Niche vs. mainstream

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

rakuli
sv. Parfema z Kecálburgu 6032 příspěvků 15.01.11 10:18
Niché vs. mainstream

Jak to vidíte? Čemu dáváte přednost a proč? čím se vlastně vyznačuje ta niché?
Co vám vadí na středněproudých značkách?
Jak to máte vy?

Na poličce 4 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 129 parfémů
Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Reakce:

meduza123
sv. Parfema z Kecálburgu 2397 příspěvků 15.01.11 12:17

Asi nejde říct, čemu dávám přednost, protože záleží na náladě a příležitosti…Ale je trochu pravda, že se mainstreamovým vůním většinou vybýbám. Zpravidla jsou na stejné brdo, takže nudí, a za další se můžu spolehnout na to, že to co mám doma leží na stolku každé druhé, což mi vadí asi nejvíc. Jakákoliv davovost čehokoliv mi vadí už z principu. Tedy, ne že bych se za každou cenu snažila nějak vybočovat z průměru. Spíš když mám možnost výběru, raději zvolím něco nevšedního, jiného. Neříkám, že jsou všechny špatné. Mám jich na poličce dost a občas po nich sáhnu, když chci něco nekomplikovaného nebo obecně líbivého. A taky mám mezi nimi i své favority, na které nedám dopustit :-) Je to asi jako s písničkama v rádiu. Většinu ráda nemám a nelíbí se mi, ale občas se mezi nima najdou kousky, které si dám i nahlas :-)

Na poličce 94 parfémů 0 miniatur 20 odstřiků 40 vzorků V tužebníku 22 parfémů

tapuz
sv. Parfema z Kecálburgu 4616 příspěvků 15.01.11 17:07

Mám to tak, že používám vůně, které se mi líbí. Těm dávám naprostou přednost bez ohledu na to, jestli jsou středněproudé nebo výklenkové. Je mi docela jedno, kolik dalších lidí je používá - už jen z toho prostého důvodu, že ať jsem navoněná čím chci, stejně většinou bývám jediná nebo jedna z mála navoněných, takže obava, že by se nás někde sešlo víc stejně navoněných, je mi zcela cizí. A i kdyby ano, nijak by mi to nevadilo. Stejně tak mi nevadí, když někdo pozná, čím voním, není to žádná degradace dané vůně. Ostatně, to se mi stalo v životě snad jen jednou s Edenem, který je tak specifický, že kdo ho někdy cítil, pozná ho s naprostou jistotou vždycky.
Podle mého názoru u mě naprosto převládají středněproudovky. Ale asi záleží na chápání. Kdyby se středněproudovkami rozuměly vždycky jen momentální módní hity podpořené reklamní kampaní, tak těch moc nemám (pokud vůbec nějaké), ty u mě přicházejí na přetřes většinou až několik let za zenitem, pokud přetrvají. Pokud se tím míní produkce více či méně dostupná v obvykle se vyskytujících parfumeriích a v hojněji navštěvovaných e-parfumeriích, tak ta u mě naprosto převládá. Ovšem parfemovým šílenstvím nepotrefený jedinec by určitě ani většinu mých středněproudých vůní na poličce i mimo poličku stejně neznal, takže by je asi považoval za zvláštnosti.
Jelikož se „výklenkovkami“ jistě rozumí produkce určená k nepříliš masové, ale spíše sporadické distribuci a použití, tak té mám jen poskrovnu.
Na středněproudých značkách mi nevadí nic. Ty, které mi vadí, nepoužívám.

Na poličce 197 parfémů 2 miniatury 38 odstřiků 149 vzorků V tužebníku 25 parfémů

derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 15.01.11 20:17
tapuz píše:
Mám to tak, že používám vůně, které se mi líbí. Těm dávám naprostou přednost bez ohledu na to, jestli jsou středněproudé nebo výklenkové.
tak tak :D
Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů

Tigra
sv. Parfema z Kecálburgu 5105 příspěvků 15.01.11 21:08

Já mám samé maistreamovky. Pořád jsem se snažila ulovit něco „úžasného-laciného“, protože jsem si říkala, že to prostě musí být jedno, kdo vůni namíchal; že třeba Lutens je něco jako kabelka Louis Vuitton - sice nic moc vzhled, ale každý pozná, že je to „něco jiného“ a otravná vlezlost se dá považovat za znak kvality a „značkovosti“. A dobře se o tom plká na večírkách a na ředitelských poradách…

Pak jsem vytvořila sbírku krámů, z nichž jediná laciná, co k něčemu je, je Grés (Cabotine a ještě se mi pozdává Cabochard, zatím nemám). Zbytek jsou fakt vůně bez xichtu, s krátkou výdrží, nuda, chemické (to neříkám z pozice snoba, to říkám na základě informací, co mi tady za půl roku Jerry, Wildorchid, Derad, Mirečka......­........ namlátili do hlavy a já jsem na jejich základě prováděla důkladné vlastní pozorování).
Zjistila jsem prostě, že až na malé výjimky vysoká cena = vysoká kvalita. A to třeba i v rámci jedné značky, třeba YSL, Hermés, Guerlain, Chanel…

A když jsem se dostala k dražším značkám (teď nemyslím přímo niche), které by mne dřív nenapadlo ani zkoušet, protože.....viz první odstavec, tak jsem pochopila, o čem to je.
I když mi vůně nesedí typem, charakterem, tak je vždycky výrazná, určitá, mění se v čase, dlouho vydrží a je zajímavá. A když mi vyhovuje složkama, tak je to orgasmus (Derade, nekomentuj to!!!)
Včera jsem zkoušela White Patchouli od Toma Forda - jako co by asi tak mohlo být jiného na solifloru, když to zpracoval zrovna moderní módní návrhář, než v nějakém flakonku třeba od Jovan, že? Prostě pačuli, JEN pačuli. No tak to zkuste!!! To je něco jako BMW1 a jeho napodobenina Hyundai i30 - obojí je auto, obojí jezdí, mají stejnou spotřebu, stejnou výbavu, skoro stejně (díky Korejcům) vypadají.....no tak jak je možné, že lidi jsou ochotní si koupit 4× tak drahé BMW? :conf: To není jen kvůli značce…

Já už jsem teda chycená - což neznamená, že vyhodím těch 60 voňavek, co mám v koupelně, já si užívám všechny. Jak píšou lidi nade mnou - používám, co se mi líbí, akorát že díky zde získanému rozhledu mám na vůně vyšší nároky (a to já jsem jen začátečník!), takže mezi lacinýma nenajdu, co by se mi líbilo, zato mezi těma drahýma neomylně.

A ještě něco: podle mne je špatně položená ta úvodní otázka - vlastně všechny, včetně názvu tohoto tématu. Přece NIC v životě, takže ani vůně, není „versus“ ani „nebo“, tedy černobílé. Vždycky je to „a“ - mainstream a niche. Takže spíš bych se ptala: našli jste si mezi „nikovkama“ tu svoji, nebo za to ty prachy nedáte a považujete je za vyhozené?

A taky: já nevidím hranici mezi nikovkama a mainstreamem - pro mne jsou třeba exkluzivky od Chanela, Guerlaina, Tom Ford, orientálky, vintage verze Diorů…nikovkami, protože jsou pro mne nedostupné - nehledě k financím. Jsou mi nedostupné kvůli tomu, že je nemám kde běžně koupit, vyzkoušet a pořádně porovnat. A i cena je třeba na úrovni Lutense.
Pro moje kolegyně, které jedou v úrovni Adidas (a nejsou to žádné zaostalé šmudly, to pozor!!, moderní mladé chytré holky s přehledem) je nichovka třeba Grés - protože to nikdy neviděly.
Takže ............... co jsou vlastně ty „nikovky“?

Na poličce 1 parfém 32 miniatur 28 odstřiků 107 vzorků V tužebníku 253 parfémů

domenica
sv. Parfema z Kecálburgu 25855 příspěvků 15.01.11 21:17

A kde to mám podepsat, Tigro? :lol:

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 0 parfémů

derad
sv. Parfema z Kecálburgu 6189 příspěvků 15.01.11 21:35
Tigra píše:
když mi vyhovuje složkama, tak je to orgasmus (Derade, nekomentuj to!!!)
jak chceš.
Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 103 vzorků V tužebníku 5 parfémů

meduza123
sv. Parfema z Kecálburgu 2397 příspěvků 15.01.11 21:56

Tady se to nějak zvrhává :-D A derade nemáš to komentovat, tak co ten smajlík?? Pěknej sprosťák :mrgreen:

Na poličce 94 parfémů 0 miniatur 20 odstřiků 40 vzorků V tužebníku 22 parfémů

1Miru
sv. Parfema z Kecálburgu 18726 příspěvků 15.01.11 22:05

…velmi dobré/pravdivé.!, Tigro :P

…z toho pak plyne, že člověk, který to takto vnímá:

• se nikdy nebude posmívat snobismu ohledně vůní…
    (protože žádný snobismus není, resp. takto smýšlející parfemaniak má vůni kvůli kvalitě, ne kvůli potřebě hlásat, že voní něčím za pět táců nebo i víc, ale sám si tu parádu užívá, s max vnitřním uspokojením
  • ocení kvalitu vůně ať už to stojí, co to stojí
  • chápe pak právě i lidi, kteří se voní třeba i jen za dvě stovky, ale jsou s tím spokojeni, stačí jim to

…jsem za ten Tvůj příspěvek ráda i proto, že už si nepřipadám rozmlsaně…,
resp. opravdu, kdo zkusí niché vůně(ať už si pod to slovo dosadí cokoliv…)- rozuměj vůně kvalitní, jež nosu lahodí, tak těžko hledá něco dalšího stejně dobrého…
A jako jsou i v niché značkách vůně na prd, tak i v mainstreamu jsou dobré vůně.

…a radši pět a půl vůní na polici a v kvalitě, která mně osobně vyhovuje, než kompromisy…
(to je snad jediná oblast, kde kompromisy neberu… Parfémy :mrgreen: )

…stejně jsou parfémy úžasná věc.! :P

Na poličce 0 parfémů 0 miniatur 1 odstřik 0 vzorků V tužebníku 4 parfémy

Tigra
sv. Parfema z Kecálburgu 5105 příspěvků 15.01.11 22:05
derad píše:
Tigra píše:
když mi vyhovuje složkama, tak je to orgasmus (Derade, nekomentuj to!!!)
jak chceš.

Ani smajlama!!! :x

Na poličce 1 parfém 32 miniatur 28 odstřiků 107 vzorků V tužebníku 253 parfémů

rakuli
sv. Parfema z Kecálburgu 6032 příspěvků 15.01.11 22:37

Moc jsem nad nadpisem ani mým prvním příspěvkem nešpekulovala­..myslím, že na diskuzi stačí a ráda si přečtu, co si ostatní myslí.
Mainstream je dost zavádějící pojem, také jsem myslela třebas starší kousky nebo parfémy s ukončenou výrobou…
Já za sebe můžu říct, že z niché se mi líbí jen pár vůní a taky vlastně tuhle oblast moc neznám, jelikož se mi nechce shánět a kupovat vzorky…jsem líná :P Takže radši propátrávám středněproudou oblast a jsem ráda, když se mi občas podaří najít něco pěkného.

Na poličce 4 parfémy 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 129 parfémů

Leisha
sv. Parfema z Kecálburgu 2194 příspěvků 15.01.11 22:49

Mě se většina běžných vůní nelíbí. Před objevením Arome jsem si myslela, že voňavky jsou k ničemu (skoro ve všech jsem cítila nějakou nepříjemnou chemii, a ani jsem neměla sílu pátrat po nějakých přijatelných, bo jsem to považovala za předem ztracené) a voněla jsem se jen vlastními mixy z éterických olejů (a jo, je pro mě přijatelnější nemytej zpocenej člověk než smrad ze stromečku do auta či záchodového osvěžovače…ani jedno nic moc, ale hrůza může mít různé rozměry :twisted: )

Vzorky niche a exkluzivek, ke kterým jsem se tady dostala, mě okouzlily - asi se v nich nepoužívá ta levná, snadno odhalitelná chemie. A taky mě Arome navnadilo znova se odhodlat zkoušet vůně v parfumerkách…a zjistila jsem, že i tam se něco najít dá, přestože to je dost malá část toho, co tam mají.
Takže vůně používám ty, co se mi líbí, a pak je mi jedno, z jakého hnízda se to vylíhlo.....ale v některých hnízdech holt je pravděpodobnost vylíhnutí něčeho pro mě krásného větší, takže směřuju spíš k těm nikovkám a exkluzivkám :conf: :wink:

Na poličce 53 parfémů 8 miniatur 14 odstřiků 68 vzorků V tužebníku 10 parfémů

maricka
Nevyléčitelná závislačka 1075 příspěvků 15.01.11 22:50

Já mám k niché vůním samozřejmě také kladný postoj, ale osobně jsem po těch dvou a půl letech, co jsem tady, zjistila, že mně vyhovují více vůně mainstreamové. Je to proto, že niché vůně jsou buď soliflory, vůně, kde je přírodní složky leckdy až příliš (pro mne např. TDC), vůně gurmánského typu nebo pak hodně extravagantní kreace, které bych přirovnala k oblečení, jež se dost často vyskytuje na módních molech. Ale i mezi niché vůněmi se najdou překrásné výjimky, které buď vlastním, nebo kdybych měla opravdu hodně peněz, bych si určitě pořídila…

Mainstreamové vůně mi vyhovují proto, že mají jednak „minulost“ (jsou odrazem doby, nálady, váže se k nim nějaká pověst, reklama, styl, nálada…), jednak je mezi nimi větší výběr ryze květinových vůní, které mám asi nejraději. Ale co se týče současné produkce, jsem poněkud skeptická, už dlouho se na scéně neobjevila nějaká solidní květinová vůně - dnes hold boduje ovoce a růžový pepř… Oslovila mě jen Chloé Neroli, kterou osobně považuji za slušný výtvor z kvalitních surovin, přestože je ve své podstatě velmi nekomplikovaná (ve smyslu nepřeplácaná)…

Ale jinak… Otázkou je, co je považováno za mainstream? Jestli i starší vůně, které dnes už rozhodně mainstreamové nejsou? Nevím… Mainstream je podle mě jen to, co jde přímo na ruku zákazníkovi, co se mu okatě vnucuje… a klidně to pak může být drahá a kvalitní vůně typu Chanel Chance apod.

Na poličce 38 parfémů 529 miniatur 0 odstřiků 13 vzorků V tužebníku 0 parfémů

barbucha  15.01.11 23:33

Tak já nevím…řekla bych, že mainstream je všechno to, co možno zakoupit kdykoliv si vzpomenu - a nikovky jsou dosažitelný pouze za cenu osobních obětí :wink: ať časových či finančních…
Takže shalimárek je mainstream?!

macska
sv. Parfema z Kecálburgu 3731 příspěvků 16.01.11 01:23

Jasně že jo. Exportní řada Lutense je přece taky skoro mainstream :) Jinak beru všechno, co se mi líbí a co se mi pravděpodobně bude líbit i po měsíci používání, od J.Lo až po Tauera :twisted:

Na poličce 6 parfémů 0 miniatur 0 odstřiků 0 vzorků V tužebníku 3 parfémy
Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist