Otázky z historie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 18.04.09 17:59
Otázky z historie

Včera jsem na BBC četla, že v Egyptě hledají hrob Kleopatry a Marca Antonia. Údajně prohledávají nějakou oblast a našli tam mince s její podobiznou a další věci nebo hroby jejích hodnostářů a tyto indicie mohou naznačovat, že by poblíž mohl být i její hrob. To by byla neuvěřitelná událost, kdyby ho našli i s jejím tělem.
Vlastně jsem si ani neuvědomila, že její hrob není znám. Mám moc ráda film s E. Taylorovou a historii Egypta mám docela pročtenou. Teda ty nejnovější braky typu - Milenky egyptských faraonů samozřejmě nečtu.
Taky jsem si myslela, že Římané (a tedy i Marcus Antonius) se nechávali spálit nebo ne? Existují hroby jednotlivých císařů?
A je vůbec znám hrob Alexandra Makedonského? V tom filmu Kleopatra myslím je a to v Egyptě.
Samozřejmě bych si mohla vše jen tak hledat na internetu, ale raději bych tu hloubala s vámi.

Na poličce 29 parfémů 0 miniatur 24 odstřiků 61 vzorků V tužebníku 52 parfémů
Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 18.04.09 18:37

Alexander ma vraj dve hrobky, jednu v Alexandii v Egypte , kde ho dal pochovat jeho general a nastupca Ptolemaios a druhu v dnesnom Libanone v Sidone. Ale nie je to potvrdene, cize len dohady :D

Nasla som este , ze vraj je pochovany v Egypte ale nie v Alexandrii ale v Siwe.

Na poličce 37 parfémů 4 miniatury 15 odstřiků 35 vzorků V tužebníku 2 parfémy

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 18.04.09 18:55

Mám pocit, že v tom filmu se jde Cézar k jeho hrobce podívat. On umřel někde na těch cestách, ale určitě ho dovezli zpátky.
Taky se traduje, že Attila by mohl být pohřbený někde na Slovensku. :wink:

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 18.04.09 19:08

Alexander , myslim, skonal v Indii, jeho telo previezli povodne do Macedonie, ale Ptolemaios pozostatky sikovne presmeroval do Egypta, kde vladol. Bolo politicky vhodne mat telo boha pochovane v Aexandiii.

Nielen Cezar, ale aj Oktavianus navstivil Alexandrov hrob. Oktavian dokonca skumal pozostatky tak dokladne, ze cast zabalzamovaneho tela sa preborila dovnutra pod tlakom prstov :shock: Tak telo schovali pod prievitny kus alabasteru, aby ho chranili.Problem je ale v tom, ze telo asi v 4st nl zmizlo. Telo Filipa 4 sa naslo v 20 storoci v Macedonii v Grecku, takze by nebol problem Alexandra identifikovat podla DNA. Ak by ho nasli. Kosti sa vraj objavili v Benatkach, niektore legendy hovoria o tom, ze je pochovany v Chrame Sv. Petra v Rime.

Ani Dzingischanov hrob sa este nenasiel. To o Attilovi som nezaregistrovala, presnorim nejake zdroje.
Este ma napadla taka perlicka, raz na seminari zo staroveku sme rozoberali jednu knihu o starogretskej kulture. Spominali sa tam prostitutky, viem, ze sme sa smiali s profakom, ze je to fakt najstarsie remeslo, lebo peniazny system vtedy este nefungoval a ze boli vyplacane v naturaliach , zrnom, ovocim, hrnciarskymi vyrobkami.

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 18.04.09 19:10

Moje oblíbené téma :D Římané se skutečně nechávali pálit - ovšem problematika je složitější - do určité doby - než se rozmohlo křesťanství - pak už lze nalézt hrobky - viz římské katakomby, např.. Třeba známý Andělský hrad byl původně postaven jako hrobka císaře Hadriána…
Je známo, že právě Marcus Antonius vedl řeč nad Ceasarovou pohřební hranicí na Caesarově fóru…
Pokud jde o Kleopatru, tak ta byla pravděpodobně nabalzamovaná a pohřebená a je možné, že totéž nechala udělat s Antoniovým tělem ( přestože byl říman ) - jelikož se oba prohlásili za bohy…
Alexandr Makedonský zemřel v Babylonii a jeho tělo bylo naloženo do medu a transportováno do Memphisu. Údajně bylo nabalzamováno a následně uloženo v Alexandrii, kde jej nechal převézt Ptolemaios II ( prapředek Kleopatry - byla tedy de facto řekyně-makedonka )potomek jednoho z Alexandrových vojevůdců…bylo tam dlouhá staletí všetně jeho meče a zbroje, ale pak se ztratilo…říká se, že je pod katedrálou sv. Marka v Benátkách - prý jsou ostatky sv. Marka ve skutečnosti ostatky - Alexandra. Dokonce se uvažuje o exhumaci a srovnání s ostatky Philipa Makedonského…Více napíšu ještě později - tohle je naprosto fascinující téma…teď musím koupat… :D

Na poličce 26 parfémů 26 miniatur 41 odstřiků 134 vzorků V tužebníku 8 parfémů

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 18.04.09 19:11
Ronna píše:
Mám pocit, že v tom filmu se jde Cézar k jeho hrobce podívat. On umřel někde na těch cestách, ale určitě ho dovezli zpátky.
Taky se traduje, že Attila by mohl být pohřbený někde na Slovensku. :wink:

O tom jak pohřbívali Hunové se také ještě rozepíšu - to je neméně fascinující - Attila je s největší pravděpodobností pohřben někde pod korytem řeky… :D

jitka006
Nevyléčitelná závislačka 1557 příspěvků 18.04.09 19:24

Věděla jsem, že to bude Kerzin šálek kávy :D nicméně je to rozhodně zajímavé téma 8)

Na poličce 31 parfémů 2 miniatury 19 odstřiků 9 vzorků V tužebníku 16 parfémů

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 18.04.09 19:48

Huni podobne ako ostatne kocovne narody Azie pochovavali vyznamnejsich a majetnych muzov komplet s manzelkami ( tie myslim zaziva) , konmi, majetkom, jedlom, aby mu nic nechybalo v posmrtnom zivote a otrokmi. S tymto ritualom sa ale stretavame aj u severskych narodov, ti zas pochovali kralov s celym majetkom a zenami na lodi spopolnenim.

AD Kerze, mas siroky zaber :D

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 18.04.09 22:08

Takže neexistuje žádný hrob Caliguly, Nera, Marca Aurelia atd.? Já vím že je pálili, ale to nemají ani náhrobek někde? A popel vysypali do Tibery?
To pálení je snad vyjímka mezi antickými národy. To je spíš jako by se inspirovali Indií. Staří Řekové se snad pohřbívali, vždyť objevitel Troje Schliemann našel údajný hrob Agamemnona s tou zlatou maskou.

[quote:cwanyuw1]ří­ká se, že je pod katedrálou sv. Marka v Benátkách - prý jsou ostatky sv. Marka ve skutečnosti ostatky - Alexandra.

Fakt? Přesně takovéto záhady zbožňuju. Ještě že to není přímo ve Vatikánu, to by asi nikdy nedovolili.

Attilu pohřbili a všechny, co se na tom podíleli nechali zabít. Ale myslela jsem, že zemřel někde ve Francii. Každopádně ho prý nezapíchla ta novomanželka, ale zemřel na chrlení krve. Ale kdo ví. Ta představa, že pořád ještě někde ten hrob je - třeba kousek od nás - na Slovensku, ta je kouzelná.
Kriss, třeba chodíš každý den okolo.

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 18.04.09 22:46

:D Nikdy nevies :D
Ja by som tiez tipovala okole Katalanskych poli niekde vo Francuzsku alebo Taliansko.
Ronno, kde si na tu teoriu natrafila? Myslim o Slovensku

Attilu pohřbili a všechny, co se na tom podíleli nechali zabít.

To spravili aj s Dzingischanovymi ludmi, mozno preto sa doteraz jeho hrob nenasiel.

a este k Attilovi, myslim, ze smrt vodcu sa lepsie zdovodnuje,ako ze ho otravila milenka, manzelka, nez by sa mal udusit…

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 18.04.09 23:01

Já už nevím, nějaký dokument v TV. Dřív jsem na slovenské tv sledovala pořady prof. Dvořáka, mám ho moc ráda, znáš ty jeho pořady o historii? A nejsem si jistá, ale myslím, že i on říkal, že by to bylo možné. Ale už nevím, četla jsem několik knížek z toho období.
Před pár lety objevili v Německu hrobku nějakého starogermánského bohatého bojovníka. A byl to jen malý kopeček mezi poli. Celá staletí tam obdělávali půdu a nikdo si ničeho nevšiml, pak to chtěli rozorat a našli hrob plný pokladů.

Kerze
sv. Parfema z Kecálburgu 14258 příspěvků 18.04.09 23:13
Ronna píše:
Takže neexistuje žádný hrob Caliguly, Nera, Marca Aurelia atd.? Já vím že je pálili, ale to nemají ani náhrobek někde? A popel vysypali do Tibery?.

