědvat s ostatními v kuchyni, kde se jídlo vařilo, protože mě obtěžují pachy z jiných hrnců, které stojí na plotně, a musím si jídlo odnést do vedlejšího pokoje k otevřenému oknu.

Taky mám problém s šizenými čokoládami, hlavně s bílou, protože už podle čichu poznám, že obsahuje místo kakaového másla sójový olej, a nechutná mi (přičemž všichni kolem mě mlaskají a diví se, co furt mám a ať se neofrňuju…).

Na poličce 27 parfémů 25 miniatur 0 odstřiků 141 vzorků V tužebníku 7 parfémů

Barbarra
sv. Parfema z Kecálburgu 6027 příspěvků 13.12.10 20:59
Sára píše: …Prostě jsem zjistila, že po třech letech testování a očichávání se mi naprosto zbystřil čich a troufnu si říct, že jsem schopna rozlišovat jak parfémy (tak ovšem i cítím i mírně unikající plyn) lépe než ostatní populace (bohužel někdy je to taky na škodu) a že to je zřejmě jednak dáno určitou dispozicí ale jsem si jistá, že jsem si nos takhle i „vycvičila“…
Jaký máte názor na to vy? Máte to podobně?

Zrovna nedávno jsem o tom přemýšlela… a taky jestli to není ode mě moc „namyšlené“, myslet si, že mám „lepší“ nos. Ale jo, opravdu ho mám vytrénovanější.

Narozdíl od kolegů většinou poznám, čím kdo voní (pokud to není Avon nebo Oriflame, tam se vážně neorientuju) a jestli voní něčím jiným než včera. To třeba moc lidí není schopno rozlišit. Nedávno jsem se navoněla přítelovou vůní a kolegyně poznamenala, že to je „úplně“ něco jiného, než vůně, kterou nosím každý den… (ehm… na poličce mám přes třicet vůní, které pravidelně točím…)… Taky se mi zdá, že jsem citlivější na pachy (když přichází uklizečka, která se zřejmě myje jednou za měsíc a mundúr neprala od té doby, co ho před 3 lety vyfasovala, musím odejít).

Na poličce 58 parfémů 69 miniatur 7 odstřiků 317 vzorků V tužebníku 22 parfémů

Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 13.12.10 21:30

[quote=„Barbarra“

Zrovna nedávno jsem o tom přemýšlela… a taky jestli to není ode mě moc „namyšlené“, myslet si, že mám „lepší“ nos. Ale jo, opravdu ho mám vytrénovanější.

já si myslím, že to prostě namyšlené není ale je to tak jako když budu denně v posilce trénovat biceps tak je jasné, že bude vypadat jinak než těch co jej netrénují, totéž je podle mě s čichem - navíc si myslím, že právě tady se schází děvčata, které mají parfémy rády právě proto, že mají dobrý čich, jsou lidé, kteří se něčím navoní ale jinak je parfémy a vůbec vůně nechávají chladnými - buď mají opravdu slabý čich nebo je to tak nějak nebere

haifa
Nevyléčitelná závislačka 1699 příspěvků 14.12.10 09:51
Sára píše: [quote=„Barbarra“

já si myslím, že to prostě namyšlené není ale je to tak jako když budu denně v posilce trénovat biceps tak je jasné, že bude vypadat jinak než těch co jej netrénují, totéž je podle mě s čichem - navíc si myslím, že právě tady se schází děvčata, které mají parfémy rády právě proto, že mají dobrý čich, jsou lidé, kteří se něčím navoní ale jinak je parfémy a vůbec vůně nechávají chladnými - buď mají opravdu slabý čich nebo je to tak nějak nebere

Asi tak nějak :conf: kolik krát jsem si říkala, že lidé v mém okolí jsou bez čichu- i manža. nějak to jde mimo něj, asi proto že má astma - tak doma se voním opatrně .
Kamarádky na Shalimar říkají fuj co je to za smrad i na exklusivky od Guerlain nechtěji ani zkusit očmuchají jen z refanku s odporem :conf:

Jsem tak vděčná za toto forum a za pár Aromaček které jsem měla tu čest poznat i osobně. Tady si připadnu normální s normálním nosem - :D

Na poličce 89 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 13 vzorků V tužebníku 60 parfémů

Arnika
Parfémová maniačka 967 příspěvků 14.12.10 10:27

Já myslím, že jsem vždycky měla poměrně citlivý nos - pachy (hlavně pot, na ten jsem háklivá)i vůně jsem celkem spolehlivě rozeznávala i tehdy, kdy moje okolí nic necítilo. Teď mám asi nos trénovanější, poznám už více vůní, některé jsem schopná identifikovat, některé mi připadají tak nějak všechny podobné, takže je nerozeznám. Ale třeba Chloé se mi líbí, i když mám už „něco načicháno“ - tady podle mě spíš záleží na individuálním vkusu, než na tom, jak je která vůně líbivá nebo profláklá. Je ale pravda, že třeba takový EDEN by mě před lety položil na lopatky, teď ho v klidu nosím, to samé třeba i SIRA DES INDES - před pár lety bych ji snad ani nepovažovala za parfém, teď si ji užívám. Takže spíš než to, že bych měla lepší nos, si myslím, že se mi rozšířily obzory a poznala jsem, že nejen Chloé, LB nebo Versense, ale i ta Sira, Eden nebo Sicily jsou pro mě to pravé, a i na první dojem podivné vůně mohou být krásné…Navíc jsem se zbavila předsudků vůči Chanelu, tuto značku jsem považovala za něco, co není pro mě, ale musím říct, že třeba COCO mi najednou voní jinak, než ještě před dvěma lety, takže jsem ji najednou musela mít…Chanel No.5 mi stále nevoní, třeba to přijde. Musím ještě trénovat!

Na poličce 25 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 7 parfémů

barbucha  14.12.10 15:08
haifa píše:
Kamarádky na Shalimar říkají fuj co je to za smrad i na exklusivky od Guerlain nechtěji ani zkusit očmuchají jen z refanku s odporem :conf:Jsem tak vděčná za toto forum a za pár Aromaček které jsem měla tu čest poznat i osobně. Tady si připadnu normální s normálním nosem - :D

No, tak třeba máme naopak divný nosy my, když nám voní Shalimar :mrgreen:

Mně se teda ze všech pachů odjakživa zle zvedá kufr…co zvedá - fakt jsem se mnohokrát už doslova po…zvracela (i po vlastních dětech, prosím pěkně)…a tak už se velmi dlouho snažím vyvarovat cizí blízkosti, nebo aspoň zadržovat dech (v mhd dobrá disciplína) :? Ale nepřičítám to jemnému, aristokratickému nosíku, ale prostě slabýmu žaludku 8)

Nicméně trénink je určitě dobrá věc, pročež trénujme, trénujme! :lol:

verunka2201
sv. Parfema z Kecálburgu 5525 příspěvků 14.12.10 17:50

Mě to říkají lidi celkem často, že toho podle čichu poznám hodně. Třeba když vyjdu z jídelny a kabát i svetr mám načichlý tím zdejším pachem - děsně mi to vadí, ale kamarád říká, že nic necítí, že jsem asi jen moc citlivá. Zrovna tak poznám, když někdo kouří (a to se jen mihne kolem mě) nebo že se někde kouřilo, i když to bylo před 6 hodinami a mezitím se 3× důkladně větralo. O vnímání vůní jako voňavek ani nemluvě (že už celkem dokážu rozeznat jednotlivé složky, ne vždy ale dost často - přítel ohodnotí vůně jen jako „jemná“ nebo „výrazná“ a nad mým rozlišováním jen žasne).
Takže od doby propadnutí Arome a mé čichací mánii jsem si nos určitě také vytrénovala. Nicméně citlivější jsem ho měla vždy (viz třeba to s tím kouřením), nejspíš po babičce - ta je na tom mnohem hůře než já - každý smrádek zavětří i na kilometr dopředu :lol:

Jo a ještě něco: úplně bezpředmětné je pro mne hádat se s lidmi, že vůně od značky Federico Mahora atp. po určité době ne že nevoní, ale dokonce čpí - normální lidi to prostě nerozliší, snad jen pod přímým testem levá ruka=originál a pravá ruka=FM by to dokázali rozeznat, jinak je to zbytečné hádání o ničem.

Na poličce 52 parfémů 100 miniatur 12 odstřiků 207 vzorků V tužebníku 9 parfémů
Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist