Napodobeniny a jejich výroba

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

maricka
Nevyléčitelná závislačka 1075 příspěvků 10.02.09 00:41
Napodobeniny a jejich výroba

Už dlouho mi hlavou vrtá, jak to vlastně s těmi napodobeninami je - kdo a kde jim ty jejich vůně vyrábí, nevěřím totiž tomuto jejich tvrzení (podle mne parfém přece navrhuje „nos“, ne nějaká firma - Drom apod.):

„Standardně: Parfemista navrhne složení parfému a jde za firmou, která je schopna vyrobit ve velkém. Firma DROM, výrobce značkových vonných esencí (100 letou tradici, zaujímá 85% světového trhu, sídlo v Mnichově, pobočky po celém světě) vyrobí vonnou esenci a nabídne k dalšímu zpracování. Firma - výrobce, nechá navrhnout flakonek (flakonek na parfém od renomovaného návrháře vyjde na 300-1200Kč!) a osloví např. manažera Naomi Campbell nebo obchodního ředitele zn. Dior, jestli nechtějí své jméno spojit s touto vůní…ti za určitou cenu souhlasí. Dále se musí vytvořit na výrobek reklama. Jiná zabere na Evropana, jiná na Američana, Asiata apod. Jsou to stamilióny! Pro představu jedno promítnutí reklamního šotu v TV u nás stojí 280-400 000 Kč.V USA během přímého přenosu předávání Oskarů stojí 30 sekund reklamy 40mil. Kč. Výrobek jde do velkoobchodu a z něj do maloobchodu. Velkoobchodník přidá své náklady a svůj zisk, maloobchodník také zhruba 30-100%. K tomu všemu doprava. Pronájem prostor, platy zaměstnancům. Pro vaši informaci, cena vonné esence pro výrobu parfému se pohybuje okolo 2% z konečné prodejní ceny parfému tj. např.40Kč! Finální parfém 2-5 000 Kč.“

Text jsem převzala z této stránky: http://www.parfemy-fm.euweb.cz/firm.php

Na poličce 38 parfémů 529 miniatur 0 odstřiků 13 vzorků V tužebníku 0 parfémů
Reakce:

jasmina
sv. Parfema z Kecálburgu 2176 příspěvků 10.02.09 10:44

to jsou jen takove populisticke kecy ;);) (i kdyz u neceho jako naomi bych se mozna ani nedivila, ze to tak chodi .. )

nicmene dukazem, ze lzou a ze to takto nechodi, je uz jen to, ze ty jejich „parfemy“ proste stejne nejsou :D

Na poličce 32 parfémů 0 miniatur 4 odstřiky 0 vzorků V tužebníku 1 parfém

Albeni
Nevyléčitelná závislačka 1125 příspěvků 10.02.09 12:14

Když jsme u té ceny, tak by mě doopravdy zajímalo, jaká je skutečná cena třeba Chanelu 5. Myslím výrobní cena. A kolik je tam přidáno navíc.
FM nevěřím ani slovo, nicméně tomu, že některé vůně jsou hodně nadhodnocené, věřím. Ale zajímalo by mě které třeba. Vůbec do toho nevidím.

Možná teď v krizi půjdou některé ceny dolů. Uvidíme. Některé značky budou mít velké potíže. Loni klesly zisky Chanelu o 60 procent, psali v novinách.
A možná některé značky úplně zaniknou.
Nechci malovat čerta na zeď, ale možné je všechno. Orientujete se někdo v tomto odvětví, nevíte jak to vypadá se skutečnou cenou těch vůní, a vůbec?

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 10.02.09 12:45

Cena parfému se udává v ceně za kilogram vonné esence. Běžně je to tak kolem 30-40 dolarů za kilogram, u levných drogerkovek 20 a méně, u FM to vlivem použitých levných surovin bude tak kolem deseti :) U dražších parfémů (když se použijí drahé přírodní suroviny nebo dražší syntetika) je to samozřejmě víc.
Z celkové ceny produktu, který si pak kupujeme, tvoří cena obsahu opravdu zanedbatelnou část. Někde jsem měla takový obrázek, kde to bylo pěkně rozepsané, už nevím, kam jsem ho dala, ale bylo to pár eur…

Na poličce 40 parfémů 134 miniatur 27 odstřiků 322 vzorků V tužebníku 9 parfémů

Albeni
Nevyléčitelná závislačka 1125 příspěvků 10.02.09 13:40

Juchů, našla jsem to (doufám že je to ono ):http://www.arome.cz/…iewtopic.php?…

takže takhle - výr. cena 112 korun, ale u průměrné toaletky. Ty lepší budou dražší. Ale stejně…

Na poličce 1 parfém 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 10.02.09 16:11

To je ono.
Holt se na tom musí nabaštit všichni, reklama je dneska už taky nezbytná, nedá se nic dělat, musíme platit.
A když si teď vezmete, že i FM musí vydělávat, tak kolik asi stojí parfémový základ pro ty jejich vůně? Sice nemají tak náročnou reklamu a vyhnou se jednomu článku (neprodávají to v obchodech), ale i tak, pokud prodávají flakon za cca 11 eur, nemůže parfémový základ stát ani těch 75 centů. Musejí tam dávat opravdu ty nejhorší šmejdy :)

maricka
Nevyléčitelná závislačka 1075 příspěvků 10.02.09 20:14

Opravdu však nikdo nevíte, jak to je s tou výrobou a firmou Drom?

1. Je to skutečně firma, která dodává suroviny tolika zákazníkům?
2. Kdo jsou její zákaznící? Jednotlivé značky?
3. Kdo vyrábí (vymýšlí) FM parfémům a spol jejich vůně? „Nosové“, kteří spolupracují s Drom? Pár jsem jich na jejich ofic. stránkách našla, ale zřejmě to nebudou slavná jména, protože např. v seznamu slavných parfumérů nejsou.
4. Zásadně se mi příčí myšlenka, že firmy kupují jednotlivé vůně již od firmy Drom (jak to prezentuje FM), jakou roli by tedy pak hráli návrháří vůni, tzv. nosové?

Prostě v tom mám teď úplný zmatek… Doufám, že nejsem sama :-) Měla jsem zkrátka za to, že je tomu tak, že zákazník (slavná světová značka) osloví parfuméra, který ji konkrétní vůni namíchá. Pak zřejmě osloví nějakou firmu (Drom?), která vůni začně vyrábět ve velkém, jelikož má na to suroviny… Ale po tom článku, který jsem zmínila na začátku, v tom mám guláš, navíc, když FM celý proces zřejmě lživě prezentuje tak, že Drom jim originální parfémy nalévá do neznačkových flakonků s číslem, proto jsou tak levné. Někde je však zase napsáno, že je to jen firma, která FM a jiným značkám zprostředkovává vonné esence, ne hotové vůně. Ach jo… :?

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 10.02.09 20:55

Drom je firma, která vyrábí parfémové komponenty a parfémy. Jako třeba Givaudan. Kromě toho má k dispozici parfuméry, takže značka může přijít, zadat výrobu a o nic dalšího se v podstatě nemusí starat. Parfumér z Dromu vymyslí vůni, značka ji jen schválí, Drom zajistí zbytek. Nicméně, co jsem tak koukala na jejich webu, Drom asi moc zakázek na „velké“ parfémy nemá, spíš dělají vůně na parfemaci kosmetiky - jména jejich parfumérů jsou celkem neznámá až na Barbaru Zoebeleinovou, která dělala něco pro Avon a pro Benetton.
Když firma takhle vymyslí pro někoho vůni, je formule potom jejím majetkem, ne majetkem značky, která si parfém objednala. Čistě teoreticky by tedy Drom mohl prodat FM formuli… ale na to by takový podomní příštipkář jako FM jednak neměl peníze, jednak by výroba parfému potom byla značně dražší a už by to nešlo prodávat za tři stovky v podchodu.

Nosové hrají přesně tu roli, kterou hrají… většina z nich pracuje pro parfumérské firmy, nejvíc pro svatou trojici Givaudan - Firmenich - IFF. Málokterá značka má svého dvorního parfuméra, např. Chanel, Hermes nebo Rochas.
FM Dromu buď rovnou řekne, že chce něco podobného jako vůně xy a parfumér jim to udělá (např. Miss Dior Cherie - vrazí tam jahodový aldehyd, trochu ethylmaltolu, pod to nějaký generický základ - takové věci už mívají firmy hotové a připravené - a je to), nebo proženou vzorek plynovým chromatografem a z toho, co jim vypadne, ořežou drahé složky a zadají si výrobu… Ví bůh. Ale cisternu parfémového základu na No. 5 si u Dromu rozhodně koupit nemohli :)

Ada
sv. Parfema z Kecálburgu 3744 příspěvků 10.02.09 21:06

Aha, tak přece: Pierre Gueros z Dromu dělal Bill Blass Couture 1 a 6; Philippe Romano dělal Sui Dreams, Desire Blue, od Escady Island Kiss, Pacific Paradise, Rockin Rio a Tropical, Lalique faun a další; Alexandra Monetová dělala True Glow pro Avon; Alix Miralová prý dřív dělala pro Chanel a pak vymyslela nějakou speciální svatební vůni; Valerie Garnuchová dělala Bill Blass Couture 8 a Diane Brill.

maricka
Nevyléčitelná závislačka 1075 příspěvků 10.02.09 21:33

Děkuji moc Ado, mnohé mi to osvětlilo, vlastně všechno, přesně tohle jsem potřebovala slyšet… Zkrátka jsem si pořád říkala, kdo je ta tajemná firma Drom, o níž se hovoří někde jako o zprostředkovateli vonných esencí (surovin) a někde jako o firmě, která vyrábí vůně (teď mi došlo, že firma zřejmě dělá obojí). A pak to s těmi FM parfémy a spol. Zkoušela jsem vyhledat pouze pár jmen a nic se mi neobjevilo…

FM parfémy a jiné se mi opravdu začínají s duše protivit, lžou, nejsou kvalitní a navíc napodobují… Přijde mi to scestné. Nedávno jsem četla knížku od V. Cílka (geolog, klimatolog), který hovoří i o ušlechtilém napodobování, duchovním napodobování, například barokní Lorety, ale takové komerční napodobování se mi opravdu hrozně příčí.

Mne by zkrátka FM a spol. ani za nic na světe nepřinutili dělat jejich „poslíčka parfémové osvěty“. To bych se opravdu raději ostříhala do hola než tohle :wink:

Sára
sv. Parfema z Kecálburgu 2917 příspěvků 12.02.09 20:41

no moc bych tomu zlevňování parfémů v době krize nevěřila, koruna klesá a třeba YSL už evidentně podražil :?

Na poličce 191 parfémů 9 miniatur 225 odstřiků 133 vzorků V tužebníku 30 parfémů
 Váš příspěvek

Nový článek:

Střihněte si změnu - 7 tipů na krátký sestřih pro všechny věkové kategorie

Krátké sestřihy už dávno nejsou jen pro babičky a maniacké pixie slečny. Styl ala kastrol nahradil nespočet variací střihů, díky kterým si je může dovolit každá žena. Včetně vás.

Celý článek »
TOPlist