Přiznám se, že nevím, kde jsou urny všech císařů, ale třeba ostatky císaře Trajána byly ve zlaté urně uloženy do, přes 5 m vysokého, podstavce Trajánova sloupu stojícího na Trajánově fóru. Římané samozřejmě stavěli tzv. nekropole ( města mrtvých ), kam ukládali urny s popelem. Nejčastěji byly hrobkami lemovány cesty do města - lze vidět v Pompejích nebo podél Via Appia. Čili nerozprašovali je do Tibery - většinou.
Mauzoleum Augusta a obecně rodu Jůliů je tzv. Ara Pacis - rovněž v Římě - na protějším břehu Tibery pak zmíněný Andělský hrad - mauzoleum Hadriána.
Je zajímavé, že Římané používali pohřeb žehem i pohřbívání mrtvých v sarkofágu souběžně, jen v některé době převládalo to, jindy ono. Pohřbívání žehem je vlastně ochrana měst před epidemiemi. Mrtvá těla byla považována za nečistá a s výjimkou vestálek, státníků a malých dětí nesměla být pohřbívána ve městě.

[quote:23uausq7] Staří Řekové se snad pohřbívali, vždyť objevitel Troje Schliemann našel údajný hrob Agamemnona s tou zlatou maskou.

Staří Řekové také pálili - viz Patroklův pohřeb v Iliadě - takže Schliemann sám pochyboval, že našel Agamemnonův hrob - skutečně ho nenašel - našel pohřebiště z mnohem starší doby ( stejně jako v Tróji ). Ale to je zase složitější - ve starém Řecku, žilo kdysi mnoho různých kmenů - každý měl své pohřební zvyklosti. Třeba staří Kréťané při narození dostali hliněnou vanu, ve které se celý život koupali. Když zemřeli, složili je do té vany, udělali k vaně víko a pohřbili…Celý život se koupali v rakvi… :P

[quote:23uausq7]At­tilu pohřbili a všechny, co se na tom podíleli nechali zabít. Ale myslela jsem, že zemřel někde ve Francii. Každopádně ho prý nezapíchla ta novomanželka, ale zemřel na chrlení krve.

Attilu prý pohřbili následovně:
Jeho tělo uložili do tří rakví železné, stříbrné a zlaté . Mezery v rakvích byly zality voskem. Hrob má být na soutoku dvou řek. Přehradili řeku a odklonili její tok. V původním řečišti vykopali obrovskou jámu, kam umístili rakve. Spolu s nimi tam umístili veškerý Attilův majetek. Do kruhu kolem rakve byli rozestavěni vojáci na koních - ti byli postupně zysypáni tak, aby zůstali ve vzpřímené poloze. Následně bylo vše zasypáno, řeka vrácena do původního koryta a všichni, kdo věděli, kde je Attilův hrob usmrceni. Asi to byo účinné, když se hrob dodnes nenašel… :P

Attila asi opravdu nebyl zavražděn nebohou Illdiko, ale ranila ho mrtvice.

Kriss
Nevyléčitelná závislačka 1118 příspěvků 18.04.09 23:18

Dvorak je skvely, fantasticky vie priblizit ludom historicke udalosti a osoby z tej inej stranky ako su v ucebniciach :D

To verim, hrob moze byt kludne aj niekde na zahrade a nikto si to vsimnut nemusi. Ked sme mali skusku z praveku, chodili sme po poliach po orbe a hladali sme crepy keramiky. Este teraz sa daju najst crepy z 1500 pred nl. Ludia to vykopu na zahrade a hodia do smeti ako sutre…

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 18.04.09 23:24

Díky moc, Kerze, já jsem poslední dobou četla jiné žánry, ale zase se musím ke knížkám o historii vrátit a přečíst znovu i některé staré. Je to nádhera a čtení o těchto věcech mi moc chybí, proto jsem vlákno založila.
A ten Attila, to je rafinované, ale už vím, kde to je - to bude soutok Moravy a Dunaje. :wink:

Ronna
sv. Parfema z Kecálburgu 10309 příspěvků 18.04.09 23:29

Kriss, prof. Dvořák nyní údajně natáčí nový seriál o pravěku. Už se moc těším.
Naše babička s dědou měli jedno pole u vedlejší vesnice a tam pěstovali brambory. Každý rok jsme je tam sbírali a my děti si hráli okolo. Po revoluci pole prodali a hned další rok byla taková průtrž mračen, že se tam kus pole odlomil a sjel dolů a našli tam hrob nějakého bojovníka s mečem. Na tom místě jsem si tolikrát hrála a on tam celou dobu ležel metr pod zemí.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Nový článek:

Tři hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima

Maskujete je korektorem, ale kruhy pod očima jsou nakonec vidět ještě víc? Nejspíš děláte jednu z těchto chyb.

Celý článek »
TOPlist